Dinosaur

Přečtené 154Strašidla
? - leden 2022
Strašidla 2007, Chuck Palahniuk

(nakonec dávám 8/10) Tak se po letech vrátím ke čtení a vyberu si nejspíš nejdivnější knihu, co jsem kdy četl. Od tohoto autora je má první, ač povídku Střeva znám již roky. Už ta sama o sobě je skvělě zvrácená, ale to je teprve začátek. (Ovšem co nemůžu nezmínit - tuto povídku jsem na internetu četl v jiném překladu a ten v knize mi pak díky tomu již tolik neseděl.) Jak už to u povídkových sbírek bývá, některé povídky jsou silnější, jiné slabší, u některých mi zas přišlo, že by je autor měl ještě trochu rozvinout. U hlavní dějové linky sice úplně nevěřím, že by se sešla banda lidí, co by přemýšlela přesně takhle, ale musím říct, že to bylo zajímavé (nechci spoilovat). Na plný počet to za mě není, ale i tak oceňuji smršť prapodivných a zvrácených nápadů a přemýšlím, kam na to autor chodí. Takže si od něj určitě ještě něco přečtu.


Ledový drak
? - leden 2017
Ledový drak 2008, George R. R. Martin

(8/10) Trochu smutnější pohádka s krásnými ilustracemi. Bohužel jsem knihu nějak pozapomněl ohodnotit ihned po čtení a od té doby už nějaký čas uplynul, takže momentálně už k tomu asi víc neřeknu.


Jurský park
? - leden 2017
Jurský park 1993, Michael Crichton

(10/10) Samozřejmě už někdy od dětství znám film, ale až po dlouhých letech jsem zjistil, že to je podle knižní předlohy. Díky tomu, že znám děj z filmu, jsem tolik nečekal, ale to se ukázalo jako chyba. Děj se zde oproti filmu rozjíždí pozvolněji a chvíli trvá, než konečně "uvidíte" prvního dinosaura, ale jak to už bývá, kniha je ještě lepší než film a v některých věcech se odlišuje. Nakonec jsem měl skutečně problémy se od ní odtrhnout.


Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů
? - leden 2017
Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů 2015, * antologie

(7/10) Jak už to bývá, záleží na povídce. Většina je průměrná až lehce nadprůměrná, Vypíchl bych zde ty s 3., 4., a 7. Doktorem, přičemž nejlepší je (jak jsem tak trochu čekal), ta poslední od Neila Gaimana.


Kafka na pobřeží
? - leden 2017
Kafka na pobřeží 2006, Haruki Murakami

(9/10) Hodně zvláštní čtení. Přesto mě kniha vtáhla a hodně bavila a ač se v závěru nekoná žádné dramatické odhalení, ze kterého bych se posadil na zadek a některé otázky zůstaly nevyřešené, tak mi to zde nevadilo. Jednu, avšak poměrně velkou, výtku mám jako velký milovník koček k jedné scéně (kdo četl, jistě ví), ze které mi bylo opravdu nevolno, takže jsem knihu musel asi na den odložit, než jsem se odvážil číst dál. Pokud by mě předtím kniha opravdu nezaujala, asi by u mě po tomto skončila, ale nakonec jsem se dokopal a jsem za to rád. Od autora bych v budoucnu rád zkusil něco dalšího, tak doufám, že se to příště obejde bez podobných traumat.


Obraz Doriana Graye
? - leden 2017
Obraz Doriana Graye 2005, Oscar Wilde

(10/10) Ač mě ve škole do téhle knihy nikdo nenutil, stejně jsem se k ní v příslušném věku dostal sám. Děj je celkem jednoduchý, ale to, na čem kniha stojí, je její filozofie. Oslavuje krásu a mládí, což mi je blízké, neb mám ze stárnutí tak trochu strach a hádám, že čím budu starší, tím hůř se mi bude toto dílo číst :D Ve zdejších komentářích mě zaujala častá nenávist k Henrymu. Ano, je to cynik, ale zároveň mě jeho postava bavila i v případech, kdy jsem s ním nesouhlasil.


Silueta
? - listopad 2016
Silueta 2015, Justin Richards

(8.5*) O něco zajímavější, než Závoj smutku. Na to, že seriál flákám a 12. doktora tak prakticky neznám, se mi tu líbil.


Návraty - Nauka o reinkarnaci
? - září 2016
Návraty - Nauka o reinkarnaci 2008, Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda

(2/10) Tuhle knížku mi vnutil nějaký pán od hnutí Hare kršna. Sám možnost reinkarnace nevylučuji, ale to, co je v této knize, mě upřímně děsí. Tedy v případě, že by to skutečně mělo být pravdivé. Kniha paradoxně vzbuzuje více otázek než odpovědí. Ve zkratce káže, aby se člověk vzdal snad veškerého potěšení (skoro bych řekl, že všeho, pro co stojí za to žít) a jen tak se vyhne dalšímu utrpení v podobě dalšího zrození. A co hůř - pokud budete žít "špatně", holt se v příštím životě narodíte jako zvíře nebo třeba kytka. Také mě dostalo, že je nutné vyhledat nějakého "učitele", který vám s tou seberealizací pomůže, takže kdo ve svém okolí nikoho takového nemá a nemůže si dovolit cestovat, tak má asi smůlu. Dále mě pobavil ten příběh o člověku, který páchal hříchy a byl očištěn jen proto, že před smrtí vykřikoval jakési posvátné jméno (a to ještě z nevědomosti) a to ho "očistilo". Takže když budu celý život ubližovat lidem a páchat zlo a pak budu vykřikovat nějaké očistné mantry, bude to v pohodě? No nevím. No a taky mě dostal ten zákaz drog - respektive bych to ještě trochu chápal, kdyby mezi to nepočítali i kávu a čaj. Dal by se pochopit požadavek na nejezení masa a živočišných výrobků, ač nejsem vegan a nejspíš nikdy nebudu, tak chápu, proč to někteří lidé dělají. Ale abych si kvůli víře nedal ani kafe? Tak to je na mě vážně moc. Jednoduše, pokud by tohle byla realita, jsem v háji :D


Parfém: Příběh vraha
? - září 2016
Parfém: Příběh vraha 1990, Patrick Süskind

(8/10) Už jen začátek, popisující doby, kdy se na čistotu a hygienu příliš nedbalo a narození hlavní postavy nevyvolává příliš příjemné pocity. Tahle kniha je zkrátka zvláštní a ještě se zvláštnějším koncem. Je zajímavé se zamyslet nad tím, zda pachy a vůně skutečně mohou takto ovlivňovat lidské smýšlení. V knize to možná bylo až přehnané, ovšem jsem stejně rád, že jsem se k ní dostal.


Dívka v pavoučí síti
? - září 2016
Dívka v pavoučí síti 2015, David Lagercrantz

(10/10) Bohužel to bude už asi tři roky, co jsem četl původní Millénium, takže s Larssonovým stylem psaní příliš srovnávat nemohu. Ze zpráv o pokračování jsem byl sice trochu rozpačitý, ale kniha se mi líbila. Millénium si určitě ještě v budoucnu znova přečtu i s touto knihou a pak můj komentář bude asi objektivnější. Jinak, ony stížnosti na to, že Lisbeth přežije všechno - nad tím jsem se pozastavoval už v druhé knize původní série, takže to bych autorovi nevyčítal.


Ticho
? - září 2016
Ticho 2011, Becca Fitzpatrick

(8/10) Po tomhle díle jsem musel navýšit hodnocení, protože byl zajímavější a napínavější než ty předchozí. Pro mě zatím ze série jednoznačně nejlepší.


