ctenar2846 ctenar2846 komentáře u knih

Poprava Poprava Matt Witten

Celé jsem to sjel za jeden den a to už něco značí. Samotného mě překvapilo, jak jsem se do toho zabral. Sice to bylo celkem předvídatelné, ale i tak mě čtení hodně bavilo.

16.04.2022 4 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Velmi, ale opravdu velmi povedené. Měl jsem tuto knihu v plánu jako takové odpočinkové čtení, ale strašně rychle jsem byl vtažen do děje. Hlavní hrdinové byli všemi mastmi mazaní sympaťáci, záporáka jsem z fleku nenáviděl. Bavilo mě objevovat nový originální svět, včetně jeho podsvětí (za to dostala kniha pátou hvězdu, Capa Barsavi byl prostě strašně fajn chlapík). Hodně mile mě překvapily ,,mezihry'' z minulosti (dobré vědět, že Locke byl s prominutím vychcanej hajzlík už od raných dětských let). Plně doporučuji všem co hledají zajímavou a nevšední fantasy knihu.

10.04.2022 5 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

No... nevím, první díl byl super tam se mi líbilo seznámení s magií a postavami vůbec. Druhý díl? Ano to mi taky sedlo, jeden dlouhý rychlý příběh, paráda. Ale tohle už bylo takové... na jedno brdo. Už se mi to zdálo pořád to samé dokola. Na autora určitě nezanevřu, ale tohle na rozdíl od jiných jeho knih si znovu opravdu nedám. Už ani ty hlášky nějak neměly sílu to vylepšit.

01.04.2022 2 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Konečně fantasy co mi opravdu sedla. Zprvu jsem se lekl toho klišé, že hlavního hrdinu cvičí jeho mistři v klášteře (v tu chvíli mi to připomínalo takového templáře říznutého shaolinem), ale nakonec to hodnotím kladně. Jsem moc rád, že jsem mohl být divákem příběhu Vélina Al Sorny. Určitě jsme se nesetkali naposled.

22.03.2022 4 z 5

Království lhářů Království lhářů Nick Martell

Na jednu stranu mě bavilo rozkrývat sítě pletich mocných a hledat pravdu v zapomnění. Na tu druhou co se týče používání magie v tomto světě dlouho jsem tápal, jak to vlastně funguje. Mám dočteno a i tak přiznávám, že jsem to všechno pořád asi úplně nepochopil. Přišlo mi to místy takové zmatené. Pro méně náročné čtenáře je to super, ale já nemohu dát víc než tři hvězdy. Pokud čtu opravdu dobrou knihu, odkládám ji s tím že se k ní jednoho dne až mé vzpomínky na ni vyblednou vrátím... tady to ale neudělám.

05.03.2022 3 z 5

David Copperfield David Copperfield Charles Dickens

Jedním slovem: Nádherné
Sem tam se mi stane, že dostanu chuť přečíst si nějaké to dílo klasické literatury. Tato kniha v mnohém předčila má i tak dost vysoká očekávání. Davida jsem si zamiloval hned jak se narodil. By jsem uchvácen tím jak Dickens dokázal popsat dětský pohled na věci, u kterých často tápají dospělí. Všechny Davidovi nepřátele jako třeba nevlastního otce a jeho sestru jsem z duše nesnášel a naopak jeho přátele zbožňoval. Rozmanitost postav je podle mého názoru úžasná. S Davidem jsem toho prožil opravdu hodně, chvíle nekonečné blaženosti i smutku ze ztráty milovaných.
Často se mi u knih stává že na konci se sám sebe ptám jak asi dopadla ta a ta postava? Dickens mě v tomto směru velmi příjemně překvapil a k mé plné spokojenosti nastínil osudy snad všech co jsme s mým předrahým přítelem Copperfieldem poznali.
Jak už jsem psal, jedním slovem: Nádherné

04.03.2022 5 z 5

Chytám svůj život Chytám svůj život Lukáš Krása

Náhled do života jednoho z našich předních rybářů, zaměřujícího se hlavně na lov kaprů. Od skromných dětských začátků, přes období rybářského dospívání a první zahraniční úspěchy až po založení vlastní firmy. Moc hezky napsané, spousta nádherných fotek. Pokud jste milovníci rybaření(hlavně kaprů) je tohle rozhodně skvělá volba.

03.03.2022 5 z 5

Vyhnanství Vyhnanství Simon Scarrow

(SPOILER) Díly série, probíhající v politikou přetékajícím Římě, mi úplně nesedí, naštěstí se Cato tentokrát dostal aspoň na nepokoji zmítanou Sardinii. Morová epidemie mě zklamala, čekal jsem víc. Celkově knihu hodnotím jako lehce nadprůměrnou. Autor už mockrát předvedl, že legionáři (a i pretoriáni) dovedou předvést mnohem víc. Bál jsem se že Macro ze série úplně zmizí... Ufff ne v příštím díle je zpět. A my se konečně vracíme zpátky tam, kde jsem si oba hrdiny nejvíce zamiloval. Není provincie barbarštější a drsnější než Británie, tak hurá tam...

