cziss cziss komentáře u knih

Rytíř temného slunce Rytíř temného slunce Swen Harder

Je to skvělé, ale těžké. Pokud chcete vyhrát na maximum, tak se to bez několikerého opakování neobejde :-).

Edit.: Tak ano, určitě je to nej-gamebook v žánru fantasy. Hned po něm bych zařadil Měsíční oheň.

23.02.2019 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Tak toto je podle mého nejlepší díl Zeměplochy.

04.08.2017 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Knížka mě vtáhla do děje a na místa v knize tak, jako málokterá jiná. A taky se mi líbilo, jak původní dvě naprosto odlišné dějové linky na konci nenuceně splynuly v jednu.

26.02.2017 5 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Než jsem knihu přečetl, čekal jsem od toho něco jiného. Nejde o žádný návod na vítězství a až na pár míst, nedává žádné konkrétní informace či rady. Těch pár konkrétních rad, byste možná ještě využily ve středověku, ale dnes? Je to spíš soubor jakýchsi vágních pouček (na většinu by asi stejně každý přišel sám...), které můžete dnes využít spíš jako návod, či způsob, jakým přemýšlet o problémech. Nicméně, je to napsané tak, že nakonec každý si z toho něco odnese.

25.02.2017 4 z 5

Živé meče Ooragu Živé meče Ooragu Jaroslav Jiran

Na dobu a místo vzniku to není špatné, tj. CZ a po revoluci, kdy si naši autoři sci-fi a fantasy teprve začaly osahávat. Objektivně je ale tahle knížka nic moc.

07.05.2024 2 z 5

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

Druhý díl jsem stále vnímal spíš jako úvod. Až ke konci knížky autorka odkryje karty a prozradí čtenáři o čem vlastně tahle série bude, což do té doby může čtenář uhodnout pouze z náznaků. Na třetí díl se těším tedy víc jak na tento druhý, protože to vypadá celkem zajímavě. Pasáží věnovaných vnitřním pochodům postav je tu stále hodně, ale už jsem si celkem zvykl. Musím se ale přiznat, že pasáže některých postav mě moc nebaví. Ale jako celek je kniha fajn, byť je to vlastně, jak jsem psal na začátku, stále takový úvod.

02.05.2024 3 z 5

Lovec artefaktů Lovec artefaktů Jiří Zahradníček

Velmi povedený GB se střední / kratší hrací dobou, ale zato poskytuje hodně možností pro opakování. Líbilo se mi i pomyslné rozdělení na dvě epizody, které vyplívá z příběhu. Začínáte prvně z lehka jako dobrodruh, než přijde zachraňování království. Herní mechanika je vymyšlena velmi dobře a zábavně. Navíc je tam několik "side-questů".

09.04.2024 5 z 5

Armády smrti Armády smrti Ian Livingstone

Povedený GB ze série. Vystřídáte různé lokace a dokonce bojujete s vlastní armádou. Líbilo se mi to, i když jsem ze začátku čekal něco jiného (něco jako Nemrtvá spravedlnost od Negartu), on ten boj je celkem dost nevyužitý. K úspěšnému dohrání je povinné něco projít, něco získat, ale zase dostanete celkem dost nápověd.

26.03.2024 5 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Steve Jackson

Mě se tento GB líbil, obtížnost je nižší, ale má poměrnou dlouhou hrací dobu. Autor na hráče nezkouší žádné hovadiny, ale většinu hry ho nechá prolézat povedeným dungeonem. A když už myslíte, že hra končí, tak vás česká ještě kousek knížky :).

27.02.2024 5 z 5

Nebeský lord Nebeský lord Steve Jackson

Sci-fi GB mám rád, ale tohle dílo je fakt těžké hodnotit. Je to nápadité, ale fakt těžko vyhratelné. Líbili se mi vesmírné souboje, ty ale mohly být (i z logiky věci, když jste ten agent...) vyváženější. Potenciálu hodně, využit málo.

23.02.2024 4 z 5

Otroci propasti Otroci propasti Steve Jackson

Na FF má GB neobyčejně dlouhou hrací dobu. Jsou tu nějaká nová pravidla a jako celek je GB fajn. Jen ke konci je až moc náhlých smrtí, řekl bych. Také je třeba si pamatovat / napsat hodně informací z průběhu hry, které se na první pohled nezdají být podstatné, ale pak jsou...

