Deia

Boží bludBoží bludRichard Dawkins

Ja som z knihy naozaj nadšená. Chápem, že to asi nemôžu povedať všetci tí, ktorí túto knihu čítali, prípadne ešte budú (asi hlavne veriaci teda nie), ale ja naozaj som.
Kniha je rozdelená do desiatich kapitol. Prvých pár kapitol sa mi čítalo trochu ťažšie, nie všetko som úplne chápala (ale to bude aj tým, že som to čítala rýchlo), ale aj tak mi prišli veľmi zaujímavé a dobre napísané, Dawkins sa v nich zameriava hlavne na hypotézu Božej existencie. Ďalšia časť sa mi čítala už lepšie, najviac ma zaujala kapitola 6 (Korene morálky: Prečo sme dobrí) a kapitola 7 („Dobrá“ kniha a meniaci sa morálny Zeitgeist). V poslednej časti sa zameriava na deti a náboženstvo (tiež skvelá kapitola).
Pri čítaní som často neveriacky krútila hlavou, hlavne pri prezentácii myšlienok niektorých ľudí – stále sa nájde veľa ľudí (aj vysoko postavených či vzdelaných), ktorí napr. veria, že naša Zem je stará 6 000 rokov (a ďalej to učia deti!) a ignorujú pritom všetky vedecké dôkazy.
Ako som spomínala vyššie, ja som naozaj nadšená (a čiastočne aj zdesená). Som rada, že som si túto knihu prečítala a určite ju budem čítať znova. Myslím, že toto je jedna z tých kníh, ktorú keby si všetci prečítali (viem, že je to nereálne), a mali by pritom otvorenú myseľ, tak by z tohto sveta mohla spraviť lepšie miesto.

02.08.2020

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

Väčšina Kingových kníh patrí medzi moje srdcovky a ani táto nie je výnimkou. Kniha človeka chytí a nepustí, pri čítaní som často mala zimomriavky, King vie vážne skvelo vykresliť atmosféru. Páčili sa mi "výlety" do minulosti (rozhovory Louisa a Juda), kde sme sa dozvedeli, ako Zlo pôsobilo na mestečko aj predtým. Čo sa mi nepáčilo, je ten koniec. Kingove knihy zbožňujem, ale jeho otvorené, resp. nedotiahnuté konce fakt nemám rada! :D

12.01.2020

InštitúciaInštitúciaStephen King

Kniha sa mi čítala vážne dobre. V podstate viac ako 600 strán som zhltla za dva dni, naozaj som sa od knihy nemohla odtrhnúť. Hlavné postavy mi prišli zaujímavé a sympatické, len škoda, že Tim sa tam nevyskytoval trošku viac. Bála som sa totiž, že detskí hrdinovia mi budú liezť na nervy, ale nestalo sa tak, naopak, prirástli mi k srdcu a veľmi som im držala palce, aby sa im z Inštitúcie podarilo dostať. Občas mi prišla kniha trošku zdĺhavá, ale dalo sa to zvládnuť. U Kingových kníh mám väčšinou problém s koncami, ale koniec tejto knihy sa mi páčil a vôbec by mi nevadilo nejaké voľné pokračovanie.

27.09.2020

Púšťou a pralesomPúšťou a pralesomHenryk Sienkiewicz

Jedna z tých kníh, ktoré som objavila v detstve a stále patria medzi moje obľúbené. Aj po toľkých rokoch sa mi kniha stále páči (aj keď nejaké výhrady by som našla). Už ako dieťa som Staška obdivovala a chcela som byť Nelou (ešte aj môj prvý mail mal meno Nela01 :D). Je to naozaj krásny dobrodružný príbeh. Sú tam krásne popisy africkej prírody, ktorá ma fascinovala ako vtedy, tak aj teraz. Keď kniha vyšla, mnoho afrických miest ešte ani nebolo objavených Európanmi (a asi im tak bolo aj lepšie), čo ma ako dieťa udivovalo. Tiež si pamätám, koľko mi vtedy tá kniha dala - je v nej kopa cudzích slov, ktoré sú vysvetlené (hneď som sa cítila múdrejšia :D). K tejto knihe sa ešte určite budem opakovane vracať, aj keď sa musím priznať, že iné knihy od Sienkiewicza som nečítala a ani sa nechystám.

