david9690 david9690 komentáře u knih

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Výborné. Detektivky nejsou úplně má nejoblíbenější četba, nicméně toto moje první setkání s paní Klevisovou mě teda nadchlo. Čte se to fakt abs skvěle - člověk ani moc knihu nechce odložit a musel jsem to v noci dočíst. Perfektní psychologie postav ( v podstatě každý účastník může být pachatel), velmi realný popis zivota v zapadlé mikrovesničce v pohraničí, výborně vystavený příběh a zápletka, parádní lokace a místopis. A postavy detektivů Josefa a Sylvie moc sympatické a úžasně se doplňující. Za mě opravdu pecka - smekám před autorkou a určitě si někdy zase něco od ní rád dám. K této knize jsem se dostal víceméně náhodně, kdyz jsem hledal v žebříčku něco co by sploňovalo zadání a tohle teda byla sakra dobrá volba. Přečteno v rámci výzvy - 18. Kniha jejíž hlavní hrdina pije kávu. A musel jsem si několikrát k četbě tenhle božský nápoj udělat, protože ta občasná vůně kávy linoucí se z knihy mi dělala hrozně chutě, kterým jsem nemohl odolat.

19.08.2022 5 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Je to docela slušná řežba a místy bych řekl, že té krve už tam proteklo až trochu moc, ale asi to byla krutá doba a možná že realita mohla být ještě daleko drsnější a krvavější. Nicméně příběh mě bavil, asi jsem si na ty popisované scény nějak zvykl a pak už jsem to až tak rudě neviděl. Uthred mi jako postava byl sympatický a Ragnar mě fascinoval. Škoda jen, že jej autor stáhl ze scény s muj vkus příliš brzo. Ale bylo to dobré čtení o období nájezdů Dánských vikingů na anglické země, bylo to dobrodružné a také určitým způsobem objevné. Takže někdy si určitě dám další díl z téhle série.

17.08.2022 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tohle mě bavilo! Téma velmi zajímavé, barvitě vylíčený a tak nějak velmi lehce akceptovatelný a realistický příběh mě docela vytáhl a ne a ne pustit. Zkrátka se to četlo opravdu samo. Asi za to velkou měrou může i parta překladatelů, kteří z mého pohledu odvedli výtečnou práci. Každopádně tahle nenápadně vyhlížející kniha byla pro mě velmi milým a příjemným objevem a jsem rád, že jsem se nenechal odradit dobou vzniku a přečetl jsem si to. No a když si to člověk zkusí představit a tak nějak dostat se do té popisované reality, tak to muselo být fakt drsné psycho a nechtěl bych to zažít ani náhodou.

01.08.2022 5 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Asi už jsem se toho příběhu nějak nasytil nebo co, ale 4 díl mě už moc nechytil a chvílemi jsem se k četbě musel nutit. Už mi to přišlo jako neustále opakování stejného motivu a navrhového vzoru, kde se jen vyměnily jména a drobatko upravily souvislosti. Za mě teda nejslabší díl ze série a kdyby byl ještě jeden tak ten už ani číst nechci. Dočetl jsem to kvůli výzvě (kniha od autora staršího o 22 let) ale jinak bych to asi opustil a přestože mám pana Vondrušku jako celkem oblíbeného autora tohle mi už přišlo jako vykrádání sama sebe za účelem zisku.

01.08.2022 3 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Kdysi jako dítě mě to bavilo, teď když jsem to četl jako dospělý svému synovi pred spaním, tak už to vnímám trošku jiným pohledem a nemůžu se zbavit dojmu, že je to hodně naivní a je z toho dost cítit sovětská socialistická propaganda. Ale je to literatura pro děti, dílo bylo napsáno v roce 1954 a tak to ani jinak být nemůže. A synátor to poslouchal s uspokojením. Takže 2 mouchy 1 ranou jak se říká - splnění 1 úkolu výzvy pro rok 22 a přivykání dítěte na knížky a čtení.

