Mlsoun

Británie roku 1972 čelí hospodářskému propadu, masovým nepokojům a hrozbám teroristických útoků. Bojuje se na všech frontách – i na té kulturní. Tajná služba distribuuje pod zástěrkou různých nadací peníze perspektivním umělcům, kteří budou propagovat „správné názory“. Tak je koncipována i operace MLSOUN. Agentka Serena ovšem poruší nejen základní pravidlo špionáže – nevěřit nikomu –, ale brzy i další – do jednoho z mladých umělců se zamiluje. Špionážní thriller o literatuře a se šťastným koncem – novinka z autorovy dílny i další vrchol jeho tvorby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169326/mlsoun-Giq-169326.jpg 3.7136
Vydáno, Odeon

Sweet Tooth, 2012

Kniha Mlsoun

hermína14
28.12.2019

Na první čtvrtku padl měsíc a na zbytek den. Ve chvíli, kdy podlehneme těm svůdně vystavěným větám, už se můžeme nechat jen vláčet ..i přes ostré kamínky marné a zbytečné umanutosti. Stejně mu (i nám) nakonec zbudou jen mistrně popsané vztahy a dušezpyt.

snimcibdim
21.09.2019

Na špionážním podkladu vystavěný příběh ze vztahů, jejichž společným tématem je důvěra a zrada důvěry. Každý z aktérů sleduje nějakou agendu osobní nebo k níž se zavázal a ve výsledku má každý nějaké tajemství a hraje s druhým nějakou hru. Příběh jako takový by fungoval i kdyby se aplikoval do jiného prostředí (např. byznysu nebo vědy) ale prostředí "tajných služeb" zde funguje i jako metafora. Každý má nějaké své "pověření", jedná jako "agent" v zájmu nějakého svého "úkolu", sleduje nějaké cíle a podle nich "konspiruje" - rozdíl je jen v tom, kam je kdo schopen zajít a jaké vše má nakonec pro každého důsledky.
Celkově velmi dovedně prokombinováno.
Sice jsem velkou část knihy bojovala s pocitem, že klíčová "operace Mlsoun" je neefektivní za vlasy přitažená konstrukce a že to není od autora nejlepší nápad, ale závěr knihy veškerou moji skepsi rozmetal na prach. Nebudu spojlerovat, ale ta pointa a to, jak do sebe všechno zaklaplo, mě naprosto dostalo.
Smekám.

Paula1801
17.03.2019

Nevěděla.jsem co mám od této knihy očekávat a byla jsem velice příjemně překvapena. Knihu.jsem precwtla takrikajic jednim dechem. Libila se mi neobvykla zapletka i autorovo vykresleni postav.

Hyaenodon
08.12.2018

Velmi podařená záležitost, dalo by se říct, že je to totálně dotažené Pokání (myšleno samozřejmě výstavbou příběhu). Atmosféra předthatcherovské Anglie je vykreslena perfektně, depresivní město, depresívní práce, depresívní poslání. Konec mile překvapil, postavy působily věrohodně a skutečně.

Chesterton
05.10.2018

McEwan je jasný mistr svého řemesla. Kromě vypravěčského talentu vlastní téměř absolutní vhled do lidských srdcí a pohnutek jejich chování. Se čtenářem si často hraje jako kočka s myší.
V Mlsounovi rozehrává hru nedůvěry, strachu, manipulace, přetvářky, dvojích životů, ale i kariérních ambicí v kulisách britské studené války. V určité chvíli jsem nevěřila téměř nikomu. Atmosféra 70. let je velmi živá a plastická. Serena se mu klasicky velice povedla a je asi jediným, co udrželo mou pozornost až do konce. Autor používá vztahy mužů v jejím okolí ke svému záměru, který je geniální.
Kdyby našel odvahu knihu tak o sto stran zeštíhlit, mohlo vzniknout živější a působivější poselství o možnostech a zákoutích přetvářky a upřímnosti ve vztazích i společnosti!
Takhle jsou slovy doslovu: "příběhy velice komplikovaně propojené, různě se řetězí a pohlcují a vytváří tak složitý labyrint, že by se za něj nemusela stydět ani tajná služba." Celek hodnotím 3*, ale za nečekaný závěr si rozhodně zaslouží jednu navíc:)

lilyjane2
19.09.2018

Méně známá kniha od McEwana, ale pro mě naprosto nedoceněný poklad. Knihu jsem přečetla dvakrát a znova mě bavila snad ještě víc. Skvělý motiv byl samozřejmě "kniha v knize" a také uvedení povídek jedné z postav.

los
02.05.2018

k všemu, co tu již bylo řečeno, bych rád vyzdvihl výborně promyšlenou, skutečně originální kompozici vyprávění, dokonalou postmoderní metaliterární hru - i když vlastně... tak trochu snad i parodii na ni

jiri77
10.03.2018

Do knihy jsem nešel s nějakým očekáváním ,nebot' špionážní příběhy mi nikdy moc nesedli. Řekl jsem si ,že od mého oblíbeného autora ho zkusím ,ale s lítostí musím říci, že mě kniha nebavila. Zbytečně roztahané,nezáživné a ztrácel jsem se v ději. Snad další knihy autora ,budou už lepší.