28.01.2020

Kde raky spievajúKde raky spievajúDelia Owens

S Kyou som prežívala úplne všetko a bolo mi jej veľmi ľúto - malé dieťa, ktoré je zrazu ponechané samé na seba. Nevie čítať, nevie počítat, nikto jej nenechal žiadne peniaze, nemá skúsenosti vôbec s ničím. Keď ide do mesta, ľudia sa jej posmievajú. Jediné čo má je bažina okolo nej a v nej žijúce zvieratká. Mňa na knihe veľmi bavili aj opisy prírody, som biológ, tak mi to bolo veľmi blízke. Ale myslím, že to zaujme aj osobu, ktorá biológiu veľmi nemusí.
Je to kniha, ktorá sa vám vážne dostane pod kožu a na Kyin príbeh budete musieť myslieť ešte dlho po prečítaní.

02.01.2020

Diabol v zrkadleDiabol v zrkadleJuraj Červenák

Podľa anotácie som sa tejto knihy trochu bála, myslela som si, že ohľadom náboženstva bude Stein viac fanatický, ale našťastie až tak nebol. Táto časť sa mi čítala naozaj veľmi dobre, dej bol zaujímavý a napínavý a aj Jaroš mal viac priestoru (spolu so svojím veľkým mečom). Zatiaľ sa mi asi táto časť páčila zo všetkých najviac, aj keď by som ocenila, keby na konci bolo o jednu mŕtvolu viac.

23.05.2020

Čarodejník a skloČarodejník a skloStephen King

Kniha sa mi čítala strašne dobre. Príbeh rýchlo napreduje a nedá sa od neho odtrhnúť. Pri štvrtej časti som mala trochu obavy, že ma Rolandova minulosť nebude až tak baviť, ktoré boli, samozrejme, zbytočné a nakoniec som ani nechcela, aby Rolandov príbeh skončil.

27.07.2020

Brieždenie v DženíneBrieždenie v DženíneSusan Abulhawa

Napriek ťažkému obsahu sa mi kniha čítala veľmi dobre. Osud Amál ma pohltil a veľmi som jej držala palce, aby to pre ňu a jej príbuzných dopadlo dobre.
O Izraelsko-palestínskom konflikte sa väčšinou dozvedáme z tej izraelskej strany. Mňa nikdy ani len nenapadlo, čo všetko si museli vytrpieť palestínske rodiny, ktoré boli násilne vysťahované zo svojich domovov. Ktoré museli žiť v neustálom strachu, pod vojenským dozorom, v utečeneckých táboroch. Koľko nevinných ľudí, žien a detí, prišlo o život izraelskou zbraňou. Koľko zverstiev sa na nich páchalo. Že vojaci boli schopní vyhladiť celé utečenecké tábory plné žien a detí. Koľko ľudí prišlo o svojich blízkych.
Amál nám všetky tieto udalosti približuje. Z tejto knihy som sa o konflikte dozvedela veľmi veľa a táto kniha mi veľmi rozšírila obzory. Jediné čo ma mrzí je to, že postavy v knihe sú vymyslené (ale historické udalosti sú skutočné). Toto určite nebude posledná kniha (aj keď je prvá), ktorú som si o Izraelsko-palestínskom konflikte prečítala.

