Západ

Západ obálka knihy
Mé hodnocení:

Román Západ (1899), stěžejní dílo velkého spisovatele, se dosud ocital ve stínu autorových románů „líbivějších“ (Zapadlí vlastenci) a „čtivějších“ (Kalibův zločin). Autor mnoha populárních povídek a románů, řazený v učebnicových přehledech mezi realistické zpodobitele venkova, zde v komorním příběhu starého faráře zachycuje nejen atmosféru zapadlého koutu Vysočiny, ale i psychologické drama stáří, zodpovědnosti k obci a vlastní práci pro ni. Dosavadní vydání Raisova románu doprovázely tradiční, románu poněkud odlehlé ilustrace Kašparovy. Současné vydání, připravené edičně Robertem Adamem a opatřené komentářem prof. Jaroslavy Janáčkové, vyjde poprvé s ilustracemi Raisova osobního přítele Antonína Slavíčka. Ilustrace z fondů roudnické Galerie moderního umění, reprodukované na zvláštním křídovém papíře, zpřítomňují drsný a přece poetický kraj Hlinecka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164987/zapad-164987.jpg 4.455
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad

Kniha Západ

Dáma s hrnstjm

Souhlasím s komentáři, že kniha se nečte úplně lehce, děj postupuje pomalu, na můj vkus to bylo na hranici snesitelnosti, ale chápu, že přesně takhle to má být. Je to možná spíš taková četba na líné léto, ne uspěchaný únor. Geograficky je to pro mě cizí kraj, ale z hlediska katolické církevní správy knihu beru jako pěknou autentickou sondu, která mi byla v mnohém užitečná.

dalia1769
05.06.2020

Krásný, dojemný a laskavý příběh dlouhého a naplněného života. Několikrát jsem měla slzy v očích... Navíc nádherné popisy přírody a celého podhorského kraje, kde byl život tvrdý, ale všechny ty jejich starosti i radosti působí tak nějak opravdově, autenticky...

Pavelpi
14.04.2019

Velmi pěkně popsaný konec života obyčejného faráře,který svůj život prožil se svými lidmi z malé vesnice.Všechny znal.Jejich problémy a starosti,které byly úplně obyčejné,jak je život přinášel.

u_marketa
19.11.2018

Byla jsem strašně naměkko. Stáří zblízka mě vždycky, nejen v knihách, hodně zasáhne, a tady byl příběh opravdu dojemně podaný. Prostředí chudé vesničky, pan farář a nádherně přirozené a hluboké starosti lidí, které nemají s dnešními povrchními nic společného...

Erinien
28.04.2018

Karel Václav Rais mě rozbrečel! Nikdy bych tomu nevěřila a možná mám jen nějaké divné období, ale od půlky knihy jsem promáčela několik kapesníků. Rozjezd má kniha pomalý, než se člověk seznámí se všemi postavami, chvíli se mu to motá. Ale pak, ti lidé, ty příběhy! A můj rodný kraj. Ještě cítím sůl v očích.

ArthasKarfa
12.02.2018

Krásný příběh jedné zapadlé vesničky a hodného pana faráře, který celý svůj život věnoval chudým a životem sklíčeným lidem. Krásně se zde zobrazují žánrové výjevy ze života stejně tak jako střídající se roční doba, podobně jako život a smrt.

Marekh
07.02.2018

Od K. V. Raise jsem četl několik a musím říci, že je to jedna z jeho nejlepších knih, kterou napsal. Myslím si, že je to i jedna z nekrásnějších knih, které se řadí do venkovských románů. Knihu určitě doporučuji.

Farář Kalous - dobrák od kosti, zároveň v některých ohledech tvrdohlavý mezek.

Konec knihy byl nádherný, dojemný a musím přiznat, že mi ukáplo pár slz.

Citát z knihy, který mne oslovil:

A dobře je, když člověk má na světě něco kromě povinností, při čem si oddechne z obyčejných starostí. Každý nemůže mít knihy, hlavy nejsou stejné, někdo to, jiný ono, ale jen když je po práci něco, co těší, tak aspoň svět lidi neomrzí a neproklínají!

Toffee
05.04.2017

Západ se nečetl lehce, na děj je chudý a hojné popisy to nezachraňují. Výsledek je ale přesto působivý a dojemný. Je to kniha o stáří a umírání, o touze umřít tam, kde jsem doma, o strachu z nemohoucnosti a strachu být druhým na obtíž. Tohle stáří rozhodně není humorné a je až příliš reálné (i když se můžeme tisíckrát smát u humorných knížek o zábavných seniorech). Na druhou stranu, i když je těžké, není tragické. Sice jsem se do čtení občas trochu nutila, ale špatné to nebylo. Jsem ráda, že jsem se po letech odhodlala umazat kousek svého dávného dluhu vůči povinné literatuře.