Satan v Goraji

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Už v této své prvotině předložil autor, budoucí nositel Nobelovy ceny za literaturu, škálu svého vypravěčského talentu a lze bez nadsázky říci, že jej později, v románech i povídkách, sice mnohokrát zúročil, ale svůj první román už nikdy zcela nepřekonal. V úchvatném příběhu z malého východoevropského městečka vypráví o rebu Gedajlovi, Satanovi, který sem přichází v rouše Mesiáše a začíná v lidských srdcích rozsévat zlo, a o gorajských Židech, kteří nebezpečí buď čelí, anebo se jím dobrovolně nechají strhnout do záhuby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42966/big_satan-v-goraji-V74-42966.png 4.277
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Satan in Goray, 1933


více info...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Satan v Goraji

david9690
30.06.2022

Jo tohle mě bavilo. Všechny ty jejich židovské rituály, obřadnost, zákazy a příkazy, způsob života mě fascinovaly a hlavně ta rétorika a citace Tóry mi odkryly prozatím nepoznané, ale musím říct, že velmi zajímavé světy.
Autor kouzelným způsobem zaznamenal, jak lze jednoduše manipulovat s davy, jak je možné v podstatě primitivními metodami a s vynaložením téměř minimálního úsilí a prostředků zfanatizovat lidi a přesvědčit je, aby totálně přestali přemýšlet v souvislostech a odhodili vše co předtím považovali za důležité, hodnotné v čem byli vychováni a čím celou dobu žili.
Tato kniha mi velmi pomohla pochopit jak fungují sekty a jak velmi snadné a nebezpečné je nechat se zblbnout nějakym "Mesiášem".

Shindo
10.06.2022

Rozsahom neveľký, avšak naozaj silný a až zlovestne pôsobiaci román. Dej ma vtiahol, fascinovalo ma prelínanie judaizmu, mágie, poverčivosti a bežného dedinského života so svojim rytmom a pravidlami.


kaja77
02.12.2021

Taková literatura je přesně podle mého gusta. Velmi jsem si to v Goraji užila...ten zvláštní, skoro magicky svět, všechny ty neuvěřitelné zvyky, předpisy a pravidla. Pro mě nejtěžší pasáže byly obrázky z řezníkova dvora a domu...ta telátka, svázaná kopýtka, vyhasínající oči apod. to mi fakt rve srdce

TomTomis
19.07.2021

Ocitneme se v druhé polovině 17. století v Polsku. V židovské vesnici Goraj. Tohle byla zvláštní jízda. Ponor do náboženství Židů, jejich zvyků. Byl to ponor do hlubin duše, kterou ohrožují falešní spasitelé. Vyobrazení každodenního života vesnického lidu, jejich zápas o duši i o život.

Egertová
26.02.2021

Děsivé.

hanzmb
14.11.2020

Z této doby a z tohoto regionu toho moc nenajdete. Co vím Sienkiewiczova Ohněm a mečem a Osipovův Bohdan Chmelnickij z r. 1951( a nevím, kolik kromě mého exempláře jich ještě u nás může existovat). Takže po polském a ruském pohledu si můžeme vychutnávat i ten židovský. A 80 % knihy je fantastické čtení. Popisy chování, oblékání, stravování židovské komunity té doby se dají číst pořád dokola. K tomu, jako třešnička na dortu, nádherný příklad toho, jak je jednoduché manipulovat davem. Bohužel v závěru se autor dostává zcela mimo realitu, jako kdyby se shlédl v Lovecraftovi.

puml
24.03.2020

Hutná atmosféra. Víra versus pověrčivost. Možná je tam té víry až moc, ale má to svůj význam. Celé je to dost expresivní a působí to jako expresionistický německý film s Emilem Janningsem.

Spoiler: Proč se z toho v závěru najednou vyloupne Vymítač ďábla? - To jsem moc nechápal. Celkově román totiž staví spíš na snaze co nejdůsledněji popsat život tehdejší židovské obce marně čekající na spasení se všemi jejími zvláštnostmi a podivnostmi. Jsou tam často expresivní scény, ale celkově to zapadá do rámce děje. Ale ten úplný závěr mi přišel mimo.

Palivo
24.01.2020

Nazdárek kašpárek,

bylo nebylo, lidi věřili v podivný věci. Třeba že sestoupí mraky a na nich se odletí do Izraele. Teď už jsme naštěstí chytřejší a díky vědě víme, že země je placatá, očkování zabíjí lidi a globální oteplování je lež. No jen si představte jak by to tady vypadalo, kdybysme byli pořád tak přitroublí!

V hlavní roli téhle židovské Pretty woman je Rechele, která je donucená se oženit v podstatě s každým mesiášem, který nakráčí k ní do chalupy. Není divu, že na konci knihy jí z toho rupne v kebuli a začne říkat, že je v ní Tomio Okamura. Pardon, Satan.

Knížka je hutná jak gulášová polévka, ale na rozdíl od Frankfurtské polévky je tu jen málo salámu. Snad vám to pomůže při rozhodování zda číst knihu.

8/10

1