cziss cziss komentáře u knih

Pevnost bílých mravenců Pevnost bílých mravenců Ludvík Souček

Celkem fajn sci-fi dobrodružný příběh. Potěšil mě český autor. Konec je ale bohužel takový moc hrrr.

04.08.2023 3 z 5

Edenie Edenie Janusz Andrzej Zajdel

Vynikající konspirační sci-fi! Svižný děj, skvělá myšlenka.

02.08.2023 5 z 5

Druhá Země Druhá Země Eva Lassler

Prvních několik odkazů jsem myslel, že jsem s tímto GB šlápl vedle, ale pak se z toho vyklubal opravdu vynikající scifi GB. Který, jak se zdá, je prvním dílem série. Pravidla jsou okořeněna o netradiční prvky a velmi dobře vymyšlena. Variabilita hry pro opětovné hraní bude velká, protože odkazů je 650 a herní doba je střední. Hlavními "rozcestníky" jsou výběr ze 3 asistentů a posléze výběr ze 3 tras. Nelze než doporučit!
___
P.S.: V tomto GB není třeba kostka, místo toho je zásahová tabulka. Já jsem si ji na základě pravděpodobnosti zkonvertoval na 24-stěnou kostku. Pokud byste to ale chtěli mít přesně jak autorka, byla by potřeba kostka 100-stenná.

14.07.2023 5 z 5

Ztracené město Ztracené město Shuky Médina

Opět vynikající komiksový GB. Na první dva díly jsem pěl pouze chválu, ta platí. Teď spíš proč jen 4 hvězdy - 1. a 2. díl byly relativně stejně velké, 3. díl je však pouze dvoutřetinový. Jestli byly v předchozích dílech některé hádanky extra složité, tak tady jsou některé brutální. Vážně nevím, jak si s nimi má poradit dítě, když ani VŠ vzdělaný člověk, který se živí hlavou s nimi má problém, i když šizením zjistí správnou odpověď... Ano, výhoda v této knize je to, že správné odpovědi jsou označené značkou (neplatí pro odkaz 155, asi errata). Hádanek je tu nicméně HODNĚ. Zážitek super, ale dítě samo to asi nedá.

+ Další kritika jsou souboje. To je od začátku opravdu špatně vymyšleno. Navíc v tomto díle snad ani není možnost výměny zbraně, kterou máte od začátku směšně slabou. A zbraně cestou potkáte, těm ale chybí statistiky.

30.06.2023 4 z 5

Strašlivý netvor Strašlivý netvor Steve Jackson

Za mě zatím druhý nejlepší GB v sérii a určitě ten nejpropracovanější. Hrací doba je EXTRÉMNÍ, na "vině" není jen to, že tento díl má o 60 odkazů víc, ale fakt, že si jich velkou část také projdete. Hra obsahuje tajné skrýše (odkazy), hádanky, musíte luštit šifry (i když to je u delších textů spíše otravné, navíc je to špatně vysvětleno, viz zajímavosti) a dokonce třeba budete mít chvilku i užitečného společníka. Jak je zvykem, tak pouze jedna cesta vede k cíli a ta není vůbec jednoduchá. Co mě na GB asi nejvíce vadilo to, že zpravidla Vám nabízí vybrat si pouze jednu možnost / věc bez podvádění a často k tomu není logický důvod.

20.06.2023 5 z 5

Komando robotů Komando robotů Ian Livingstone

Naprosto vynikající GB a v rámci FF série bych dal 6 hvězd kdyby to šlo. Až se mi nechce věřit, že to napsala dvoje Livingstone a Jackson... Souboje se odehrávají zejména v robotech, kterých vystřídáte několik, často tito roboti mají nějaké zvláštnosti, což GB činí extrémně variabilní a zábavný. A to i přes fakt, že proklamovaných dinosaurů zase tak moc nepotkáte. GB nabízí relativně hodně otevřený svět a možnosti cestovat mezi několika městy. Je tu několik konců a spousta možností jak jich dosáhnout. Prostě bomba.