01.08.2022 4 z 5

Satan v Goraji Satan v Goraji Isaac Bashevis Singer

Jo tohle mě bavilo. Všechny ty jejich židovské rituály, obřadnost, zákazy a příkazy, způsob života mě fascinovaly a hlavně ta rétorika a citace Tóry mi odkryly prozatím nepoznané, ale musím říct, že velmi zajímavé světy.
Autor kouzelným způsobem zaznamenal, jak lze jednoduše manipulovat s davy, jak je možné v podstatě primitivními metodami a s vynaložením téměř minimálního úsilí a prostředků zfanatizovat lidi a přesvědčit je, aby totálně přestali přemýšlet v souvislostech a odhodili vše co předtím považovali za důležité, hodnotné v čem byli vychováni a čím celou dobu žili.
Tato kniha mi velmi pomohla pochopit jak fungují sekty a jak velmi snadné a nebezpečné je nechat se zblbnout nějakym "Mesiášem".

30.06.2022 5 z 5

Do Životic to mám kousíček, ty místa popisované v knize znám velmi dobře, takže v tomto směru to bylo pro mně vyprávění o věcech blízkých. Ne sice dobově ani z hlediska událostí, ale místopisně ano. Od paní Lednické jsem si přečetl oba díly Šikmého kostela a musím říct, že se mi ty její knihy opravdu velmi moc líbily a četly se absolutně skvěle.
Knížka Životice je úplně jiná, je to literatura faktu založená na výpovědích příbuzných dotčených touto tragickou událostí a velmi detailním a jistě i extrémně pracným pátráním v různých archívech a dalších zdrojích. Nicméně musím konstatovat, že se autorce podařilo nalézt opravdu pozoruhodné informace a jednotlivé střípky, události a souvislosti vyprávění sestavit v kompaktně působící dílo, které odkrývá důvody, proč k takovému masakru došlo, jaké bylo dobové a lokální pozadí a také motivy hlavních postav odpovědných za tolik zmařených životů a mnohonásobně horší důsledky pro přeživší.
Kniha jasně ukazuje jak obrovské množství zla, utrpení a nedozírně tragické důsledky může způsobit ješitnost, ctižádostivost, touha po úspěchu a moci, osobní msta a další podobné vlastnosti. To co se tehdy v roce 1944 v Životicích stalo nesmí být zapomenuto a věřím, že právě to byl důvod proč paní Lednická této knize věnovala tolik času a úsilí.

29.06.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Ze začátku mi to přišlo až přehnané, ale pak jsem si uvědomil, že je to kniha žánru sci-fi a vlastně, že autor je prostě povinen úplně pustit otěže své fantazie a sledovat tok té dravé myšlenkové bouře jaksi z povzdálí a jen zaznamenávat kam až se řeka rozlila.
Na autorův styl vyprávění a dvě prolínající se časové linky jsem si zvykl (i když těch vzpomínek mohlo být přeci jen méně - přítomný děj mě teda bavil rozhodně mnohem více než minulost) a čím dále jsem se v příběhu dostával, tím se mi to zdálo zajímavější a zábavnější - hlavně ta postupně se zlepšující komunikace, snaha o vzájemné pochopení se a nalezení společných průniků mezi Gracem a Rockym byla výborná. No a ten konec byl velmi dobrý, nečekaný, částečně i dojemný, ale tak nějak musím říct, že to pan Weir uzavřel docela sympaticky.
Jako někdy jsem měl pocit že těch náhod tam je až trochu přespříliš, taky ty extra-velké porce "rádoby" fyziky a chemie bych klidně zředil. Ale to jsou drobnosti. Celkově povedená kniha a někdy se až jeden nestačí divit, co všechno je autor schopen vymyslet a zvizualizovat.

29.06.2022 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

To byla taková celkem fajn oddychovka. Martina si mé sympatie získala v StarDance a přečíst si její postřehy popř. poslechnout si některé její rozhovory nebo podcasty bylo vyloženě příjemné. Opravdu zajímavá osobnost a tahle knížečka obsahující její zápisky a myšlenky mi sedla.

