Dada077 Dada077 komentáře u knih

Ptačí vodopády Ptačí vodopády Wilbur Smith

Nádherná kniha.
Vypočula som si ako audio z r. 2008, čítal František Dočkal.
Detailné opisy prírody, zvierat, ľudí a ľudských osudov, ktoré ma vôbec nenudili, neboli rozvláčne. Naopak, vyžarovala z nich láska ku všetkému živému, aj neživému, aj k dielu ľudských rúk a umu.
Doporučujem prečítať, alebo vypočuť, hlas pána Dočkala sa na čítanie knihy veľmi dobre hodil.

24.09.2021 5 z 5

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti David Lagercrantz

Dobré, dokonca veľmi dobré. A prečo nie? Stieg Larssonova tvorba ako odistený granát dopadla do južnejšej Európy a ostatného sveta, spiaceho na Angelikách, Steelovkách a hoci aj Christiovkách a McBainovkách. Otvorila cestu pre severské krimi, ktorou sa následne viezol Nesbo, Axl Sund, Lier Horst, Ohlssonová...
Lagercrantz na výzvu Larssonových blízkych uchopil vlákno nedokončeného a za pomoci vlastnej fantázie vyniesol svoju kožu na trh. S témou priemyselnej špionáže a zneužívania informácií v najvyšších kruhoch.
Obdivuhodná odvaha a trpezlivosť, nechať dobrovoľne oklieštených konzumentov písaného slova otierať svoje neschopnosťou, či závisťou spútané mozgy o bludnú predstavu, že len staré dobré môže byť dobré.
Pokračovanie Larssona z pera Lagercrantza bolo pre mňa čitateľné, zaujímavé, napínavé, poučné. Idem na ďalšiu časť.
citát: "Žijeme vo svete, kde zdravý človek má všetky dôvody na paranoju."

26.08.2021 5 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

"Nebo snad vědeli, že do lásky se chodí tak jako na vojnu a nic nám nezručí, jestli se vrátíme, a když, tak jestli celí?"

"Poslední měďák slyším pod jazykem,
premýšlím marně, kam jsem zlato dal ..."

V zbierke maximálne osviežujúco pôsobia autorove recenzie. Už tá na vlastnú tvorbu mi vyvolala úsmev na tvári. A ešte bola v rade Malá recenze na konec světa a Malá recenze na blba - " Počkej, Terezko, jde tady nějaký blb! "
V poslednej dobe obľubujem vo veršoch pravdu a skutočnosť v jednoduchých vetách, jednoduchými slovami.
Skácel je v tom majster.
Tiež som si vychutnala doprovod Hradišťana a bolo to v daný moment počúvania pre mňa ako pohladenie.

PS: LukaMaster - pokým budeš poéziu čítať z donútenia, nevylezieš sám z ulity a nepostavíš sa pred regál s veršami a nenadviažeš s nimi rozhovor, nevyhneš sa sklamaniu. Možno nikdy verše s potešením čítať nebudeš a nútiť ťa to robiť dovedie ťa iba k väčšiemu znechuteniu.
Možno raz nájdeš verš ako reflexiu svojho vlastného pocitu alebo rozpoloženia vnútra a bude to vo vyššom veku. Nič nerob nasilu.
Povinné školské čítanie by si od vekov v tomto zaslúžilo napráskať na holú.

11.05.2020 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Boli v knihe state, kedy som mala problém schuti sa začítať, ponoriť a vžiť do deja. Bolo toľko policajných šéfov, a šéfov FBI, jedných za, druhých proti, tretích tajných podvraťákov, že som sa miestami stratila. Vždy sa mi však podarilo vyvetrať si hlavu medzi vietnamskými veteránmi, či v kolegovských techtle-mechtle. Takže prečítať nebol problém. Z tých zopár conellyoviek bola táto mierne vlažná, ale čo tam po tom ... toooľko ich je ešte predo mnou ...

