david9690 david9690 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi silná kniha o neuvěřitelně statečné a úžasné ženě, která prožívá svůj život v jen těžko si představitelných podmínkách na odlehlé samotě kdesi v Sudetech po 2SV a v šílených 50 létech. Nechápu co všechno tato dívka zvládla a unesla. Příběh líčící životní osudy Anny, Volyňské Češky, která byla odeslána z Ukrajiny zpět do Čech je fascinující a její schopnost vypořádání se s nelehký životem v horách, v cizí zemi se čte opravdu jedním dechem.

28.06.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tohle mě bavilo! Téma velmi zajímavé, barvitě vylíčený a tak nějak velmi lehce akceptovatelný a realistický příběh mě docela vytáhl a ne a ne pustit. Zkrátka se to četlo opravdu samo. Asi za to velkou měrou může i parta překladatelů, kteří z mého pohledu odvedli výtečnou práci. Každopádně tahle nenápadně vyhlížející kniha byla pro mě velmi milým a příjemným objevem a jsem rád, že jsem se nenechal odradit dobou vzniku a přečetl jsem si to. No a když si to člověk zkusí představit a tak nějak dostat se do té popisované reality, tak to muselo být fakt drsné psycho a nechtěl bych to zažít ani náhodou.

01.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Absolutní špica. Už když jsem loni četl 1 díl tak jsem byl nadšený a dvojka to prostě ještě umocnila. Paradoxně je to velmi neradostné a místy až srdceryvné dílo, brutálně reálné, ale nesmírně poutavě napsaný příběh a skoro se to nedá odložit. Ke knize mám osobní vztah už jenom tím, že žiju 8km od Těšína, takže všechny ty lokace v knize popisované jsou velmi blízko a navštívil jsem je mnohokrát. Taky jsem měl osobní zkušenost se šachtami a těžbou uhlí (na učňáku jsem měl několik let praxi na šachtě a pak jsem měl i možnost fárat na Darkově, tchán pracoval X let na šachtě). Obdivuji jednotlivé postavy, které se paní Lednické podařilo popsat opravdu bravurně - jejich pestré spektrum charakterů a hlavně jak je různě více či méně (de)formovala doba, dějinné události a jejich nejbližší okolí a rodina. Tato kniha byla pro mě extrémně poučná a dozvěděl jsem se spousty informací, o kterých jsem měl jen velmi nezřetelné tušení a mnohdy jsem o nich vůbec nevěděl. Všechny ty historické události, nálada ve společnosti, nacionální boje Čechů a Poláků, pak i Němců byly v knize zachyceny s grácií Mistra. A to už vůbec nemluvím o používání jazyka a obohacení textu výrazy "po našymu" či různými polskými slovíčky. Tohle pro mě atmosféru domovského kraje ještě více zhmotnilo... Skoro jako by tam člověk byl a všechno to prožíval s jednotlivými postavami přímo v jejich domech, ale navíc s bonusem, že jsme mohli sledovat nejen děj a atmosféru místa v čase, ale podívat se na to vše očima a myšlením jednotlivých protagonistů - být v jejich hlavě.
Oceňuji, jakým způsobem autorka všechny ty těžké životní situace a prožité hrůzy zaznamenala a doslova "vpletla" do tohoto opravdu excelentního příběhu mapujícího život rodin napříč dějinami v průběhu 20 století.
My se máme tak strašně dobře, že nemusíme nic z toho zažívat. Takové knihy je nezbytné číst, abychom si náležitě vážili svých předků a věděli o tom, čím si museli projít a jak mnohdy bolestnou a krvavou cestu nám "prošlapali".

