Dejf_ano Dejf_ano komentáře u knih

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Metro oproti prvnimu dilo malicko polevilo ve sve atmosfere. Ten pocit sklicenosti v podzemi a strach na povrchu byl vlastne to nejlepsi na predchozim dilu. Nicmene porad velmi dobre ctivy roman a uz se tesim az si udelam cas na zaverecnou cast trilogie.

02.03.2020 4 z 5

Anarchokapitalismus Anarchokapitalismus Urza (p)

Knihu považuji za velmi povedenou a rozhodně obsahuje pokud nic zajímavé myšlenky. Například ve školství s ankapem naprosto souhlasím. Pokud si dáte tu práci a nastudujete si i rakouskou ekonomickou školu o které Urza často mluví zjistíte, že věci v knize opravdu dávají smysl (alespoň na teoretické úrovni).
Knížku bych například dal k dispozici i ve školách, aby si děti v případě zájmu mohli stát kriticky a nestraně posoudit z více pohledů.

18.02.2020 5 z 5

Pokracovani pribehu z knihy My deti ze stanice ZOO se mi libilo. Je pravda, ze prvni dil pusobi vic na emoce a tady se jedna spis o stripky ze zivota divky, ktera se nikdy nedokazala zbavit drogove zavisloti.
Je zde, ale krasne videt fakt, ze pokud clovek ma dostatecne financni prostredky, ktere Christiane prinesla puvodni kniha a film, dokaze i narkoman zit relativne dlouho a normalne. Nejvetsi zhouba je prave to, ze drogy jsou nelegalni a drahe, takze vetsinu narkomanu zabije prave shaneni penez na dalsi davku, coz bylo v prvni knize hezky videt.
Represe nicemu nepomaha, kdyby doslo k legalizaci drog a jejich ceny by byly rozumne ubylo by i umrti narkomanu jako v pripade Christiane.

10.02.2020 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Oproti prvnímu románu z mého pohledu maličko slabší. Každopádně pořád dobře čtivé a téma zajímavé až děsivé.

26.01.2020 4 z 5

Informační válka Informační válka Karel Řehka

Zajimava kniha od cloveka, ktery vi o cem mluvi. Zaroven postavena na faktech a peakticky zkusenostech. Dalsi kniha, ktera by mela patrit do povinne cetby.

13.01.2020 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Musim priznat, ze kniha me velmi zaujala a odhalila mi mnoho aspektu osobnosti Vaclava Havla. Autor pana prezidenta nijak neprikrasluje a ukazuje ho se spatnymi i dobrymi strankami. Tleskam tomuto vytvoru a opravdu takovato postava v soucasne dobe v Cechach chybi a doufam, ze ji brzo najdeme znovu.

24.12.2019 5 z 5

Vetřelec - Peklo Vetřelec - Peklo Christopher Golden

Pro fanoušky vetřelce parádní knížka

09.09.2019 5 z 5

Lov vlka Lov vlka Ralph Pezzullo

Další příjemná návštěva do světa a života SEAL team six. Opět se knížka velmi dobře četla a její děj byl svižný a akční. Nicméně Lov Šakala působil celkově lépe proto za čtyři hvězdy.

12.02.2019 4 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Kniha o vizionář, která rozhodně stojí za přečtení. Je plná zajímavých myšlenek a věcí k zamyšlení.

25.11.2018 5 z 5

Život mezi budovami Život mezi budovami Jan Gehl

Kniha, kterou by měl přečíst každý urbanista, projektant, architekt nebo stavař, který se chystá navrhovat nebo jakkoliv zasáhnout do projektu měst. Bohužel mnoho nešvarů vyjmenovaných v knize se podepsalo na architektuře i v ČR.

29.06.2018 5 z 5

Soumrak rytířstva Soumrak rytířstva Jiří Kovařík

Závěrečný díl historické tetralogie v podání pan Kovaříka byl opět vynikající. Každý díl je lepší možná i z důvodu, že si každou následující stránkou zvykáte na vyprávěcí styl autora. Rozhodně stojí za zvážení pokračování četby navazující sérií.

19.01.2024 5 z 5

Čas stoleté války Čas stoleté války Jiří Kovařík

I třetí díl si bezpochyby zaslouží plný počet bodů. Vyprávění shrnující dění během stoleté války v Evropě je napsáno velmi záživnou a čtivou formou. Mezi všemi příběhy bych rozhodně vyzdvihl osudy Johanky z Arku a navazující osudy Gillese de Rais, který byl opravdu vynikající. Opět mohu pouze doporučit.