25.02.2020 4 z 5

Prvá zastávka Prvá zastávka Ed McBain

V dobách mojej čitateľskej mladosti bol pre mňa 87. revír a Steve Carella hneď po Herculovi Poirotovi a slečne Marphlovej typ detektívky, ktorý som hltala jedným dychom. Do dnešku som neprečítala iba zopár kusov z tejto rady. Prvá zastávka bola ako dobre dozretá stará malina :) Tie krásne časy, kedy neexistovali mobily, internet, policajné správy sa datlovali na starých písacích strojoch a aj detektívi sa mestom nepremávali na autách, ale kráčali pešo, v dnešnej dobe môžu sa zdať mnohým nudné. McBain bol však taký môj predchodca všetkých severanov a "carterov, či denkerov", písal v dobe, keď umenie krimi nespočívalo v tom, ako čo najkrvavejšie popísať zločin, ale ako nechať detektívov pracne a dômyselne prísť na príčinu a páchateľa. Začítať sa do 87.-eho revíru hoci aj opakovane, je pre mňa ako po návrate z dlhej cesty zložiť kufre v predsieni vlastného domu.

24.01.2020 5 z 5

Korene zla Korene zla Dominik Dán

vražda predavačky v sexshope, do toho mafia a humor, klasický Dán :)

01.08.2019 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Pre mňa najvzácnejší na druhom dieli bol fakt, že sa nepotvrdilo pravidlo, kedy najlepší býva len prvý diel sérií, druhý a ostatné nestoja zvyčajne za nič. Aj hra s ohňom sa narodila trhákom. Lisbet by sa mala volať "salamanderová", lebo vie dokonale klamať telom, pod krehuľkou zbavenou svojprávnosti sa skrýva vysoko inteligentná dievčina (popravde génius v punkerskom vydaní) neváhajúca použiť svoju fyzickú silu.

29.07.2019 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

možno by bolo dobré uvedomiť si, že coelho neponúka thrillery, návody, ba ani cestu vám neponúkne ... ale snáď hľadanie áno. A ak dávate dobrý pozor, nájdete trebárs toto:
"Keď sa každý deň stretávate s tými istými ľuďmi, títo ľudia sa napokon stanú súčasťou vášho života. A keď sú už súčasťou vášho života, pomaly začnú chcieť meniť naše životy. A ak sa nesprávame podľa ich očakávaní, nahnevajú sa na nás. Lebo všetci majú jasnú predstavu o tom, ako by mali žiť iní. Pritom im vôbec neprekáža, že nevedia, ako by mali žiť oni sami. "
"Som ako všetci ostatní, vidím svet taký aký by som si ho želal mať, nie taký, aký v skutočnosti je."

25.07.2019 5 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Zabil a zakopal žiarlivý manžel Aničku Vratkovú, alebo zmizla z povrchu zemského iným spôsobom? Keď aj hen, v Topoľčanoch, behá biela dodávka a v nej miznú mladé dievčatá. A akoby to nestačilo, vodič záchranky uvidí v meste dvojníčku svojej sanitky. Dobiedzavá
teória o obchode s ľudskými orgánmi je na svete. Výdatne podporovaná nenásytnými médiami.
"úryvok: ""Obe nezmyselné relácie mali najvyššiu sledovanosť zo všetkých a to ich držalo nad vodou a ich autorom zabezpečovalo nemalé príjmy. V tomto biznise ide a pôjde o zisky vždy. Nepochopiteľné je, že najväčšie zisky zaručuje práve zloba. Ľudia chcú vidieť, ako si iní ľudia robia zle, ako sa im zle vodí, ako ich ničí rakovina, aké starosti majú so synom na vozíčku, ako sa nevedia spamätať zo znásilnenia dcéry, ako sa rodina nevie vyrovnať s vraždou otca, ako im vyhorel dom a ostali iba v pyžamách na ulici, ako ich vydierači pripravili o auto a celý majetok, ako sa súdia, nenávidia, ohovárajú, prenasledujú... tak oddychujú ťažko pracujúci pred televíznou obrazovkou.
Drogovo závislí diváci chcú viac a viac, stále niečo nové, niečo brutálnejšie, niečo, čo by zalomcovalo všetkými, lenže na zavraždenom taxikárovi už nemôže byť nič zavraždenejšie, na znásilnenej sedemnásťročnej dievčinke už nemôže byť nič znásilnenejšie, na vyhorenom dome už nemôže byť vyhorenenjšie, na chromom vozíčkárovi, ktorému ukradli vozík, už nič chromejšie, na mŕtvom dieťati, ktoré pohodila pätnásťročná matka v šoku ku kontajnerom, už nič pohodenejšie byť nemôže. Jednoducho, nakŕmiť neukojiteľný apetít rozdráždených divákov niečím stále novým a ešte novším nie je také jednoduché, preto sa toleruje aj klamstvo. Ale ľudia to chcú, chcú sa kochať v utrpení. Ľudia chcú byť klamaní a chcú sa v niečom vyžívať. "

13.07.2019 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

ako funguje sexturizmus rakúšanov a inokrajcov v Našom Meste a ako si vysokoškoláčky zarábajú na živobytie, dokiaľ to niekde nekrachne.

09.07.2019 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Nesklamala ma. Dej z českej dediny sa dal doslova prežívať. Nella v starom mlyne na samote, stajne a tréning koní na dostihy, krčma s bustou Lenina :) A samozrejme mŕtva žena, vyšetrujúci Bergman a do samého konca knihy tipovať a kombinovať, kto to asi bol... :)
S určitosťou už prečítam všetko, čo kedy Klevisová napíše.

30.04.2019 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

audiokniha, 10h 24min, číta Jitka Ježková

11.03.2024 5 z 5

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Nejaký ten "drive" už očakávať nemožno, ale počítanie to bolo milé.

03.12.2023 4 z 5

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

(Audio, 14.38 hod, interpreti - Stránský, Krauzová)
Za mňa asi najlepší diel série. Napínavý, dobre počúvateľný, poslednú hodinu trochu príliš naťahovaný, ale na to som si pri tejto dvojici autorov už zvykla.
Celý tím kriminalistov sa pokúša prísť na stopu vrahovi, či vrahom detí. Ako sa ukáže, pedofília je blúdivý chodníček.

19.06.2023 5 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

(audiokniha, 15hod.)
Hneď na začiatku dve mŕtvoly, vyšetrovateľov oveľa viac, dej trochu rozťahaný, ale napriek tomu celkom fajn. Sympatická je postava Toma Stiltona, človeka, ktorý sa vyhrabáva zo samého dna existencie, hlas M.Stránskeho k nemu pasuje mimoriadne dobre.

01.06.2023 5 z 5

Podpaľačka Podpaľačka Stephen King

Pri pokusoch s podávaním látky L6 sa u dvoch dotknutých osôb vyvinie čiastočná schopnosť ovládať cudziu ľudskú myseľ a schopnosť ovládať pohyb malých predmetov. Ich spoločné dieťa sa však narodí s pyrokinézou a to už je schopnosť, ktorú sa musia naučiť ovládať jeho rodičia, ako aj dieťa samo. A čo potom, keď chcú vládne a iné sily ovládať toto dieťa? Vo vypätých chvíľach sú schopní všetci ísť vpred aj cez mŕtvoly. A chúďatko dievčatko s nadprirodzenou schopnosťou sa cíti raz obeťou, raz monštrom.
Vcelku na mňa kniha pôsobila ako autorovo nevyhranené a nerozhodné pobehovanie medzi možnosťami, kam ho vlastný nápad môže doviesť a čo vlastne s ním. Čítať sa to však dalo, koniec koncov aj kus napätia v deji bol.
(P.S.: Snáď iba King dokáže dať koňovi meno Necromancer...)