09.06.2023 5 z 5

Zápas mistrů Zápas mistrů Ian Livingstone

Tento díl mě bavil a zdá se mi lepší jak předchozí Labyrint smrti. Je fakt, že musíte do hry se silným bojovníkem a také musíte posbírat po cestě hodně artefaktů. Ale ty se potkáváte relativně intuitivně a návod není moc potřeba. Herní doba tohoto dílka je na poměry FF řekl bych extrémní. Příběh klasika, ale potkáte zajímavé příšery a ilustrace jsou fajn. Taky se mi líbil ten úplně závěrečný souboj.

08.06.2023 5 z 5

Krvaví havrani Krvaví havrani Simon Scarrow

Návrat se kořenům se vydařil a série je tak zahraněna. nejvíc se mi líbilo jak Cato dozrál.

10.05.2023 4 z 5

Sláva hrdinům Sláva hrdinům František Lopour

Ač bych českému sci-fi hodně chtěl dát víc jak 3, tak by to prostě nebylo fér. Prostředí a místní fauna byly celkem zajímavé, ale na druhou stranu, ta podobnost se savci na Zemi... no nevím... Dialogy a občasná debilita postav mě místy vadily až moc. A přestože měli hrdinové "k dispozici" supermoderní techniku, tak jejich puška je dávno zastaralá už teď. Nehledě na to, že super-uper vesmírná loď z nějakého důvodu nemůže na planetě téměř nikde přistát a na tom je postavená celá zápletka. A ne, autoři tohle fakt věrohodně nevysvětlili, i když se snažili seč mohli. Ilustrace byly celkem fajn, ale já bych osobně ocenil kdyby byly výrazně víc barevnější.

07.05.2023 3 z 5

Úsvit draků Úsvit draků Joe Dever

Opět velmi povedený díl, zvlášť konec na Planině.

23.04.2023 5 z 5

Samurajův meč Samurajův meč Steve Jackson

Vynikající počin ze série FF. Dobrodružství je to sice kratší, nicméně už na začátku máte volbu mezi dvěma cestami a tak to přímo nabádá k dalšímu hraní.

Musím ocenit prostředí, extra pravidla a strukturu. Smyslem je někam dojít, něco vybojovat a k tomu vám pomůžou artefakty, které "vyměníte" za pomoc společníků, ale dohrát GB lze zřejmě i bez toho, jen to bude těžší. Na druhou stranu, pravděpodobnost, že skončíte bez společníků úplně je dost mizivá. V tomhle GB se hodně bojuje, ale souboje jsou vyvážené.

Zatím asi jeden z nejlepších ze série.

14.04.2023 5 z 5

Výprava do pravěku Výprava do pravěku Libor Kvapil

Edukativní gamebook, kdy opravdu rozhodující je to edukativní. Je to v podstatě učebnice o tom, co všechno žilo na území ČR od pravěku po relativní současnost, celkem vtipně rozčleněná jako GB. Díky tomu, a pěkným ilustracím, si myslím, že to dokáže děti opravdu zaujmout. Je tedy jasné, že se zde nebojuje, nehází kostkou a o děj tu moc nejde. Výběr odkazů je zpravidla ve stylu "chceš vědět víc o...?", pak se je tu sem tam dotaz na náhodu a někdy dotaz na další postup. Co se Vám nejhoršího může stát je to, že se nedostanete k některým informacím.

23.03.2023 5 z 5

Ketherské bratrstvo Ketherské bratrstvo Steve Jackson

Ze série FF lehčí GB, dva možné konce a fajn atmosféra sci-fi detektivky. No, je poznat, že to psal Chapman.

16.03.2023 5 z 5

Orel v písku Orel v písku Simon Scarrow

Pro mě je to v podstatě přechodový díl pro přesun Catona a Macrona na blízký východ, kde zápletku tvoří "jednoduchá" mise. A že tam byl nějaký Joshua? Víc uvěřitelná verze se mi jeví ta Scarrowa, než tak běžně známá :).

15.03.2023 4 z 5

Chrám zkázy Chrám zkázy Ian Livingstone

Chrám zkázy je fajn. Herní doba je celkem dlouhá, protože (jak se mi zdálo) je GB více lineární, než bývá u FF zvykem. Hra se dělí na dvě části - prvně se do chrámu musíte dostat (jsou dvě možnosti, ale jen jedna správná) a pak samotný chrám. To sice moc lineárně nevypadá, ale na FF je to až až. Samozřejmě je třeba mít silného hrdinu, nasbírat ty správné artefakty, projít správné sekvence a ty hlavní artefakty ještě použít ve správném pořadí, no prostě klasika :). Vadilo mi ale množství pastí, které mě nutily víc podvádět.