18.08.2020

Sedem sestierSedem sestierLucinda Riley

Kniha sa mi čítala veľmi dobre, pri čítaní mi strany plynuli jedna za druhou a to väčšinou takéto knihy nevyhľadávam. Príbeh Maie ma vtiahol a celý čas som jej pri jej pátraní držala palce. Páčil sa mi aj príbeh Isabely, aj keď o trošku menej, na môj vkus bol až príliš romantický a bolo ho tam príliš veľa, viac sa mi páčila súčasná linka, aj keď aj tá mohla byť trošku dobrodružnejšia. Na knihe sa mi tiež veľmi páčilo zakomponovanie histórie, ako sa stavala socha Krista, ktorú dnes každý pozná (aspoň z obrázku :D). Takisto ma veľmi zaujíma príbeh tatka Slaného, čo ho viedlo k tomu, že si adoptoval šesť dievčat (aj keď pôvodne chcel sedem), dúfam, že sa to v ďalších knihách dozvieme. Som rada, že som si knihu nakoniec prečítala a už sa teším na príbeh ďalšej sestry, do ktorého sa snáď čoskoro pustím.

Největší show pod SluncemNejvětší show pod SluncemRichard Dawkins

Kniha je o evolúcii. Rozoberá fungovanie evolúcie z mnohých pohľadov. Podáva dôkazy, ako evolúcia funguje (kniha je určená popieračom evolúcie (histórie), takže jednotlivé "dôkazy" sú veľmi presvedčivé (aj keď oni to asi čítať nebudú)). Rozpráva nám o meraní geologického času. O hľadaní skamenelín. O vývoji embrya. O domestikácií. O tom, ako evolúcia môže prebiehať rovno pred našimi očami.
Mňa táto kniha úplne dostala (ako presviedčať ma, samozrejme, nemusela). Je v nej strašne veľa fascinujúcich vecí, ktoré sú podané krásne zrozumiteľne (aj keď pár vecí treba pogoogliť). Po prečítaní som nad ňou rozmýšľala strašne dlho a mala som chuť ju začať čítať znova od začiatku. Čo ma dostalo najviac, je uvedomenie si, koľko popieračov histórie existuje. Koľko ľudí nielen že neverí v evolúciu, ale ešte ju aj popiera. Koľko ľudí si myslí, že naša Zem a všetko na nej vzniklo za posledných pár tisíc rokov.
Ja som si myslela, že s takými ľuďmi sa nikdy nestretnem. Ale toto sa mi stalo pár dní po odčítání knihy:
Učila som hodinu biológie v siedmom ročníku, brali sme vývoj človeka, rozprávala som o evolúcii. V tom sa prihlási žiačka (siedmačka!!) a prednesie: "Ako môže byť klamstvo také presvedčivé?" Ja, v úplnom šoku, sa jej pýtam že aké klamstvo. Ona: "Evolúcia." Normálne dodnes tomu neverím. Jej sestra je ináč v piatom ročníku a po jednej hodine tiež prišla za mnou a oznámila mi, že evolúcii neverí. Presne takí ľudia by si túto knihu (a vlastne hocijakú od autora) mali prečítať a presne takí ľudia si ju nikdy neprečítajú :(. Samozrejme, knihu odporúčam prečítať každému, je vážne skvelá.

05.02.2020

Jeden z nás: Príbeh o NórskuJeden z nás: Príbeh o NórskuÅsne Seierstad

Na knihu som sa odhodlávala relatívne dlho. Som si myslela, že čítať necelých 600 strán o Breivikovi ma nemôže predsa baviť. Ale mýlila som sa. Kniha je napísaná naozaj skvele.
Reportérka nás prevedie Breivikovým detstvom, pubertou a vlastne všetkým, čo robil, až po ten hrozný čin. Je to napísané takým spôsobom, že strany ubiehajú ani neviete ako.
Všetky časti jeho života boli napísané veľmi zaujímavo. Breivik chcel byť stále čosi viac, chcel byť najlepší, len sa zjavne nevedel rozhodnúť v čom. Najprv to skúšal ako sprejer, potom rozbiehal rôzne firmy, nakoniec skončil pri celodennom hraní WoWka. A potom začal písať svoj manifest. A potom spravil to, čo spravil.
Myslím, že každý vie čím sa Breivik "preslávil". Zabil 77 ľudí. Ako som písala, kniha sa mi čítala skvelo. Až po tú časť na ostrove. Tá ma vážne dostala, nechcela som to čítať, mala som chuť knihu niekam zahodiť. Ako Breivik najprv odpálil bombu a potom sa vydal na ostrov. Ako tam strieľal jedného mladého človeka za druhým.
Keď sa to v roku 2011 stalo, tak som tomu nevenovala veľkú pozornosť. Vedela som, že zabil veľa ľudí, ale až pri tejto knihe som sa dozvedela, že to v podstate všetko boli mladí ľudia, plní ideálov, ktorí mali celý život pred sebou. Takisto až z knihy som sa dozvedela, že keby to nórska polícia zvládla trošku lepšie, tak masakru na ostrove sa dalo zabrániť.
Potom prišiel súd. Táto časť knihy je tiež veľmi emotívna. Výpovede tých, ktorí prežili. Najhoršie na tom je, že Breivikom to, čo spravil, ani nehlo, najviac ľutuje (samozrejme) seba.
Táto kniha ma vážne dostala a v hlave mi bude ležať ešte veľmi dlho.