Crescendo
? - září 2016
Crescendo 2011, Becca Fitzpatrick

(6/10) Tak jsem zkusil i druhý díl. Kniha začíná poměrně idylicky, ale samozřejmě se vše zkomplikuje. Vadilo mi ovšem chování Nory a jak to tu tak čtu, tak nejsem jediný. Trochu jsem zvažoval, jestli sérii neodložit, protože přecejen obvykle čtu naprosto odlišné žánry, ale po tom konci to zkrátka nešlo a ten třetí díl jsem musel otevřít :)


Zavržený
? - září 2016
Zavržený 2010, Becca Fitzpatrick

(6/10) K téhle knize bych se asi nedostal, kdyby mi ji nevnutila kamarádka. Je to taková klasická věc pro holky, kde se objeví záhadný a sexy kluk, ze kterého je hlavní hrdinka samozřejmě celá pryč. Trochu mi to připomínalo takové ty fanfikce :D Ale abych nekřivdil, ten nápad s anděly se mi líbil. Sice to není knížka úplně dle mého gusta, ale jako oddechovka proč ne a chápu, že se to těm, kteří spadají do cílové skupiny, líbí.


Závoj smutku
? - srpen 2016
Závoj smutku 2014, Tommy Donbavand

(7.5/10) Řekl bych, že moje hodnocení odpovídá takové průměrné epizodě seriálu. Pro fanoušky příjemné zpestření.


Červený drak
? - srpen 2016
Červený drak 1992, Thomas Harris

(10/10, přidávám do doporučených) Opět výborné. Píšu opět, i když to je vlastně první kniha série, protože jsem začal číst v době, kdy jsem neměl po ruce internet a tak podle vzoru filmů začal s Mlčením jehňátek. Hannibal se zde vyskytuje jen velmi málo, ale i tak je kniha neskutečně poutavá a napínavá.


Hannibal - Zrození
? - srpen 2016
Hannibal - Zrození 2007, Thomas Harris

(8/10) Určitě to není špatné, dokonce mě překvapilo, že onen námět si Harris nevycucal dodatečně z prstu, ale tyto události jsou naznačeny již v knize Hannibal. Nevím, zda to je tím, že tohle je vlastně teprve začátek a není to ten Hannibal, jakého ho známe později, ale nebylo to úplně ono. Mám pocit, že filmové zpracování se mi možná líbilo i více. Zkrátka, tahle kniha není špatná, je "jen" dobrá, ale s nadšením z těch knih předchozích se to úplně srovnávat nedá.


Hannibal
? - srpen 2016
Hannibal 1999, Thomas Harris

(10/10, přidávám do doporučených) Tenhle díl mě asi bavil ještě o trochu víc než ten předchozí, nejspíše proto, že se zaměřuje více na Hannibala samotného. Ta postava je prostě fascinující. Po znovuzhlédnutí filmu, který jsem už celkem dlouho neviděl a myslel si, že se mi všechny filmy líbily zhruba stejně, jsem ale došel k závěru, že druhý film za tím prvním poměrně pokulhává. Možná to bylo dost i díky tomu, že jsem se konečně dostal k předloze, protože se mi moc nelíbily různé změny a třeba vynechání postavy Margot (bavil mě ten jejich vztah s Barneym) a oceňuji, že se danou postavou inspiroval alespoň seriál, i když v poněkud jiné podobě. Knižní konec je sice docela zvláštní, ale i tak se mi líbil, víc než ve filmu.


Mlčení jehňátek
? - srpen 2016
Mlčení jehňátek 2001, Thomas Harris

(10/10, přidávám do doporučených) Film znám už hodně dlouho (a vždycky tato filmová série patřila k mým oblíbeným), ale dlouho jsem nevěděl, že to byla původně kniha, která tohle všechno začala. A i když jsem film viděl už kolikrát, stejně mě kniha hrozně bavila a doslova jsem ji zhltl. Dokonce mě navnadila natolik, že jsem znovu zhlédl filmy i seriál a díky začerstva přečteným knihám teď mohu sledovat, kde se seriál inspiroval dialogy a třeba i událostmi, které byly ve filmech vynechány.


