ctenar2846 ctenar2846 komentáře u knih

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Prvních pár desítek stran jsem se bál, že se mi do rukou dostal nějaký ten dívčí román, ale nemohl jsem se víc mýlit...
Milá Brynhildička se mi během chvíle dostala pod kůži a rozpoutala krvavou lázeň za kterou by se nemusel stydět ani Hannibal Lecter nebo Benjamin A. Miller. Úplně jsem cítil tu železitou pachuť krve....
Chvílemi jsem se divil proč jí vlastně fandím? Zastaví ji někdo konečně? Jak to může skončit? Podtrženo sečteno kniha má pět hvězd plným právem.
Na konci autorka vysvětluje přidání postavy Jamese Leeho a prostoru pro sestru hlavní ,,antihrdinky'' za mě to byl rozhodně krok správným směrem, který přinesl kýžené ovoce (hlavně pomeranče).

27.08.2022 5 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

No jako WAU...

Já osobně nejsem úplně fanoušek lodiček nebo letadýlek, ale tohle bylo super. Skvěle promyšlená alternativní realita kde se Česko-slovenské království střetne s Ruskem. Popisy bojů na moři, náletů, velící mašinerie armády i rivalita mezi letectvem a námořnictvem,... no a bylo toho prostě hrozně moc co se mi líbilo. Těším se až se vrhnu na další díly.
Rozhodně mohu všem příznivcům alternativní historie všemi deseti doporučit.

17.08.2022 5 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

Byl jsem velmi překvapen jak moc se kniha liší od filmu a to snad ve všech směrech. Filmový sympaťák Rambo je to mnohem, mnohem vražednější a pokud mohu soudit... fandit mu nebudete. Pro mě osobně to celkově bylo průměrné. Kdybych to měl zhodnotit jednou větou bylo to o souboji dvou odhodlaných a neústupných mužů.

14.08.2022 3 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

A proto se Satan stal matematikem...

Jako proč ne? Četlo se to samo, každou chvilku nějaká záhada, rébus, nápověda nebo vodítko. Kdybych to měl k něčemu přirovnat tak je to taková česká Šifra mistra Leonarda.
Opravdu zajímavá kniha na jedno odpoledne.

27.07.2022 4 z 5

Světy bez hranic Světy bez hranic Bertil Mårtensson

(SPOILER) Tohle se mi hodnotí opravdu obtížně.

První část byla sympatická pohádka pro odrostlejší děti. Celkově moc hezky napsané s (za mě) velmi propracovanými popisy prostředí a okolí (konkrétně tma jeskyně nebo skalní strž byly popsány opravdu na jedničku).
Část druhá už byla o dost složitější a přiznám že jsem se v ní častěji ztrácel. Bylo to něco jako když si laboratorní králíček uvědomí svoji vlastní existenci a začne se ptát: Proč? Což neúprosně míří k existenciální krizi a rozkrývání pravdy o skutečnostech světa.

,,Jsem cizinec někdy i tady, napadlo ho. Někdy se cítím cizí i tady, ve světě, který jsem já.''

Závěrem musím podotknout jednu věc. Nejsem si jistý jestli bych druhou část knihy zařadil do sekce Pro děti a mládež.

27.07.2022 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velmi silný příběh, kde se romantické představy o hrdinství dospívajících chlapců srazí s krutou a brutální realitou války. Hlavní hrdina Pavel popisuje svůj vstup do armády, výcvik i první setkání se smrtí.
Kniha na mě velmi zapůsobila svojí autenticitou. V mnohých situacích jsem se cítil jako bych sám stál v Zemi nikoho a slyšel hvízdání střel a výbuchy kolem.
Během čtení jsem taky mnohem lépe pochopil proč je autor označován jako člen takzvané ,,Ztracené generace'' stejně jako hlavní hrdina jeho knihy.

24.07.2022 5 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Už po chvilce jsem pochopil proč se autor ředí mezi velikány světové literatury. Velmi pěkný a přímý styl popisu okolní krajiny a situace té doby mne opravdu hodně oslovil. Co mě ale úplně dostalo bylo, jak málo stačilo k tomu aby mě autor seznámil s postavami románu. Během několika málo vět jsem měl pocit že je znám už hodně dlouho a hodně dobře. Byla skvělá myšlenka spojit lidi co spolu nemají vlastně téměř nic společného a ukázat co jsou vlastně zač a před čím ,,utíkají''.
Kniha stojí za přečtení všemi deseti, tak honem než Vám to ujede.

12.07.2022 5 z 5

Krutá hra Krutá hra Dan Simmons

Toto byla kniha na tři hvězdy, ale...
když mě byl ten (super)detektiv Joe tak sympatický. Dějově to bylo předvídatelné, jasně, ale jak to skvěle odsýpalo. Byl to první román ala ,,drsný Harry'' co jsem četl a rozhodně si přečtu i pokračování. Nenápadný začátek během chvíle přešel k rutinnímu překračování mrtvol a to nás baví. Zabijáci typu Řezníka, Dána a samotný masakrozní konec hlavní linky byly už jen třešničkou na dortu.
Abych nezapomněl autor si dal opravdu záležet co se týče popisu zbraní (za mě další body nahoru). Když jsem to četl, jako bych ten kvér držel v ruce a prohlížel si ho.

10.07.2022 4 z 5

Nepřítel Říma Nepřítel Říma Ben Kane

Na rozjezd série určitě dobré. Sice je tam už mnohokrát omílaný motiv přátel, které válka postavila proti sobě, ale nevadí. Není to první kniha, kterou jsem od autora četl a řekl bych že se každou knihou posouvá dál (k lepšímu samo sebou). I když dobře vím jak válka skončí rozhodně si tuto sérii nehodlám nechat ujít.

04.07.2022 4 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Bizarro fiction? No super to bylo!
Originállní, vtipné, brutální,... prostě všechno co má správná romantická komedie mít. A happyend? No musel jsem zamáčknout slzu nad tím romantickým masakrem.
Rozhodně si přečtu něco dalšího od tohoto autora. A myslím že už mám i vybráno... Jdu do pi... ewwm... totiž vaginy.

17.06.2022 5 z 5

Kejda Kejda Dan Černý

Rychlé, vtipné, lechtivé, brutální, nápadité...
Ode všeho něco a já se KRÁLOVSKY bavil.

15.06.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Kniha rozhodně zaslouží pozornost. Věřím, že v ní každý něco(nebo někoho) pozná...

Smutnou pravdou je, že jsme stále stejná zvířata a i když je to škoda, asi se na tom nikdy nic nezmění.

12.06.2022 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Velmi dobré. Všechny tři hlavní dějové linky byly něčím zajímavé a následně se skvěle propletly. Celá kniha působí jako skvělý úvod k dlouhé sérii (což podle všeho asi i je). Každou chvíli je zmíněn nějaký další národ, další království, další událost,...
Celkově musím říct, že mě hlavní hrdinové opravdu oslovili a já se s nimi moc rád znovu shledám.

12.06.2022 4 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Možná se pletu, ale asi nikdy se mi nestalo aby mě samotná předmluva knihy tak moc bavila. Už to mě dostalo.
Celkově se často setkávám s tím, že v antologiích je to jako na horské dráze, tahle je podle mě výjimkou, povídky jsou na opravdu vysoké úrovni. Nemohu říct, že by byť jen jediná nebyla něčím zajímavá a pro mě osobně přínosná. U některých mě opravdu mrzí, že není nějaké pokračování... navazující kniha... nebo cokoli z popsaného světa.
Kdybych měl vybrat ty opravdu top: Zachránil jsem Mendela, pánové! (vtipné, zajímavé s přímým odkazem na velikána vědy), Královnovrazi, Nedžentlemenská dohoda, Operace Fénix (kde to Pepa s Ádou dají dohromady s vyhlídkou na světovládu), Pláž, Mendel 47 (odkaz jak na Mendela tak na můj oblíbený Den trifidů), Sousedská láska (lidi jsou bohužel pořád lidi, a tak se i chovají).
Celkově se mi kniha zdá jako důstojná oslava dvoustého jubilea narození otce genetiky.

29.05.2022 4 z 5

Vojna a mír - část první Vojna a mír - část první Lev Nikolajevič Tolstoj

Tak já asi nikdy nebudu fanoušek Ruské klasiky, ale šanci jsem tomu dal. Celkově to bylo fajn čtení, ale když to srovnám s jinými klasickými díly literatury tak to bylo o něco slabší. Pokud bych to měl třeba posoudit podle poslední čtené (Davida Copperfielda) tak mi prostě postavy zas tak moc nepřirostly k srdci a že jich tam bylo požehnaně. I tak ale nemůžu dát méně než čtyři hvězdy.

14.05.2022 4 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Už první díl jsem si strašně užíval a tak jsem se trochu bál co mě čeká, ale... už po chvíli jsem byl nadšen. Autor dokázal už tak skvělý první díl ještě v mnohém překonat. Hrozně mě bavilo objevovat nový a originální svět tam nahoře do jehož fungování byla možnost nahlédnout. Propracované peklo prvního dílu a jeho zákony? To bylo skvělé a nebe rozhodně nezaostávalo. Lidstvo jako šťastný zdroj energie využívané anděli je prostě úžasná myšlenka. Hlavní záporák mě taky docela dostal. Jedním z jeho kroků bylo to, že skoupil všechny noviny a pak jimi podporoval své vlastní mocenské zájmy. Jak on se to jmenoval... Bylo to něco na A...A... A...
Ne. Nevzpomenu si. Tak mu budu říkat třeba Andrej. A tenhle Andrej mi bravurně předvedl, že demokracie je prorostlá korupcí a pletichařením i v nebi (je to smutné, ale podle všeho to i tam funguje jako tady).
Závěrem musím ještě jednou vyzdvihnout tu všudypřítomnou originalitu obou dílů. Popravdě nevím co by se mohlo dál dít, ale doufám že to tímhle nekončí.

PS: jestli vás někdy zajímalo jak bude vypadat bitva mezi zfanatizovanými anděli (obouruční meče, kopí a nějaké ty granáty aby to mělo trochu šťávu) a Satanovou legií (štíty, sekery, kladiva a pár pušek) tak určitě neváhejte. Je to přece čest bránit samotné Peklo.

13.05.2022 5 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

Opět jsem se pustil do dobrodružství po boku Uthreda z Bebbanburgu, ten je sice už v požehnaném děděčkovském věku, ale stále řádí jako za mlada. Proto jsem i já neváhal vzal svůj soudek řídkého piva, ovesné placky nevalné kvality (děkuji moc myšky), sušenou rybu a vyrazil s ním... A dobře jsem udělal. Nepřítel totiž nikdy nespí...

Celou knihu jsem si hrozně užíval, od popisu veslování po moři až po boj ve štítové hradbě. Celá tato série má velmi vysokou úroveň, kterou si i přes to, že tohle je už dvanáctý díl stále drží. Milovníci historických románů neváhejte, než se Normy chopí nůžek a rozhodnou jinak...

30.04.2022 5 z 5

Gaiin štít Gaiin štít Kevin Hearne

První díl byl pro mě něco super nového, i ten druhý jsem ještě hltal, ale potom...
Sáááfra jak se to mohlo stát, že se Atticus stal jedním z těch průměrných? Už ani Oberon nemá dost sil a hlášek na to aby tuhle sérii nějak vytáhl z irského močálu kam pomalu zapadá. Je zatracená škoda, že to po tom vtipném a kulervoucím začátku takhle klopýtá. Vše je hrozně jednoduché a předvídatelné. Asi nejlepší povídkou za mě byla: Dva krkavci a jedna vrána.

27.04.2022 3 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Tak koukám, že jsem tu jediný kdo filmovou Věc ještě neviděl, ale to bylo podle mě jen dobře. Pokaždé mě dostane když čtu nějakou starší žánrovou klasiku, říkám si: To není možné, že už je to tak dávno co tohle někdo napsal. Neuvěřitelné když se v předmluvě dovídám, jak se dílo ,,znovu objevilo'' v archivu. To jakože ,,pátrání'' se mi hodně líbilo. Tahle novela se rozhodně neztratí ani dnes.

27.04.2022 4 z 5

Algar tarch Algar tarch Karolina Francová

Za mě to bylo takové polovičaté, místy mi to přišlo zmatené a nedodělané. Všichni přežili a hurá happyend. Přišlo mi celkem škoda, že nový a docela zajímavý svět byl odsunut do pozadí. Co bylo asi úplně nejhorší tak to byly náznaky sexuálních scén. Odpad to určitě není (dobře se to četlo a byly tam i světlé momenty), ale věřím že by se to dalo hodně vylepšit.

22.04.2022 3 z 5