Cílem publikace, vydané jako doplnění expozice Muzea války 1866 na Chlumu u Hradce Králové, je přiblížit příčiny, průběh a důsledky prusko-rakouské války a poskytnout čtenáři jakéhokoliv stupně znalostí přehlednou oporu při studiu událostí válečného roku 1866. Publikace pojednává nejen o politických aspektech prusko-rakouskou války, věnuje se ale i přiblížení organizace, výzbroje a výstroje zúčastněných armád s důrazem na mýtus pruské jehlovky, představuje klíčové osobnosti konfliktu a věnuje se také každodennímu životu za války v roce 1866. Součástí knihy je také základní bibliografie a odkaz k dalšímu podrobnějšímu studiu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/292870/1866-mala-encyklopedie-prusko-rakou-s6e-292870.jpg 4.43
Literatura naučná, Historie, Vojenství
Vydáno, Muzeum východních Čech

dalia1769
02.08.2016

Nepříliš obsáhlá brožurka zakoupená za pouhých 40,-- Kč ve Východočeském muzeu v Hradci Králové mne velmi příjemně překvapila. Odborně fundovaný, komplexní, přehledně strukturovaný text zahrnuje řadu aspektů událostí z roku 1866 a je psán přístupnou, edukativní formou. Mám jen dvě drobné výhrady:
1) text jako by neprošel korekturou, drobné překlepy, chyby ve shodě podmětu s přísudkem či opakující se slova zbytečně "shazují" toto jinak velmi kvalitní dílko
2) u popisů uniforem a vybavení by přišly vhod alespoň drobné nákresy
Jinak ale rozhodně vřele doporučuji všem zájemcům o toto historické období.

prusko-rakouská válka (1866)

Autoři knihy

Josef Šrámek
česká, 1982
Aleš Chvojka
česká, 1953

Kniha 1866: Malá encyklopedie prusko-rakouské války k expozici Muzea války 1866 na Chlumu je v