14.02.2020

Město zázrakůMěsto zázrakůRobert Jackson Bennett

Kniha sa začala veľmi dobre, zo všetkých troch častí mi prišla najnapínavejšia. Potešilo ma, že v ústredí diania je opäť Sigrud. Dej sa najprv odohráva v meste Ahanaštan, čiže spoznávame ďalšie "božské" mesto, potom sa ale presúva do Bulikova. Tiež je táto kniha viac "božská" a detektívny príbeh je viac v úzadí, ale akcie je tu oveľa viac. Aj nové postavy - Táňa a Ivanja sú veľmi zaujímavé. Kniha sa mi čítala asi najlepšie zo všetkých, naozaj som sa nemohla odtrhnúť, ale ten koniec... Ten sa mi naozaj nejak nepáčil :(. Napriek tomu je to skvelá kniha a aj séria, raz sa k nej pravdepodobne ešte vrátim.

02.04.2020

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Kniha sa mi čítala veľmi dobre, Adrienne je sympatická hrdinka, ktorá záujmy kocúra (jedlo) kladie pred tie svoje. Báť som sa síce nebála, ale kniha mala veľmi dobrú atmosféru a aj keď dej nebol nejak originálny, tak ma kniha vážne bavila a určite si od autorky prečítam aj ďalšie knihy.

Osudová trojkaOsudová trojkaStephen King

Druhá kniha je už oveľa lepšia ako tá prvá, je tam viac postáv so zaujímavým príbehom, takisto sa tam už Rolandov svet prelína s tým našim a Rolandove opisy nášho sveta sú fakt skvelé (lietajúce koče a podobne...). Tiež dej je oveľa napínavejší a je zaujímavé sledovať, ako sa osudy jednotlivých postáv preplietali a preplietajú. O Temnej veži a Rolandovej minulosti sa toho síce stále veľa nedozvieme, ale vôbec mi to nevadilo. Na ďalšie časti som zvedavá, dúfam, že budú minimálne tak dobré ako druhá časť.

17.07.2020

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?Martin Lavay

Spočiatku sa mi kniha čítala veľmi dobre, keďže spracúva veľmi zaujímavú tému, ale postupne to tak nejak šlo dole vodou. Čo mi vadilo už od začiatku sú autorove poznámky pod čiarou. Niektoré sú veľmi zaujímavé (napríklad o pôvodných obyvateľoch, o otrave durmanom) a niektoré veru nie. Naozaj ma nezaujíma typ autobusu, ktorým sa členovia presúvali, kedy sa vyrábal, koľko kusov a podobne. Prišlo mi to, ako by sa autor snažil mať v svojej „práci“ čo najviac slov (nejak takto som aj ja písala diplomovku, takže ho čiastočne chápem :D). Tiež mi vadilo opakovanie niektorých viet u jednotlivých teórií. Koncové kapitoly sa mi nepáčili vôbec, názory a hodnotenie akože expertov, hlavne českých odborníkov diskutujúcich na rôznych fórach. Viac by som ocenila, keby tam boli napríklad rozhovory s ľuďmi, ktorí mali nejak do činenia s tragédiou – napr. s Jurijom Judinom (člen expedície, ktorý sa kvôli problémom vrátil, zomrel až v roku 2013) alebo v knihe spomínanou dcérou vyšetrovateľa. Tiež by sa mi páčilo, keby autor dané miesto navštívil a priniesol aj nejaký svoj osobný pohľad (ako to bolo napríklad v knihe Expedícia – môj ľúbostný príbeh). Teraz som zistila, že autor je síce Čech (asi preto tí českí odborníci, ale aj tak :D). Napriek všetkým týmto negatívam neľutujem, že som si knihu kúpila (89 Kč v Levných knihách) a prečítala, dozvedela som sa z nej veľa nových a zaujímavých vecí.