26.02.2022 3 z 5

Hřbitov trpaslíků Hřbitov trpaslíků Petr Boček

Tohle je opravdu skvělá jednohubka. Přečteno jsem měl během chvíle a celou dobu se mi v hlavě honily teorie jak to asi skončí. Často když autor nastínil minulost některé z postav jsem si říkal komu já to sakra fandím? Hororové brutality byly skvěle prokládány vtipem a celkově náhled do života moderního trpaslíka mě dostal (práce, bydlení, nákupy, alkohol,...)
Nemohu jinak něž dát pět hvězd, dlouho jsem nenarazil na nic až takhle originálního. A ten konec... sááákra to byla bomba. Na závěr knihy mi blesklo hlavou otřepané a potvrzené: Poturčenec horší Turka... a být Vámi určitě bych zjistil proč.

13.02.2022 5 z 5

Lovec jelenů Lovec jelenů James Fenimore Cooper

Už delší dobu jsem se na tuto knihu chystal a nedávno konečně přišel její čas. Měl jsem chuť na nějakou dobrodružnou oddechovku. No teda naběhl jsem si... a to hodně. Kniha rozhodně není špatná, ale mě to prostě vůbec nesedlo. Vzletná řeč jen natahovala veškeré situace, kterých jsem byl svědkem. Celkově se mi čtení strašně táhlo a děj mnohdy vůbec nechtěl hnout z místa. Detailní popisy úplně všeho co se v knize byť jen mihlo byly super, ale i tak další díl číst nehodlám.

10.02.2022 2 z 5

Když padaly hvězdy Když padaly hvězdy Jan Kucin

Tři hvězdy, dal bych dvě a půl, ale to bohužel nejde.
Hlavní námět o světě ze kterého se před stovkami let ztratila magie, a teď se pomalu vrací se mi moc líbil. Realizace mi ale přišla tak nějak polovičatá.
Ze začátku jsem měl problém se začíst, ale pak se děj rozjel, dalo se do něj ponořit a potom... bohužel následovala část kde vše zase pro změnu poněkud stagnovalo. I přes sympatickou partu hrdinů se během mého čtení stále střídaly tyto dva výše popsané pocity, takže lépe knihu hodnotit nemohu i když věřím že si své příznivce určitě najde.

24.01.2022 3 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Hrdina příběhu je takový ,,Český Rambo‘‘ (vlastním jménem podle všeho Ctirad) je elitní zabiják (krycím jménem Strašák). Jak sám říkal, s tím mu hodně pomohla rekvalifikace, dřív byl paleolontologem, bohužel pro nedostatek studijních grantů začal místo vykopávání mrtvoly vyrábět (jasně asi si dělal p***l když to tvrdil, ale co když ne???). Sakra tenhle chlápek byl prostě sympaťák hned od začátku, byl brutální, efektivní, vtipný a zase brutální. Navíc sypal z rukávu jednu legendární filmovou hlášku za druhou a tím u mě nahnal další body.
Kniha celkově je brak… ale opravdu velmi povedený. Děj valí a mrtvoly se vrší jedna na druhou, a tak to má být. Prostě rychlé odpočinkové čtení, kde nepřemýšlíte, jen se vezete a vlně akce.

13.01.2022 4 z 5

Atentátník Atentátník Ulf Schiewe

(SPOILER) V první řadě nemám moc rád dějiny 20. století, takže jsem se trošku bál, že zrovna tuto knihu odložím, nakonec se tak ale nestalo a byl jsem velmi příjemně překvapen. Autor si vypomohl vymyšlením příslušníků tajné služby, snažících se odhalit atentátníky než bude pozdě (což bylo jedině dobře, bez nich by příběh neměl ten potřebný spád), přitom děj proplétal s osudy a strastmi mnohdy váhajících atentátníků a budoucích obětí. Malou třešničkou na dortu byly jakoby sepsané novinové články různých dobových periodik, jimiž je děj proložen a které pojednávají o návštěvě Sarajeva. Kniha asi nebude nic pro historiky, ale jinak se určitě povedla.
Nebál bych se říct, že tato konkrétní kniha je velmi povedeným ,,špionážním'' románem z roku 1914.

07.01.2022 4 z 5

Ve stínu války Ve stínu války Jarmila Stráníková

Nebylo to nějak ono, i když se mi kniha dobře četla (odsýpalo to), hrozně jsem se motal v ději. Skoky v příběhu mezi jednotlivými postavami a rozsekání děje do někdy i půlstránkových odstavců to prostě nebylo ono. Líbilo by se mi kdyby, postavy dostaly více vlastního prostoru, s tím skákáním mi dlouho trvalo, než jsem se s mini nějak seznámil. Přitom nápad popsat dopad války na prostý lid té doby mi přišel opravdu zajímavý, ale podle mě se z toho dalo vytřískat daleko víc.