04.03.2021 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Skvělá kniha o těžkém tématu konce 2sv, odsunu Němců z pohraničí a novém osídlování těchto krajin. Velmi čtivé a objevné. A vše založené na reálných základech skutečných historických událostí. Autorovi se podařilo skvělým způsobem své postavy a jednotlivé charaktery nebo lépe prototypy osob zasadit do prostředí horské vesnice, výborně v příběhu zpracoval spousty rozporuplných názorů a ožehavých témat - jako např. kolektivní vina (všichni Němci jsou zloduši protože rozpoutali válku X všichni Češi jsou dobří a vyhnání Němců či jakékoli páchané násilí a nespravedlnosti jsou omluvitelné), davová manipulace a fanatizmus, bezostyšně a beztrestné jednání samozvaných "obránců svobody" jako byl Tomeček...Bylo to pro mě extrémně zajímavé a poučné a díky této knize jsem pochopil spousty historických souvislostí o nichž jsem měl jen mlhavou nebo spíše žádnou představu. Velmi mi bylo líto rodiny Fuchsových ale i ostatních Němců i Čechů, kteří se stali oběťmi lidské zlovůle a teroru aniž by udělali cokoliv špatného.
Výborná kniha a po jejím přečtení jsem se hned pustil do 2 dílu. Tohle by měla být povinná četba. Zařazeno do výzvy pro 2023 - Kniha o zakázané lásce, protože vztahu Čecha Františka a Němky Pauly opravdu nepřalo vůbec nic.

18.08.2023 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Výborné. Detektivky nejsou úplně má nejoblíbenější četba, nicméně toto moje první setkání s paní Klevisovou mě teda nadchlo. Čte se to fakt abs skvěle - člověk ani moc knihu nechce odložit a musel jsem to v noci dočíst. Perfektní psychologie postav ( v podstatě každý účastník může být pachatel), velmi realný popis zivota v zapadlé mikrovesničce v pohraničí, výborně vystavený příběh a zápletka, parádní lokace a místopis. A postavy detektivů Josefa a Sylvie moc sympatické a úžasně se doplňující. Za mě opravdu pecka - smekám před autorkou a určitě si někdy zase něco od ní rád dám. K této knize jsem se dostal víceméně náhodně, kdyz jsem hledal v žebříčku něco co by sploňovalo zadání a tohle teda byla sakra dobrá volba. Přečteno v rámci výzvy - 18. Kniha jejíž hlavní hrdina pije kávu. A musel jsem si několikrát k četbě tenhle božský nápoj udělat, protože ta občasná vůně kávy linoucí se z knihy mi dělala hrozně chutě, kterým jsem nemohl odolat.

19.08.2022 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Čtenářský zážitek až na dřeň. Jsem šokován jak se můžou někteří lidé chovat k ženám a ještě horší je že v islámských zemích je takovéto hrubé nasilnicke a tyranské chování bráno jako standard a vlastně společenský nijak zavrženíhodné. Ten příběh mě šokoval ale i nadchnul zároveň. Byl jsem otřesen tou brutalitou hlavních postav, zejména pak Rašída, ale na druhé straně je to neuvěřitelný příběh o síle člověka přežít a bojovat o své místo na slunci všemu tomu zlu navzdory. Už předchozí autorova kniha Papiroví draci byla extrémně silná a tahle ji ještě předčila. Za mě by tohle měli číst úplně všichni jako povinnou četbu, ať se naučíme vážit si toho co máme a v jaké kultuře žijeme.

02.09.2020 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

No toto!!! Děkuji pěkně! Tuhle knihu jsem docela dlouho odkládal a teď vím, že to byla chyba. Za mě absolutně perfektní kniha, napínavá, dobrodružná a doslova nabitá objevnými informacemi, které byly pro mě z velké části úplně nové, úžasně dobře zpracované a obrovsky rozšiřující obzory a znalosti. Ten střet totálně odlišných kultur, společenských hodnot, postavení lidí ve společnosti, uvažování a vnímání života a smrti je v knize popsán pro mě naprosto fascinujícím a zcela strhujícím způsobem. Obdivuji autora za to, jak všechny tyto střípky vědomostí do knihy zapracoval a předal je svým čtenářům. Pro napsání takovéhoto díla musel potřebovat opravdu neuvěřitelné množství času a úsilí, aby tyto informace vyhledal, získal, zpracoval, pochopil a "vetkal jako zlaté nitky" do skvělého příběhu. Byla to neuvěřitelná jízda a doslova "informační tajfun".
Ve své podstatě souhlasím téměř s většinou předchozích komentářů čtenářů a jsem velmi vděčný své ženě, že mi tento literární skvost trpělivě připomínala a doporučovala. Stálo to za to a že byla kniha poněkud "objemnější" to mi teda vůbec nevadilo, aspoň mě to zabavilo na hezkých pár dnů a umožnilo mi to být na skvělé, dobrodružné, zábavné a obohacující expedici. Prostě toto byla opravdu famózní kniha.
Také oceňuji, že autor v příběhu často poukazuje na to, že opravdové poznání někoho (jiného člověka) nebo něčeho (jiné kultury, způsobu uvažovaní, principů fungování společnosti, životních priorit atd) vyžaduje velké množství času a hlavně otevřený přístup bez předpojatosti, předsudků, prvních dojmů či ovlivňování názory ostatních lidí. Bez toho se nám žádný poklad ukrytý v těch druhých objevit nepodaří a ke své vlastní škodě zůstaneme pouze na povrchu.

