Dani3 Dani3 komentáře u knih

Tajemné touhy Tajemné touhy Jennifer L. Armentrout

Celkově je to slabší průměr, na třetí hvězdičku to vytáhl hlavně Cink. Ty jeho hlášky byly neskutečné, a navíc peče koláče! Nejlepší scénka byla, když na sebe Ren s Cinkem narazili v kuchyni.

01.06.2022 3 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Upíři, vlkodlaci a zombicí, ti všichni tady jsou, akorát autorka je jinak pojmenovala. K tomu všemu přidala prvek sektářství a proložila to romantickou linkou.

Na začátku na mě autorka vychrlila spousty jmen a názvů, které nedávaly smysl. Tak jsem si je napsala na kus papíru a postupně je odškrtávala. Hodně vedlejších postav tu zemře, takže jsem se nemusela až tak moc snažit. Z kravenů jsem udělala krakeny a už se to se mnou vezlo a nemohla jsem je brát vážně….

Autorka se bohužel hodně soustředila na postavy, ale opomněla tak trochu na vystavění okolního světa. První dvě třetiny se odehrávají asi ve „třech“ místnostech na nějakém hradě, což je trochu málo.

22.05.2022 3 z 5

Viktorie Viktorie Daisy Goodwin

Velmi čtivé, kniha popisuje přibližně pouze první dva roky vlády královny Viktorie. Docela mě mrzelo, že tam není více politiky. Nevím, nakolik je to autentické, ale královna je tu vyobrazena spíše jako umíněná než diplomatická osoba, což mě hodně překvapilo.

22.05.2022 3 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Ve dvoře stříbrných plamenů se autorka zaměřila výhradně na Nestu, na její hledání sama sebe a na nalezení síly sama sobě odpustit. Ovšem bylo to dlouhé a bylo to na úkor děje, který se prakticky nikam neposunul. Nestin příběh nebyl špatný, vlastně se mi líbil, i když bych ocenila méně erotických pasáží a více děje.

Hrozba v podobě lidské královny Bryalin byla dlouho odsunutá na vedlejší kolej a vlastně tam byla tak nějak mimochodem i vyřešená. A kouzelné předměty, které byly tak moc důležité, se pomalu našly sami od sebe.

08.05.2022 5 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

(SPOILER) Od Colleen Hooverové jsem četla už několik knih, ale nejvíc se mi líbila Odvrácená tvář lásky, možná protože byla první. Tento příběh mi ne úplně sednul. 9. listopad je zvláštní tím, že se odehrává vždy jen jeden den v roce. Nepopírám, je to čtivé, ale pro mě hrozně nereálné.

Asi ve dvou třetinách mě Fallon s Benem začali svým chováním rozčilovat, že pořád tak hloupě trvají na dohodě scházet se jednou za rok. Ani odhalení pravdy mi tentokrát nepřišlo šokující, vůbec se mi sem nehodilo, navíc mi to celé neskutečně připomínalo Deset malých nadechnutí.

08.05.2022 3 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

(SPOILER) Příběh obsahuje dvě časové linky, první začíná v malé vesničce ve Francii na konci 17 století, kde Addie vyslovuje své přání, které se stává jejím prokletím. Druhá linka se odehrává v Americe přibližně o třista let později, tady se setkáváme s Henrym, jehož příběh mě paradoxně oslovil více než Addiin.

Addie a Henryho v určitém slova smyslu spojuje neviditelnost. Addie si nikdo nezapamatuje, jakmile ji spustí z očí a Henryho nikdo nevidí takového, jaký opravdu je.

Líbilo se mi, jak autorka prokletí prakticky popisuje a jaké důsledky to pro hlavní postavy má. S čím jsem měla problém, byla Addie samotná. Asi po 150 stránkách mě začala neskutečně rozčilovat. Její postava se vůbec nevyvíjela i když podmínky v jakých žila, nebo možná přežívala ji nutně musely ovlivnit, stejně jako události, které za tolik let zažila.