SvědectvíSvědectvíStephen King

Táto kniha je úžasná, do deja ma vtiahla snáď hneď od prvej vety. Tiež si myslím, že čítať ju v tomto, pandemickom, období jej ešte dodalo isté čaro, hlavne keď väčšina tých prvých kapitol končí tým, že tam niekto zakašle (a potom pravdepodobne zomrie). Spočiatku som sa bála väčšieho množstva postáv, že sa v tom budem strácať, ale nestrácala som sa. Postavy sú skvelo napísané, tie kladné som si hneď obľúbila (aj keď niektoré mali svoje muchy) a tie záporné som teda veľmi nemusela a aj čítanie ich kapitol ma až tak nebavilo, našťastie ich tam nebolo veľa. Najviac ma asi bavil začiatok knihy, keď celá pandémia bola v začiatkoch, to popisovanie postupného šírenia mi prišlo skvelé. Tiež ma bavilo čítať o putovaní tých, čo prežili. Keď sa už zoskupili, tak ma to bavilo o trošilinku menej, ale stále to bolo veľmi čtivé. Koniec mi prišiel taký dosť unáhlený, ale úprimne, čakala som niečo horšie, Kingove konce veľmi nemusím. Ku knihe sa v budúcnosti ešte určite vrátim a tiež som zvedavá na to, aký bude seriál.

20.12.2020

Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDeníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDominik Landsman

Kniha to je celkom krátka, ale aj tak mi dala celkom zabrať. Vážne som si myslela, že sa mi bude páčiť. Čítať som ju síce začala iba kvôli výzve na @databazeknih (kniha, ktorá má v názve aneb), ale celkom som sa na ňu tešila. Lenže naozaj mi vôbec nesadla. Väčšina príbehov mi prišla taká nasilu, príliš prehnaná, skôr trápna a málo vtipná. Tiež sa tam veľa vecí opakovalo (ako malé dieťa toho asi veľa nerobí, ale aj tak). Toho vracania, kakania, slintania a tak tam bolo až príliš veľa. Proste celkovo mi kniha nesadla. Ako facebookové príspevky si od fotra v budúcnosti (asi) ešte prečítam, ale do jeho kníh sa už púšťať nebudem.

31.12.2020

La Belle SauvageLa Belle SauvagePhilip Pullman

Kniha bola príjemným návratom do Lyrinho sveta. Temné hmoty patria medzi moje obľúbené trilógie, tak aj na túto knihu som sa veľmi tešila. Je napísaná skvelo, čítanie ubieha rýchlo, postavy sú sympatické. Mihne sa tu aj lord Asriel, pani Coulterová a iné známe postavy. Čo mi trošku vadilo boli veľké písmená v knihe, ale tak predsa len, kniha je určená pre mladších čitateľov. Ale to neznamená, že tých starších nebude baviť. Je to prvá časť trilógie a už teraz sa neviem dočkať druhej časti.

Jiný světJiný světDmitrij Rus

Mňa kniha veľmi bavila, bavilo ma čítať o hraní z takéhoto uhla pohľadu. Keďže sama hrám hry, vedela som si to dobre predstaviť, vedela som, ako to funguje a herné výrazy mi boli známe. Bavilo ma čítať si o abilitách, o rozdeľovaní talent pointov, o súbojoch s mobkami a bossmi a vlastne o všetkom. Kniha ma fakt vtiahla, ale úprimne si neviem predstaviť, že by mohla baviť niekoho, kto nikdy nehral žiadnu onlinovku. Ak by sa niekto taký predsa len našiel a chcel si knihu prečítať, odporúčam ako prvé prečítať slovník, ktorý sa nachádza na konci knihy.

