danny_21 danny_21 komentáře u knih

Mexické záhady Mexické záhady Arnošt Vašíček

Vašíček nás tentokrát vzal do Mexika, kde představuje tajemné civilizace Aztéků a Mayů a představuje jejich tajemné stavby, pyramidy, nálezy a v neposlední řadě krvavý kult rituálních obětin pradávným Bohů. Sice jsou to většinou myšlenky už dříve publikované a zkoumané Dänikenem, přesto některé spekulace nad vyobrazením létajících božstev se zdají být minimálně podezřelé a podobnost Egyptských a Mexických kultur je zarážející, ať v rámci stavebních kolosů nebo orientaci v kosmickém prostoru. Moderní věda stále nenabízí uspokojivé vysvětlení a proto považuju některé z myšlenek poměrně reálné včetně pochyb o samotném zrození některých civilizací 75 %

14.03.2023 4 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Konec Věčnosti není úplně jednoduchá záležitost, jeden by se v těch časových pohybech, paradoxech a možných důsledcích aplikovaných změn mohl ztratit. Zpočátku jsem se ztrácel v jednotlivých funkcích opečovávatelů Věčnosti - Analytik, Provozní techník, Plánovač osudu, Sociolog, Pozorovatel, Specialista a termínech Minimální provozní změna, Optimální žádoucí výsledek, Změna skutečnosti, nehledě na skoky ze století do století. Nakonec jsem se chytil a začal jsem fandit Andymu Harlanovi, který jakožto elitní prvozní technik zarebeluje proti nastaveným pravidlům až fanatického upravování minulosti k vyžehlení všech možných problémů lidské rasy a důvodem nemůže být nic jiného než FEMME FATALE z budoucnosti. Povedený sci-fi román se spoustou zajímavých myšlenek z nichž ve mně zůstala ta, že lidstvo je bez katastrof, válek a konfliktních událostí odsouzeno k vyhynutí, protože bez nich není schopné se poučit, technologicky se vyvíjet a prosperovat - 75 %

07.03.2023 4 z 5

Věž Věž William Golding

Dlouho mi trvalo než jsem se dostal k další Goldingově knize, nicméně Věž je v mých očích prapodivné dílko a nepamatuju si, kdy naposledy jsem se do četby takhle vyloženě nutil. Nesympatický děkan Jocelin posedlý utkvělou myšlenkou velkolepé stavby Boží věže na chatrných, bažinatých základech katedrálního kostelíka, pluje na vlnách jakýchsi vidin Božího předurčení, nicméně já ho jistě podezříval že jede dvojboj koks+herák. Jakoukoli symboliku jsem nepochopil, filozicky mě to minulo, zaujalo pár stavebních fint a postupů - ale víceméně zbyl jen pocit promarněného času, Williame – 35 %

27.02.2023 2 z 5

Sandokan. Příběh čtvrtý: Kněžka bohyně Kálí Sandokan. Příběh čtvrtý: Kněžka bohyně Kálí Emilio Salgari

Sandokan a jeho malajští tygříci opět mají opět v plánu stáhnout z kůže tygra indického v podobě Suyodhana, vůdce sektářské sekty bohyně Kálí. Smozřejmě má k ruce staré známě – portugalce Yanemzem a Tremal-Naika, kterému právě tento čmoud unesl dcerku Darmu. Boje na moři, na souši i džungli, nechybí lov na tygry lidožrouty, souboje s nelítostnými Indy a ani rafinované léčky. Dost možná zatím nejlepší Sandokanský díl – 65 %