Kniha je originální, ale autorka rozhodně nevyužila potenciál, který příběh nabízí. Byl zbytečně rozvleklý na místech, kde nebylo, co vyprávět a naopak, tam kde byl prostor, byla autorka se vším rychle hotová. Žádné oslnivé dobrodružství napříč staletími a kontinenty, jak se píše v anotaci, jsem tu nenašla.

Jsem ráda, že mám Neviditelný život Addie LaRue za sebou a vůbec mi nebude vadit, když ho časem zapomenu.

05.04.2022 3 z 5

Legenda Legenda Stephanie Garber

(SPOILER) První díl byl věnován výhradně Caravalu, hře jako takové. Ve druhém díle nám autorka odhaluje něco málo z minulosti sester Scarlett a Telly a i historie světa, ve kterém žijí.

Hlavní postavou druhého dílu je Donatella, Scarlettina mladší sestra. I když mi v prvním díle Tella zrovna moc k srdci nepřirostla, změna vypravěče příběhu velmi pomohla. Tella je opakem své sestry. Je odvážná, sebevědomá, do všeho se vrhá po hlavě a je odhodlaná zjistit pravdu o své matce. Aby dostala odpovědi na svoje otázky, bude muset dát něco na oplátku. A aby získala, co potřebuje, bude muset hrát Caraval. Je to sice jenom hra, ale je nebezpečná, možná proto, že tentokrát to nemusí být jen hra. Obzvlášť když se na scéně objevují krutí pokoření vládci. Zatím jsou ještě uvěznění, ale je jen otázka času, než budou osvobozeni a nebezpeční.

30.03.2022 4 z 5

Dům u vycházejícího slunce Dům u vycházejícího slunce Aleksandra Janusz

Teenagerka Eunice, invalidní kybermág Timothy, zpívající krasavec Gabriel, samurajský bojovník Lloyd nebo řádová sestra Veronika je velmi zvláštní partička postav, kterou by málokoho napadlo dát dohromady. Ještě nesmím zapomenout na Kryštofa Poutníka, ale po pravdě jeho postava je mi záhadou, musím se přiznat, že jsem skoro vůbec nepochopila, co dělá.

Vadila mi forma, jakou je kniha pojatá. První tři kapitoly byly spíše tři samostatné povídky, ze kterých se dozvíme něco málo o minulosti vybraných postav. Příběh samotný se rozběhne až ve čtvrté kapitole. Škoda, že autorka minulost postav do knihy nezapracovala trochu jinak, určitě by se to četlo lépe.

25.03.2022 3 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

(SPOILER) Caraval je hra, velkolepé divadelní přestavení s kapkou magie, kterého se můžete zúčastnit, pokud máte vstupenku.

Bohužel kvůli neustálému připomínání toho, že vše je jen klam a iluze, mě to vůbec nenutilo obávat se o hlavní hrdiny. I přesto všechno, co se postavám stalo, to pro mě nebylo napínavé tak, jak asi bylo zamýšleno a ztratilo se tak kouzlo příběhu. V určitých bodech mi to připomínalo film Iluzionista, jen s tím rozdílem, že hlavní postava Scarlett vůbec nic o iluzích a magii neví.

Manipulace, lži, vražda nebo sebevražda, to vše lze v Caravalu zažít, ale jak již bylo mnohokrát řečeno, je to skutečné? Jsem zvědavá, co nabídne druhý díl.

25.03.2022 3 z 5

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

(SPOILER) Přízraky noci mají povedený začátek, dějová linka je jednoduchá ale akční. I když má příběh hned několik vypravěčů, tak není moc propracovaný. Hlavní hrdinové jsou tu zběžné představení, dozvíme se, jakou mají minulost a jejich pohnutky, ale o světě, ve kterém žijí, tu toho moc není. Autorka asi vsadila na to, že každý zná slovanskou mytologii do detailu. Když čtete o několikastránkovém boji s nadpřirozenou bytostí, o které nic nevíte a ani si ji nedokážete představit, tak je něco špatně.

Konec byl překvapivý, možná lehce uspěchaný, ale oceňuji, že se autorka nebojí svoje postavy obětovat. Co mi ale vadilo nejvíce, bylo, že dohoda s Morenou byla vlastně jedna velká lež, na které ovšem stojí celý příběh.