Meč PřísahyMeč PřísahyBrandon Sanderson

Táto kniha je z tých troch častí asi najslabšia. Nie že by bola zlá, to nie, ale přišlo mi, že na tých 1100 stranách sa toho veľa neudialo. Ako keby stále čakám, kam sa to bude uberať a ako keby to bol stále len nejaký rozbeh (síce ešte má byť 7 kníh, ale aj tak). Tiež mi prišla prišla tak nejak málo napínavá.
Opäť sú hlavnými postavami Dalinar, ktorý sa snaží udržať kráľovstvo pokope a spojiť dokopy všetkých panovníkov v Rošáre. Potom Adolin, jeho syn, ktorý sa snaží nájsť si miesto v novom svete, ktorý je ovládaný novými silami. Šalán, ktorá sa snaží spracovať svoje nové schopnosti a vyrovnať sa s nimi (jej príbeh sa mi teraz naozaj až tak nepáčil). Kaladin, Bouří požehnaný, ktorý si všetky problémy berie na svoje bedrá a trápi sa viac ako je nutné.
A potom Čtvrtá mostní, Kaladinova jednotka oddaných vojakov. A opäť kopa vedľajších postáv. Veľkú úlohu zohrávajú aj spreni.
Aj napriek tým výtkam sa kniha opäť čítala skvelo, len no, naozaj mám pocit, že sa ten príbeh až tak nepohol. Čo sa mi veľmi páči je spracovanie tej knihy - krásna obálka, krásne obrázky v knihe, záložka, tenké strany, pevná väzba, ktorá zvláda taký počet strán.
Keby som mohla, tak sa hneď pustím do ďalšej časti, ale tipujem, že tej sa skôr ako o dva roky nedočkám :(.

12.01.2020

Město mečůMěsto mečůRobert Jackson Bennett

Kniha mi prišla ešte o kúštik lepšia ako prvá časť. Spočiatku som si nemohla zvyknúť na to, že od konca prvej časti uplynulo už pár rokov a že bývalé hlavné postavy (Shara a Sigrud) už nie sú hlavné. Miesto nich je tam Mulaghesová (ktorá je tiež super) a Signa, ktorá má na starosti obnovu mesta a vybudovanie prístavu. Dej mi prišiel viac akčnejší, napínavejší a tak nejak pochmúrnejší.

02.04.2020

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočiaO Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočiaTimothy Snyder

Autor poukazuje na to, ako aj rozhodnutia jednotlivcov môžu meniť históriu a politický smer krajiny. Jednotlivcov, ako sme my, každý jeden z nás. Poukazuje na to v kratučkých 20. kapitolách, ale každá z nich pritom nesie veľké ponaučenie. Napr. kapitola "Pozor na štát, kde je iba jedna strana". V tejto kapitole (a aj v iných) sa spomína aj Československo. Ako si ľudia v roku 1946 zvolili komunistickú stranu a ako si nie každý uvedomoval, že volí koniec demokracie a že ďalšie voľby (tak skoro) nebudú. To isté bolo v Nemecku v roku 1932, kedy si Nemci zvolili nacistickú stranu.
V kapitolách sa spomína aj čítanie kníh. Konkrétne ma zaujala zmienka o Harrym Potterovi a Daroch Smrti, ktorá je podľa autora knihou o tyranii a odpore. Ale ako hovorí (píše), každý dobrý román oživuje našu schopnosť rozmýšľať o viacvýznamovosti situácii a posudzovať situáciu iných.
Túto knihu by si podľa mňa mal prečítať každý. Má iba 103 strán písaných relatívne veľkým písmom, malý formát, takže za tie dve hodiny by ju mal každý zvládnuť prečítať. Je to naozaj dôležitá kniha, ktorej hlavným posolstvom je to, že každý jedinec má možnosť niečo zmeniť.

