Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Časopis Millennium má nových vlastníkov. Zlé jazyky tvrdia, že éra Mikaela Blomkvista sa skončila, aj sám Blomkvist zvažuje zmenu zamestnania. Lisbeth Salanderová sa zdanlivo bezdôvodne zapojí do hackerského útoku. Berie na seba riziká, ktorým sa doteraz vyhýbala. Toto sa na ňu nepodobá. Špičkový odborník na výskum umelej inteligencie profesor Frans Balder zavolá uprostred noci Blomkvistovi, aby ho informoval, že disponuje šokujúcimi informáciami o amerických tajných službách. Prezradí mu, že bol v kontakte s mladou geniálnou hackerkou. Blomkvist tuší, o koho ide. V Blomkvistovi skrsne nádej na senzačné odhalenie, ktoré on aj časopis Millennium zúfalo potrebujú. Ako zvyčajne, Lisbeth Salanderová sleduje svoje vlastné ciele. Nadišiel čas, aby sa ich životné cesty opäť stretli. Román Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti z pera Davida Lagercrantza je štvrtým dielom fenomenálnej série Millennium Stiega Larssona, autora prvých troch častí (Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, Vzdušný zámok, ktorý vybuchol)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254615/big_dievca-ktore-uviazlo-v-pavucej-siet-SMs-254615.jpg 3.91947

Milénium / Millennium 4.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Ikar (SK)

Det som inte dödar oss, 2015

Kniha Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Mirek240

To, ze jsem si pred chvili objednal dalsi dva dily teto serie je vlastne ta nejlepsi recenze pro tuto knihu. Jsem spokojeny, pribeh me bavil, mel tempo, ozily zname postavy a navic se cele divadlo rozehralo dal. Tesim se na dalsi dil…

Daura

Neviem, čo si ľudia sťažujú. Nedopracovať takto geniálny príbeh by bol hriech. Hold, do Stigovej hlavy už fakt nikto neuvidí, ale Davidove spracovanie je lepšie, než by kto iný zvládol. Buďme radi, že sme mohli príbeh dočítať.

Dada077

Dobré, dokonca veľmi dobré. A prečo nie? Stieg Larssonova tvorba ako odistený granát dopadla do južnejšej Európy a ostatného sveta, spiaceho na Angelikách, Steelovkách a hoci aj Christiovkách a McBainovkách. Otvorila cestu pre severské krimi, ktorou sa následne viezol Nesbo, Axl Sund, Lier Horst, Ohlssonová...
Lagercrantz na výzvu Larssonových blízkych uchopil vlákno nedokončeného a za pomoci vlastnej fantázie vyniesol svoju kožu na trh. S témou priemyselnej špionáže a zneužívania informácií v najvyšších kruhoch.
Obdivuhodná odvaha a trpezlivosť, nechať dobrovoľne oklieštených konzumentov písaného slova otierať svoje neschopnosťou, či závisťou spútané mozgy o bludnú predstavu, že len staré dobré môže byť dobré.
Pokračovanie Larssona z pera Lagercrantza bolo pre mňa čitateľné, zaujímavé, napínavé, poučné. Idem na ďalšiu časť.
citát: "Žijeme vo svete, kde zdravý človek má všetky dôvody na paranoju."

tabaluga

Ale jo, líbilo se mi to. Myslím, že by byla ztráta času srovnávat vyprávění Larssona s panem Lagercrantzem, oba mají své kouzlo. Lisbeth a Mikael jsou absolutně nesourodá dvojka a jsem zvědavá, kam nás zavede další pokračování série Milénium. Musím tedy uznat, že pan Larsson to měl jistě lépe promyšlené.

PPardinio

Ve vyprávění je znát rozdílný styl autorů, což se dalo očekávat. S.Larsson dokázal mnohem barvitěji popsat chování postav a přiblížit čtenářům novinářskou práci v Miléniu (Nebyl jsem úplně fandou redakčních kapitol). D.Lagercrantz to neměl určitě jednoduché. S osudy Lisbeth Salanderové a Mikaela Blomqvista se však popral velice dobře. Příběh uchopil malinko jinak, ale přesto čtivě a napínavě. Problém jsem měl s tím, že ke gradaci příběhu došlo tak ve 4/5 knížky. Její zbývající část byla již jen takový dojezd, kde se autor nepouštěl do ničeho ohromujícího.
Mikael byl v ději spíš pojítkem s Lisbeth. Jeho novinářská práce byla autorem dost okleštěná. Veškeré informace, které posouvaly děj, mu postavy spíše náhodně pověděly. Nejvíce pak byla Mikaelova novinářská linka zkrácená při práci na vydání časopisu Milénium u případu "Desetiletí" (Za mě i celkem plus).
Lisbeth si zachovala své povahové rysy, ale autor jí zde vykreslil až moc nadpřirozeně a dokonale. Její povaha tak byla méně uvěřitelná (např. úžasná hackerka, boxerský trénink, souboj na skále s prostřelenou rukou...)
Jo a kam zmizelo kafe? :-)

TerezaaBaarova

Není lehké navázat tam, kde někdo jiný přestal.
Lisbeth nebyla stejná, Mikael už vůbec ne. Je to pochopitelné, do hlavy Stiega nikdo neviděl a David nemůže navázat, tam kde, pan autor, bohužel, přestal.. sérii samozřejmě dočtu, snaha se cení.

Smkno

Překonala jsem strach, abych si nezkazila dojem z první trilogie a dala se do čtení- a byla jsem příjemně překvapená. Kyberprostor trochu komplikovanější, ale neovlivnilo to vnímání dějové linky. A připadá mi, že je Lisbeth lehce polidštěná.

RickyRicardo

Původně jsem chtěl dát 4* ale ten konec se mi tak strašné moc líbil že dávám 5* boží.