Svobodná hra

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné děti. Kniha propojuje nejnovější odborné poznatky o hře s praktickou inspirací a zkušeností rodiny se čtyřmi dětmi a je určena všem rodičům, učitelům a průvodcům dětí. Svobodná hra má v rozvoji dětí zásadní význam. Učí je tvořit, plánovat, rozhodovat se, dávat a brát, naslouchat druhým, vyjednávat, kontrolovat své impulzy, překonávat překážky. Dává jim smích a radost ze života. Dovoluje dětem, aby objevily své silné stránky a staly se samy sebou. Kniha obsahuje více než 500 startérů hraní. Proč si přečíst tuto knihu: 1. Podíváte se na „obyčejnou“ dětskou hru z mnoha úhlů a objevíte, jak geniálním vynálezem pro lidský rozvoj hraní je. 2. Zjistíte, jak dnešní dětství hubne a co vše děti ztrácejí, když nemají dost příležitostí řídit svou vlastní svobodnou hru. 3. Objevíte, že čím jednodušší jsou hračky, tím různorodější hru nabízejí, a naopak čím uklizenější je hřiště, tím monotónnější je hraní. 4. Dozvíte se, kde dětem v hraní nepřekážet, a naučíte se, jaký je rozdíl v roli hlídače, ředitele a herního průvodce. 5. Než vyzkoušíte všech 500 startérů svobodného hraní, začnete hravě vymýšlet své vlastní. Justina a Petr Danišovi věří v přirozené vzdělávání. Justina je autorkou webů ucimesevenku.cz a svobodnahra.cz. Petr působí jako ředitel vzdělávacího centra TEREZA a píše o dětech a přírodě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457615/big_svobodna-hra-pL2-457615.jpg 4.99
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Svobodná hra

Petrush
16. července

První část (teorie) byla hodně dlouhá a místy nezáživná (a to s teorií obvykle nemám problém). Hlavně mám na mysli definice, evoluci, funkce hry.
Autoři upozorňují na to, že města jsou více pro auta než pro děti, ve školách mají děti málo pohybu venku a her o přestávkách, současná typizovaná dětská hřiště jsou sice bezpečná (až moc), ale nejsou pro děti inspirativní atd. Autoři sice říkají, že existují také dobré iniciativy (budování přírodních hřišť, lesní školky, oddíly pro děti aj.) a vidí pozitivní trend, ale celkově tato část knihy pro mě vyzněla jaksi neutěšeně.
Při citaci dokumentu z Ministerstva autoři opravili nepřesnost v překladu, kde místo "důležitý" mělo podle nich být "zásadní". Ohledně překladu mají pravdu (essential), ale je to tak zásadní?
Ve druhé části se mi líbily popisy osobních zkušeností a konkrétních situací, např. o herních nahrávkách, odkud se berou natlakované děti, mocenská hra ad.
Třetí (nejlepší) část je překrásnou inspirací pro hry s dětmi.
Celé poselství knihy by se dalo shrnout tak, že máme dát dětem volný čas, prostor, materiál (voda, hlína, písek, kameny, klacky, šišky, pecky, krabice, zátky, kolíčky, hrnce, cihly, židle atd. atd.) a nechat je venku si hrát a skoro jim do toho nezasahovat. A jestli vám vadí, že si dítě při hře zablátí kalhoty, možná vás kniha přesvědčí, že o zablácené kalohoty jde až na posledním místě.
Jednu hvězdičku ubírám za naprosto nepraktický formát, kniha je těžká a v prvních dvou částech obsahuje velké množství zbytečných fotek (ve třetí části jsou naopak fotky nepostradatelné a taky skvělé pro společné prohlížení s dítětem). Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale díky třetí části si kniha zaslouží víc hvězd.

"Přitažlivost médií pro děti je částečně způsobena i tím, že je to poslední prostor, ve kterém jim zůstává relativní svoboda."

michal2601
06. dubna

Velmi inspirativní kniha na téma hry, plná užitečných informací a praktických rad, jak si hraní co nejlépe a nejkreativněji užít. Doporučuji.


Dáma s hrnstjm
26. března

Skvělá kniha! Polovinu stran tvoří obrazová příloha, což je super k četbě s dítětem, může si ukázat, co by ho zaujalo nebo ho inspirovat k vlastním nápadům. Textová část je opravdu zajímavá, autoři si s tím dali velkou práci, vše má hlavu i patu a jsou to věci, o kterých třeba člověk neměl ani ponětí, protože vychází z cizojazyčných studií... např. dětské domovy v Rumunsku, to byla síla. Autoři přirozeně čerpají ze zkušenosti vlastní rodiny, ve které jsou čtyři děti. Pokud jsem si všimla, v textu se neřeší (ani teoreticky) situace jedináčka, která je ve hře celkem specifická, to mi přijde škoda, ale poučený rodič si poradí. Vytkla bych jednu věc - čtvercový formát knihy je děsně nepraktický, špatně se drží, hůř se s ním manipuluje, jak je kniha těžká. To neříkám sama za sebe, ale víc čtenářů má tu zkušenost. Jinak ale paráda!

vila_z_lesa
22. února

Tak tohle je neskutečně přínosná kniha a já mnohokrát děkuji autorům, že se knihu rozhodli napsat. Rozhodně by si ji měl přečíst každý rodič, vychovatel nebo učitel. Jakožto fanoušek empatického rodičovství mám načteno opravdu mnoho, ale vše jsou to jen teoretické plky, ale opravdovou pohodu a pochopení do rodiny nám přinesla svobodná hra. A to mě opravdu nebaví si s dětmi hrát, ale teď miluji, když jsem součástí dětské svobodné hry.