28.02.2020

Spev o AchilloviSpev o AchilloviMadeline Miller

Aj táto kniha, podobne ako Kirké, sa mi čítala skvelo. Spočiatku mi dej prišiel nie veľmi zaujímavý (Patroklove detstvo), ale potom, ako sa už stretne s Achillom, to začína byť naozaj skvelé. Veľmi sa mi páči vyobrazenie postáv, ich mladosť, vrúcnosť, odvaha... Autorka nám (teda aspoň mne) ukazuje úplne nový pohľad na tieto postavy, hlavne na Achilla. Táto kniha, oproti Kirké, je tiež napínavejšia, predsa len sa tu odohráva vojna, ktorá je dosť dlhá. Len škoda, že vieme, ako to dopadne.
Dúfam, že autorka ešte napíše aj ďalšie knihy na motívy starých gréckych bájí a povestí, pretože je úžasné si ich znova pripomenúť v takejto, románovej, forme.

10.03.2020

Les prízrakovLes prízrakovJuraj Červenák

Knihy som sa trošku obávala, keďže Stein naozaj nepatrí medzi moje obľúbené postavy, ale obávala som sa zbytočne. Kniha sa mi čítala veľmi dobre, dej bol opäť napínavý a zaujímavý. Čo ma potešilo je to, že sme sa konečne niečo dozvedeli o Steinovej rodine, o jeho manželke a deťoch. Tiež je tam viac Jaroša, niečo sa dozvedáme aj o jeho myšlienkach a pocitoch. Takisto aj prostredie je (opäť) veľmi zaujímavé.

Vo svete Ginny MoonovejVo svete Ginny MoonovejBenjamin Ludwig

Kniha nám ponúka náhľad do života 14-ročnej autistky. Kniha je písaná formou mysleného denníka (alebo neviem ako to teda nazvať) a je naozaj napínavá. Dozvedáme sa o Ginniných návykoch, ktoré ako autistka má – napr. každé raňajky musí mať presne 9 bobúľ hrozna a tiež musí často kontrolovať aký je presný čas (presnosť je dosť dôležitá). Páči sa mi, ako je opísaný spôsob jej myslenia.
Spočiatku som sa od knihy nemohla odtrhnúť, keďže ma zaujímalo, ako sa to s Ginny a kontaktovaním Glorie vyvinie, ale potom sa dej trošku spomalil a prišlo mi, že sa aj opakoval. Napriek tomu ma čítanie veľmi bavilo, obdivovala som rodinu, ktorá bola ochotná adoptovať si takéto dieťa so špeciálnymi potrebami (aj keď neskôr ma správanie hlavne jej Navždymami trochu rozčuľovalo, aj keď bolo pochopiteľné). Som veľmi rada, že som si túto knihu kúpila a v hlave mi bude ležať ešte dlho.

23.05.2020

Poslední svedkoviaPoslední svedkoviaSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha sa mi čítala naozaj ťažko, tých detí mi bolo veľmi ľúto. Nedokážem si ani len predstaviť, čím všetkým si museli prejsť a aké krutosti videli a aj zažili. Ale aj napriek ťažkému obsahu je kniha napísaná veľmi čtivo a nemohla som sa od nej odtrhnúť.
"A my sme pocítili... odrazu sme si uvedomili, že sme posledné. Nami to končí. My sme poslední svedkovia. Naša doba končí. Musíme rozprávať. Naše slová budú posledné... "
Myslím, že táto kniha by sa mala dostať k čo najväčšiemu počtu ľudí, aby sme si uvedomili, ako dobre sa vlastne teraz máme.