15.03.2023 5 z 5

Gryf, který neuměl létat Gryf, který neuměl létat Tereza Janišová

Vtipně napsaná jednohubka, která mi trochu připomněla Pratchetta nebo Rohlíka. Musím uznat, že mě navnadila na přečtení si série Erilian.

01.02.2023 5 z 5

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Čtvrtý díl začíná jako pohádka a končí jako drsné fantasy. Feist si asi neuměl vybrat co chtěl vlastně psát. Na příběhu se mi líbil jeho svět a akčnost děje. Naopak se mi nelíbilo jak se to celé zamotalo a časté prolamování hranic, které autor nastínil. Např. Pag tak neustále naráží na nové a nové "nepřekonatelné" limity magie, objevují se rasy starší než ty původně nejstarší, všechno je nakonec až moc epické a to tak, že vlastně Feist asi nevěděl jak to ukončit, tak to prostě tak nějak dopadne. Také mě dost vadí to, že hrdinové jsou postaveni před zdánlivě neřešitelné úkoly nebo už už to vypadá, že je konec... ale ne, on se vzápětí objeví nečekaný spojenec nebo vývoj deus-ex-machina a pokračuje se dál. Zkrátka řečeno, na tomto příběhu se dost projevilo datum vzniku. Jestli budu ve čtení univerza pokračovat nevím.

31.01.2023 2 z 5

Stříbrný trn Stříbrný trn Raymond E. Feist

Třetí díl série spojují postavy, prostředí, ale ne děj. Ubylo politiky a celkově se knížka přiblížila spíš pohádce než fantasy, podobně jako první díl. Trochu mi vadí absence nějakého pořádného vnitřního rozporu daných postav. Nebo že postavy sice čelí různým obtížím, ale nejsou postaveny před problém, který by je opravdu potrápil. Na sebeobratnější problémy se vždy záhy objeví řešení. Ale aspoň má kniha fajn děj.

18.01.2023 3 z 5

Pekelný dům Pekelný dům Steve Jackson

Nuda. Odtržení od klasických fantasy kulis a méně klasických sci-fi je fajn, prostředí hororového domu je super... ALE většina GB je balast a na zdárnou cestu je třeba projít hodně specifickou a krkolomnou cestu. Toto je zatím nejhůř hratelný FF ze série a to je prostě bohužel nuda.

17.01.2023 2 z 5

Brány smrti Brány smrti Charlie Higson

Tento GB je v některých ohledech na 1 hvězdu a v některých na 5. Začnu pozitivně - na FF má vážně dobrý příběh, je zábavný a navštívíte hodně lokací. Taky cestou dostanete, pokud se snažíte, dost nápověd. Při průzkumu se lze vracet. A celkově je obtížnost nižší. Bohužel, pokud někdo chce napsat opravdu dobrý GB, rozhodně nestačí značka, nestačí ani dobrý příběh, je třeba se pověnovat i té mravenčí práci v logice odkazů. Ale asi už byl tlak na rychlost vydání a vydělání penízků tak velký, že vydali pouze polotovar. Je zde tolik chyb a nelogičností, že bych tomu nevěřil. Do "zajímavostí" jsem dal odkaz na errata. Po dohraní mám ale silní pocit, že tam není vše. Jsou tam pouze jen ty největší kiksy. Pouze příklady: První chyba se objeví na v druhém odkazu! I ke konci je hráč dotazován jestli má určitý artefakt, bez kterého (jak se domnívám) by se ta daleko nemohl ani dostat. Když zkoumáte chrám, můžete stále dokola procházet stejné lokace, vést stejné rozhovory a je úplně jedno v jakém pořadí to projdete. Prostě velká část hry leží na hráčově smyslu pro realitu. Celkově se tento GB dá doporučit, ale ne moc pro skalní fandy FF. A také doporučuji koupit v nějaké akci, cena ke 400 je dost neadekvátní.

26.12.2022 3 z 5