Spektrum

Napínavá a inteligentní tzv. space-opera je novým románem v současnosti nejpopulárnějšího ruského autora science fiction: Už jen pár let nás dělí od okamžiku, kdy se na Zemi objeví Klíčníci. Mimozemská rasa přinášející pohádkové technologie – a především Stanice s teleportačními Fortnami, jež spojují galaxii do jediné pře... celý text

Už jen pár let nás dělí od okamžiku, kdy se na Zemi objeví Klíčníci. Mimozemská rasa přinášející pohádkové technologie – a především Stanice s teleportačními Fortnami, jež spojují galaxii do jediné přepravní sítě. Před lidstvem se náhle otevírá celý vesmír – stovky planet a kulturní kontakty s desítkami civilizací. Ale tak jako každý nevyžádaný dar i Fortny mohou skrývat nebezpečné tajemství… Záhady Klíčníků se snaží rozluštit mimořádně nadaná sedmnáctiletá Irina Poluškina. Beze slova opustila domov a vyrazila do hlubin vesmíru. Na žádost rodičů se po její stopě vydává soukromý detektiv Martin Dugin. Zprvu jednoduchý úkol – najít a přivést zpět ztracenou dívku – se však začíná nečekaně komplikovat. Protože s Irinou se stalo cosi velmi podivného… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/498/spektrum.jpg 4.6106

Spektr (2002)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

alisie

Je to prostě typický Lukjaněnko, v příběhu hraje roli sedmička a cestování mezi "světy" - jistá paralela s knihami o Hlídkách, kde se "propadalo" do sedmi stupňů šera. Ale je to on a tudíž, je to knížka, ve které se občas ztratím, není mi zcela přesně jasné, co tím autor chtěl říci, ale neomrzí se, je skvělý a opět potěšil. Jen si před jeho další knihou dám opět pauzu, aby paralely nebyly tak velké.

Martin-cze

Super knížka. Vtáhla mne do děje tak, že se mne téma začalo promítat i do snů.

Dinosaur
14.01.2016

(10/10) Ač mi jistá opakující událost přišla časem tak trochu ubíjející, kniha mě i tak hodně vtáhla a líbila se mi. Stejně tak se mi líbil její filozofický ráz a konec mě jako některé zde vůbec nezklamal. Určitě doporučuji.

fat_man
02.01.2016

Jo , tahle knížka " má koule " . Plná námětů k zamyšlení , zjevných i skrytých alegorií a podobenství s životem. Poutavý a místy strhující děj je samozřejmostí. Četl jsem to několikrát , pokaždý je to snad lepší a lepší. V závěru jsem čekal větší pecku , vyvrcholení díla by asi šlo vymyslet líp , ale mě se to kecá , že jo :-)
Určitě to stojí za přečtení

maja8148
05.11.2015

Miluju Lukjaněnka a tohle je za mně jeho nejlepší kniha...

zahadum
20.10.2015

Výborná space opera ku ktorej skoro niet výhrad, nemám nič proti príbehu...naopak, je to originálne dielo ktoré je plné prekvapení a v žiadnom prípade sa nejedná o povrchné dielo o súkromnom detektívovi, ktorý pátra po mladej dievčine Irine. Nedá sa toho moc napísať aby to nebolo prezrádzanie istých dejových prvkov. Výhrady mám ako predchádzajúci kolegovia k autorovej rozvláčnosti a silne slabej druhej polovici knihy ktorá je viacmenej plná filozofických úvah o živote, bohu a hlavne podstaty existencie života a rozumu vo vesmíre. Je to v poriadku ale po úžasnej prvej polovici kedy nedýchate a žijete osudom Iriny priam hltáte stránky, zrazu príde útlm a dosť výrazný. Taktiež koniec je málo uspokojivý..mne osobne sa nepáčil. Skúste sa ponoriť do sveta kde Kľúčiari sú tajomná rasa ktorá nikdy neodpovedá na otázky...kde jedna Irina neznamená nič....kde Martin z Moskvy je možno na stope osudu celej Galaxie....tajomný príbeh ktorý je miestami rozťahaný a naivný ale...poďakujme Microsoftu .... prečo Microsoftu ? to vám povie kniha. :)

hancijar
17.07.2015

Paradni kniha, jedna z nejlepsich. Kniha ma plno nametu, nad kteryma jsem se po precteni musela zamyslet. Ty uvahy, ty pribehy. PARADA

kaptah
19.09.2014

jedna z nejlepsich lukjanenkovych veci , vyrazne lepsi nez hlidky

čertina
05.12.2012

Krásné čtení,na takovou knihu se nedá jen tak zapomenout !

Allebith
04.10.2012

Výborně sepsaná kniha.. Lukjaněnkovo značení kapitol neselhalo a s každou další jsem se těšila, co přijde pak.. Na druhou stranu je zajímavé, že stejně jako v Nanečisto a Načisto operuje s portály do jiných světů.. Ikdyž.. osobně mi takhle podobnost nevadí.. Ve Spektru je vše jakoby známé, ale zcela cizí zároven. Rozhodně doporučuji dál..

zoomfire
17.07.2012

jedno z nejlepších ruských fantasy (scifi) a to i v porovnání s Hlídkami

Julieta Kori
30.05.2012

Úžasná kniha!Udrží Vás ve střehu po celou dobu,co ji čtete,nemůžete se od ní odtrhnout,protože musíte vědět,jak to dopadne.Dost možná ale jako já ten konec nepochopíte...jako u většiny Lukjaněnkových knížek :D ,ale to nevadí,můžete si ji přečíst znovu,abyste pochopili ;D Všem milovníkům sci-fi doporučuji!!

maciii
20.09.2011

Skvělý nápad, stejně jako světy, ve kterých se v průběhu děje pohybujeme, přesto, ačkoliv mám Lukjaněnkovy knihy ráda, mi nesedí intelektuální styl, kterým je Spektrum napsané. Nezajímají mě kulinářské schopnosti hlavního hrdiny, ani jeho rozumy o životním stylu, kterých je kniha plná.

Jirka73
19.09.2011

Pokud bych měl knihu srovnávat vzhledem ke standardní produkci sci-fi dnešní doby, asi bych se klonil k pěti hvězdičkám. Bohužel kniha má slabší místa, někdy se zbytečně táhne, někdy naopak autor zbytečně spěchá, takže ve srovnání s ostatními mistry žánru to na více než čtyři hvězdičky není. Nakonec, srovnám-li to s tím nejlepším, co jsem kdy četl, je Spektrum lehce nadprůměrná kniha zralá tak na tři hvězdičky. Takže pokud vše zprůměruji, jsou z toho pěkné čtyři hvězdičky, které vám prozradí to podstatné: i když jste náročnější čtenáři, touto knihou chybu neuděláte.