Darjam Darjam komentáře u knih

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Původně jsem si knížku koupila jen tak do počtu a abych zjistila, co na ní všichni mají... a překvapivě to je jedna z nejmilejších a nejhezčích knih, na které jsem kdy narazila. Každý z necelých 50 fejetonů vystačí tak akorát na dvě zastávky v metru, čekání na poště apod. Jsou to malá zamyšlení nad každodenním životem, které zná (více či méně) každá ženská... a asi každá ženská bude mít pocit, že jí autorka mluví přímo z duše. Prostě... doporučuju (a budu se k ní určitě i pravidelně vracet)

Poprask v sýrové uličce Poprask v sýrové uličce Robert Fulghum

Tohle je prostě typický Fulghum a jeho krásné povídky, u kterých se budete smát, nebo rychle mrkat, abyste zahnaly slzy dojetí (pokud jste citlivka jako já). Jde o nádherné čtení, ale posuzovat Fulghuma neumím objektivně... vykrádá mi duši.

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Na tuhle knihu jsem narazila v tolika doporučujících recenzích, že když jsem se po delší době ocitla v knihovně, půjčila jsem si jí. Přestože má jen 130 stránek, četla jsem ji déle, než jinou, která má 500 stran. Přišla mi prostě "rádoby". Rádoby filozofická, rádoby temná, rádoby umělecká.
Druhou hvězdičku přidávám za poslední povídku.

20.06.2016 2 z 5

Domov Domov Toni Morrison

Toni Morrison se čte nelehce, ale její příběhy stojí za to. Domov není tak úžasný jako Milovaná, ale přišel mi o něco lepší než Milosrdenství. Je to útlá kniha plná fakt. Nikoli emocí. Na emoce tu nezbývá místo ani čas. Člověk se se svým životem musí vypořádat jak nejlépe umí a jak je psáno v doslovu, optimismus zde spočívá v tom, že se to "snad nezhorší". Na konci příběhu se čtenáři uleví, protože nakonec je vždycky všechno tak, jak má být...

Pan Pip Pan Pip Lloyd Jones

Začátek knihy se trochu vleče a chvilku trvá, než se čtenář začte a pochopí, o čem kniha vlastně je. Vypráví o tom, jak hluboce mohou někteří lidé, nebo určité zážitky člověka ovlivnit na celý život a jak moc záleží na úhlu pohledu (a odstupu času). Nakonec překvapivě moc pěkné čtení.

Návštěva bandy rváčů Návštěva bandy rváčů Jennifer Egan

Od knihy jsem toho moc nečekala, ale naprosto mě dostala a překvapila. Skvěle napsané! Úžasná kniha a vřele doporučuji

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Krásná kniha se silným příběhem. Moc příjemně se čte, neustále se něco děje, takže čtenář chce vědět, jak to nakonec dopadne. Krásné popisy míst i osobností. Trochu naivní, ale vzhledem k tomu, že je to vyprávěno z pohledu malé holčičky, tak je to správně. Rozhodně doporučuji.

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Krásná kniha. Romantická zápletka, Praha očima Američanky, silný příběh... :)

Nesvatá válka o Svatou zemi Nesvatá válka o Svatou zemi Břetislav Tureček

Potěšilo a překvapilo. Po opakovaných návštěvách Izraele a studiu tam mám na situaci velmi podobný pohled jako autor. Rozhodně doporučuji.

Cizinec Cizinec Albert Camus

Cizinec je prostě klasika, kterou je dobré si přečíst. Je to ten správný typ knihy, který vás donutí se zamyslet, případně i konfrontovat své okolí, abyste ho poznali líp. Souhlasím s předchozím komentářem, že je dobré přečíst si doslov k pochopení celého dosahu knihy, ale i bez toho rozhodně doporučuji.

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Ano, knížka vypráví mladistvě naivní příběhy o lásce a hledání „sama sebe“, ale čtivě a s lehkostí. Dokáže své čtenáře přimět zastavit se a dokonce popřemýšlet, jestli s hrdiny příběhu nemají společného více, než by sami chtěli.

Krásné čtení na dva zimní (ideálně vánoční) večery – je to tak pěkné, že vám to dýl trvat nebude.

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Stejně krásné a milé jako byl film... Přestože má skoro 450 stránek, přečetla se rychle a skoro sama... Paráda.

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Moc krásná kniha. Naplňuje všechno, co by fantasy příběh měl mít. Děj je napínavý, svět kouzelný, postavy hezky vykreslené a čtenáře prostě zajímá, co bude dál. Rebelská dívčí hrdinka, v které se pozná snad každá čtenářka, si umí získat obdivovatele. Příběh ani styl vyprávění není náročný, takže je vhodný i (spíše?) pro mladší ročníky. Těším se na další díly!

20.06.2016 5 z 5

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

Naprostá pecka. Vrátila jsem se o pár let zpět, kdy jsem díky mému nejlepšímu kamarádovi (gay) vymetala Valentino, Termix a zkoumala profily na iboys. Skvěle popsaná atmosféra, charaktery i situace. Doporučuji.

Smolný rok Smolný rok Joshilyn Jackson

Okouzlila mě. Krásná kniha, od které jsem moc nečekala a nakonec mě úplně pohltila.

Hejno bez ptáků Hejno bez ptáků Filip Doušek

Pro mě zklamání... čekala jsem víc. Nadchnul mě víc příběh autora, jehož vyprávění mě přesvědčilo, abych si knihu koupila. Odkládala jsem ji dokud nebudu mít klid a čas na čtení... a pak se jen nutila to dočíst, abych mohla konečně číst něco jiného. Přišlo mi to příliš překombinované, "neučesané"

17.05.2015 2 z 5

Tobiáš Lolness. I. Život ve větvích Tobiáš Lolness. I. Život ve větvích Timothée de Fombelle

Tohle je prostě milá knížka. Oddechová, laskavá. Nikam nežene, ale vy stejně máte chuť zjistit, jak to nakonec dopadne.

17.05.2015 3 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Četla jsem různé recenze a komentáře, než jsem se odhodlala knihu koupit a přijde mi, jako bych si koupila úplně jinou knihu než ostatní. Čekala jsem romantický příběh o náctiletých, při kterém zavzpomínám na své první lásky... Romantika? Ano, ale ne primárně. Spíš výpověď o tom, jak to mohou mít mladí lidé složité (a k tomu samozřejmě první láska taky patří). Nicméně doporučuji, jen nečekejte romantiku ve stylu Greena :)

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Knihu mi donesla kolegyně v práci, že se mi určitě bude líbit... a měla pravdu. Pravidelně jsem zapomínala vystupovat z metra, smála se nahlas a musela číst dál a dál. Skvělá kniha. Rozhodně doporučuji.

17.05.2015 4 z 5

Já jsem Malála:  Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán Já jsem Malála: Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán Christina Lamb

Skvělá kniha. Doporučuji číst asi spíše něžnému pohlaví (vzhledem k tomu, že je psána z dívčího úhlu pohledu). Kniha odpovídá tomu, že ji psala "malá" holka - naivní, plná ideálů, ale zároveň i silná a odhodlaná. Ukazuje aktuální situaci a myslím, že každého povede dál, aby si načetl víc informací.