07.06.2022 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Asi se nepřidám k ostatním 5 hvězdičkovým nadšeným reakcím, ale mě ta kniha až tak moc neuchvátila a rozhodně jsem od pana spisovatele (kterého mám jinak celkem i rád) čekal něco lepšího. Není zkrátka každý den posvícení. Nepřišlo mi to bohužel ani napínavé, ani nějak strhující , že by se člověk začetl a knihu nemohl odložit. Hlavní postavy se mi jevily takové ploché, nesympatické a děj příběhu byl spíše průměrný, někdy až zbytečně naivní. Dočetl jsem to protože jsem chtěl splnit výzvu - 4. Kniha, jejíž děj se odehrává na horách.

26.04.2022 3 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Zajímavý příběh žen napříč 3 generacemi. Sledovat jejich vzlety i pády, zamilovavání se a následné frustrace a opuštění bylo vskutku pozoruhodné. Babka Varinka byla neuvěřitelná figurka, která mě bavila svými hláškami, na Olze mě zaujal její divoký temperament a téměř zběsilý přístup k životu a Esther mě oslovila svým barevným viděním (nikdy předtím me nenapadlo že se vše včetně pocitů dá vyjádřit různými barvami). Také mi Ester bylo asi nejvíce líto když svému divokému medvědovi Sebastianovi zevšedněla a on začal hledat "nový model". Bylo to takové spíše holčičí čtení, ale to neznamená, že by to bylo špatně.

10.04.2022 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Zajímavý exkurz do života lidí "na konci světa" v kraji kde "nic není" a skoro by se dalo říct "že tam lišky dávají dobrou noc". Bylo to pro mě velmi objevné a určitým způsobem blízké (protože sám žiju na Česko-Polském pomezí a polština je mi blízká a k Polsku mám veskrze kladný vztah), ale spíše asi mnohem více exotické a vzdálené od mě známé reality 90-tých let, kdy jsem své dospívání prožíval já. Myslim, že se autorce velmi dobře podařilo zachytit ducha, životní realitu a atmosféru tohoto totálního zapadákova v Podlasí na Polsko-Běloruských hranicích, kde přežívají pověry, různé pro nás podivné tradice a mystické rituály, kde jakoby už není naděje na nějaké "světlejší zítřky" nebo možnost vymanění se ze začarovaného kruhu bídy, alkoholu a smrti. Možná právě tou odlišností životní úrovně, možnostmi pro uplatnění ve společnosti či na trhu práce, izolovaností těchto vesniček a prapodivnou směsicí pravoslavne víry, tradic, určitého šamanismu a věcí nadpřirozených, byla pro mě tato kniha vyloženě strhující a přitažlivá. Děje tam pravda až tak moc není, ale to prostředí a způsob života je zde zachycen opravdu perfektně. Přidáno do výzvy jako téma č.5 -Kniha, jejíž postava má fyzickou indispozici - těch postav tam je plná kniha (Dorota, Maciej atd), prakticky každá postava je určitým způsobem nějak fyzicky nebo psychicky poznamenána místem života a okolnostmi.

20.03.2022 4 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

No ze začátku mi to nějak drhlo a ne a ne se začíst. Ale pak jsem si asi na to zvykl a konec mě vyloženě bavil a zaujal. Ke knize mě přivedla žena a hodila se mi do výzvy - kniha bez A. Takže jsem splnil úkol a vlastně se i pokochal pohledy na ty snové (někdy trochu abstraktní až lehce halucinogenní) obrazy z autorčiny mysli. Nebyla to úplně moje top-kniha, ale stála za přečtení.

16.03.2022 4 z 5

Už je to nějakých pár let co jsem HP četl naposledy a dostal jsem neodolatelnou chuť si to celé naprosto úžasné dílo přečíst znovu. A tak jsem se do toho pustil a musím říct, že se to čte samo a autorčina fantazie je absolutně geniální. 3 díl série se mi hodil do výzvy pro letošní rok, protože Sirius Black je přímo prototypem postavy na útěku, jež se skrývá.
A opravdu tenhle díl je obzvláště povedený a čtení bylo pro mě opravdovým zážitkem.
Profesor Lupin byl skvělý, děje a události s Mozkomory byly chvílemi pěkně mrazivé a finále s Klofanem a pak s Tichošlápkem, Náměsíčníkem, Krysou Peterem a Snapem bylo strhující. No a myšlenka s obracečem času totálně geniální.
Těším se na další díly série, první tři jsem měl přečtené fakt za chvilku - prostě je to extra třída a né nadarmo to má takovou celosvětovou oblíbenost napříč generacemi.

01.03.2022 5 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Zhruba do poloviny mě kniha velmi bavila a čtení jsem si vyloženě užíval, zvláště tu neuvěřitelně květnatou mluvu, smlouvání a to věcné naříkání a lamentování. I válečné tažení do Evropy k Budapešti a Vídni mě celkem bavilo, ale pak už se mi to začalo trochu táhnout - sice postava Gullie byla fakt bezva (mel jsem vyloženě dejavu s postavou Nefer-Nefer z Egypťana Sinuheta) a ta Mikhaelova bezbřehá naivita až hraničící s blbostí mě taky zvláštním způsobem zaujala. Ale na konci knihy jsem se už vyloženě musel nutit k tomu ať to dočtu až do konce (několikrát jsem to prerušil přečetl jinou knihu a pak se po pauzičce vrátil). Za mě osobně bych to klidně o polovinu zkrátil, ale jinak celkem fajn čtení a moc dobrá exkurze do islámského světa a Osmanské říše.

09.02.2022 4 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

K této knize jsem se dostal díky své ženě a taky díky tématu čtenářské výzvy (kniha od afrického autora) a musím říct že tohle teda bylo fakt něco. Fascinoval mě ten totálně cizokrajný svět v Nigérii, byl jsem naprosto zděšený z myšlení a chování despotického a brutálně krutého otce - toho co dělal svým dětem, své manželce, jak přemýšlel o svém otci a setře a vše to halil do oblaku zbožnosti, vše si vykládal tak, že to po něm vyžaduje jeho víra a Bůh. Něco takového absolutně nepobírám, ale jsem přesvědčen, že podobných diktátorů bude všude dost. Úžasná byla postava tety a její rodina, to jakým způsobem se chovala k svému otci, k dětem a také Kimbale a Jajovi. Tahle žena byla opravdu člověk s velmi širokým srdcem.
Byla to moc dobrá kniha, ikdyž některé pasáže byly opravdu jen pro otrlé, ale rozhodně doporučuji přečíst.

09.02.2022 5 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

No musím říct, že poslední díl série mě už až tak moc neuchvátil. Těšil jsem se, ale asi jsem už toho stejného přečetl moc v příliš krátké době a prostě takové to euforické wow se nekonalo a knížka už mi připadala vydána trochu z povinnosti. Ale tak aspoň ten konec a Zojina dračí proměna byla fajn. A taky že se tam aspoň na chvilku mihly postavy z Vraní Šestky.
Celkově ta série Nikolaj Lanstov byla moc fajn čtení a autorčina fantazie a způsob psaní jsou jednoznačně chvályhodné.