07.04.2023 4 z 5

Jedenáste prikázanie. Do nízkej hory hromy nebijú Jedenáste prikázanie. Do nízkej hory hromy nebijú Ján Jonáš

Pred desaťročiami som videla dielo sfilmované, teraz som si vychutnala román v knižnej podobe. Dej odohrávajúci sa v ťažkom, ale krásnom prostredí gazdovských dvorov, poznačený tieňom oboch vojen a potom združstevňovania. Na jednej strane rekvirovanie pôdy a hospodárskych zvierat, na druhej strane rušenie nádenníckej práce a paholčenia. Neudržateľný technický pokrok, valcujúci poctivú a ťažkú prácu ľudských rúk. V každom období a podmienkach existujúca láska, rodiaci sa nový život, ale tiež nenávisť, neoblomná hrdosť a povýšenosť. A tak má takmer každá postava románu svoj protiklad. Krásna ovdovená gazdiná z Podkosu a paholok Šimon, ktorý našiel odvahu sa jej vzoprieť. Bývalý richtár Beňák, ktorého sú navyknutí nasledovať takmer všetci obyvatelia Drienkoviec a agitátor Benčík, oháňajúci sa uzneseniami zjazdu v zmysle - buď vôľa moja.
Úryvok: " Obilie v drienkovskom a okolitých chotároch pod júlovými lúčmi rýchlo dozrievalo. Ľahký južný vánok vlnil hladinu klasov, ktoré sa obracali k slnku raz jednou, raz druhou stranou. A tu, jedného skorého rána, sa ozvalo z Podkosu jemné klepkanie kladivka na babku. Benjamín Guban koval kosu. Voľakedy by to nebolo bývalo nič znamenalo. Ale v týchto dňoch, keď sa z polí čoraz naliehavejšie ozývalo prepeličie: -Poďte žať! Poďte žať! - znelo klepkanie z Podkosu ako vzrušený klepot nedočkavého srdca. "

15.11.2022 5 z 5

Jedovatým perom Jedovatým perom Nina Frisby

Patrím ku generácii, alebo skupine čitateľov, ktorým chýba notná dávka exhibicionizmu, aby pokladali za životne nevyhnutné plácať do éteru každý svoj pohyb od jedla až po posteľ. Nemám VIP pocit, keď navštívim reštauráciu, alebo predo mňa čašníčka položí správne naaranžovaný nejaký rožok. A nerada vzbudzujem v ľuďoch závisť. Preto ma námet knihy neohúril tak, ako komentujúcich nižšie.
Celá kniha mi príde ako veľký článok v časopise pre ženy a to prisahám, že štúdium žurnalistiky a povolanie autorky som si overila až po dočítaní tu, na DK. A opäť, ako už toľkokrát sa mi potvrdilo, že byť novinárkou nie je to isté, ako byť spisovateľkou. S talentom sa musí človek narodiť.
Hoci autorka núdzou na slová netrpí, aj vyjadrovanie je celkom fajn, charaktery postáv, aj opisy mi prišli povrchné, nič nešlo do hĺbky, nad ničím sa nedalo zamyslieť, všetko bolo nalinajkované vopred. Emócií asi toľko ako vo fotoshope.
Za mňa len nevyhnutný počet hviezdičiek a kvačka do čitateľskej výzvy.

02.07.2022 3 z 5

Rozhodnutie Rozhodnutie Rosmarie Thuminger

Knižočka trošku staršia, ale s témou, ktorá sa rokmi nemení a stále má čo povedať rôznym vekovým kategóriám. Rodičia tínedžerky Krisntíny stoja pred dilemou. Matka čaká druhé dieťa, ktoré sa podľa testov narodí s Downovým syndrómom. Donosiť, či nedonosiť "mrzáčika" a ak áno, ako sa popasovať so zvýšenou starostlivosťou a záväzkom do konca života a rovnako aj s reakciami okolia.
"My, takzvaní nepostihnutí, potrebujeme postihnutých. Cez nich sa naučíme veľa vecí, ktoré by sme inak nepochopili."

25.02.2022 5 z 5

Oldřich z Chlumu Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

Kniha dá odpovede na mnohé otázky mnohým čitateľom, ktorí sú rozladení z toho, že im chýba chronológia príbehov, či súkromného života Oldřicha z Chlumu a ostatných postáv. Pán Vondruška tiež objasňuje pozadie svojej inšpirácie k napísaniu historických príbehov kráľovského prokurátora.

18.12.2021 5 z 5