Patnáctiletý kapitán

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh patnáctiletého plavčíka americké velrybářské lodi Poutník Dicka Sanda o jeho strastiplné pouti nejdříve na lodi a posléze Afrikou je znám z mnoha vydání a adaptací. Vedle poučení z entomologie, námořnictví a přírodopisu Afriky poukazuje román na hrůzy obchodu s otroky v druhé polovině 19. století a vyzdvihuje statečnost a odvahu mladých lidí. Edice Podivuhodné cesty, svazek 3....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46375/big_patnactilety-kapitan-QBb-46375.jpg 4.4772
Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Un capitaine de quinze ans, 1878


více info...
Nahrávám...

Komentáře (89)

Kniha Patnáctiletý kapitán

sgjoli
21. května

Patnáctiletého kapitána jsem poslouchala jako audioknihu - konkrétně jako dramatizaci příběhu. Dle délky audioknihy v porovnání s počtem stran knih odhaduji, že audiokniha je poněkud zkrácena, ale předpokládám, že to hlavní dějové jádro snad zůstalo.
Příběh sám o sobě nebyl vysloveně špatný, bylo to docela zábavné, pořád se tam něco dělo, ale nemohu se zbavit pocitu jakési zjednodušenosti a absence větší napínavosti některých scén a popisů některých situací. Ale nevím, možná se pletu - třeba to tak je záměrně a už to takhle bylo otištěno i v původních knihách.
Dramatizace se ujala řada předních českých jmen - Blanka Bohdanová, Jaroslava Adamová, Vladimír Brabec, Vladimír Ráž, Zdeněk Dítě, Josef Větrovec, Čestmír Řanda, Miloš Hlavica či Aťka Janoušková. Po interpretační stránce si tak určitě nemohu stěžovat - to bylo rozhodně zcela v pořádku a to jsem si užila.
Celkově ale hodnotím průměrně. Nebylo to vysloveně špatné, ale znova bych do tohoto díla asi nešla.

Lothar.777
12. dubna

Jedna z těch známějších, na kterou jsem si počkal celkem dlouho. Jako dobrodružství cajk, trochu propaganda na všechny strany, ale budiž. Dalo sa.


danny_21
03. ledna

Patnáctiletý kapitán je jednou z prvních Verneovek, která se mi v dětství dostala do rukou, který sice postrádá obvyklé Julesovy vědecko-fantastické prvky, ale zato vynahrazuje dobrodužtvím a odvahou. Příběh plavčíka/sirotka Dicka Sanda, který se po tragické nehodě při velrybářském lovu a úmrtí většiny posádky stane kapitánem na lodi, která nedlouho před touto událostí objeví vrak s černošskými svobodnými pasažéry. Bohužel pro redukovanou posádku na palubě zůstal ničemný kuchař a manipulací s kompasem navede loď k Africkým břehům do rukou tehdejších otrokářů - solidní kousek - 70 %

Kabuky
01.12.2022

Návrat do dětství.

blazejmartin
03.10.2022

První kniha, kterou jsem od Verna přečetl. Nemůžu jinak než udělit maximální hodnocení. Něco takového dnes již nikdo napsat neumí.

ludek.n
01.09.2022

Když loď Pilgrim kalifornského rejdaře Jamese W. Weldona na své plavbě z Nového Zélandu do Států přijde o celou posádku včetně kapitána, musí se jejího kormidla chopit teprve patnáctiletý plavčík Dick Sand a pokusit se o nemožné, aby zachránil všechny ty, kdo zůstali na palubě. Jules Verne nám svým typickým místopisně-dobrodružným rukopisem předvádí, jak je důležité mít víru, nezoufat si i v těch nejsložitějších situacích a spoléhat na přátele. Ti jsou sice občas nebývale naivní, přesto navýsost čestní, neohrožení a bijí se za pravdu a ochranu svých bližních až do roztrhání těla. Samozřejmě nechybí postava „šťastného“ blázna (demonstrujícího Vernovy encyklopedické znalosti) ani odporného zrádce a padoucha. Díky skutečnosti, že mladičký kapitán neumí pracovat se sextantem, jsme ušetřeni autorova oblíbeného šermování s poledníky a rovnoběžkami. Vynahradí nám to kapitolou o Davidu Livingstonovi, která je možná poučná, jinak ovšem zcela nečitelná. Finále je rychlé, a jak už to u Verna často bývá, zcela předvídatelné, protože… pokud nezemřeli, žijí tam dodnes.

Filomena1961
06.07.2022

Oblíbená kniha mého dětství. Milovala jsem Dicka Sanda a hlavně to, jak se dokázal jako patnáctiletý kluk postavit k problémům, jeho odvahu, statečnost a smysl pro spravedlnost. Jedna z nejlepších Verneovek, která má úžasný děj od začátku do konce.

vernem1850
16.06.2022

VELMI ZAJÍMAVÉ DOBRODRUŽSTVÍ MLADÉHO Dicka Sanda.

1