20.02.2023 3 z 5

Sophiina voľba 2 Sophiina voľba 2 William Styron

Tak jsem se konečně dostal k jednomu z klasických děl, které mě míjelo a o kterém jsem víceméně jen tušil z doslechu, o čem pojednává. Čekal jsem tedy tragické drama až na samotnou dřeň, ale výsledkem bylo spíše psychologická sonda do lidské duše. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga ( autora ), který se touží stát spisovatelem a je zmítán touhou si švihnout. Po krátké době se setkává s mileneckým párem polské krasavice, poznamenané Osvětimskou zkušenost a amerického hošíka Nathana, kteří si s cudností hlavu rozhodně nedělají. Postupně proniká do záhad patologického vztahu obou milenců a minulosti především Sophie s volbami, před která v minulosti postavena na pozadí odboje kolaborantů Poláků, v prostředí koncentračního tábora a jak ji tato rozhodnutí poznamenala v poválečné Americe a v případě Stinga a Nathana dozvuky a následky otrokářské války. Knize by prospěla redukce o pár set stránek a nijak by to podle mně nemělo vliv na obsah, ty nejzávažnější události jako nečekaný twist v poslední třetině a samotná Sophiina volba z neslučitelných možností v samém závěru postrádá lepší vykreslení. Nicméně autorovi závidím krásný, květnatý jazyk a to, že mně udržel v zájmu až do konce, přesto to na víc než silný průměr nevidím – 70 %

Sophiina voľba 1 Sophiina voľba 1 William Styron

Tak jsem se konečně dostal k jednomu z klasických děl, které mě míjelo a o kterém jsem víceméně jen tušil z doslechu, o čem pojednává. Čekal jsem tedy tragické drama až na samotnou dřeň, ale výsledkem bylo spíše psychologická sonda do lidské duše. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga ( autora ), který se touží stát spisovatelem a je zmítán touhou si švihnout. Po krátké době se přerušeno poznamenané Osvětimskou zkušenost a amerického hošíka Nathana, kteří si s cudností hlavu rozhodně nedělají. Postupně proniká do záhad patologického vztahu obou milenců a minulosti především Sophie s volbami, před která v minulosti postavena na pozadí odboje kolaborantů Poláků, v prostředí koncentračního tábora a jak ji tato rozhodnutí poznamenala v poválečné Americe a v případě Stinga a Nathana dozvuky a následky otrokářské války. Knize by prospěla redukce o pár set stránek a nijak by to podle mně nemělo vliv na obsah, ty nejzávažnější události jako nečekaný twist v poslední třetině a samotná Sophiina volba z neslučitelných možností v samém závěru postrádá lepší vykreslení. Nicméně autorovi závidím krásný, květnatý jazyk a to, že mně udržel v zájmu až do konce, přesto to na víc než silný průměr nevidím – 70 %

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

První lidé na Měsíci První lidé na Měsíci Herbert George Wells

Jak už sám název napovídá, tentokrát mě Wells vzal na výlet k souputníku matičky Země. Výletním prostředkem je koule z materiálu Cavoritu překonávající gravitaci – vynález to podivína pana Cavora, ke kterému se na dobrodružnou odyseu vetře snílek a prospěchář Bedford. Na kamenném satelitu se dostanu do zajetí měsíčních bytostí – Selenitů – tvorů z křehkými tělesnými chránkami a jestli se dostanou zpět na rodnou hroudu, není vůbec jisté. První lidé na Měsíci jsou slabším z autorových románů, nepochybně se nechal značně inspirovat Vernovským románem Ze Země na Měsíc, vědecké poznatky a domněnky jsou úměrné době vzniku a hádám, že pomohly s námětem i českému Troskovi s jeho trilogií Zápas s nebem – 55 %

24.01.2023 3 z 5

Skřek šelmy Skřek šelmy Lynn Beach (p)

Autorčin další počin v sérii Stopy Hrůzy potvrzuje kvality předchozích fláků pro náctileté čtenářky, které se zděsí i zapnuté kulmy. Tentokrát ani o špetku hrůzy nejde a kvalitou se potácí v těžkém podprůměru studentka ( společně s oddanou husičkou v podobě spolubydlící ) toužící zvítězit v soutěži o nejlepší fotografii na titulní stranu ročenky narazí na ukrutně zajímavou mačku, která se ráda proměňuje v rudocha, strážce kaňonu. Bude statečnost obou roštěnek stačit k odhalení nekalých praktik lumpů v Canyon Ridge ? Bóže, zlatej R. L. Stine 30 %

