denib denib komentáře u knih

Jednou budeš Arab 5: Dětství na Blízkém východě (1992-1994) Jednou budeš Arab 5: Dětství na Blízkém východě (1992-1994) Riad Sattouf

Na celou sérii mám chuť říct: Bravo! Bylo to vtipné i vážné zároveň. Bylo zajímavé očima nejdřív malého, pak už trochu většího kluka sledovat jak běžné maličkosti, tak i větší události ze života na blízkém východě i ve Francii, vyrovnávat se s rozdíly v obou kulturách a především s rozdíly v myšlení obou rodičů. Pro mě celkem poučné. Navíc je příběh opravdu vyprávěný z pohledu dítěte, takže bez důrazu na politickou korektnost apod., což je poměrně osvěžující. Forma komiksu dává vyprávění určitou lehkost.

18.09.2023 5 z 5

Psycho II Psycho II Robert Bloch

Špatné to nebylo, ale stejně jsem zklamaná. Chvílemi to je napínavé, námět se mi líbil, ale chvílemi to je jen bla bla bla, bez kterého by se děj obešel. Nicméně bych i tak možná hodnotila líp, kdyby se nejednalo zrovna o Psycho II. Jednak kniha neunese srovnání s prvním dílem, který měl tu správnou atmosféru, která zde chybí. Bez ní mě vůbec neděsí věci, které by mě děsit měly. A jednak snaha našroubovat děj na první knihu mi přišla šroubovaná až moc. Norman Bates, který v Psycho II objeví, mi navíc připadá jako někdo úplně jiný než Norman Bates z Psycho I. Pokud ke knize přistoupíte bez očekávání, můžete dostat průměrně dobrý čtenářský zážitek. Já to nedokázala.

18.09.2023 3 z 5

Jednou se zase setkáme, Sanam: Příběh o cestě za svobodou Jednou se zase setkáme, Sanam: Příběh o cestě za svobodou Oskar Ekman

Téma dobré, zpracování příšerné, i když samotná kresba nebyla špatná. Pluje to povrchu. Čtenář se se tak jednak nedozví nic, na základě čeho by si mohl udělat vlastní názor. A druhak příběh člověka nevtáhne, postavy nezaujmou. V některých momentech by z člověka v dobrém příběhu měly tryskat emoce. A tady? Ani ťuk.

01.09.2023 1 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Od Steinbecka jsem přečetla kolem deseti knih, protože se mi líbí jeho styl i jeho témata. Ale toto dílo mi ne a ne sednout. Jsou tu např. nádherné popisy přírody, zajímavé téma osidlování a další věci, při kterých jsem si tak trochu lebedila. Ale nestačilo mi to. Když nad tím tak přemýšlím, myslím, že jsem knihu prostě nepochopila. Občas jsem se i ptala, o čem to vlastně je. Nevadil mi odklon od obvyklého stylu. Nevadily mi tajemné výjevy, naopak. Ale nějak nevím, co se to vlastně v Josefově hlavě dělo. A cítila jsem rozpory. Opravdu byl Josef tak dobrý člověk, jak se mě autor snažil přesvědčit? Nebo to byl člověk tak zahleděný do svého souznění s přírodou, že vůbec nedbal na potřeby a pocity svých bližních? Ne, neměla jsem ho ráda. A ten rozpor s autorem mě tak rušil, že jsem se do knihy nemohla ponořit a ke konci se do čtení musela nutit. Na jednu stranu to je asi úžasná kniha, že ve mně tak silné pocity vyvolá. Na druhou stranu ale o tyto pocity nestojím...

30.08.2023 3 z 5

Umění Černé Afriky Umění Černé Afriky Jana Ambrožová

Výstava byla za 5 hvězdiček. Obsah katalogu tudíž hodnotím také vysoko. Bohužel grafická úprava za moc nestojí. Strašně je znát snaha natěsnat co největší počet exponátů na co nejmenší prostor. Většina malinkých fotografií je tak nevýrazná, ze to o skutečném exponátu vůbec neodpovídá. U větších fotografií to je lepší.