12.08.2021 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Další výborná kniha. Děkuji své ženě že mě na ní odkázala, čtení jsem si velmi užil a strašně rychle to uletělo. Příběh Eleanor je z jedné strany děsivý ale je to vše velmi reálné a perfektně vystavěné. A tak velmi lidské!
Je to příběh o osamělosti, o šikaně a psychické tyranii matky vůči dítěti (bylo hrozné číst o tom co je matka schopná udělat svým dětem a jak je to může zdeformovat a poznamenat na celý život), ale také je to o naději, drobných laskavostech a o cestě k sebepřijetí a vypořádání se s krutou minulostí. A také je to o tom, že každý z nás můžeme velmi významně pomoct lidem v našem okolí a to úplnými drobnostmi - je třeba akorát trošku pootevřít oči a být více empatický. Tenhle debut se autorce opravdu povedl a kniha pro mne byla výbornou, milou a místy i vyloženě laskavou a vtipnou společnicí.

06.08.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Výborné. Už jsem přečetl všechny autorčin knihy a je to opět moc fajn čtení mapující životy několika generací ve formě téměř časosběrného dokumentu. Tento románový "monitoring" transformace postav, jejich povah a charakterů v průběhu časoveho úseku např. 60 let, který paní spisovatelka mistrně ovládá, činí její knihy opravdu velmi čtivými a zajímavými. Osudy běžných (až téměř bezejmenných) obyvatel menšího městečka jež jsou vzájemně provázané a spojené existenci hotýlku na periferií v němž pan Leopold vybudoval i "pokojíčky lásky" se autorce opravdu umně podařilo vykreslit a zachytit. Fajn kniha - bavilo mě to a četlo se to samo.

03.08.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Výborná kniha o věcech dávno minulých přesto stále nejvýše aktuálních. Četlo se to samo a kniha mi byla obzvláště blízká tím, že se dej odehrává v místech pro mě známých (nedaleko mého bydliště) , které jsem již mnohokrát navštívil. O některých věcech jsem neměl vůbec ponětí a jsem moc rád za takovou skvělou a velmi poutavou exkurzi do života předchozích generací. Za mě prostě pecka a všem vřele doporučuji!

04.05.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Popisovaný příběh a zvolené téma bylo opravdu velmi silné. O tehle strašlivé genocidě ke které došlo v Litvě, Lotyšsku s Estonsku jsem neměl před tím žádné informace a musím říct že mě to fakt šokovalo. Čeho byli lidi schopni? A opravdu hluboce se skalním před charaktery hlavních postav, nejvíce pak Jeleny, ale i jejích dětí Liny a Jonase - je neuvěřitelné že v tom všem čím procházeli dokázali být optimistický založení a hlavně nadmíru laskaví k jejich okolí. Je to moc smutné čtení ale také hodně poučné. Myslím že by si tuto knihu měli přečíst všichni a zejména pak věční stěžovatelé a brblalové.