18.12.2023 5 z 5

Umění odolnosti Umění odolnosti Ross Edgley

Opravdu velmi povedený kousek knihy, respektive výkon, který Ross předvedl. Jak jinak ukázat, že lze provést nepředstavitelné než vlastním příkladem. Jak bylo zmíněno níže, jedná se o soubor vědeckých poznatků, které jsou opřeny o zkušenosti sportovců a ověřeny jedním neskutečným výkonem v podobě obeplavání Velké Británie. Můj názor je ten, že v knize může každý člověk najít alespoň malý kousek inspirace, který může ve svém životě aplikovat.

06.12.2023 5 z 5

Budoucnost měst Budoucnost měst Jiří Hrůza

1962 je rok vydání knihy. Bohužel je publikace poplatná své době. Celý text je prostoupen politickou agitací a citace z Marxe, Engelse a Lenina opravdu nejsou texty, kterými bychom se měli inspirovat, vzhledem k tomu, že komunismus je nefunkční ideologie.
Kniha je postavena hlavně na tom, že města v SSSR jsou dobré příklady urbanismu a kapitalistická města jsou nekoordinovaně rostoucí.

Abych pouze nekritizoval v knize jsou několikrát zmíněny myšlenky, že do budoucna se bude zkracovat pracovní doba a lidé budou více času trávit zábavou, nutnost řešit zněčištění prostředí automobilovou dopravou nebo bytová krize, což jsou věci aktuální i v dnešní době.
Naneštěstí ani "všemocný socialismus" byť je dle autora dokonalý tyto problémy nedokázal vyřešit.

Určitě bych od pana Hrůzy doporučil spíše knihu Města utopistů, která je očištěna od ideologie nebo Svět měst, který se zabývá objektivně urbanismem a vývojem měst.

21.06.2023 2 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Napsáno naprosto bez příkras. Zpověď elitního odstřelovače, který se zúčastnil války v Iráku.
Z dnešního pohledu roku 2023, kdy probíhá válka na Ukrajině, je tato kniha obvzlášťě cenná. Vidíme člověka vnitřně rozervaného, kde si válka vybrala daň i na fyzickém těle. Další zajímavou kapitolou jsou momenty, kdy autor líčí jak vyhráli válku a že na násilí platí pouze násilí.
Opravdu smutné je, že Naše generace neumí žít tak, aby nepotřebovala prožitek války.

21.05.2023 5 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Knihu musím jednoznačně doporučit. Celkově je velmi čtivá a plná zajímavých tipů, které čekají na zařazení do života každého z Nás. Pokud se bude revidovat seznam povinné četby neměla by tato kniha chybět.

14.01.2023 5 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

Pokud musí být ve školách povinná četba, měla by tato kniha do této kategorie určitě spadat.

10.12.2022 5 z 5

Vnitřní svět vítězů Vnitřní svět vítězů Marian Jelínek

Za sebe jednoznačně mohu doporučit. V knize jsou příklady ze sporotního prostředí, ale jedotlivé techniky a postupy lze aplikovat i na běžné situace v životě ať již doma, v práci, s dětmi, ...
Kniha je přehledně členěná a kapitoly nejsou příliš dlouhé, takže se bez větších problémů můžete k jedlotivým částem vracet.
Marián Jelínek opět potvrdil, že je velmi inspirátivní člověk i když chápu, že mnoho lidí věci v knize nechce slyšet.

14.11.2022 5 z 5

SIAL SIAL Rostislav Švácha

Nutné podotknout, že SIAL i s odstupem času opravdu sdružoval vyjímečné osobnosti české architektury.
Mnoho návrhů staveb již v 60 letech kladlo důraz na udržitelnost, využívání obnovitelných zdrojů a nízkoenergetické bydlení. Je velká škoda, že zkostnatělí režim neumožnil výstavbu projektů jako ,,sluneční dům" a neumožnil se České Republice stát špičkou v solární architektuře.

21.10.2021 5 z 5

S androidkou v posteli S androidkou v posteli Vladimír Pikora

Na řadě ekonomických témat se s autori shoduji jako zastánce naprosto volného trhu. Nicméně v některých kapitolách příliš tlačili na pilu se svým světonázorem a například u elektomobility bylo vidět, že příliš nepochopili její koncept. Argumenty, které proti elektovozům staví jsou mnohdy přežité a vyvrácené.

17.09.2021 3 z 5