Steve Jobs
? - srpen 2016
Steve Jobs 2011, Walter Isaacson

(10/10) Ani nevím, jestli se dá nějak pořádně hodnotit životopis, ale vzhledem k tomu, že tento si dal za cíl vykreslit Jobse realisticky, bez toho aniž by na něj autor jen pěl ódy nebo ho hanil, bych řekl, že se to povedlo. Od Applu sice nic nemám a ani nevím, jestli někdy mít budu, ale Steve mi vždy přišel jako zajímavá osobnost a tohle mi přijde jako dobrá volba dovědět se něco víc. Je třeba zajímavé, že za prvním Applem stál inteligentní, ale nesmělý Wozniak, který by ho ale sám díky své povaze nikdy tak dobře neprosadil a tak se poměrně zajímavě doplňoval s podivínským, ale cílevědomým Jobsem. Zajímavá byla třeba Jobsova posedlost různými (pro normálního člověka šílenými) dietami, zájem o budhismus a drogy jako LSD. Oceňuji jeho posedlost designem, přičemž zacházel do takových mezí, že chtěl mít "v lajně" i součástky uvnitř, které zákazník stejně neměl nikdy vidět. Toužil mít pod kontrolou vše, od hardwaru po software, což sice vedlo k tomu, že na trhu převládl Microsoft, ale i tak mi tento přístup přijde zajímavý. O to zajímavější je, že do této knihy zasahovat nechtěl, dokonce ji nechtěl ani číst. Takže se můžeme dočíst o tom, jak se mu povedlo vybudovat velkou firmu, aby z ní byl po čase díky svému chování vyhozen, jak začínal znovu, aby se po letech, kdy bez něj Apple upadal, mohl vrátit zpět, nebo jak svými požadavky a chováním lidi doháněl k šílenství, ale i špičkovým výkonům. Jako všichni měl své kladné i stinné stránky, ale je asi nadmíru jasné, že bez něj by Apple jistě nebyl tím, čím je dnes.


Hobit (alebo Cesta tam a späť)
? - srpen 2016
Hobit (alebo Cesta tam a späť) 2002, J. R. R. Tolkien

(9/10) Je to zkrátka taková milá až pohádková knížka o tom, jak se jeden hobit a několik trpaslíků vydá pro poklad, přičemž je z nesnází musí věčně tahat buď Gandalf nebo právě hobit Bilbo, jinak by nedošli ani do půlky cesty :D Film jsem odkládal na dobu, až budu mít přečtenou knížku a teď mě trochu děsí, nač z toho dělali tři filmy.


1984
? - srpen 2016
1984 2003, G. Orwell (pseudonym)