04.01.2022 3 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

(SPOILER) Říci to ve zkratce, ale jak? Možná takhle: Geniální, grandiózní, gigantické, vskutku gargantuovské … ne není to konec, pouze mi došla superlativa, díky Pane Pudinku, vnášel jsi do děje sadismus na úrovni jako nikdo jiný.
Knihu jsem už četl poněkolikáté, neomylně patří k období Vánoc, když vidím, že se blíží ten čas, romantická zasněžená krajina, pohodová atmosféra, láska a mír všude okolo… tak to prostě musím něčím přerazit a Asfalt to přerazí pořádně, rozerve to na kusy a ty potom rozmačká na kaši a ve finále zapálí náloží tertytolu, protože bez něj by tomu něco chybělo. Dle mého názoru se jedná o naprostý unikát, brutální humor, drsné hlášky, vtipné situace se najdou co pár stránek (někdy i řádek), prvky fantasy, scify, odkazy na legendy popkultury, nekončící akce,….
(,,Kámo, chtěl jsi aby to byl kratší komentář!!!'')
(,,Kratší to nejde je to tak skvělé!!!'')
Jestli se chcete svézt na vlně krve, jako surfovací prkno mít čerstvou mrtvolu a přitom se naplno zasmát je tohle správná volba se vším všudy (jediné co mi chybělo, byl nacistický poklad, jinak bylo v knize absolutně všechno).

04.01.2022 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

(SPOILER) Na knihu jsem narazil náhodou a po tom co jsem viděl její hodnocení jsem si řekl, že se po delší době rád přečtu kvalitní thriller, jenže ouha kvalita se nekonala. Do strany 70 to šlo, pak už to na mě bylo moc.
Poslední dobou se v každém thrilleru hlavní hrdinka řeže, protože má trauma z minulosti (teda pokud to není hrdina, ten pro změnu chlastá, protože má trauma z minulosti). Ale jako jo, můj osobní názor je takový, že být normální by byla nuda. (to je jen taková drobnost na kterou možná narážím jen já, ale přejděme k důležitějším věcem)
Mimo jiné mi hodně vadila celková překombinovanost (už to slovo je zlo). Mám rád vychytralé pachatele, ale tohle už bylo trochu moc. Osobně by se mi víc líbilo, kdyby všechny příběhy byly napsané jako samostatné povídky, ale i takhle bych to nějak bral. Moje hlavní problémy jsou s jednotlivými pachateli. Vezmu to postupně od těch nejmenších blbostí a po ty opravdu topové.
Pachatel jedna (krycí jméno Hamánek): Jak si můžu být jistý (jako velkej šéf v pozadí), že se borec na samotce zabije a tím pádem mě nenapráší? A to že si překouše zápěstí? Jako vážně. Jen tak si pan kravaťák prostě párkrát kousne a je to? A policajti klidně dají takového maníka na samotku, aby si v mrtvém úhlu cpal pupíček? Prostě žádný stálý dozor. Fajne.
Pachatel dva (Svatoušek): Nikdo si neproklepne, jestli mladej kněz říká pravdu? Nikdo se neptá jeho nadřízených (ne úplně tam nahoře, ale třeba jen na diecézi)? Ne. Je to kněz tak mu prostě věříme a on si náhodou naběhne. Navíc bude děsně vtipný, když to té nové v týmu neřekneme :D (nad vanou slz se nepozastavuju, prostě to nějak udělali, najali si všechny plačky na zemi nebo tak)
Pachatel tři (Návštěvník): Nikdo z rodiny už nevychází z domu, nikoho z nich už x měsíců nikdo neviděl a nikomu to nepřijde divný. Děti nechodí do školy, přátelé, rodina prostě nikomu nechybí. (chudáci děti neměly žádné kamarády)
Pachatel čtyři (Miláček): Jasný příklad toho, že s penězi je možný všechno (jako úplně). Můžu zlikvidovat milenců kolik chci a všem je to u zadele. Personál i rodina jsou absolutně loajální, hlavně když platím (zahradník před domem přesazuje tulipány a hele tu lebečka tu kostička, ale tak nic tak ty cibulky asi budou někde kousek jinde o nic nejde, masovej hrob má na zahradě kde kdo, lidi kdybych náhodou měl někdy firmu taky bych chtěl takové věrné zaměstnance). A nesmím opomenout další věc, co mě rozpaluje do běla: Proč je v každý podobný knížce médium? U mě to tu knížku strašlivě degraduje (to slovo uznávám jen jako stupeň propečení steaku, nejlépe hovězího).
Pachatel pět (a je tu finále, Blázínek): Vyšetřovatel co má stovky let zkušeností vyvraždil svoji rodinu a nechal si je doma hnít, aby s ním zůstali. Přičemž byl zmanipulován pomocí několika nahrávek, co mu poslali z vězení. Jo ok. Zase nikdo manželku a syna nehledá a nikomu nechybí (milenec, přátelé, rodina, ano je to šokující, ale ani ti dva neměli žádný kamarády).
Safra to jsem se rozepsal a asi bych si ještě na něco vzpomněl, ale myslím, že stačí ne? :D

19.05.2021 1 z 5