dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Mlsoun Mlsoun Ian McEwan

Další skvělá kniha tohoto autora. Četla se výborně a příběh je velmi originální v tom, jak se jakoby v závěru svým způsobem vrací na počátek. Velmi překvapivé a vtipné.

10.06.2017 5 z 5

Pondělní komentáře aneb Pravda psaná s láskou Pondělní komentáře aneb Pravda psaná s láskou Václav Klaus

Mé oblíbené, vtipné a výstižné komentáře pana Klause mladšího v knižní podobě. Je velmi osvěžující číst jeho politicky nekorektní, ale hluboce pravdivé úvahy o školství, ale i o dalších otázkách, které hýbou naší společností. Kniha je doplněna taktéž výbornými kreslenými vtipy.

22.01.2017 5 z 5

Královéhradecká pevnost Královéhradecká pevnost Jiří Slavík

Přehledné, informativní, doplněno zajímavými dokumenty a fotografiemi.

07.08.2016 4 z 5

1866: Malá encyklopedie prusko-rakouské války k expozici Muzea války 1866 na Chlumu 1866: Malá encyklopedie prusko-rakouské války k expozici Muzea války 1866 na Chlumu Josef Šrámek

Nepříliš obsáhlá brožurka zakoupená za pouhých 40,-- Kč ve Východočeském muzeu v Hradci Králové mne velmi příjemně překvapila. Odborně fundovaný, komplexní, přehledně strukturovaný text zahrnuje řadu aspektů událostí z roku 1866 a je psán přístupnou, edukativní formou. Mám jen dvě drobné výhrady:
1) text jako by neprošel korekturou, drobné překlepy, chyby ve shodě podmětu s přísudkem či opakující se slova zbytečně "shazují" toto jinak velmi kvalitní dílko
2) u popisů uniforem a vybavení by přišly vhod alespoň drobné nákresy
Jinak ale rozhodně vřele doporučuji všem zájemcům o toto historické období.

02.08.2016 4 z 5

Praha Karla IV. Praha Karla IV. Jan Royt

Pěkná shrnující publikace o pražských památkách svázaných s Karlem IV. Mnoho krásných fotografií, text fundovaný, ale spíše popularizačního rázu. Důstojný příspěvek ke karlovskému výročí, spíše cílený na širokou veřejnost než na odborníky nebo hlubší zájemce o historii. Uvítala bych obsáhlejší informace o různých aspektech života v Praze v Karlově době, což ale asi nebylo cílem této publikace.

08.07.2016 4 z 5

Oběť Oběť Arnaldur Indriðason

Bylo zajímavé sledovat příběh tentokrát z jiného úhlu pohledu než Erlendurova. Zápletka byla napínavá a čtivá, pouze mi trochu vadil fakt, že jsem měla neodbytný pocit, že si "oběť" svůj konec plně zasloužila a dostalo se jí pouze spravedlivého trestu, takže mám prostě sklon jakýkoliv trest pro skutečného pachatele vnímat jako nespravedlivý a kniha jako celek ve mně tak zanechává spíše nepříjemný pocit. A to přesto, že si uvědomuji, že takové situace se prostě v policejní praxi stávají...

01.06.2016 3 z 5

Temnější odstíny Švédska Temnější odstíny Švédska * antologie

Některé povídky výborné, jiné dobré, ale žádná nebyla zklamáním. Zajímavé seznámení s autory, které jsem dosud neznala, i opětovné setkání s těmi známými. Překvapila mne například povídka od Stiega Larssona, nevěděla jsem, že publikoval i jinou beletrii než Milénium. Tahle kniha je určitě výborný počin.

01.06.2016 4 z 5

Jezero Jezero Arnaldur Indriðason

Průměrná detektivka. Předchozí díly mne bavily více, je ale pravda, že si autor vybírá poměrně rozmanité náměty, což je určitě pozitivní.

16.05.2016 3 z 5

Severní blata Severní blata Arnaldur Indriðason

Zajímavý příběh ozvláštněný pátráním v minulosti, líbil se mi zatím nejvíce z cyklu o Erlendurovi. Také jeho vztah s dcerou se rozvíjí slibně. Autorův poměrně jednoduchý styl ale příběh stahuje spíše do průměru, alespoň pro mne.

16.04.2016 3 z 5

Růže smrti Růže smrti Arnaldur Indriðason

Průměrná detektivka, která takříkajíc neurazí ani nenadchne, nicméně zaujala mne více než Seance smrti, kterou jsem četla od téhož autora předtím. Růže smrti je napínavější, má více děje a popisu policejní práce. Přesto se toho mnoho nedozvídáme o Erlendurovi (kromě jeho problematické rodinné historie) a obzvláště o jeho spolupracovnících, kteří jsou stále pouze jmény. Ani pokud jde o poutavost vyprávění, nelze srovnávat např. s knihami další Islanďanky Yrsy Sigurdardottir, která píše podle mého názoru mnohem lépe.

