Centurion.d Centurion.d komentáře u knih

Vzdor osudu, část druhá Vzdor osudu, část druhá Jeff Lemire

Dobre zakončený příběh hlavní série.

09.10.2020 3 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Kniha je napsaná dobře a přečetl jsem ji skoro jedním dechem, protože mě zaujaly autorem popisované znalosti jednotlivých tajných služeb. Forsyth je dobrý spisovatel, ale popravdě musím říct, že tohle už není on.
Styl vyprávění je veden z pohledu třetí osoby, vypravěče, který popisuje všechny události, které se dějí. Bohužel značně jednotvárně, protože autor skoro nepoužívá dialogy. Celý příběh tak na mě působil, jako kdyby si člověk četl reportáž nebo nějakou kroniku, bez špetky napětí, zvratů, překvapení, které tam v této formě prostě nedáte tak, aby to bylo zajímavé a nečekané. Román nemá v podstatě ani žádného hlavního hrdinu, který by vám mohl přirůst k srdci a zajímal by vás jeho osud. Postavy jsou ploché a kdyby neměly jména, ani by to nevadilo. Jsou nevýrazné a po přečtení na ně zapomenete.
Na Forsythovi se mi vždy líbilo, že si vybral nějakou skutečnou událost a na té postavil celý fiktivní příběh, takže jste si po přečtení mohli říct, že to tak klidně mohlo být. Tady to tak nepůsobí. Nejsem si jist zda k některým z uvedených událostí došlo, nehledal jsem to nijak intenzivně, rozhodně vím, že nedošlo k závěrečnému vyvrcholení. Celá kniha a provedené sabotáže působí jako pohádka.
Mladý hacker, jak někdo dříve psal, působí jako spasitel, který dokáže všechno. Britská tajná služba díky němu dokáže škodit všem nepřátelům a ti se mohou jen snažit svého protivníka vyřadit. Pokud by se autor nerozhodl knihu ukončit, mohl by hacker spasit celý svět a vymýtit veškeré zlo.

04.10.2020 3 z 5

Na straně českého krále (dvojkniha 9. a 10. díl) Na straně českého krále (dvojkniha 9. a 10. díl) Jan Bauer

Velice čtivá kompilace dvou detektivních románů z doby krále Václava IV.
(Jedinou výtku bych měl k druhé knize souboru, kdy autor nepříliš vhodně odkazuje na předchozí případy dvojice hlavních hrdinů tak, že vyloženě uvádí název knihy - Číše jedu pro krále apod. což mi do rozhovorů středověkých "detektivů" přijde trochu divné a moc se to do textu nehodí. Místo otázek typu - pamatuješ na případ Číše jedu pro krále, by stačilo napsat - pamatuješ, jak tehdy chtěl ten a ten otrávit krále apod., takže čtenář znalý předchozích knih by narážku pochopil)

25.09.2020 4 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Zajímavý příběh ze světa Felixe Jonáše a jeho party. Zpočátku mi přišel ctivy a hltal jsem ho jedním dechem, ale potom mi přišel čím dal víc slabší, zejména kvůli soubojům, které na Muj vkus byly Zdlouhavé a nepříliš zábavné. Vyšetřování bylo lépe psané.

10.09.2020 3 z 5

Druhý život pana Roose Druhý život pana Roose Håkan Nesser

První setkání s uvedeným autorem nedopadlo podle očekávání. Zřejmě mylně jsem si ho zařadil mezi autory tzv. severských detektivek, když je Švéd (myslím tím ponuré drsné a temné krimi). Tato kniha nebyla ten případ.
Je to spíš psychologický vhled do duše důchodce, který se na sklonku života snaží nalézt nějaký smysl života, který nalezne v koupi domku na samotě a následné pomoci mladé uprchlici z výchovného ústavu. O jejich životech si čteme na prvních 200 stranách 400 stránkové knihy, kdy se v podstatě vůbec nic neděje. Pak se konečně na scéně objeví inspektor Barbarotti a člověk by čekal, že se něco začne dít. Nezačne, děj je dál pomalý a vlažný, vyšetřování nemá spád, stejně jako další osudy pana Roose a jeho chráněnky. Nikde žádný zvrat nebo aspoň zajímavý děj či překvapivé rozuzlení.
Za mě zklamání. Kdyby to autor zkrátil do formátu povídky, tak... tak by to byla asi stejná nuda, ale zabrala by kratší dobu.

