Jednou se zase setkáme, Sanam - příběh o cestě za svobodou ekniha

Koupit

Únavné a nikam nevedoucí krvavá válka mezi Američany a Talibanem nutí mnoho obyvatel k útěku. K němu se po domluvě s matkou odhodlává též mladý Hamid, který musí sehnat peníze, dobré převaděče a zároveň se řídit dobře míněnými radami, aby přežil cestu vedoucí přes Írán, Turecko a Řecko. Přeloženo z anglické verze švédského originálu. Tento komiks je součástí kampaně Hello Czech Republic, která byla finančně a odborně podpořena Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v České republice....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/276887/jednou-se-zase-setkame-sanam-4hV-276887.jpg 212
Komiksy
Vydáno: (ekniha), Meta - Společnost pro příležitosti mladých migrantů

We shall meet again, Sanam (2013)

Kniha Jednou se zase setkáme, Sanam - příběh o cestě za svobodou

tereza1198

Pěkná kresba. Jinak totální brak.

Skeeve
11.03.2016odpad!

Nemohu odhlédnout od toho, jaký význam má a proč tento komiks vznikl, protože by to bylo jako souzení knihy jen podle obálky. A ačkoliv jsem se k tomuto.. K této věci snažil přistupovat bez předsudků (což si myslím, že jsem vcelku zvládl), po pár stránkách jsem měl docela jasnou představu, o co tu jde. Nejedná se tu o nic jiného než o ideologickou, kýčovitou propagandu, až směšnou, řekl bych - nebýt toho, že je zaměřena na děti, kteří si své názory teprve utvářejí. Ale to vlastně každý režim má nějaký "brainwashing program" zaměřený na mládež a jejich "výchovu" pro stranu, ať tu, či onu.. Bylo by naivní si myslet, že je svět dnes v tomto ohledu jiný.

Příběh je dosti primitivní a účelový. Mladý Hamid se chce mít lépe, a tak opustí rodinu a utíká do Evropy. Samozřejmě autoři zkrášlují celé toto jeho jednání tím, že vlastně stejně by bylo hloupé a nebezpečné tam zůstat, obzvláště pro mladého silného muže. Takže svou mladší sestru s matkou tam hrdinně nechá a přislíbí jim finanční pomoc, až bude v té zlaté Evropě vydělávat majland, samozřejmě. Tam na něj všichni čekají s otevřenou náručí - a kdo ne, ten je zlý. Vydá se tedy na cestu, nebezpečnou a náročnou cestu, kde musíte Hamida a jeho souputníky litovat. Musíte, jinak jste rasisté a xenofobní hovádka. Ještě, abych doplnil - předtím, než Hamid odchází, je tu vsuvka jak umírá jeho otec. Zlí Američané ho zabijí zbaběle dronem přes trapný joystick a oni si myslí, že nějaká finanční náhrada, kterou přinesou jeho matce, má něco vyřešit. Skvěle ukázané, jak v barevném komiksu udělat svět černobílý (Američané jsou ti zlí a "běženci", ilegální imigranti, ti jsou obětmi, bez výjimek, to je snad všem jasné). Ale zpět k Honzíkově... Tedy vlastně Hamidově cestě. Přechod hor v noci, získávání práce načerno, cestování nákladním vozem a pak zásadní věc - jak se dostat do Evropy, rada nad zlato. Stačí člun a když vás chytne pobřežní stráž, máte štěstí, protože vás musí zachránit, tedy když si ten člun propícháte - a následně se o vás postarat. Takže začíná kapitola prázdniny v Řecku, kde se chodí na pláž a za holkami - a je to smutné, děti, být takhle odloučen od rodiny, náročné, opravdu. Pak následuje útěk z centra pro azylanty, další cestování do Itálie, další odchycení do zlého centra pro azylanty (zlého, protože mají v plánu je poslat zpět do rodné země), další útěk z centra, další cestování a konečně cíl. Švédsko - brzy znám jako Švédistán. Země mutlikulti zaslíbená. Tam unavený Hamid skončí a neví co dál, ale aspoň že tam potká dalšího Alláhova muže, který rád pomůže bratrům obsazovat zemi a postará se o něj. Další den jde na imigrační úřad, kde dávají povolení k pobytu podle ksichtu, zařídí mu školu a je vystaráno. Hamid je ve třídě sedící vedle blondýnky, která na něm může oči nechat. A tak končí jeden z těch šťastných příběhů o invazi Evropy.

Když to celé shrnu - agitace naprosto srovnatelná s komunistickou propagandou. Aneb "čest multikulturalismu!"

Lumine
06.02.2016

Odhlédnu od toho, k čemu byl komiks stvořen.
Odhlédnu od toho, jak je to s migranty teď.
A vůbec zahodím předsudky. Je to komiksová kniha a tak by se měla i soudit.

Kresba si u mě získává 3*, je pěkná, příjemné barvy, ale žádné úžasné umělecké dílo.
Příběh. Příběh je podle mě velmi pěkný. Je o cestě. Je o rodině. Je o přátelství. Spousta knih je o těchto věcech. Za příběh bych dala 4*, takže to zprůměrujeme a zaokrouhlíme. :)

imigrace

Autoři knihy