21.02.2022 2 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

(SPOILER) Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Když jsem knihu otevřela, tak jsem zjistila, že jsem si v knihovně půjčila žánr, který normálně nečtu, detektivku. Ale vzhledem k tomu, že to není klasická detektivka a jsou tu navíc prvky židovské mystiky oděné do lehce hororového kabátku, tak se mi to četlo dobře.

Žádnou z postav jsem si neoblíbila, ale zároveň mě ani žádná nerozčilovala. Jako celek fungovaly celkem dobře. S čím jsem ale měla problém byl konec, lépe řečeno konec bez vraha. Chvíli jsem doufala, že by to mohl třeba být rabín, a i když mám fantasy ráda, tak mi sem nevysvětlitelná síla jako pachatel prostě nepasovala. Navíc je konec dost uspěchaný a není moc uvěřitelný. Hlavní hrdinové jsou na konci v podzemí a rozdělení, ale téměř absurdně se všichni v té spleti podzemních tunelů jako zázrakem najdou, aby mohli čelit temnotě z nitra země.

Kniha nebyla špatná, má skvělou atmosféru, a komu nebude vadit kombinace několika žánrů, ani to že na konci není všechno odhaleno a vyřešeno, tomu se bude příběh líbit.

21.02.2022 4 z 5

Limea Limea Lin Rina

Kniha má krásnou obálku, ale to je asi tak všechno. Je to slabé, přiznám se, že po Kronikách jsem čekala něco lepšího.

12.02.2022 1 z 5

Vábení Měsíce Vábení Měsíce Petra Kvasničková

Hlavní hrdinka, Sára, byla sympatická, ale trochu zbrklá. Líbilo se mi, jak autorka dokáže pracovat s emocemi. Ze začátku jsem si myslela, že to bude zase další z těch příběhů, které jen kloužou po povrchu, ale místy jde pořádně pod kůži.

Ale mělo to i svoje mouchy. Dějová linka je jednoduchá, možná až příliš, a přesto tam není spousta věcí dotažených do konce. Pokud na to bude navazovat nějaký další díl, tak je to asi v pořádku, pokud ne, tak tam zůstalo hodně nezodpovězeného.

11.02.2022 3 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

(SPOILER) První třetina příběhu není moc vydařená. Autorka se tu snaží přiblížit svět víl a zároveň popsat minulost a motivy jednotlivých postav, což se jí moc nepovedlo, protože to čtenáři naservíruje dlouhými popisnými pasážemi. Právě tímto se liší od jiných knih, které jsem od Holly Black četla. Tam se popisům vyhýbá a věnuje se čistě akci, což je dobře, protože popisné pasáže jí nejdou.

Hlavní hrdinka Hazel je sympatická a nebojácná. Jde do všeho po hlavě, ale svět víl je tu krutý a je potřeba si dát pozor na svá přání, lépe řečeno uzavírat obchodní dohody s vílami se nedoporučuje. Pak totiž nemusíte vědět, komu sloužíte a co všechno děláte po nocích.

29.01.2022 3 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

(SPOILER) Druhý díl se odehrává na mnoha místech, nejen v Ravce a Fjerdě, ale nově nás autorka zavádí do sousedního Šuhanu, čímž kniha vlastně začíná. První kapitola mě trochu zmátla tím, že měla úplně nového vypravěče, právě ze Šuhanu.

Dějová linka Niny byla v tomto díle záživnější, ale to jen kvůli Hanne. Díky těmto dvěma má čtenář možnost nahlédnout i do fjerdské královské rodiny. Že bude postava Rasma zákeřná, to mě nepřekvapilo, bylo tam dost náznaků, ze kterých se to dalo vyčíst. Ale s čím jsem se nemohla popasovat byla proměna Hanne. Přišlo mi to už moc divné. Kdyby ta proměna nebyla plánovaná jako dlouhodobá, asi by mi to tak nevadilo.

Nikolaj je mistr klamu a manipulace, takže i když je situace beznadějná, tak si prostě dokáže poradit. Ty jeho politické tanečky mě opravdu moc bavily. Potěšilo mě, že se tu objevili i staří známí z Vraní šestky, i když jen na chvíli, ale obchod je obchod. Mihne se tu i Alina a Temnyj. Ale že se z něj stane mučedník, to bych to něj neřekla. Autorka s ním určitě bude mít ještě nějaké plány.