17.02.2020 5 z 5

Do Životic to mám kousíček, ty místa popisované v knize znám velmi dobře, takže v tomto směru to bylo pro mně vyprávění o věcech blízkých. Ne sice dobově ani z hlediska událostí, ale místopisně ano. Od paní Lednické jsem si přečetl oba díly Šikmého kostela a musím říct, že se mi ty její knihy opravdu velmi moc líbily a četly se absolutně skvěle.
Knížka Životice je úplně jiná, je to literatura faktu založená na výpovědích příbuzných dotčených touto tragickou událostí a velmi detailním a jistě i extrémně pracným pátráním v různých archívech a dalších zdrojích. Nicméně musím konstatovat, že se autorce podařilo nalézt opravdu pozoruhodné informace a jednotlivé střípky, události a souvislosti vyprávění sestavit v kompaktně působící dílo, které odkrývá důvody, proč k takovému masakru došlo, jaké bylo dobové a lokální pozadí a také motivy hlavních postav odpovědných za tolik zmařených životů a mnohonásobně horší důsledky pro přeživší.
Kniha jasně ukazuje jak obrovské množství zla, utrpení a nedozírně tragické důsledky může způsobit ješitnost, ctižádostivost, touha po úspěchu a moci, osobní msta a další podobné vlastnosti. To co se tehdy v roce 1944 v Životicích stalo nesmí být zapomenuto a věřím, že právě to byl důvod proč paní Lednická této knize věnovala tolik času a úsilí.

29.06.2022 4 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Krásné čtení, vše je takové snové, jako by v oparu nebo když se obraz tetelí v horkém vzduchu, ale přitom moc hezké, objevné (Arménie musí být úžasná země a autorka nám poodhaluje spousty informací zejména o původním životě a zvycích lidí) , cizokrajné, laskavé a příjemné. A ty magické prvky a popisy, které se prolínají s realitou až tak těsně, že někdy je problém odlišit co je skutečné a co už ne tomu dodávají ještě větší kouzlo. Líbilo se mi moc, jak autorka popisuje život starých lidí, kteří si uchovali své původní zvyklosti, tradice a způsob života předávaný z generace na generaci a dali přednost tomu na co byli odjakživa zvyklí (ikdyž to znamenalo spusty dřiny navíc, minimum pohodlí a nevyužívání "výdobytků a pokroku civilizace"). Mohli žít jinak, ale většina z nich se rozhodla zůstat tam v horách, ve vesnici "na vymření", ve svém starém dobrém světě. Moc se mi líbilo shrnutí celé knihy v doslovu Kateřiny Šimové - tohle bylo fakt velmi trené: "Tři jablka spadlá z nebe tak jsou přes všechnu svoji tragiku nejen výrazem úcty k předkům, zemi, na niž žijí a odvěkému způsobu života, v němž má vše svou chvíli a svůj čas. Jsou především univerzální výpovědí o tom, že láska vítězí nad smrtí. A že zázraky se dějí. A že na ně nikdy není pozdě...!"

03.06.2021 5 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

PAN Zdeněk Svěrák je pro mě ikonou už nějakých 25 let a jsem velkým fanouškem jeho laskavého a inteligentní humoru. Jeho scénáře k filmům, divadelní hry, písničky i knížky jsou nádherné, vtipné a velmi něobyčejně lidské, trefné a ze života. Je to úžasný člověk a ta jeho kreativita je naprosto geniální a jedinečná. Pan Svěrák je mimořádně pečlivý a detailní pozorovatel života a své poznatky předává nám všem s neopakovatelnou autentickou poetikou, tak jak to umí jen on sám. Strážce nádrže je skvělá knížečka, ve své podstatě úplně triviální - jsou to takové úžasné interní sdělení starého, osamělého ale v jádru velmi poctivého a laskavého člověka, který pozuruje svět kolem sebe a jelikož si nemá s kým popovídat, tak píše dopisy řediteli povodí a v nich komentuje co vidí a slyší. Byla to lahůdka a pohlazení na duši. Prostě Mňam. Ono se to ani nedá moc popsat, to si prostě musíte přečíst a nechat to na sebe působit.