26.08.2023 3 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Skvěle odvyprávěný příběh o řeckých uprchlících, kteří zakotvili v tehdejším Československu. Skoro nic jsem o tomto tématu nevěděla a vždycky jsem ráda, když se v knize dozvím něco zajímavého, což mě následně přiměje si dohledávat další informace. Navíc se mi moc líbilo, jak plynul děj přes v podstatě celý život hlavních postav. A postavy jsou to různorodé, někdo si pořád jen stěžuje, někdo se snaží ze života získat co nejvíc, někdo je smířený... tak jak vidím lidi kolem sebe. Ten trochu strohý styl, co tu je zmiňován, mi sednul a asi i díky tomu mi to celé připadalo opravdovější.

24.08.2023 5 z 5

Netvor Netvor Peter James

Neříkala bych tomu horor. Spíš takový běžný thriller. Bylo to dobře čtivé, ale občas jsem jednání a smýšlení postav nechápala. A přílišná propagace alternativní medicíny mi lezla krkem. Jako taková nenáročná četba dobrý, ale nemá na to, aby vybočila z průměru. Nicméně v komentářích čtu, že jiné horory od autora jsou lepší, tak mu asi ještě dám šanci.

21.08.2023 3 z 5

Doupě Doupě James Herbert

Co si budeme povídat, žádný literární zázrak tahle kniha není. Vlastně bych jí měla dát tak 3 hvězdičky. Po přečtení Krys už tenhle díl v podstatě ničím nepřekvapí. Je to předvídatelné. Ale je v tom napětí, krev, akce, romantická linka... takže tomu nic nechybí, snad kromě nějakého originálního nápadu. Obvyklý průměr řekla bych. Ale něčím mě to prostě bavilo a asi jsem to četla v době, kdy jsem zrovna něco takhle nenáročného potřebovala. Takže mi tam tak nějak naskočila i ta čtvrtá hvězdička :-)

21.08.2023 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Čekala jsem něco trochu jiného, ale rozhodně mi to nevadí. Zaujalo mě toho tolik. Jaké praktické problémy neviditelnost přináší. Jak lidé reagují na něco neznámého - nepřekvapivé, ale zajímavé. A hlavně jak se měnila osobnost samotného hlavního hrdiny a s tím také můj názor na něj a atmosféra knihy. Od lítosti k téměř odporu. Tak razantní změna se mi u knih nestává často. Ač je to stará kniha, stojí i dnes za přečtení.

21.08.2023 5 z 5

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Třetí přečtená kniha od této autorky, třetí pro mě výborné dílo, které opět poodkrývá část sovětských dějin. Autorka mě od první knihy okouzlila svým osobitým stylem psaní. I u této knihy je velmi těžké téma - hladovějící, nemocné, umírající děti skoro na každém kroku a snaha dostat je na místo, kde by jim mělo být líp. V tehdejší době skoro nemožný úkol. Nicméně mě nejvíc oslovil souboj mezi tím, co je pro záchranu dětí nejlepší při racionálním uvažování, které se může zdát až bezcitné, a soucitem. Není to jednoduché rozhodování. Hlavní postavy nejsou černobílé a člověk se musí pořádně zamyslet, pokud by je chtěl za něco soudit. Doporučuji.

21.08.2023 5 z 5

Ti, kteří létají Ti, kteří létají Carola Biedermannová

I když jsem knihu přečetla celou, ani jednou jsem se pořádně nezačetla. Vlastně si ani netroufám dát hvězdičkové hodnocení, protože to je, jako bych tímto nevtahujícím příběhem jen tak proplula zcela nedotčená. A teď, několik dní po přečtení, už ani nevím, o čem to bylo. Četla jsem to vůbec?

17.08.2023

Kedrigern a spletitá výprava Kedrigern a spletitá výprava John Morressy

Stejně jako u prvního dílu jsem se pobavila. Je to druh jemného humoru, jaký mám ráda. Princezna mi teda leze na nervy, ale bez ní by to ani nešlo :-) Asi mi celá série bude sloužit jako taková zásobárna - když si budu chtít přečíst něco nevážného a milého pro zlepšení nálady, sáhnu po dalším dílu :-)

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Přemýšlím, jestli si knihu nepřečíst ještě jednou. Mám dojem, že by mohla patřit k těm knihám, kde je tolik výborných okamžiků, že při jednom čtení snadno některé nepoberu a při druhém čtení je pobaveně odhalím :-) Podlondýn je skvělý nápad a prolínání obou Londýnů se povedlo na jedničku. Kniha je plná fantazie a zajímavých postav, jak to je u pana Gaimana vždy. Úplně nejvíc ale ve mně rezonoval ten ne moc zábavný pocit, že jste pro okolní svět neviditelní. To bylo popsané fakt výborně.