10.01.2023 2 z 5

Pětiletý plán Pětiletý plán Philip Kerr

Další Kerrův kousek nedosahuje kvalit výborného Gridironu nebo Výstřelu, přesto mám autorův styl a jeho slovní obraty rád. V tomto případě možná originální zápletka, ale příběh jako takový víceméně průměrný. Z miamského nápravného střediska Homestead je propuštěn Dave Delano, který v lágru neztrácel čas, naučil se cizím jazykům, přečetl všechno od Dostojevského ke Kierkegaardovi a zvedáním želez opouští brány tak, že mu jsou klahoty velké a každé sako těsné. Měl také dost času, aby vymyslel plán, který by mu měl vynést daleko více, než mlčení za to, že vzal vinu na sebe místo mafiánského bosse. Celé jsem to viděl na čistý střed, nakonec to zvedl závěr, kdy nedošlo na očekávanou cukronádu při střetu se všemocnou FBI – 60 %

10.01.2023 3 z 5

Pätnásťročný kapitán / Dva roky prázdnin Pätnásťročný kapitán / Dva roky prázdnin Jules Verne

Těžko říct, kolikrát mi v dětství prošly tyto dva romány rukama, ohmatané stejně jako ostatní milované robinzonády - Svýcarský Robinson a pan Crusoe z Yorku. Je nicméně zvláštní nakolik jiná a kvalitou nižší se zdá být tato Verneovská , když jsem si ji dal teď, v dospělém věku na rozdíl od nadšení v dětských dobrodružných letech - Verne prostě uměl nejlépe, pokud šlo o představování fantaskních vynálezů a výprav do neznámých končin. Ale nostalgie mi nedovolí jít pod 4 hvězdy, noci s baterkou se všemí hrdiny na Chairmanově ostrově jsou prostě k nezapomenutí i v tom černobílém podání - 75 %.

Patnáctiletý kapitán je jednou z prvních Verneovek, která se mi v dětství dostala do rukou, který sice postrádá obvyklé Julesovy vědecko-fantastické prvky, ale zato vynahrazuje dobrodužtvím a odvahou. Příběh plavčíka/sirotka Dicka Sanda, který se po tragické nehodě při velrybářském lovu a úmrtí většiny posádky stane kapitánem na lodi, která nedlouho před touto událostí objeví vrak s černošskými svobodnými pasažéry. Bohužel pro redukovanou posádku na palubě zůstal ničemný kuchař a manipulací s kompasem navede loď k Africkým břehům do rukou tehdejších otrokářů - 70 %

03.01.2023 3 z 5

Dva roky prázdnin - Patnáctiletý kapitán Dva roky prázdnin - Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Patnáctiletý kapitán je jednou z prvních Verneovek, která se mi v dětství dostala do rukou, který sice postrádá obvyklé Julesovy vědecko-fantastické prvky, ale zato vynahrazuje dobrodužtvím a odvahou. Příběh plavčíka/sirotka Dicka Sanda, který se po tragické nehodě při velrybářském lovu a úmrtí většiny posádky stane kapitánem na lodi, která nedlouho před touto událostí objeví vrak s černošskými svobodnými pasažéry. Bohužel pro redukovanou posádku na palubě zůstal ničemný kuchař a manipulací s kompasem navede loď k Africkým břehům do rukou tehdejších otrokářů - solidní kousek - 70 %

Doba železná Doba železná John Maxwell Coetzee

Přiznávám se bez mučení, že předposlední střípek v rámci kompletace Čtenářské výzvy byl velmi tvrdým oříškem. Už předem jsem se obával, že to nebude jednoduché čtení, filozofické úvahy a myšlenky o smyslu života mě nezastihly v tom ideálním rozpoložení a styl autora mě neoslovil, až uznávám, že má dar květnatého jazyka, snad příště někdy, možná … 45 %