25.01.2022 4 z 5

Odkaz Odkaz Nina Wähä

Výborná kniha o historii jedné rodiny v severním Finsku. Je to dílo, díky němuž vyvstane čtenáři spousty otazníků a podnětů k přemýšlení. Je to kniha o rodině, o rodičích a dětech, kniha o základech života, fungování a uvažování jedince ve společnosti, formování či deformování lidského charakteru těmi nejbližšími - našimi rodiči a celou rodinou jako takovou. Je to o tom, jak zásadním způsobem náš život ovlivňuje to jaké jsme měli dětství, v jakých podmínkách a vztazích jsme vyrůstali, jaký vliv na naši osobnost a sebepřijetí mají rodiče a výchova, jejich přístup k sobě navzájem, k dětem. Díky této knize jsem si mohl uvědomovat, jak obrovské škody můžou rodiče na svých dětech napáchat, jak téměř hrůzným způsobem můžou rodiče své děti deformovat a doslova poznamenat na celý jejich další život, a nejen své děti, ale i další a další generace. Před přečtením této knihy jsem víceméně moc nepřemýšlel, jak zásadní a důležitá je role matky a otce a jakým způsobem to vše (co rodiče řeší a prožívají, jací jsou, jak reagují, jak spolu mluví a co si sebou nesou ze svého dětství a ze své rodiny) ovlivňuje děti a především jejich přemýšlení, povahu, jednání, sebeuvědomění a sebepřijetí. A jelikož jsem sám rodičem, musel jsem hodně přemýšlet o důležitosti a odpovědnosti tohoto úkolu, co to vlastně znamená být otcem/matkou a musel jsem se sám sebe ptát jaký odkaz předávám dále? Co naděluji do hlav a srdcí svým dětem? Jak je (de)formuji?
Autorce se v této knize povedlo s mimořádnou pečlivostí poodhalit základy samotného lidského bytí, podstatu života a vést k přemýšlení o tom, co nás dělá to kým/čím jsme.
Také poukazuje na to, že zcela zásadním faktorem ve výchově a v rodinném soužití byla je a bude komunikace. Pokud se lidé uzavírají před ostatními, pokud si své strachy, obavy, bolesti, problémy, nesouhlasné názory, trápení či nezodpovězené otázky nechají jen pro sebe a neventilují to, neříkají co si myslí, tak tenhle hnis se udržuje uvnitř, bobtná, nabývá obludných rozměrů, tíží a nevyhnutelně vede k frustraci, osobním problémům a ke katastrofě.
Tuto knihu by si měli povinně přečíst všichni kdo již mají své děti, ale také i ti, kdo tuto životní etapu mají teprve před sebou. Přečíst a přemýšlet o tom. Z mého pohledu je to fakt extrémně důležité!

19.11.2021 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Zulejka mi otevřela oči k pohledu do ztrápené, ale velmi statečné a hlavně nadějeplné lidské duše, která navzdory totálnímu vykořenění, přesekání všech pout a vazeb s lidmi i věcmi známými, zaběhnutými a "normálními", navzdory totální ztrátě domova, svobody a lidské důstojnosti, přesto vše zlé co jí a její souputníky v gulagu na sibiři potkalo, zůstává laskavá, statečná, milující, sbližující a doufající. Neuvěřitelně silný a čtivý příběh, který mi doslova zmrazil dech tou drtivou a surovou reálností všech těch šílených národnostních a politických čistek, které se v SSSR dělaly. Byla to extrémní doba a spáchaly se opravdu něuvěřitelně kruté zločiny na většinou absolutně nevinných lidech, se kterými bylo zacházeno hůře než se zvířaty. Vzali jim prakticky všechno a přesto tito anonymní hrdinové dokázali bojovat o přežití, o naději dalšího nového dne, dokázali se adaptovat na novu neskutečnou a nepředstavitelnou realitu jejich životů a čelit jí statečně a se ctí.
Přečíst si tuhle knížku je skoro povinnost! Díky za ni.

18.11.2021 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Je to velmi příjemné pokračování světa Grišů a 6vran a moc mě bavilo sledovat vývoj již známých (a mých oblíbených) postav - hlavně Nikolaje, Zoji, Niny. Čtení mě opět úplně pohltilo (jako ostatně i všechny předchozí díly) a fakt naplno jsem si užíval všechny ty události v Ravce i Fjerdě. A taky nové mýtické postavy (hlavně drak/člověk Juris) byly nápadité a zajímavé a zavěr opět dramaticky napínavý a prudce čtivý. Zkrátka pro mě jsou tyto knihy úžasným objevem a těším se na další pokračování a vývoj událostí - na další skvělý čas s knihou.

04.11.2021 5 z 5