Dela111 Dela111 komentáře u knih

Parazit Parazit Ruth Newman

Jsou knihy, které vás po otevření nepustí dokud je nedočtete. Toto je jedna z nich.
V areálu univerzity dochází k vraždám studentek. Policie je v koncích, vyšetřovatelé se neshodnou ani na tom, zda jde jen o jednoho vraha. Když je u třetí oběti nalezena studentka v katatonickém stavu, je jejich jedinou nadějí psychiatr. Podaří se mu z jejího podvědomí zjistit nějaké informace a usvědčit pravého vraha? Mám ráda knihy s psychologickou zápletkou a tato je brilantní.
Ke knize jsem se dostala podobně jako uživatelka intelektuálka, takže děkuji :-).

12.08.2018 5 z 5

Noc v Central Parku Noc v Central Parku Guillaume Musso

Chcete si přečíst něco napínavého, trochu thriller, trochu bláznivého, něco uvěřitelného, zároveň místy neuvěřitelného, bez potoků krve, ale nabitého dějem, vždy s nečekaným koncem, ale rozhodně zatraceně čtivého?? Sáhněte po jakékoli knize od Guillaumeho Mussa.
Noc v Central Parku je má druhá kniha od tohoto autora a opět velmi čtivá, ale chápu rozčarování některých čtenářů nad koncem, i mně tam jedna věc hodně neseděla. Nicméně ať už máme jakékoli výhrady, nuda u této knihy nehrozí.

05.07.2018 4 z 5

Tenčí než vlákno pavučiny Tenčí než vlákno pavučiny Jiří Raichl

Povídky v této knize jsou nápadité, psané lehce, s humorem i ironií. Nemají žádný spojující článek, naopak jsou námětově rozdílné. Autor na chvíli vplul i do vod sci-fi a fantasy.
Povídka Tenčí než vlákno pavučiny je spíš novela a klidně mohla být rozpracována trochu víc a vyjít jako samostatný román. Je velmi dobře napsaná, pobaví i přiměje k zamyšlení.
Celá sbírka povídek je ideální jako oddechová četba.

06.12.2019 4 z 5

Ukradené myšlenky Ukradené myšlenky Sabine Thiesler

Thriller má zajímavý námět, ovšem zpracování pojala autorka jako už tradičně románově, takže se nebude líbit těm, kteří čekají svižný a napínavý děj od začátku do konce.
V první polovině knihy nás autorka pomalu seznamuje s životem hlavní hrdinky, s životem pachatele a jeho motivy, s osudy dalších obyvatel malé vesnice v Toskánsku, zkrátka probere kdeco. Až daleko za polovinou začne atmosféra houstnout, nastupuje napětí a finále je skutečně strhující.
Přestože dávám přednost svižnějším a napínavějším thrillerům, hodnotím knihu vysoko. Sabine Thiesler má totiž nesporný vypravěčský talent a pro mě je její styl příjemný, klidně by mohla psát i o hloupostech, mně se to prostě čte velmi dobře ;-).

01.12.2019 4 z 5

Tajemství porodních bab Tajemství porodních bab Sally Hepworth

Ke knize jsem se dostala tak trochu omylem, ale dočetla jsem. Toto je červená knihovna a zároveň přeslazená agitka na domácí porody. Je mi líto, za mě určitě ne, to se nedá číst.

05.05.2019 2 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Detektivka je lákavě umístěná do prostředí amerického venkova, do Vermontu. Temnotu příběhu dotváří i počasí. Obojí nádherně vyjadřuje velmi zdařilá obálka.
Frank jako hlavní postava se všemi svými problémy mi byl sympatický. Příjmení pominu, autor nemůže vědět, že čtenářům nějaké země tím bude bohužel připomínat jejich politickou scénu ;-).
Příběh začíná pozvolna a až do poloviny knihy odbíhá autor od hlavního děje k popisu všeho možného kolem a teprve potom se naplno rozjede vyšetřování. Konec vyloženě nutí sáhnout hned po dalším dílu. Zápletka už je výborně nachystaná.
I přes téma je to spíše poklidnější detektivka, napínavé okamžiky přichází až ke konci. Není to špatné, ale po prvním dílu série jsem čekala od tohoto trochu víc. 70 %

