david8843 david8843 komentáře u knih

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

K dokonalosti tomu něco chybí a něco naopak přebývá. Někde v polovině se děj začíná moc táhnout, tam by trochu zeštíhlení prospělo. Na druhou stranu schází pořádně vyústění příběhu hlavního protagonisty a Anny, který mě ke konci zajímal už mnohem víc než ústřední vražda.

06.09.2021 4 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

Od prvního dílu se žádné překvapení nekoná. Stále podobně plytký béčkový příběh, který se ale vlastně skvěle čte a na těch pár chvil zabaví.

22.08.2021 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Dlouho se mi u žádné knihy takhle nezavíraly oči. Ne že by život imperátora nebyl zajímavý, ale je to tak zbytečně komplexně napsané, že místy čeká člověk na nějakou děj posunující informaci jak na smilování klidně několik stran. Myslel jsem si, že touhle knihou jsem se sérií skončil, ale nečekaně věcný závěr mě možná ještě přesvědčí se k ní vrátit.

08.08.2021 3 z 5

Černá křídla Cthulhu Černá křídla Cthulhu * antologie

Tímhle jsem asi se sbírkami povídek "lovecraftových následovníku" začal i skončil. Chápu, že Howardův styl není snadno opakovatelný, ale že na jeho dílo většina děl odkazuje jen tak bokem a často jsou atmosféricky úplně mimo je pro takovouhle sbírku neodpustitelné. Nejvíc mě ale rozběsňuje to, jak se skoro všichni autoři snaží finální pointu zahrát moderně někam do ztracena a nechat čtenáře domyslet si konec. To už je úplně v rozporu s tím, jak HPL svoje řemeslo dělal.

08.07.2021 2 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Musím vyzdvihnout hlavně postavy. Všechny jsou popsané vážně skvěle a uvěřitelně včetně všech jejich nedostatků a chyb úsudku. Harper, John i všichni ostatní mi prostě sedli. Postapokalyptický svět plný ohně taky na jedničku. Výborně čtivé, těžko jsem se dokázal odtrhnout.

08.07.2021 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Úžasně čtivé a nápadité. Ústřední hrdina bravurně balancuje na hraně kdy nevíte, jestli ho nesnášet nebo milovat. Děj se podívá do míst, která si na začátku neumíte ani představit. Některé části by sice zasloužily dovysvětlit, ale to rád odpouštím.

11.04.2021 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Netušil jsem, jak úžasně čtivý Kotleta je. Po trochu méně záživném úvodu v Praze se děj rozjel a já už knihu nepustil z ruky. Dílo neoplývá kdovíjak geniální zápletkou, ale je správně akční, plné příjemné nadsázky a dokonce poskytne i pár kvalitních příběhových odhalení. Hrdá braková literatura.

22.03.2021 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Moje třetí kniha od Brandona a oproti sérii Skyward docela zklamání. Ačkoliv autor jede stále podle podobných not, tak tady chybí jaksi tah na branku. Kniha se až téměř do samého konce neúnosně vleče a postavy a svět jsou popsány plitce a samy o sobě netáhnou (třeba inkvizitoři vůbec na čtenáře nepouští hrůzu, i když by asi měli). Po celou dobu jde ale vidět, že si Brandon staví základy pro nějaká velká odhalení, která, jak je mu zvykem, samozřejmě nakonec přijdou a jsou tak skvělá, jak se čeká (i když často i docela tušená). Závěr je ten hlavní důvod, proč jsem přetrpěl všechny ty úmorné pasáže o šlechtě a další nádivku, a možná díky němu sáhnu i po pokračování.

15.03.2021 3 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Když porovnám s trilogií "Vzpomínka na zemi", tak se stále jedná o dost kvalitní sci-fi založené na moderní vědě (i když znásilněné), ale něco tomu prostě chybí. Postavy nejsou nijak výjimečně zajímavé, ke knižnímu světu si člověk neudělá pouto a celé je to prostě trochu plitké. Přesto přečtení nelituji, utíkalo to dobře.

31.01.2021 3 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Pár let zpět jsem viděl film, který se mi dost líbil, a teď jsem se konečně dostal ke knížce. A přesto, že jsem znal hlavní zápletku a všechna velká odhalení, tak jsem si knihu náramně užil. Je to ohromně čtivé, má to spád a vše tu má svůj význam (žádná vata). Kdykoliv jsem Rohy otevřel, postavy a děj mě okamžitě vtáhly. Jen málo autorů dokáže vytvářet tak přesvědčivý svět. Kdybych neviděl prvně film, možná bych dal i plné hodnocení, takhle na mě bohužel to hlavní odhalení nemělo takový emoční dopad.

04.12.2020 4 z 5

Motýlí tyranie Motýlí tyranie Frank Schätzing

Zpočátku si autor až moc ujíždí na květnatých popisech banalit, až jsem myslel, že knihu odložím. Naštěstí po pár stránkách nastoupí klasičtější styl vyprávění, do kterého jsem se už začetl.

To co začínán jako velmi příjemný thriller vygraduje až do nefalšovaného sci-fi a filozofických úvah o vědomí a lidskosti. Byl jsem překvapený, kam až mě děj zavedl, a kolikrát mě dokázal překvapit. Frank Schätzing má očividně velký dar slova a je skvělé, když ho dokáže využít na správném místě. Především popisy myšlenkových pochodů umělé inteligence mě hrozně bavily.

Byla to moje první kniha od Schätzinga, ale asi nebude poslední.

13.11.2020 4 z 5

To To Stephen King

Zajímavé čtení, příběh se ubírá směry, které často vůbec netuším. Hlavní postavy si člověk zamiluje. Nicméně k závěru se děj stává nečekaně symbolický/abstraktní a to mě moc nebavilo. Další výtka je k tomu, že King často popisuje do nejmenší podrobnosti detaily, které pro příběh nemají význam a často mě nudily. Klidně o 100 stran, nebo i víc, by se dala kniha zkrátit bez újmy.

03.06.2020 4 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Je to příjemné čtení, odsýpá, ale ani třetí díl téhle série ve mně nezůstane kdovíjak dlouho obtisknutý.

10.02.2020 3 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Forma rozhovorů knize hodně ubírá. Vše je díky tomu vykresleno tak nějak povrchněji, než jsem zvyklý (postavy, svět, motivace, ...). Za celou knihu se toho příliš nestane a spíš slouží k tomu, aby se člověk mohl sžít s postavami před o něco lepším druhým dílem. Myšlenka knihy je zajímavá a lákavá, ale ne na 350 stran.

05.12.2019 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin