Dáma s hrnstjm Dáma s hrnstjm komentáře u knih

Co vyprávěla houpací síť Co vyprávěla houpací síť Jiří Šandera

Neobvyklé příběhy s vtipnými zápletkami. Téma zahrádky a jejích obyvatel je fajn, pro většinu dětí známé a představitelné.

02.06.2022 4 z 5

Strakaté pohádky Strakaté pohádky František Nepil

Tato kniha nám naprosto nesedla, příběhy jsou vyloženě divné a použitý jazyk není asi pro děti úplně to pravé ořechové (popsat vzhled psa slovy "vypadal jako uzel chudé koledy" - vážně?). Pro čtenáře od sedmi let... Líbil se nám příběh O Šerákovi a Jak sluníčko chtělo být kominíkem. Ty byly aspoň vtipné... o vyměněných kůžích nechci už ani slyšet!

02.06.2022 2 z 5

Zlobivé pohádky Zlobivé pohádky Zuzana Pospíšilová

Parádní dětská kniha, za mě tematicky vyčnívá ze záplavy dětských knih!

02.06.2022 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Znepokojivé téma, obzvlášť pro rodiče malých dětí. Ale dějová linka obsahuje těžko uvěřitelné roviny, překombinované nápady. Detektivka Jude je středem veškerého dění, většinou dílem naprosté náhody. Existuje poučka, že hlavní hrdina se může do šlamastyky dostat "náhodou," ale nemůže se z ní "náhodou" dostat... to ale v současných thrillerech neplatí, náhoda je velkou berličkou i tady.
U celé trilogie jsou šíleně přeložené názvy knih... netvrdím, že mám lepší nápad na překlad, ale ty použité mi nesedí. Třetí díl má nejkrásnější obálku, byť nemá souvislost s ničím v knize, stejně jako ty předchozí.

26.04.2021 4 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Za mě průměrné, inspirované ledasčím ze světa krimi, z celé trilogie se mi tento díl líbil nejméně. Přiznávám, že detektivka Jude mi k srdci nepřirostla a její kolega také ne. Ty charaktery jsou napsané takovým způsobem, že jim prostě nevěřím... chování, jednání, vystupování. Děj příběhu se snaží být maximálně šokující, ale nějak to na mě nefungovalo. Konec mi přišel uspěchaný, pořád nic, najednou vyřešeno.

26.04.2021 3 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Napínavé od začátku až do konce, děj ubíhá rychlostí blesku a jeden zvrat střídá druhý. Zločinná zápletka je tedy dost psychopatická a nechutná, ale dá se to zvládnout. Jediné, co mi vadilo a za co srážím z hodnocení jednu hvězdu, je podobný formát při stíhání vraha jako v prvním díle. Nastává určitá podobná situace s podobným vyústěním, a to už je prostě ohrané, zbytečné opakování. Ale jinak paráda.

18.04.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

V mnohém skvělé, v mnohém překombinované. Zbytečně uspěchané kvůli vyšetřujícímu a jeho ukončení policejní kariéry, honem, honem, ať se to všechno vyřeší do šesti do rána... Děj má pořádný spád, kniha je opravdu čtivá, ale v závěru jsou určité věci vyloženě přehnané.

12.04.2021 3 z 5

Imaginace jinakosti: Pražské přehlídky lidských kuriozit v 19. a 20. století Imaginace jinakosti: Pražské přehlídky lidských kuriozit v 19. a 20. století Filip Herza

Tak tohle bylo opravdu složité čtení... zastávám názor, že i odborná publikace může být čtivá a plynout v podstatě jako příběh. Tato kniha je naprostým opakem. Autor skáče z jednoho exkurzu (nebo jak to nazvat) na druhý, rozvíjí několik myšlenek současně, až se zdá, že sleduje více různých cílů. Několikrát jsem si musela kontrolovat, jak že vlastně zní podtitul knihy, jestli ještě vidím souvislost s tím, o čem čtu... Ač to podle názvu a obálky nevypadá, text je hodně o teorii a konkrétní osoby jsou zmiňovány pro ilustraci. Všechny ty pasáže o "národním těle" a podobných abstrakcích byly velmi komplikovaně napsané a někdy přidané k odstavcům bez zjevné souvislosti. Dojem umocňuje použité výrazivo, nadužívání úvozovek a lomítek. Škoda...

06.04.2021 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha si mě získala od prvních stránek. Historické romány většinou nečtu, výjimku udělám občas a tentokrát si nemůžu stěžovat. Děj se odehrává geograficky naprosto mimo mé hlubší povědomí, takže pro mě hodně věcí bylo nových a zajímavých. Možná konec mi přišel trochu slabší, ale jinak velice vydařené.

06.04.2021 4 z 5

Svobodná hra Svobodná hra Petr Daniš

Skvělá kniha! Polovinu stran tvoří obrazová příloha, což je super k četbě s dítětem, může si ukázat, co by ho zaujalo nebo ho inspirovat k vlastním nápadům. Textová část je opravdu zajímavá, autoři si s tím dali velkou práci, vše má hlavu i patu a jsou to věci, o kterých třeba člověk neměl ani ponětí, protože vychází z cizojazyčných studií... např. dětské domovy v Rumunsku, to byla síla. Autoři přirozeně čerpají ze zkušenosti vlastní rodiny, ve které jsou čtyři děti. Pokud jsem si všimla, v textu se neřeší (ani teoreticky) situace jedináčka, která je ve hře celkem specifická, to mi přijde škoda, ale poučený rodič si poradí. Vytkla bych jednu věc - čtvercový formát knihy je děsně nepraktický, špatně se drží, hůř se s ním manipuluje, jak je kniha těžká. To neříkám sama za sebe, ale víc čtenářů má tu zkušenost. Jinak ale paráda!