Erebus - Příběh ztracené lodiErebus - Příběh ztracené lodiMichael Palin

Kniha je napísaná naozaj veľmi čtivo, vďaka nej som sa dozvedela veľa nových vecí. Sú tam zaujímavé popisy každodenného života ľudí na lodi, popisy okolitej prírody, výňatky z denníkov jednotlivých námorníkov, nájdeme tam aj mapy, kadiaľ lode putovali... Kniha je proste skvelo spracovaná. Sú tam dokonca aj fotky, či fotky obrazov, ktoré niektorí námorníci kreslili. Až som pri čítaní mala pocit, že sa s nimi na lodi plavím aj ja. Táto kniha mi ešte bude ležať v hlave veľmi dlho a určite sa k nej raz vrátim.

17.07.2020

Vlk a dýkaVlk a dýkaJuraj Červenák

Kniha sa mi páčila, celkom som ocenila, že tam Stein nie je. Zmenou oproti predchádzajúcim knihám je aj to, že príbeh nám tentokrát rozpráva sám Barbarič (aj keď občas mi jeho myšlienky k nemu nesedeli). Samotný prípad je ale veľmi napínavý, tiež sa mi páči, že v knihe sú zakomponované povesti o Sitnianskom hrade. Takisto je do prípadu zapletených dosť postáv a tak dej nie je monotónny, čoho som sa spočiatku trošku bála, keďže sa jednalo len o zmiznutú postavu. Kniha sa mi čítala veľmi dobre a rýchlo (tiež je dosť krátka) a na ďalšiu časť (tentokrát bez Barbariča) som celkom zvedavá, aj keď Stein medzi mojich obľúbencov nepatrí.

Expedícia: Môj ľúbostný príbehExpedícia: Môj ľúbostný príbehBea Uusma

Kniha sa číta veľmi dobre. Je tiež veľmi dobre spracovaná, ale niečo mi v nej proste chýbalo.
Príbeh troch mužov sa dozvedáme pekne od začiatku – od príprav na expedíciu až po jej koniec. Čo ma zarazilo je to, že títo muži neboli na takú výpravu vôbec pripravený a mali veľmi málo vedomostí o arktických podmienkach. Bea nás postupne ich príbehom prevádza a vykresľuje nám, ako postupovala pri objasňovaní ich osudu – postupovala veľmi detailne a opisy jej postupu sa mi páčili, často som bola sklamaná spolu s ňou, keď nie všetko sa vyvíjalo podľa jej predstáv. Kniha je tiež graficky úžasne spracovaná – nájdeme v nej nákresy, obrázky, fotky... Len občas mi vadilo také „plytvanie“ – keď na jednej strane bolo napísaných iba pár slov.
Kniha tak úplne nesplnila moje očakávania. Asi to bude aj tým, že tesne predtým som čítala knihu Erebus, ktorá má veľmi podobný námet a ktorá mi prišla lepšie spracovaná. Tiež mi v knihe chýbal nejaký záver ohľadom ďalšieho postupu alebo niečoho takého, kniha mi prišla trochu neukončená, ešte aspoň jedna kapitola by sa jej podľa mňa veľmi hodila. Napriek tomu som veľmi rada, že som si knihu prečítala, opäť som sa dozvedela niečo nové a zaujímavé.

PosolPosolNeal Shusterman

Celá trilógia sa mi čítala strašne dobre, o čom svedčí aj to, že som ju zhltla za štyri dni. Mala u mňa síce postupne klesajúcu tendenciu, ale všetky časti sa mi čítali veľmi dobre. Prvá časť, Kosec, mi prišla najlepšia, tú som prečítala na jeden záťah. Nimbus mi prišla o trošičku slabšia a Posol bol pre mňa o hviezdičku horší ako Kosec. Svet mi prišiel úžasne vykreslený a prepracovaný, kladné (resp. kladnejšie) postavy som si obľúbila a tie záporné naozaj nemala rada. Oceňujem, že tam nebolo veľa romantiky (resp. žiadna). Konca tretej časti som sa trochu bála, pretože mi prišlo, že dosť ľuďom ten koniec nesadol, ja som s ním nemala problém, prišlo mi to zakončené dobre. S treťou knihou som mala problém len ten, že mi prišla trochu rozťahaná, ale k trilógii sa raz určite vrátim.

18.08.2020