14.03.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Líbil se mi moc nápad psaní některých částí knihy z pohledu SMRTI. Jak odněkud z blízké vzdálenosti popisuje pocity a myšlenky lidí se kterými se setkává a těmi kdo jsou v okolí. Opravdu zajímavý nápad, kniha napsaná velmi zručně, příběh je vystavěn velmi realisticky a přesto si uchovává určitou snovost a hořkosladkou chuť. Ale za mě moc fajn kniha a oceňuji autora, že konec neudělal jako sladký happy-end. Skvělé hlavní postavy, které si prostě čtenář musí zamilovat.

14.02.2019 5 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

To vám bylo panečku krásné počteníčko. Báječné a okouzlující, prostě potěcha duše každým coulem, každou přečtenou stránkou ... a ty postavy vytvořené opravdu s grácií Mistra. Jen jednu chybičku to mělo že už mi to skončilo.

28.04.2019 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Uff. Tak tohle byla fakt síla. Kniha naprosto úžasná, pohltilo mě to a pořád o osudech jednotlivých hrdinů musím přemýšlet. Velmi emcoionálně vybroušený příběh, spisovatelův styl je velmi čtivý a v několika pasážích jsem byl opravdu dojatý. Měl jsem předtím spoustu předsudků vůči Afganistánu a jeho lidu, po přečtení knihy jsem mohl získat úplně jinou perspektivu a pohled na tuto pro mě totálně neznámou zemi a její ubohé těžce zkoušené obyvatele. Jsem nadšený touto knihou a určitě si rád od tohoto autora přečtu něco dalšího.

08.03.2019 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Dobře napsaná detektivka. Oceňuji především hezké prostředí a zasazení události do Beskydských vrchů na Valašsku, rozmanité a reálné postavy a hlavně umírněnost až skoro decentní popis zločinu a spáchaného násilí. Tohle je na autorce fajn, že mnohem více prostoru věnuje psychologii postav a probádání možných motivů a skutková podstata je vyřčená na pár řádcích.

16.01.2024 4 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Další kniha od Gordona Noaha přečtena a opět moc příjemné počtení. Sice místy jsem se ztrácel kdy se mluví o otci a kdy je hlavní postavou syn, ale celkově mě to bavilo, ten příběh byl sestaven opravdu výborně a bylo to velmi poučné - autor opět nezklamal a přinesl nebývalé množství informací založených na reálných historických záznamech a podkladech. Tak jsem se mohl dozvědět spousty zajímavých zjištění o občanské válce severu proti jihu, o životě osidlovatelů divokého západu a hlavně o neblahém osudu indiánů a černošských otroků, které bílí agresoři utlačovali a ustrkovali. Krásná kniha a příjemné počtení.

18.10.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Ach co k tomu říct ... další neuvěřitelná kniha. Autorčin styl psaní je jako kulomet - krátké mnohdy jednoslovné věty, žádné dialogy ani přímá řeč, extremní údernost, syrová strohost, razance a přímočarost, ale přesto je tato kniha něčím, od čeho se neodchází a co člověk chce číst dál. Navzdory všem těm šíleným věcem, které jsou tady popisovány.
Asi nejvíce se mi líbilo období Zuzanina dětství za první republiky v době kdy vše bylo nadějné zářivé a doslova obalené cukrem. Jakmile začlo už "přituhovat" měl jsem tendenci pořád postvám radit ať utečou dokud ještě můžou, ale obávám se, že kdybych sám byl v jejich kůži, tak bych nikam také nešel a pořád věřil tomu, že to přejde, že bude lépe a dopadne to dobře.
Válka, koncentrák, lidské zrůdy s titulem doktor a všechny ty šílené situace byly skoro jak z nějakého sci-fi románu, bohužel realita fašismu, antisemitismu a jeho důsledků byla reálná a mnohonásobně horší a drsnější. A postava Hanuše je jasnou ukázkou, že stát se zrádcem, prospěchářem, bezpáteřním a bezohledným surovcem je poměrně snadné i pro člověka, do nějž by to na počátku vůbec nikdo netipoval.
Lidé čtěte! Tohle zlo se už nikdy nesmí opakovat!

06.01.2021 5 z 5