03.09.2020 3 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Velice čtivě napsaný a uvěřitelný příběh ze života, s kterým autorka může směle konkurovat Hartlovi, Třeštíkové, Vieweghovi a dalším autorům, kteří píší podobně tematické romány.

27.08.2020 5 z 5

Nejlepší detektivní povídky roku 2019 Nejlepší detektivní povídky roku 2019 * antologie

Je to jako u každé sbírky Soutěžních povídek. Některé jsou lepší, jiné slabší. Jelikož sbírka vyšla před vyhlášením vítěze, jsem zvědav, jestli jsem se s hodnocením jednotlivých povídek trefil - podrobné najdete u povídek.

05.08.2020 3 z 5

Družina mrtvého Družina mrtvého Pavel Korněv

Poslední dvoudílné čtivé a dobře napsané fantasy ve formátu litrpg. Ano, dvoudílné, neboť v originále tato kniha vyšla ve dvou svazcích. První část hezký zakončuje trilogii a do celkového příběhu se hodí. Dokonce je ukončena hlavní linka a takto to mělo skončit...
Ze čtvrté knihy, tedy druhé půlky této, je vidět, že už je to taková nastavovaná kaše, kterou jako kdyby autor psal vyloženě na zakázku kvůli popularitě žánru a jeho trilogie. V tomto případě Český vydavatel udělal dobře že útlé knihy spojil v jednu...

25.07.2020 3 z 5

Království mrtvých Království mrtvých Pavel Korněv

Opět perfektně zpracovany příběh. Precteno jedním dechem. Vřele doporucuji.

19.07.2020 4 z 5

Mrtvý lotr Mrtvý lotr Pavel Korněv

Ctive napsané a dobře vybrána postava hlavního hrdiny. Precteno během chvilky, skoro jedním dechem.

18.07.2020 4 z 5

Neodpočívej v pokoji Neodpočívej v pokoji John Connolly

Zajímavý detektivní příběh s dobrou a propracovanou zápletkou sexuálního zneužívání děti. Oproti prvním knihám, které sice nahlížely pod pokličku duchovna, mystična a nadpřirozena pohledem různých vůdce sekt a kultů, ale držely se stále vicemene uvěřitelné reality, se mi zda, že s každou další knihou autor přidává více nadpřirozena a přesouvá své romány blíž kategorii fantasy či hororu než thrilleru a krimi. To samozřejmě nic nemění na tom, ze knihy o Charlie Parkerovi jsou ctive a zajimave a rozhodne se pustím do dalšího dílu. V této knize snad jen mohu z mého pohledu vytknout přílišnou rozvleklost některých pasáži, zejména popisnost míst, která trochu brzdí jinak napínavý dej.

11.07.2020 3 z 5

Detektiv Arrowood Detektiv Arrowood Mick Finlay

Čtivé, dobře napsané a dokáže vtáhnout do děje.
V knize se mi hodně líbil syrově a realistky popsaný život londýnské spodiny a obyčejných lidí za doby viktoriánské Anglie.
Úsměvný je také negativní vztah hlavního hrdiny k Sherlocku Holmesovi, kterému závidí jeho slávu a klientelu.

27.05.2020 4 z 5

Válka klanů Válka klanů V. Mahaněnko (p)

Opět čtivé pokračování, které se čte jedním dechem. Dost překvapivých zvratu, někdy možná až nucených. Trochu zmatek v celkovém ději zejmena v reálném světě. některé dejove linky mi přijdou takové neuspokojivě ukončene. Trochu uspechany rychlý závěr, jako kdyby chtěl autor už skončit, což však popírá náznakem s možným pokračováním v závěru.
U linky v reálu, která se více objevuje až od šestého dílu mě obcas napadlo, zda ji tam autor vůbec chtěl od počátku dávat a nebo ho to napadlo dodatečně a pak se svému nápadu snažil všemožně přizpůsobit.
Možná by bylo vhodnější serii ukončit pátým dílem, který tak působil. I když i další pokračování stala za precteni.

04.05.2020 4 z 5

Šamanova pomsta Šamanova pomsta V. Mahaněnko (p)

Opět velice ctive, se spoustou nečekaných zvratu, které provází Mahanovu plánovanou pomstu. Nicméně jsem se obcas v tom přemýšlení hlavního hrdiny a zamotanosti cele situace hodně ztrácel. Každopádně nakonec vše dobře poskladano dohromady.

