Dani3 Dani3 komentáře u knih

Snoubenci zimy Snoubenci zimy Christelle Dabos

Snoubenci zimy jsou příjemným překvapením.

Hlavní hrdinka je přinucena odejít na Pól, na archu svého snoubence, kde odhaluje, že zdejší život je plný intrik, bojů o moc a v neposlední řadě také plný iluzí. Ofélie nemůže věřit tomu, co vidí ani tomu, co jí někdo říká, pouze sama sobě. Zároveň bude muset velmi rychle odhalit, jaký s ní rodina jejího snoubence má skutečný záměr.

Ofélie je velmi sympatická hrdinka, okamžitě si mě získala. Je nemotorná a křehká, ale zároveň i chytrá, statečná a nepředvídatelná. Nepředvídatelný je ostatně celý příběh.

Velmi se těším na další díl.

26.06.2019 5 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Kniha se mi četla dobře. Některé dialogy jsou sice trochu šroubované a místy naivní, ale vynahradilo mi to svižné tempo děje a plno akce.

Líbilo se mi vykreslení dvou zcela rozlišných myšlenkových pochodů hlavních hrdinů. Parker má vymytý mozek a chová se přesně tak, jak byl naučený. Jeho postava se s časem mění a vyvíjí. S chováním a jednáním Sery jsem ale hodně „bojovala“, protože vzhledem k jejímu věku a přechozím zkušenostem se chovala naprosto nedospěle a často nelogicky.

Chybělo mi tam nějaké vysvětlení k růžové bouři, ale možná se toho dočkám v dalším díle.

02.05.2019 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Sapkowského přepracované pohádky v temném pláštíku se mi nelíbily.
Nesedl mi styl vyprávění, jednoduché věty ani samotná povídková forma. Přišlo mi, že s některými pasážemi si ani sám autor nevěděl moc rady.

02.11.2018 2 z 5

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Kate se vrací zpět do Verity, kam přišla „lovit“ novou příšeru, která v lidech probouzí to nejhorší, co v nich je. Zajímalo by mě, z jakého násilného činu se tato příšera zrodila? Zrození majchajů, korsajů i sunajů mělo v jedniče svá pravidla, ale o zrození Zmatkožrouta jsem nic nenašla...

Temný duet je opravdu hodný svého jména. Nechybí mu temnota ani ponurost, je tu ještě více násilí, více krve, více černého slizu i více mrtvých těl na každém kroku než v jedničce. Musím uznat, že dvojka je čtivá a děj svižně odsýpá, nicméně není ničím nová, všechno již bylo řečeno v předchozím díle. Celá kniha mi přišla jenom jako konec k Divoké písni, ne jako plnohodnotný díl.

18.09.2018 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Příběh o mnohovesmírech a jiných rozhodnutích jednoho já v stejném okamžiku měl potenciál, který se autorovi bohužel nepodařil zúročit. Nemá to hloubku a postrádá to originalitu.

08.09.2018 3 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Krásný příběh. Moc se mi líbily pasáže z pohledu zvířete.
I přesto, že je to jen pohádka, je tam i něco navíc. Něco, co ocení i dospělí, protože každý máme svého ohniváka.

30.07.2018 5 z 5

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Strom lží je příběhem pomsty, hledání vraha ale i zoufalého boje s předsudky tehdejší společnosti.

Příběh z viktoriánské Anglie s poměrně ponurou a temnou atmosférou. Ale není se čemu divit, když už na obálce je napsáno, že nevinná lež neexistuje. A tady se lže o sto šest, protože abyste zjistili pravdu, tak musíte nejen lhát, ale i přimět svoje okolí, aby lži uvěřilo.

Příběh je originální a dobře promyšlený, ale celkovému pozitivnímu dojmu trochu překáží pomalejší první třetina knihy, kde se prakticky nic neděje, jen se všichni chovají divně a čtenář neví proč. Navíc jsem si za celou dobu nebyla schopná si oblíbit hlavní postavu, vlastně žádnou z postav, což se mi moc často nestává. Autorka všechny vykreslila tak, že pokud jste měli na začátku někoho i jen trochu rádi, tak na konci už ho mít rádi nebudete.