VÁLKA JE MÍR NEVĚDOMOST JE SÍLA SVOBODA JE OTROCTVÍ (10/10, přidávám do doporučených) Kniha z roku 1949 a přesto je velice aktuální i dnes. Až to téměř děsí. "Bylo však také jasné, že všestranný růst bohatství hrozí zničit – a v jistém smyslu opravdu zničil – hierarchickou společnost. Ve světě, v němž by měl každý člověk krátkou pracovní dobu, dosyta se najedl, žil v domě s koupelnou a ledničkou, vlastnil auto nebo dokonce letadlo, by nejzřejmější a snad nepodstatnější forma nerovnosti už dávno vymizela. Kdyby se bohatství stalo všeobecným, neodlišovalo by jednoho člověka od druhého. Bylo bezpochyby možné představit si společnost, v níž by bohatství, ve smyslu osobního vlastnictví a přepychu, bylo rovnoměrně rozděleno, zatímco moc by zůstala v rukou malé privilegované kasty. Ale v praxi by taková společnost nezůstala nadlouho stabilní. Kdyby totiž volného času využívali všichni stejně, pak by se velká masa lidí, normálně otupených bídou, stala gramotnou a naučila by se myslet vlastní hlavou; a jakmile by lidé jednou dospěli až sem, uvědomili by si dříve nebo později, že privilegovaná menšina neplní žádnou funkci, a svrhli by ji. Domyšleno do důsledků, hiearchická společnost může existovat jedině na základě bídy a nevědomosti." Samozřejmě, že žijeme v úplně jiných podmínkách, než jaké jsou v této knize, ale i tak vidím tak trochu paralelu s životem u nás, i když ne v takovém extrému. Věčně se u nás nadává na politiku, na nízké platy a životní úroveň a nikdo s tím nic nedělá. Těžko říct, zda to je leností, zbabělostí nebo právě tou otupělostí z toho, že pro některé neexistuje nic jiného než bída, práce a život a od výplaty k výplatě. "Jak měl člověk rozeznat, co z toho byla lež? Možná že průměrná lidská bytost skutečně žije líp dnes než před Revolucí. Jediným důkazem opaku byl němý nesouhlas, který člověk cítil v kostech, podvědomý pocit, že životní podmínky jsou nesnesitelné a že kdysi musely být jiné. Napadlo ho, že skutečným charakteristickým rysem moderního života není jeho krutost a nejistota, ale prostě nuzota, ošumělost, lhostejnost. Když se člověk rozhlédl kolem sebe, život nejenže se nepodobá lžím, které se řinou z obrazovek, ale ani ideálům, které se Strana snažila uskutečnit. Velká část života, dokonce života člena Strany, byla neutrální a nepolitická, byla to dřina v otravných zaměstnáních, bitva o místo v podzemní dráze, zašívání děravých ponožek, žebrání o tabletku sacharínu, šetření špačka od cigarety." A víceméně tohle je přesně to, o čem mluvím. Ovšem zároveň kniha zachází i tak daleko, že si člověk uvědomí, že je za život u nás vlastně rád. Je děsivé si představit žít ve světě, kde vás kamery sledují na každém kroku, včetně vašeho domu, kde máte nastrčenou obrazovku, kterou nelze nikdy vypnout, jen ztlumit a kde se nedá dopátrat pravdy, protože pravdu má jen Strana. A to i v případě, že ji nemá, protože když minulost neodpovídá tomu, co zrovna potřebuje, jednoduše ji změní. "Jestliže Strana dokázala vnořit ruku do minulosti a prohlásit o té či oné události, že se nikdy nestala – není to mnohem hrozivější než pouhé mučení anebo smrt?" "Nakonec Strana prohlásí, že dvě a dvě je pět a člověk tomu uvěří." Příliš neuznávám něco, jako "povinnou četbu", ale tahle kniha tam zkrátka právem patří. Ač to není zrovna veselé čtení, řekl bych, že tak trochu slouží i jako varování, protože to třeba není tak dávno, co jsem se děsil schválení různých dohod (SOPA, PIPA, ACTA) proti "pirátství" znamenající omezení svobody internetu a povolení všelijakého šmírování pod záminkou porušování autorských práv. Je jen dobře, že to vzbudilo opravdu velkou vlnu nevole, protože jsem zažil i takové lidi, co nad tím mávli rukou a řekli, že "něco takového přeci neprojde". Neprošlo, ale jen díky silnému odporu. Kdyby nad tím takhle mávli rukou všichni, snadno by se mohlo stát (teď to možná trochu přeženu, ale kdo ví), že by nám pomalu mohli ze svobody ukrajovat kousek po kousku tak, až bychom skončili stejně, jako v této knize. "Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři."


Synové osudu
? - červen 2016
Synové osudu 2009, D. Shan (pseudonym)

(9/10) Musím říct, že takovýhle závěr bych opravdu nečekal. Je docela zvláštní, ale zajímavý a je vidět, že to autor měl opravdu promyšlené.


Pán Stínů
? - červen 2016
Pán Stínů 2009, D. Shan (pseudonym)

(9.5/10) Opět se dostáváme k boji s pánem vampýrů. Atmosféra je čím dál tím temnější (jistou událost jsem musel docela rozdýchávat, nečekal jsem, že to jistá osoba opravdu udělá) a kniha končí v nejnapínavějším.


Jezero duší
? - červen 2016
Jezero duší 2009, D. Shan (pseudonym)

(9/10) Lov na pána vampýrů jde tentokrát stranou a místo něj je načase odhalit totožnost Harkata Muldse, takže na něj i pro Darrena (který jde samozřejmě s ním) čeká obtížná a zdlouhavá cesta za pravdou, která je skutečně šokující :) Nejdřív jsem si myslel, zda se pan Shan náhodou nezbláznil, ale nakonec to bylo vysvětlené tak, že jsem to přijal a líbilo se mi to. Ovšem i tak byl závěr tak trochu smutný.