16.02.2019 4 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Občas si ráda přečtu něco s temnou, strašidelnou atmosférou. A v tomto příběhu ze staré Anglie je všechno - prastaré sídlo o samotě, kde se v noci ozývá bouchání a skřípot, kolem je smutná, bezbarvá, listopadová krajina, zlověstné slatiny, bezedné močály, mlha, bouře, kvílení větru... A samozřejmě nechybí záhadná postava vyzáblé ženy oděné v černém, tajemství z minulosti a vášně sahající až za hrob... Takže to má všechny ingredience k tomu, aby se čtenář bál. Přesto se u mě nedostavilo takové to správné mrazení ze strašidelného příběhu, i když jsem to četla večer.
Je to horor, ale na mě to působilo jako takové pohodové počtení, krajinu vylíčila autorka až poeticky.

13.02.2019 3 z 5

Matčina volba Matčina volba Samantha King

Anotace je trochu nešťastně napsaná, podle ní jsem čekala něco jiného než kam příběh nakonec směřuje.
V celé první půlce knihy sledujeme myšlenkové pochody hlavní hrdinky, její rekapitulaci tragické události, jak si ji ona pamatuje. Je to až zdlouhavé.
Od poloviny knihy už je děj živější, ale současně je hned jasné jak to bylo, o čem to vlastně je a jak to skončí.
Z psychologického hlediska je děj zajímavý, velmi dobře je popsané fungování mozku v určitých situacích. Celkově hodnotím jako průměr.

02.02.2019 3 z 5

Smolný rok Smolný rok Joshilyn Jackson

Jedna z nejhezčích knih o rodině a síle mateřských pout. Je to smutný i veselý příběh, dojemný i silný, hořkosladký. Jednu chvíli cítíte obrovskou lítost a soucit a vzápětí se smějete.
Pro Slucumbovy ženy bývá každý patnáctý rok smolný a tento není výjimkou. Naopak, smůly je vrchovatě. A nejstarší z žen se za svoji dceru a vnučku bude muset bít jako lvice. Ovšem která žena by se za nejbližší neporvala i s osudem?!
Knihu jsem si moc užila. Je to originální krásný příběh ze života, velmi poutavě napsaný, nechybí ani humor.
Doporučuji.

21.12.2018 5 z 5

Pronásledovaná Pronásledovaná Jennifer Hillier

Může vystudovaný psycholog přehlédnout psychopata ve své blízkosti? Nikdo se neumí přetvařovat líp než právě takový člověk. Nebo je všechno ještě trochu jinak?
Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem čekala, i když název je částečně zavádějící. Děj mě vtáhl, představa něčeho takového je děsivá, ostatně jako každé zvrácené chování, kterého je tu dost. I když všechno vypadá naprosto jasně, nějaké překvapení na konci čeká.
Dobře zpracovaný čtivý thriller, který nepostrádá napětí.

01.12.2018 4 z 5

Wonderland: Země divů Wonderland: Země divů Jennifer Hillier

Na první pohled klidné městečko, které živí jeho velkolepý zábavní park. Na druhý pohled tu ovšem dochází k mnoha zločinům a vyšetřování není jednoduché, protože významní představitelé města si vzájemně kryjí záda.
Autorka zasadila příběh do velmi lákavé kulisy. Nešetřila zvrácenými postavami a milostnými zápletkami. Konec je správně překvapivý.
Hodnotím jako velmi dobrou detektivku s thrillerovými prvky. Příjemný literární styl, kniha se lehce četla, bavila mě.

19.11.2018 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Smekám před překladatelem. Číst toto bylo pro mě utrpení. On to navíc musel přeložit a to tak, aby se to podobalo jazyku v originálu. Pro mě by stačilo, kdyby autor použil nespisovné výrazy a jen občas nějaký slang.