02.05.2020 4 z 5

Hrad fantomů Hrad fantomů V. Mahaněnko (p)

Opět perfektne napsané pokračování, tentokrat více zaměřené na zlepšování postavy a hlavně na vývoj klanu, včetně získání hradu.
Trochu minus je ze již víme ze Mahan je hlavní postavou scenárista Barliony takže v podstatě ve všem sklízí úspěch, presto je zajimave sledovat jak toho dosahuje.

29.04.2020 4 z 5

Karmadontova šachovnice Karmadontova šachovnice V. Mahaněnko (p)

Opět perfektně napsané pokračování. Postavy se nadále rozviji, postupují ve hře k čili, zdokonaluji se. Objeví se další část světa věnována moři a pirátům.
Trochu předvídatelne je již od minulého dílu, ze Mahan je stěžejní postavou hlavních scénářů tvůrců Barliony, takže je skoro jistě, ze na co sáhne, to se mu povede. Nicméně je i tak zajimave sledovat, jak to provede.
Rozhodne musím vyzdvihnout slusne vypointovany závěr, který byl hodně slušně napsaný a překvapivý. Kdybych nevěděl ze jsou ještě dva díly, tak bych řekl, ze příběh mohl být v klidu ukončen.
Za mě doporučuji celou serii.

29.04.2020 5 z 5

Kartosský gambit Kartosský gambit V. Mahaněnko (p)

Stejně jako první díl mě to vtahlo do děje a nepustilo. Precteno skoro jedním dechem. Slušně rozjetý příběh se závěrečnou gradaci a docela překvapivým koncem.

14.04.2020 5 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Zaujal mě nový žánr LitRpg, o kterém jsem dosud neslyšel a tak jsem se s nepříliš velkým očekáváním pustil do čtení této knihy. Mam rad počítačová rpg, gamebooky i žánr fantasy, takže jsem byl zvědav, ale upřímně řečeno jsem počítal s tím, ze to bude podivná blbost. Každopádně mě to překvapilo, mile.
Kniha je skoro přesným popisem jakékoliv rpg on-line hry a to včetně hlášek o zvyšování levelů apod. Nicméně autor píše poměrně slušně a hlavně ctive, takže jsem byl překvapen, ze mě to vytáhli do děje, bavilo a nedokázal jsem se od toho odtrhnout dokud jsem nebyl na konci. Pak jsem musel hned sehnat další díl :)
Za mě tedy příjemné překvapeni a skeptikům jako jsem byl já to doporučuji zkusit přečíst.
Jednu výtku bych však přeci jen měl k světu mimo hru - ten jsem zrovna moc nepochopil a přijde mi podivný - mam na mysli to, proč by vězně dávali za trest do on-line hry aby zpočátku těžili rudu a pak si šli dal svobodně hrát... proč? Co to je za trest? Jasné, zaměstná je to a je od nich klid, ale jako trest mi to nepřijde. Je to cele vlastně takový Matrix z kterého nikdo nechce vyskočil a naopak v něm všichni chtějí být.

12.04.2020 4 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Dobře a uvěřitelně napsaný román o detektivní práci známého slovenského oddělení vražd, tentokrat s nádechem dávného templářského tajemství o obrovském pokladu, jehož poloha se předává z generace na generaci vyvoleným nositelům tajemství.
Detektiv Krauz se díky nálezu mrtvoly s hřebíkem zatlucenym v hlavě pohrbeneho kostelnika setkává s tímto posledním známým nositelem templářského tajemství, a rozpleta dávnou historii, ve které je zapletena STB, která v návaznosti na svazky gestapa templarsky poklad stále hledá a nestiti se kvůli jeho nalezení i mučit a vraždit.
Původně jsem nejdřív viděl film a až poté si přečetl knihu a musím říct, ze jsem nevěřil svým očím. Film mě moc neoslovil a byla to slabota s dost zmateným a nejasným dějem, ale dalo se na to koukat, nicméně po precteni knihy jsem zjistil, ze to jsou v podstatě dva diametrálně odlišné výtvory. Filmařům se zřejmě zalíbilo mučeni a vražděni Estebaky a to jim stačilo, takže naprosto vynechali to o čem kniha zejména je, tedy samotný motiv veškerého děje - templářské tajemství a jeho předávání z generace na generaci. Film vynechává podstatnou část knihy a zbytek kompletně překopává a mění. Zkratka kniha s filmem má společně jen postavy a část námětu...

21.03.2020 4 z 5

Rozkazy z Berlína Rozkazy z Berlína Simon Tolkien

Velmi ctiva kniha, zajímavá uveritelna detektivka se špionážnimi prvky z období 2.sv.valky.

09.03.2020 4 z 5