26.03.2021 5 z 5

Západ Západ Karel Václav Rais

Souhlasím s komentáři, že kniha se nečte úplně lehce, děj postupuje pomalu, na můj vkus to bylo na hranici snesitelnosti, ale chápu, že přesně takhle to má být. Je to možná spíš taková četba na líné léto, ne uspěchaný únor. Geograficky je to pro mě cizí kraj, ale z hlediska katolické církevní správy knihu beru jako pěknou autentickou sondu, která mi byla v mnohém užitečná.

24.02.2021 4 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Lahůdka z konce 19. století, kde se události vyhrocují a napětí stoupá jak v moderním thrilleru. Chvilku mi trvalo se začíst do krkonošského nářečí a představovat si prostředí, protože je to pro mě geograficky vzdálenější místo. Zaujal mě popis Štědrého večera a připraveného jídla, praxi ve sjednávání nádeníků a institut výminku, který je tu představen opravdu detailně (ač mám zkušenosti s jeho normou třeba z dobových trhových a svatebních smluv, tento vhled do skutečnosti je pro mě moc důležitý). Konec ani nemohl být jiný...

08.02.2021 4 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Klasika, na kterou jsem se chystala mnoho let. Směr, kterým se děj ubíral, mě vlastně překvapil. Nečekala jsem, že Olivera potká štěstí v neštěstí. Počítala jsem spíš s tím neštěstím, proto jsem knihu dlouho odkládala. Je to moc zajímavá sociální sonda.

08.02.2021 4 z 5

Mámou ve světě kluků Mámou ve světě kluků Kateřina Venzarová

Autorka přiznává, že do knihy shrnuje poznatky z jiné literatury a přidává vlastní zkušenosti. Přesně tak to vypadá - jako kompilace, výpisky z knih o výchově, bez většího logického rámce. Nečte se to moc dobře, pořád jsem měla pocit nějaké nahodilosti, což je nejspíš tím, že myšlenky z jiných knih postrádají původní kontext.

23.01.2021 2 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Kniha mile překvapila, po letmém nahlédnutí mi přišlo, že ji budu číst tak dva měsíce a moc se mi do ní nechtělo... ale byl to opravdu napínavý a dobrodružný příběh, bez hluchých míst. Ve jménech králíků jsem se občas ztrácela a třeba ty jejich bitky jsem si asi neuměla úplně představit, ale jako celek je to opravdu fajn kniha.

23.01.2021

S láskou o dětském spánku S láskou o dětském spánku Lenka Medvecová Tinková

Zhruba ve třetině knihy jsme se zasekla a dál to najednou nešlo. Nemohla jsem se psychicky dostat přes ty různé "spánkové" příběhy dnešních dospělých a hlavně pokyny z příruček pro matky z minulých dob. Byly neskutečně drsné, nebo aspoň pro mě, a bála jsem se, že se budou podobné věci knihou prolínat až do konce. Jenže konec roku se blížil, nechtěla jsem nechat knihu rozečtenou, tak jsem se pustila i do zbytku. Nelituji, je to laskavé a povzbudivé čtení. Skvělá je taky část o dětském spánku a usínání v jiných kulturách a národech, to je určitě dobré vědět, člověku pak ledacos dojde. Je pravda, že se autorka občas v textu opakuje a kniha se tím protahuje, ale není to nic tragického. Více takových knih pro české prostředí!

01.01.2021 5 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Moc dobrý, čtivý kousek! Výrazivo více než expresívní, teorie pochopitelná a náležitě podpořená příběhy z praxe. Nezbývá než doufat, že ani jednu jedinou poučku nebudu potřebovat. A kdyby náhodou něco, kniha je doma na určeném místě hned po ruce a aplikace Záchranka v mobilu. Moc zajímavé byly i vsuvky od jiných autorů, nikdy mě třeba nenapadlo, jak se řeší úmrtí Čecha v zahraničí nebo kolik stojí jedna akce letecké záchranky...

01.01.2021 5 z 5

Vůle Boží - zbožná fráze? Vůle Boží - zbožná fráze? Ladislav Kubíček

Krásné, povzbudivé, motivující čtení. Pěkné prolínání vzpomínek a duchovních pravd. Útlá knížečka plná velkých myšlenek a osobního svědectví.

29.12.2020 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Bezejmenný cynik sršící ostrovtipem je zpět. Opět to byla velká jízda, okořeněná krutopřísnou psychoscénou se studní, kde se mi málem zastavilo srdce poprvé, a karambolem na silnici, kde se mi srdce chtělo zastavit podruhé. Líbí se mi jeho logické myšlenkové postupy, se kterými se prokousává problémy. Zde tedy občas narušeno Wichterlem, ale co se dá dělat. Rychlý dějový spád vede k rychlému čtení, které nezná dne ani hodiny... Napínavé až na půdu!

29.12.2020 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Začátek je skvělý. Pak následují místa, která nejsou úplně uvěřitelná, pořád se dokola opakuje, že hlavní postava není připravena na návrat k detektivní práci, ale nikdo s tím vlastně nic nedělá. Celé vyšetřování je ve znamení náhod a rychlých řešení, lehce překombinované. Téma závažné, ale kniha psaná jednoduše, oddychovým způsobem. Jako napínavá oddechovka posloužila dobře.

29.12.2020 4 z 5