Dílo je vynikající. Tady nejde o vylíčené násilí. Hlavní myšlenkou je možnost volby. Může stát sebrat odsouzeným svobodnou volbu?
Já si při čtení říkala, že i kdyby hlavní postavě udělali lobotomii, bylo by mi to fuk. Zmetek, který je schopen bít a okrádat staré lidi, znásilňovat a vraždit, si soucit nezaslouží. Samozřejmě, že to byly první emotivní myšlenky. Rozhodovat bych tohle ale nechtěla.

Ke knize se nevrátím, mně se použitý jazyk četl velmi špatně a nic krásného na něm nevidím. Snižuje i moje hodnocení.

08.10.2018 3 z 5

Dokonalá Dokonalá Gilly Macmillan

Někdy se stane, že od knihy moc neočekávám a ona mě příjemně překvapí. Přesně to se mi stalo u Dokonalé. Je to spíš psychologický román než thriller a je skvěle napsaný. Každá dějová linka tu má svůj význam. Velmi dobře je zpracované téma viny, sebevědomí, ztráty, možnosti normálního života.
Autorka celý příběh úžasně vystavěla. Tady nejde o nervydrásající napínavé čtení. Naopak, celá kniha je napsaná jakoby pomalým tempem, příběh se plynule odvíjí. A je to poutavý příběh, napsaný krásným jazykem. Ani ke konci není napětí moc vystupňované, jen trochu na posledních asi dvaceti stranách. Ale k tomuto příběhu je takové tempo přesně zvolené.

Hodnotila bych na 4,5*. Zaokrouhlím nahoru, protože mně se to líbilo moc a oceňuji výborný literární styl.

28.09.2018 5 z 5

Zaklínač duší Zaklínač duší Sebastian Fitzek

Děj knihy je téměř hororový. Od chvíle, kdy venku začne zuřit sněhová vánice a pacienti i personál luxusní psychiatrické kliniky začnou bojovat o život, autor nenechá čtenáře ani chvíli vydechnout. O této knize se dá oprávněně říct, že je to šílená jízda ;-). Závěr je malinko rychlý a možná by mohl být i líp propracovaný.

Asi bych dala 4*, ale musím dát 5*, protože:
1. nadržuji autorovi
2. potěšila mě závěrečná hádanka
3. thriller odehrávající se v uzavřeném objektu psychiatrické kliniky mě vždycky baví

20.09.2018 5 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Jsou situace, na které by nikdo neměl být sám a už vůbec ne dítě nebo velmi mladý člověk. Hlavní hrdinka Viktorie se od dětství neúspěšně snaží vyrovnat se smrtí maminky. Bohužel bolest se časem nezmenšila... Viktorie začne vídat dívku, která má černé oči a děsí ji. Začne jí říkat Černooká. Od té chvíle žije ve strachu, zmatenosti a zoufalství...

Autorka u své prvotiny zvolila závažný námět, náročný na zpracování a zvládla to skvěle. Po literární stránce je kniha velmi kvalitní.

Nejsem cílová skupina nakladatelství Yoli a žánr YA dávno nečtu, ale upoutala mě anotace a nespletla jsem se. Kniha dalece překračuje žánr young adult.

11.09.2018 5 z 5

Paříž: Katakomby Paříž: Katakomby Jeremy Bates

Paříž jak ji neznáme ;-)
Katakomby - 'město' mrtvých pod městem živých...
Čtveřice mladých lidí jde do katakomb pátrat po osudu ženy, která tam za záhadných okolností zmizela. A tady nám autor představí katakomby v celé své kráse i hrůze - labyrint tunelů, kilometry širokých a hlavně úzkých chodeb, míst s nízkými stropy, zaplavené prostory. Hrdinové se nevyhnou průlezům, které vyvolají klaustrofobii. A všude je naprostá černočerná tma. Tma jakou nad zemí nikdy nezažijeme. Prostě správná hororová atmosféra.