Konec je svým způsobem otevřený, takže bychom se případně někdy v budoucnu mohli dočkat pokračování.

29.01.2022 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

(SPOILER) I přestože je Zjizvený král prvním dílem série, tak navazuje na všechny předchozí autorčiny knihy.

Děj je rozdělený na dvě základní linky. V té první sledujeme Zoju a Nikolaje, kteří se snaží porazit Nikojalova vnitřního démona, ale hlavně zachránit Ravku. Musím říct, že vývoj této linky mě příjemně překvapil. Hodně se to točí opět kolem vrásy a Temnyje, který stále ještě neřekl svoje poslední slovo.

Vypravěčem druhé dějové linky je Nina. Tato linka mě zrovna moc nezaujala. Vždycky jsem byla ráda, že její vyprávění končí a můžu opět sledovat dění kolem Zoji a Nikolaje. Nicméně je tato linka důležitá a hodně ovlivní budoucí události, jen mi přišla ze začátku taková kostrbatá.

29.01.2022 5 z 5

Daň peklu Daň peklu Holly Black

Až příliš mi to připomínalo sérii Železná víla, ovšem s tím rozdílem, že Daň peklu je méně povedené.

Od Holly Black jsem četla i sérii Krutý princ, tak mohu říct, že světu krutých víl zůstává věrná. Struktura příběhu je více méně stejná. Krutý svět víl, rodinné zázemí i to, že problémy v pohádkovém světě mají přímý dopad na ten lidský.
Na stylu psaní mi vadily usekané věty a odstavce, které na sebe nenavazují, myšlenkový tok hrdinů se najednou z ničeho nic měnil.

Asi bych knihu více ocenila, nebýt právě Železné víly, kterou jsem četla dříve. Její postavy a svět si budu pamatovat, ale na Kaye a Roibena brzy zapomenu.

29.01.2022 3 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

(SPOILER) Kráska a zvíře je moje oblíbená pohádka, takže ani tuto knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Dějová linka je jednoduchá a víceméně se drží původní předlohy, takže čtenář, který pohádku zná, nebude překvapený. Zvláštností je tu prolnutí moderního a pohádkového světa, které tu funguje velmi dobře a je zdrojem nedorozumění a zároveň i vtipných situací. Hlavní hrdinka, Harper, mi okamžitě přirostla k srdci, není to žádná cukrová panenka ale obyčejná holka, která má problémů nad hlavu, a i když je vyděšená, tak bojuje a pro svoje blízké je ochotná udělat cokoliv. Když jsem poprvé četla, jaký si Harper vymyslela titul, tak jsem nebyla schopná přestat se smát.

Jedinou výtku mám ke konci, epilog láká čtenáře na další díl, ale je napsaný dost nešikovně, jako kdyby ho autorka napsala až dodatečně a přilepila ho tam.
Pokud pominu epilog, tak kniha, i přestože je součástí série, se dá číst jako samostatný díl.

24.11.2021 5 z 5

Sběratel přání Sběratel přání Mia Sheridan

Sběratel přání je příjemná oddechovka, řekla bych, že autorka se inspirovala příběhem Krásky a zvířete, Fantoma opery a možná ještě Legendou o Zorrovi.

24.11.2021 4 z 5

Meč a ptáček Meč a ptáček Amy Harmon

(SPOILER) Ze začátku jsem se trochu bála, jaké to bude číst knihu s němou hlavní hrdinkou. Ale jsme pohádkovém světě, takže to autorka dokázala velmi šikovně a snadno vyřešit.

Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, příběh je solidně vystavěný a o kouzla nebo spíše zaříkávání tu není nouze. Skřivánkovo veršované zaříkávání považuji za velmi povedené, autorka navíc do kouzlení dokázala krásně promítnout pocity a emoce, což velmi oceňuji. Přestože je na konci ponecháno několik dějových linek otevřených a pravděpodobně bude následovat další díl, dá se Meč a ptáček číst jako samostatná kniha.

24.11.2021 5 z 5