02.01.2023 2 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

I já jsem volil tuto krátkou milostnou novelu v rámci splnění posledního střípku Čtenářské výzvy a bohužel jsem přesně dostal to, čeho jsem se obával - velké utahané, přeslazené až patetické houno, vydávané za honosné, pronikavé a romanticky-poetické osudové dílo. Literatura už za uplynulé století ušla velkou cestu a tento styl mě absolutně míjí, táhlo se to jako smrad, citlivější duše prominou - 30 %

22.12.2022 2 z 5

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

Pirátská odysea mě dlouho míjela, přestože jsem se na ní dlouho chystal a čekal další precizně nastudovanou tématiku s kvalitním příběhem, jak ( už bohužel ) u Michaela bylo zvykem. Nicméně výsledek je víceméně jednoduše přímočarý dobrodružný román ze 17. století s pirátskou zápletkou a jeden se neubrání zamyšlení, zda je opravdu kompletně z pera Crichtona, nebo jen dokončena/přepsána najatým pisálkem pro zisk nakladatelství po jeho smrti – postrádal jsem především typický beletristický přesah autora. Hlavním hrdinou je kapitán Hunter, majitel privatýrské plachetnice se záluskem na španělské zlato na zdánlivě nedobytné pevnosti Matanceros, který je neodolatelným pro urozené dámy anglického původu, důvtiplným, neohroženým a neprůstřelným soupeřem všem nepřátelům a překážkám ať už v podobě děsivého mořského tvora nebo vypočítavé justice. Lepší karibské dobrodružství umí Salgari a jeho Černý korzár, některé knihy mají zůstat v šuplíku – 55 %

20.12.2022 3 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Esej prezidenta Havla rozebírá tehdejší režim, popisuje nový jev disidentsví skupin, které se snaží v post-totalitních režímech určitým způsobem politicky působit. Ve své podstatě se jedná o politický manifest, který stojí za přečtení - 70 %

13.12.2022 3 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Můj třetí Mitchellův román mě zatím bavil nejvíc i přesto, že tentokrát čtenář neprožije finální propojenou osudovost jako v případě Hybatelů nebo Atlasu Mraků. Poetický příběh dospívajcího kluja Jasona Taylora, outsidera s vadou řeči, který čelí problémům běžných puberťáků, rodičovské krizi a vlastní křehké duši básníka mě nadchnul i díky spoustě odkazů na tu báječnou osmdesátkovou kulturu, kterou jsem díkyhohu prožil .Autor má ten zvláštní dar psát o obyčejných věcech tak, že jim čtenář rozumí, děj proloží suchým britským fórkem a těch třináct takřka povídkových vyladěných kapitol jsem profrčel, škoda jen, že u některých bylo zakončení do ztracena. Vložená postava v kapitole o kráse, divy Evy Crommenlyckové, potomka skladatele z Atlasu mraků, potěšila a mně nezbývá než souhlasně chválit – 80 %

08.12.2022 4 z 5

Supové Mexika II Supové Mexika II Karel May

Další z románů reprezentující klasické prvky Mayovek - padouši, rudoši a chrabrý Old Shatterhand, který se nechal naverbovat vydavatelem časopisu, aby šmejdil kolem povstání mexického generála Jargasa jako zpravodaj. Jenže Jargas byl zastřelen a Šárlí se chce vrátit zpět do Ameriky. Přijde ale na stopu indiánsko-bělošského spiknutí a zjistí . že přistěhovalci z Evropy jsou ve smrtelném nebezpečí. Děj pokračuje africkou odbočkou a světe div se, jindy zdrženlivý náčelník Apačů se prohání Tunisem a Egyptem v háiku, aby všechno to pátrání po povedené Meltonovic tlupě završili zpět v Severní Americe - 60 %

27.11.2022 3 z 5

Satan a Jidáš III. Satan a Jidáš III. Karel May