Je to zvláštní kniha, už se k ní asi nikdy nevrátím, ale jsem ráda, že jsem si přečetla.

02.01.2018 4 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Hlavní hrdinka Marguerite pronásleduje vraha svého otce do alternativních světů, ale postupně odhaluje, že pravda bude trochu jiná. Při každém skoku do jiné dimenze poznává jiné své já i jiné já svých blízkých. Zjišťuje, že jsou jiní, ale přece tak nějak stejní. Kromě akce a napětí tu nechybí ani romantická linka, kde Meg řeší dilema, zda láska k jednomu já, je stejná napříč dimenzemi. Koho vlastně miluje? Může milovat jen jedno já, nebo všechny?

Rozhodně je to originální a čtivý příběh. Autorka navíc skvěle vystihla atmosféru jednotlivých alternativních světů, ať už to byl futuristický Londýn, carské Rusko, nebo oceánografická stanice.

21.12.2017 5 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Rozplétat klubko intrik a nenávisti s osvědčenou trojicí bylo opět skvělým počtením.
Příběh je svižný, plný akce s výborně vykreslenou dobovou atmosférou. Napětí a nenávist mezi katolíky a luterány se dala přímo krájet. Jen konec byl trochu slabší.

15.11.2017 4 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Další díl, kde má „Dutchová“ opět spoustu práce. Mimo smrtkování řeší starý nevyřešený zločin, k tomu se jí připlete do cesty nebožtík v kufru auta a k tomu všemu ještě hledá Reyese, který se ale nechce nechat najít.
Kniha je vtipná a má opravdu rychlý spád. Autorka udržuje tu správnou míru napětí a zvědavosti, že nebudete mít šanci se nudit.
Jsem docela zvědavá, co se vyklube z madam Afrikány…

18.04.2016 4 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Kniha se mi líbila, a i když není nijak náročná, tak nenudila. Příběh byl svižný, vtipný a dialogy byly prošpikovány sarkasmem. Hlavní hrdinka Charley Davidsonová je opravdu hodně svá a problémy řeší hodně nekonvenčně, ale kdo by se jí divil, když je smrtka a nebožtíky vidí na každém kroku. Detektivní zápletka byla sice jen takovou okrajovou záležitostí, ale jako odpočinkové čtení to bylo prima.

05.11.2015 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Pěkná svižná historická detektivka. S přečtenými stránkami přibývají podezřelí a někdy bylo obtížné sledovat, kdo je z čeho vlastně podezřelý.
Postava Barbariče je mi sympatická, s morousem Steinem je to už horší. Na další díl se ale docela těším.

08.11.2014 4 z 5

Smrtonošův slib Smrtonošův slib Hana Clerien Hozová (p)

(SPOILER) Smrtonošův slib navazuje na přechozí autorčinu knihu Smrt je má tanečnice a uzavírá tu některé dějové linky, které zůstaly nedořešené.

Stejně jako předchozí kniha, je i tato plná akce a napětí. Luka rozehrává riskatní hru s Čarokrálem, aby splnil svůj slib. Cestu mu ovšem zkříží mnohem nebezpečnější protivník, se kterým se bude muset popasovat. V knize se objevuje několik nových postav, velmi jsem si oblíbila temperamentní vodnářku Simari, která tu Lukovi zdatně sekunduje. Samozřejmě tu nechybí ani kočičák, bez kterého by to prostě nebylo ono!

02.02.2024 5 z 5

Smrt je má tanečnice Smrt je má tanečnice Hana Hozová

(SPOILER) Obvykle jsem k českým autorům fantasy skeptická, ale tato kniha se opravdu povedla, je neskutečně čtivá, od začátku do konce plná akce a napětí.

Autorka vystavěla zajímavý svět, kde neopomněla ani na faunu a floru, se kterou není radno si zahrávat. Magie a magických bytostí je tu přesně tak akorát, ale poslední slovo tu většinou mívá chladná ocel.

Všechny postavy, i ty vedlejší, jsou velmi dobře propracované, spolu se čtenářem se vyvíjejí, takže to není jen obyčejný suchý popis událostí. Malaka/Luka ušel opravdu velký kus cesty a navíc má skvělého ochránce Velkého Čičiho. Ze začátku jsem se nemohla popasovat s Taraski, protože mi přišlo, že děj se velmi náhle změnil a obávala jsem se toho „indiánského“ pojetí příběhu. Nakonec to sem pasovalo skvěle.

