Dva roky prázdnin - Patnáctiletý kapitán

Dva roky prázdnin - Patnáctiletý kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472680/bmid_dva-roky-prazdnin-patnactilety-kapi-FlL-472680.png 5 17 1

Popis knihy zde zatím bohužel není...

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Mladá fronta

Deux ans de vacances - Un capitaine de quinze ans

danny_21
03.01.2023 3 z 5

Těžko říct, kolikrát mi v dětství prošly tyto dva romány rukama, ohmatané stejně jako ostatní milované robinzonády - Svýcarský Robinson a pan Crusoe z Yorku. Je nicméně zvláštní nakolik jiná a kvalitou nižší se zdá být tato Verneovská , když jsem si ji dal teď, v dospělém věku na rozdíl od nadšení v dětských dobrodružných letech - Verne prostě uměl nejlépe, pokud šlo o představování fantaskních vynálezů a výprav do neznámých končin. Ale nostalgie mi nedovolí jít pod 4 hvězdy, noci s baterkou se všemí hrdiny na Chairmanově ostrově jsou prostě k nezapomenutí i v tom černobílém podání - 75 %.

Patnáctiletý kapitán je jednou z prvních Verneovek, která se mi v dětství dostala do rukou, který sice postrádá obvyklé Julesovy vědecko-fantastické prvky, ale zato vynahrazuje dobrodužtvím a odvahou. Příběh plavčíka/sirotka Dicka Sanda, který se po tragické nehodě při velrybářském lovu a úmrtí většiny posádky stane kapitánem na lodi, která nedlouho před touto událostí objeví vrak s černošskými svobodnými pasažéry. Bohužel pro redukovanou posádku na palubě zůstal ničemný kuchař a manipulací s kompasem navede loď k Africkým břehům do rukou tehdejších otrokářů - 70 %

Kniha Dva roky prázdnin - Patnáctiletý kapitán je v