Zabijáci úsvitu
? - červen 2016
Zabijáci úsvitu 2008, D. Shan (pseudonym)

(9/10) Napínavá a poměrně akční kniha pokračující tam, kde skončila ta předchodzí. Jak vidím, nejsem jediný, koho jistá událost opravdu rozesmutnila. Ovšem započatý děj oproti předchozím "trilogiím" není tak úplně dokončen, protože stále zbývá vyřídit pána vampýrů.


Pokažené rande
? - červen 2016
Pokažené rande 1997, Robert Lawrence Stine

(4/10) Pointu jsem vytušil, ale to by mi až tak nevadilo. Vadilo mi hloupé chování hlavní "hrdinky", která nebyla schopná zjistit pravdu dokud měla možnost a ani záporáci moc inteligence nepobrali.


Nejlepší přítelkyně
? - červen 2016
Nejlepší přítelkyně 1995, Robert Lawrence Stine

(5/10) Docela mě to bavilo, ale myslel jsem, že se dočkám nějaké opravdu zajímavé pointy nebo vysvětlení a ono nic... proto mě konec poněkud zklamal.


Náměsíčná
? - červen 2016
Náměsíčná 1993, Robert Lawrence Stine

(6/10) Kratší a celkem napínavý "horor". Jeden z těch lepších.


Nevlastní sestra
? - červen 2016
Nevlastní sestra 1995, Robert Lawrence Stine

(5.5/10) Celkem napínavé, jen mi asi ve dvou třetinách došlo, jaká by mohla být pointa...


Poslední upír 3
? - červen 2016
Poslední upír 3 1996, Christopher Pike

(6/10) Nepřemožitelnost hlavní hrdinky je čím dál tím neuvěřitelnější a té akce, zabíjení a všeho už na mě bylo asi trochu moc. A konec byl takový nejasný...


Poslední upír 2
? - červen 2016
Poslední upír 2 1996, Christopher Pike

(6/10) Sice mě to bavilo, ale ten konec byl už na mě nějaký překombinovaný.


Poslední upír 1
? - červen 2016
Poslední upír 1 1996, Christopher Pike

(7/10) Poměrně zajímavá a originální zápletka dělá z této knížky v sérii Stopy hrůzy výrazný nadprůměr. Jsem celkem zvědavý na další díly.


Hrůzostrašné léto
? - červen 2016
Hrůzostrašné léto 1997, Robert Lawrence Stine

(6/10) Zkrátka takový ten béčkový, ale celkem napínavý horor, jaký od této série čekám.


Prokletí rodiny Fearů
? - červen 2016
Prokletí rodiny Fearů 1997, Robert Lawrence Stine

(5/10) Vlastně mě to i poměrně bavilo, jen ten závěr už mi přišel poněkud překombinovaný.


Tajemství mrtvého muže
? - červen 2016
Tajemství mrtvého muže 1993, L. Beach (pseudonym)

(6/10) Jak tu bylo řečeno, je to takový duchařský western spíše pro mladší. Jeden z těch lepších dílů.


Neznámá v zrcadle
? - červen 2016
Neznámá v zrcadle 1993, L. Beach (pseudonym)

(5.5) Takové průměrné Stopy hrůzy, nijak extra nenadchne, ale ani neurazí. Jako oddechovka fajn.


Nový profesor
? - červen 2016
Nový profesor 1998, Andrew Hall

(1.5/10) Stopy hrůzy čtu, když se mi nechce přemýšlet a chci něco krátkého a oddechového, tudíž od nich mnoho nečekám. Tohle ale i tak bylo hodně slabé, především kvůli připitomnělému chování postav a ději celkově. Přitom námět a pointa nejsou úplně špatné, jen by se pera holt musel chopit někdo zdatnější.


Dům smrti
? - červen 2016
Dům smrti 1997, Robert Lawrence Stine

(4/10) Zkrátka takový béčkový horor zasazený do minulosti a spíše z těch slabších.


Pokoj její duši
? - červen 2016
Pokoj její duši 1998, W. Darlenová (pseudonym)

(7/10) Poměrně zajímavý nápad i rozuzlení :)


V cizím těle
? - červen 2016
V cizím těle 1996, Robert Lawrence Stine

(6/10) Jako oddechovka fajn, bylo to docela napínavé i přesto, že jsem pointu ke konci částečně vytušil.


1