09.04.2016 3 z 5

Seance smrti Seance smrti Arnaldur Indriðason

Spíše průměrná detektivka. Příběh je zajímavý, ale moc mi nesednul autorův styl, přišlo mi to psané dost jednoduše. Překvapilo mne, že komisař mohl věnovat tolik času v podstatě soukromému pátrání, přičemž obešel i své spolupracovníky, aniž by se musel někomu zodpovídat. Nicméně především jeho snaha objasnit záhadu dávno zmizelých osob je sympatická. Pokud jde o tykání, ano, v islandštině (i dalších skandinávských jazycích, jako je norština a švédština) si běžně tykají i cizí lidé v "úředním" styku. Nicméně rozhodnutí překladatele ponechat tento úzus i v českém překladu považuji za nešťastné. Je to poprvé, co se v některém překladu ze severských jazyků s tímto setkávám, a při čtení mne to rušilo a iritovalo.

29.03.2016 3 z 5

Trpké víno / Klášterní kostnice Trpké víno / Klášterní kostnice Vlastimil Vondruška

Dvě napínavé a čtivé povídky, ještě o trochu více se mi líbila Klášterní kostnice, především sugestivním vylíčením života v ranně novověkém klášteře.

05.03.2016 4 z 5

Radši nekoukat Radši nekoukat Ivanka Devátá

Příjemná, vtipná, oddechová knížka. Krátké fejetony na nejrůznější témata, některé mne opravdu pobavily. Oceňuji, jak se autorka snaží rozdávat radost ze života a umění si ho užívat.

13.02.2016 5 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Kniha na mne nepůsobila nijak depresivně, i když hlavně v závěru o depresi pojednává. Líbily se mi výborné, trefné a vtipné ironické postřehy o lidech a společnosti jako takové. Závěr zůstal trochu otevřený a nebyl tak pesimistický, jak jsem očekávala a jak se podle gradace děje zdálo. Ve vložených "zvířecích fikcích" autor vtipně paroduje šroubovaný literární styl. Kniha se mi četla rychle a velmi dobře, Houellebecq opět nezklamal.

19.11.2015 4 z 5

Vnitřní záležitosti Vnitřní záležitosti Connie Willis

Výborné povídky, hodně rozmanitá témata, zajímavá i originální, líbí se mi také autorčin humor. Na omezeném prostoru povídky dokáže autorka docílit toho, že se do hlavní postavy opravdu vžiju. Po skvělé Knize posledního soudu jsem i tentokrát nadšena a těším se na další knihu Connie Willis.

24.10.2015 5 z 5

Deníky Deníky Virginia Woolf

Tuhle knihu bych si určitě vychutnala lépe, kdybych měla načtena autorčina díla. Nicméně i tak je zajímavé sledovat tvůrčí proces a duševní zápasy pozoruhodné a inteligentní ženy. Trochu mi vadilo, že se neorientuji v některých postavách. Uvítala bych i více "osobních" než "spisovatelských" úvah. Velmi zajímavé jsou poslední kapitoly zahrnující příchod války z pohledu současníka, který nevěděl, jak vše dopadne.

18.10.2015 3 z 5

Láska dobré ženy Láska dobré ženy Alice Munro

Opět krásný čtenářský zážitek a pohlazení po duši. U žádného autora se mi nestává tak často, abych si říkala "ano, tohle jsem přece také prožila" nebo "tohle mne také napadlo", jen to prostě neumím tak trefně, úsporně a "obyčejně" vyjádřit.

01.07.2015 5 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Můj oblíbený námět cestování v čase a z toho vyplývajících paradoxů, tentokrát v trochu netradiční podobě. Zpočátku chvíli trvá, než si člověk srovná v hlavě posloupnost a aktuální věk zúčastněných, ale postupně do sebe všechno zapadne. Napínavý, krásný a zároveň, zvlášť ke konci, smutný příběh...

02.02.2015 4 z 5

Vítr čekající na déšť Vítr čekající na déšť Robert Neubert

Netradiční a originální kniha, s jejímž hodnocením jsem hodně váhala. Jedná se v podstatě o příběh psaný formou fejetonu nebo série fejetonů. Autor má smysl pro humor, vystihuje vtipně a trefně různé lidské typy kolem nás a skládá zde i hezkou poctu Mariánským Lázním. Velmi pěkná je také grafická úprava knihy a obálka. Moje hlavní připomínka je ta, že kniha působí dojmem amatérského díla, které neprošlo korekturami. Autorovi se často daří velmi humorné a trefné obraty, ale občas se do vlastní věty zamotá a vznikají kostrbatá, někdy i nelogická souvětí. Rušivě na mne působilo "nápadně nenápadné" podsouvání hrdinových (potažmo autorových) politických preferencí. Překvapil mne i samotný závěr, který jako by k danému žánru ani nepatřil. Přesto jsem se u četby docela dobře bavila, a to není málo!

26.09.2014 3 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Dobrá, i když ne nejlepší detektivka z řady o komisaři Wallanderovi. Zajímavé nahlédnutí do situace v JAR před koncem apartheidu.

14.09.2014 4 z 5