Rozuzlení, stejně jako v předchozí autorově knize, se mi moc nezamlouvalo, ale opět mohlo být i horší...
Autor píše čtivě, napětí nechybí, děj je umístěn do velmi zajímavého místa. Možná bych hodnotila níž, ale opět jsem se něco dozvěděla. Paříž má pod sebou ze všech měst tu největší kostnici. Je to místo spočinutí asi šesti miliónů mrtvých.

11.09.2018 4 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

Příběh se zpočátku rozvíjí pomalu, ale později děj nabere spád. Tentokrát si užijeme i více soubojů. Hlavní postava johanita Zdík je stále sympatická, možná i díky svým lidským chybám. Mladý Herman dospívá a v závěru knihy už přemýšlí nad svou budoucností. Pro pacholka Güntera mám zvláštní slabost - od narození je ošklivý, kulhavý mrzák s křivou páteří, ale povahu má rovnější než většina postav kolem a rozhodně není hlupák.
Zápletka byla napínavá, kniha je opět místy vtipná a to oceňuji. Drsná doba 14. století, kterou autorka umí vykreslit, prostě přitahuje.
Kdyby to šlo, hodnotím na 90 %.

10.08.2018 4 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Raketový start, zajímavá zápletka, dobře poskládané dvě dějové linie, příjemný styl psaní.
Hlavní hrdina rozhodně nepůsobí obyčejně - bývalý polda, bojuje se zvláštní nemocí, brácha sériový vrah... Tohle není žádná tuctová postava, ta se autorovi povedla. A tým jeho spolupracovníků jsou přímo perly - mladičká geniální kolegyně, která vleze všude..., inteligentní obrovský černoch v limetkově zelené košili na míru s kapesníčkem v náprsní kapse, lehce autistický chorobně pedantský účetní žijící čísly a svérázná recepční. Nádherné postavy, snad dostanou více prostoru v další knize.
Něco málo bych vytkla konci, kdy jsem v některých pasážích viděla zakončení vpravdě hollywoodských rozměrů.
Celkově hodnotím velmi dobře a už se těším na pokračování.

21.07.2018 4 z 5

Chuligán Chuligán Philipp Winkler

Rodinu si nevybíráme, přátele ano. Hlavní postava mladík Heiko, který je vypravěčem celého příběhu, si jako přátele vybral partu chuligánů a protože je jeho rodina dysfunkční, jsou pro něj vším. Děj ze současnosti je proložený Heikovými vzpomínkami, které dotváří příběh a zároveň vysvětlují, jak k určitým věcem došlo.
V knize nahlížíme do komunity chuligánů, kde jsou běžné vulgarity, násilí, alkohol a drogy. Protagonisté jsou fotbaloví fanoušci a zároveň účastníci sjednaných rvaček.
Kniha je drsná i citlivá, může pobuřovat i vzbuzovat odpor. Je to příběh muže, který si nedokáže najít svoji vlastní cestu a je od začátku do konce poutavě napsaný. Takové čtení je těžké doporučit, vzbuzuje spíš melancholii, ale takový život někteří vedou a kniha částečně odpovídá na to proč...
Stejně jako ostatní musím pochválit brilantní překlad. Podíváte-li se na jméno překladatelky, bude vám jasné, proč je tak vynikající :-).

10.07.2019 4 z 5

Okem vrány Okem vrány DeSales Harrison

Dobrý příběh, ale těžkopádně zpracovaný. Je to nezáživné až nudné. Děj je převážně psaný formou životní zpovědi hlavního hrdiny s filozofickými úvahami. Díky hromadě myšlenkových odboček je tu spousta témat.
Číst tuto knihu bylo jako číst myšlenky člověku, jehož myšlenky mě nezajímají, nerozumím jim a rozumět ani nechci. S mnoha názory hlavní postavy se neztotožním.
3* dávám za poslední čtvrtinu, která byla trochu zajímavěji napsaná, jinak bych hodnotila jen 2*. Kniha si své čtenáře jistě najde, mně takové zpracování nesedí.

14.04.2019 3 z 5