22.02.2024 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Román jsem si chtěl přečíst už dlouho, ale dostal jsem se k němu až teď díky vydání audioknihy. Kniha se snaží prezentovat se jako thriller, který by nás měl varovat před přílišnou závislostí na elektřině a vlastně moderním způsobu života. No, proč ne, tohle téma přece mě ke knize nalákalo... Bohužel cestu, která k této pohromě vede, autor načrtl tak, že vypadá hodně jako sci-fi. A i když se čtenáře snaží přesvědčit o tom, jak by vlastně tento stav mohl v realitě nastat, já tomu jednoduše nevěřím. Mezer je v průběhu příběhu více, např. rozpad společnosti a krizových složek je příliš rychlý, odpovědné osoby příliš nekompetentní, všechno nakonec zahraňuje jeden bývalý hacker atd. Na jedno přečtení není knížka špatná, ale realita, kterou nám autor překládá, je až moc zjednodušená a napasovaná na (zřejmě) jeho světonázor.

Nedá mi to, ale v knize mi hodně vadí snad až nepokrytý odpor k jaderné energii a (de)naivitě ohledně zabezpečení těchto zařízení. Jedna věc je napsat nedomyšlenou knihu, druhá je propagovat v ní scestné vymyšlené ideologie.

06.02.2024 2 z 5

Nebeský bibendum Nebeský bibendum Nicolas de Crécy

Knihu jsem dostal darem, jinak by se totiž k takové knížce zcela určitě nedostal. 1. 1/3 mě celkem bavila, 2. ušla a u té 3. jsem se vyloženě nudil. Výtvarná stránka knihy je zajímavá, to se jí nedá upřít. Není to něco, co bych vyhledával, ale pro jednou, proč ne...

21.01.2024 2 z 5

Hrdinové Domoviny: Dáma z Agor-Nhat Hrdinové Domoviny: Dáma z Agor-Nhat Eva Lassler

Parádní GB, pravidla jsou ze začátku trošku složitější, ale to je tím, že se odvozují od Dračí hlídky. Vystřídáte různá prostředí, vč. města a dungeonu, přičemž cca 2/3 spíš vyšetřujete a zbytek spíš bojujete. Některé souboje jsou docela těžké, ale to ani nevadí. Projdete si celkem dost odkazů, takže herní doba je na 340 odkazů celkem dlouhá. Tento GB je fajn, obtížnost střední (až vyšší) a lze jej doporučit i těm, kteří Dračí hlídku neznají.

07.01.2024 5 z 5

Smrtící hra Smrtící hra Václav Kroc

Povedený a v rámci série nadstandardní GB. Líbila se mí zápletka i průběh. Boje a pravidla jsou spíš lehčí. Herní doba kratší, ale zase větší možnosti k opakování. Velmi se mi líbili ilustrace. Errata viz zajímavosti - je tedy škoda, že je jedno hned v herní listině.

30.12.2023 5 z 5

Poslední hrad Poslední hrad Jack Vance

Základem těchto sci-fi povídek (a dle epilogu autor tak píše obecně) jsou především absurdní situace, společnosti... Je to zajímavé a neotřelé na čtení, ale musím přiznat, že mě to moc nechytlo.

29.12.2023 3 z 5

Británie Británie Simon Scarrow

Tento díl se mi celkově líbil, protože je trošku odlišný od těch ostatních. Zejména zde má hlavní prostor Cato a Marco spíš pouze sekunduje. Druhý rozdíl je v tom jak příběh končí, i když ne všemu, co nám autor předeslal, tak úplně věřím. Je zde hodně boje a akce. Politiky je tak akorát. Jen by si mohl Scarrow odpustit některé pasáže, kde z Catona dělá až moc velkého hrdinu nebo nám ukazuje (poměrně dost často) jeho nepřirozeně ryzí morálku.

15.11.2023

Půlnoční lupič Půlnoční lupič Steve Jackson

Vynikající GB ze série, jednodušší a hlavně je to zpestření - jste zlodějem, který musí splnit zkoušku. Prvně se pohybujeme ve městě a pak je to takový dungeon. Co nepotěší je, že GB obsahuje dost errat (viz zajímavosti), které je opravdu důležité přečíst. Zajímavůstkou je fakt, že obsahuje i pár odkazů, které hráče mají odradit od podvádění, také viz stránka kde jsou errata.

01.09.2023 5 z 5

Přízraky strachu Přízraky strachu Steve Jackson

Dávám 4 protože se mi líbila možnost hru okořenit většinou dobrovolným přeskokem do snového světa, byť tyhle skoky nejsou nutné. Hra má 2 možnosti jak to vyhrát - buď nasbíráte artefakty, nebo porazíte záporka silou. To celé dohromady dává hodně možností opakování GB. Jo, a umíte kouzlit, ale jak píše nevermore3, prakticky to nevyužijete.

30.08.2023 4 z 5

Pevnost bílých mravenců Pevnost bílých mravenců Ludvík Souček

Celkem fajn sci-fi dobrodružný příběh. Potěšil mě český autor. Konec je ale bohužel takový moc hrrr.

04.08.2023 3 z 5