Sophiina voľba 1

Sophiina voľba 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113325/bmid_sophiina-volba-i-zBy-113325.jpg 4 26 8

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Sophie's Choice , 1979

JohnMiller
26.09.2023 5 z 5

Kníh, ktoré nám pripomínajú ohavnosti z minulosti nie je nikdy dosť. S témou Holokaustu, konečného riešenia a udalostí, ktoré im predchádzali, som celkom oboznámený. Myslím. Avšak o udalostiach, ktoré sa stali následne po tom, mám skôr sociologické a geopolitické vedomosti. Takže nemám ani tušenie, čo sa s preživšími stalo vo všeobecnosti, v zmysle: ako sa integrovali späť do spoločnosti, aké sociálne programy boli pre nich vyčlenené atď. Román Sophiina voľba na tieto moje otázky odpovedá fragmentovo, útržkamy minulosti hlavnej postavy.

Tým, že text dispoponuje neuveriteľnou mocou realizmu, je každý jeden emocionálny výkyv Sophii ťažké sústo pre čitateľa - v zmysle nepríjemného pocitu nepomenovaných zverstiev. Sú to traumy s ktorými sa jedinec musí vysporiadať aj keď to vyzerá tak, že toho zla bolo toľko, že to ani nie je možné.

Celé dielo srší neuveriteľnou autentickosťou, ktorá má najväčšiu silu v nepodstatných detailoch. Sú to také "blbosti", nuanse každodenného života, ktoré si ani nemusíme uvedomovať ale sú súčasťou nás. Takéto písané slovo považujem ja za najcennejšie v beletrii. Príbeh nemusí byť najstrhujúcejší, adrenalínové situácie nemusia vyžarovať z každej jednej zápletky či situácie, avšak zachytená ľudskosť (ale aj neľudskosť) zo svojimi všetkými nedokonalosťami, ktoré z nás robia to čo sme, pasuje toto dielo na vrchol svetovej literatúry.

danny_21
10.02.2023 3 z 5

Tak jsem se konečně dostal k jednomu z klasických děl, které mě míjelo a o kterém jsem víceméně jen tušil z doslechu, o čem pojednává. Čekal jsem tedy tragické drama až na samotnou dřeň, ale výsledkem bylo spíše psychologická sonda do lidské duše. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga ( autora ), který se touží stát spisovatelem a je zmítán touhou si švihnout. Po krátké době se přerušeno poznamenané Osvětimskou zkušenost a amerického hošíka Nathana, kteří si s cudností hlavu rozhodně nedělají. Postupně proniká do záhad patologického vztahu obou milenců a minulosti především Sophie s volbami, před která v minulosti postavena na pozadí odboje kolaborantů Poláků, v prostředí koncentračního tábora a jak ji tato rozhodnutí poznamenala v poválečné Americe a v případě Stinga a Nathana dozvuky a následky otrokářské války. Knize by prospěla redukce o pár set stránek a nijak by to podle mně nemělo vliv na obsah, ty nejzávažnější události jako nečekaný twist v poslední třetině a samotná Sophiina volba z neslučitelných možností v samém závěru postrádá lepší vykreslení. Nicméně autorovi závidím krásný, květnatý jazyk a to, že mně udržel v zájmu až do konce, přesto to na víc než silný průměr nevidím – 70 %

Křovinka
19.03.2021 5 z 5

Bolí, zraňuje, rve srdce, ale stejně čtena několikrát za život ...

majanka
24.11.2018 4 z 5

Zatiaľ som čítala iba 1. diel (vydanie z roku 1988). Začiatok knihy, kde autor popisuje život začínajúceho spisovateľa Stinga ma veľmi neoslovil, ale čítala som ďalej, kedy sa tam objaví aj Sophia. Náročnejšie čítanie. Prelínanie viacero časových línii. Aj keď hlavnou myšlienkou je holokaust, život nežidovky Sophie, nechýba tam romantika, sex, boj sever juh, otrokárstvo, hudba, závislosť, psychický narušená osobnosť, život v Brooklyne a hlavne množstvo rôznych emócií. Dobre spracované dielo. Odporúčam prečítať a už si zháňam 2. diel.

Strnady095
18.10.2018

Nuny "to" vystihl/a: "To je tak neskutečně úžasná kniha, až přemýšlím, kolik takových knih mě v životě potká. " - jen už se k ní asi nikdy nevrátím a budu na ni koukat pouze v knihovně - to téma je fakt pro mne neřešitelné

kristyx
01.08.2013 5 z 5

Velice poutavý příběh. Přiznám se, že ze začátku mě knížka moc nebavila, ale jakmile se člověk začte. čím dál tím víc ho zajímá Sophiin život a jakou že volbu to nakonec musela udělat.

VladkaBU
24.06.2013 3 z 5

Příběh je to strašlivý, takovéhle rozhodnutí nikdo po mámě nemůže chtít, a ještě život s Nathanem.... Možná se mi víc líbil film

svobodeda
31.03.2013 4 z 5

"... Dotaz: Řekněte mi, kde byl v Osvětimi Bůh?
Odpověď: Kde byl člověk?..."