02.02.2024 5 z 5

Jeden rok bez tebe Jeden rok bez tebe Nina De Pass

Silný, emotivní příběh. Autorka tu pracuje s vinou a zaměřila se čistě jen na postavu Caro a její problémy. Mrzelo mě, že Hector nedostal více prostoru pro vyprávění svého příběhu. Jeho postava mi přišla mnohem zajímavější.
Trochu mě zarazilo, že ve škole, kde mají skoro všechny děti nějaké problémy, nebyla jediná hodina s terapeutem, nebo nějaké skupinové sezení.

04.09.2023 4 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

(SPOILER) Světla nad močálem mají rozhodně zajímavý námět. Sebevražda a slovanská mytologie je neotřelá kombinace. Atmosféru navíc skvěle dokreslují úvodní pasáže na začátku každé kapitoly, které nutí k zamyšlení.

Chvilku mi to trvalo, ale svět bludiček, rusalek, ančutek a jiných bytostí jsem si oblíbila.
Hlavní postava Lena má nelehký úkol, nalákat do močálu lidskou duši. Ze začátku mi Lena přišla divná. Její mentální proměna z člověka v navku byla na můj vkus až moc rychlá.

Popisy močálu i Temného Navu a jejích obyvatel jsem si užívala. Lenino putování a hledání sama sebe v Temném Navu nemělo chybu. Trochu tu ovšem pokulhává jakýkoliv vývoj vztahů mezi jednotlivými postavami. Vztahy se tu objevují z ničeho nic, nebo se z ničeho nic obrací postoje jednotlivých hrdinů.

12.06.2023 5 z 5

Sedmé nebe Sedmé nebe Adriana Michálková

(SPOILER) Na začátku to vypadalo na klasickou lovestory ze střední školy, ale postupem času se z toho vyklubalo něco víc.
Adam je výrazná postava, proto mě překvapilo, že on nepatří do ústřední dvojice. Jeho chování mi přišlo občas přes čáru, vzhledem k tomu kolik mu je let.

25.12.2022

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

(SPOILER) První třetina příběhu není moc vydařená. Autorka se tu snaží přiblížit svět víl a zároveň popsat minulost a motivy jednotlivých postav, což se jí moc nepovedlo, protože to čtenáři naservíruje dlouhými popisnými pasážemi. Právě tímto se liší od jiných knih, které jsem od Holly Black četla. Tam se popisům vyhýbá a věnuje se čistě akci, což je dobře, protože popisné pasáže jí nejdou.

Hlavní hrdinka Hazel je sympatická a nebojácná. Jde do všeho po hlavě, ale svět víl je tu krutý a je potřeba si dát pozor na svá přání, lépe řečeno uzavírat obchodní dohody s vílami se nedoporučuje. Pak totiž nemusíte vědět, komu sloužíte a co všechno děláte po nocích.

29.01.2022 3 z 5

Deset přání …nikdy není pozdě na to, vydat se za nesplněnými sny… Deset přání …nikdy není pozdě na to, vydat se za nesplněnými sny… Katy Yaksha (p)

Knihu jsem dvakrát odložila, než jsem se prokousala na konec.
Hlavní hrdinka, Alice, mi neskutečně lezla na nervi. To, že si někdo plní svoje sny, neznamená, že u toho přestane přemýšlet.

18.08.2021 1 z 5

Pád andělů Pád andělů Susan Ee

(SPOILER) Peryn je sympatická hlavní hrdinka, líbilo se mi, že se o sebe dokáže postarat a nefňuká. Má šílenou matku a pro záchranu svojí sestry udělá všechno, dokonce spojí síly s nepřítelem.

Kniha se mi hned od začátku líbila, ale postupem času, jak se začaly objevovat stopy po malých zombících se super chrupem, či co to přesně bylo, tak to bylo místy dost nechutné. Konec byl přeplácaný. To co autorka nestihla v průběhu děje, tak natlačila na pár posledních stránek a dala tam všechno, co ji napadlo.

31.05.2021 3 z 5