Chlebová Lhota Chlebová Lhota Dagmar Urbánková

Oceňuji především neotřelý nápad, díky kterému kniha nezapadne tak lehce mezi ostatní. Neumím odhadnout, jestli se dětem budou líbit ilustrace z chleba, které nejsou tak líbivé a barevné, jak to většinou v dětských knihách a filmech bývá. Mě se líbily, ale především tou originalitou. Ale hádám, že příběh by se jim líbit mohl. Jak by mě lákalo vykousat si v chlebu byt podle svých představ. Nebo si upéct nějaké vybavení :-) Autorka má teda fantazii!

17.08.2023 4 z 5

Hlasy džungle Hlasy džungle Zdeněk Veselovský

Moje druhá kniha od autora a opět jsem maximálně spokojená. Pan Veselovský uměl čtenáři podat fakta o zvířatech zajímavým způsobem a já vždy nestačím žasnout, co všechno nevím. I když čtenář musí přihlédnout k době vydání, můžu tuto čtenářskou výpravu do Indie jen doporučit.

17.08.2023 5 z 5

Hrobka Hrobka F. Paul Wilson (p)

Velké plus této knihy je hlavní hrdina - Opravář Jack. Ten člověk mě vyloženě nadchnul :-) A celkově se mi příběh líbil a divím se, že ho nečetlo víc lidí. Kdo četl Pevnost, tak asi očekával něco trochu jiného. Ale bez očekávání je to knížka s napětím, akcí, záhadou. Nějaká ta romantika tam je taky. Jasně, nevstoupí to jako velké dílo do dějin a je to celkem předvídatelné. Ale nesmírně mě to bavilo a vlastně i ten nádech braku tomu dal tu správnou příchuť.

17.08.2023 5 z 5

3 příběhy o Šmoulech: Černí šmoulové, Létající Šmoula, Zloděj Šmoulů 3 příběhy o Šmoulech: Černí šmoulové, Létající Šmoula, Zloděj Šmoulů Pierre Culliford

Pamatuji si Šmouly jako seriál. Velmi dětský seriál v mých dětských letech. Takže jsem ke komiksu přistupovala trochu skepticky. A ejhle, ono to je vážně vtipné - i jako dospělá jsem se dobře pobavila. A to už dítě nejsem pořádně dlouho. Zřejmě budu číst, dokud nezmodrám :-)

14.07.2023 5 z 5

Kedrigern a hlas pro Princeznu Kedrigern a hlas pro Princeznu John Morressy

Tahle výborná knížka mě dost pobavila. Oddychové čtení ve kterém nechybí humor a dobrodružství. A Kedrigern je skvělá postava - mocný čaroděj, který má rád svůj klid, trochu ješitný, vždyť kouzla zkazí jenom občas :-) Je to přesně ten typ humoru, který mám ráda :-) Na druhou stranu teď mám před sebou zase dlouhou sérii, co prostě musím přečíst - kdo to má všechno stíhat? :-))) Kvák!

11.07.2023 4 z 5

Bohové Atlantidy Bohové Atlantidy Ludvík Souček

Chtěla jsem vyzkoušet Součka, ale nevím, jestli jsem sáhla zrovna po správné knize. Začátek, kdy se hlavní postavy seznámí a zoufale dlouho pořád jenom mluví a mluví a mluví, mě bohužel dost nudil. Naštěstí jsem zvyklá dočítat, takže jsem to nevzdala a zjistila, že dál už to je pro mě o dost zajímavější a celkem mě to i bavilo. Jenže pachuť ze začátku bohužel zůstala. Celkově to bylo zajímavé, jen bych prostě ocenila trochu jiné podání. Asi ještě zkusím nějakou další knihu, než si na autora udělám názor.

21.06.2023 3 z 5

Verše pro mrtvé Verše pro mrtvé Lincoln Child

Jsem spokojená už jen proto, že jsem si vychutnala svérázného Pendergasta bez jeho rodiny :-) K tomu nový případ, nový parťák, trocha toho napětí a překonávání překážek a i špetka humoru se našla. Sice to autoři umí i líp, ale jo, dobré to bylo :-)

21.06.2023 4 z 5