Krutá hra

Detektiv bez licence Joe Kurtz býval soukromý detektiv – než se rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou a brutálně pomstít vraždu své partnerky. Když se po jedenácti letech vězení vrací do Buffala, nemůže být o obnovení licence ani řeč, přesto se najdou jistí lidé, kteří jsou ochotní ho najmout a využívat jeho služeb načerno. Práce pro mafiánského bosse Farina ovšem znamená, že se velice brzy najdou i další lidé, kteří si budou přát vidět Kurtze co nejdříve pod drnem. A nebude jich málo…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14455/kruta-hra-3h3-14455.jpg 4126

Joe Kurtz, detektiv bez licence 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, BB art

Hardcase, 2001

Kniha Krutá hra

Corso

Vytunena nabusena "drsna skola". Nie je to Simmons ako ho zvycajne pozname. Skoro by som povedal, ze taky oddych pomedzi jeho 700 stranove rozvlacne diela. A prave taketo knihy byvaju srdcovkami autorov, tie hriechy spachane pomimo, pre osviezenie, pre zmenu. Pre splnenie nejakeho svojho nezabudnuteho predsavzatia. :) Je to tak do extremu vysraubovana drsnarna, ze az hranici v urcitych momentoch s parodiou. Avsak Simmons je spisovatel, ktory dokaze nesklznut do lacneho pulpu. Oproti Kurtzovi su Marlowe alebo Sam Spade taki starsi unavenejsi bratia. Poviem vam, to je niekedy tak prijemny pocit, ked viete ze kniha bude mat 200 stran a bude hotovo. Uvod jadro zaver, fajront. (Viem viem, ma to pokracovania.)

Rade
04.08.2019

Dan Simmons se s tím nepáře. Kde je ten pomalý popisný styl z Terroru? Přímý tah na bránu, děj letí bez větších kliček, k tomu vraždění se to dost hodí, popisy všech těch kruťáren jsou věcné, jako by šlo o běžnou činnost, něco, co je v životě tak trochu normál. Drsný hrdina, který se nelituje a koná, a dost drsný humor k tomu…
Chápu proto, že je někdo nadšen, ale toho násilí jako na běžícím pásu je už na mě moc, mafiánské gangsterky pro mě prostě nejsou. Možná mám velkou představivost, možná si neumím říct, je to jen kniha k zábavě… Bohužel jsem si ty vyražené zuby či vystřelené mozky zas tak moc neužila.
Ale přece jen malé plus za tu atmosféru, kdy má i mírumilovný čtenář na chvíli pocit, že by taky snadno zmáknul sejmout padoucha…
Tři a půl.

Roubas
28.06.2019

Neuvěřitelný tah na bránu, barvité postavy, výborný humor a všechno, co si od drsné, béčkové gangsterky v áčkovém obalu přeju. Joe Kurtz je řízek, do kterého bych se zamiloval, i kdyby mi snad právě vymlátil polovinu zubů. Tohle je přesně ten typ příběhů, u kterých se usmívám blahem a mám radost, že tohle byl teprve rozjezd a další dva díly mě očekávají s otevřenou náručí.

Lmslaver
18.06.2019

Krutá hra je pocta Dana Simmonse Richardu Starkovi (pseudonym D.E. Westtlake) a taky proto je Joe Kurtz obdobný grázlík jako Starkův Parker. Má svůj osobitý smysl pro spravedlnost, vlastní žebříček hodnot a vše co se mu postaví do cesty jednoduše převálcuje. Zápletka sice není bůhvíjak sofistikovaná, ale příběh je naservírován excelentním způsobem bez zbytečné vaty a já se celou četbu královsky bavil.

lachtan77
27.05.2019

Vůbec to nebylo špatné. Dokonce jsem sehnal druhý i třetí díl. Joe je sice klasický ''nesmrtelný'' detektiv, ale vcelku tam nebylo nic tak přehnaně neuvěřitelného.

mi-380
24.05.2019

Simmons už mě párkrát přesvědčil, že je skvělým vypravěčem fantastických příběhů. Tentokrát překvapil přepálenou cynickou brutální gangsterkou, kde kromě násilí nechybí sex, drsná mluva, humor a hlavně přímočarý spád děje jako z ranných reacherovek.
80% (114 hodnotících je aktuálně na stejném průměru).

… Právník Leonard Miles sledoval ty miliony tun vody, jež se hypnoticky řítily přes modrozelený okraj nekonečna, a myslel u toho na slova, která na adresu Niagarských vodopádů pronesl Oscar Wilde: „Pro většinu lidí je to druhé největší zklamání jejich líbánek.“ Nebo něco takového. Miles nebyl žádný velký znalec Wilda.
… Dalších pět výstřelů zdola v těsném sledu za sebou, hlasité zaštěkání devítky s dunivou ozvěnou. Čtyři z kulek se prohnaly těsným prostorem velína. Jedna po odrazu zasáhla Docův obličej, znělo to, jako když člověk praští kladivem do melounu. Další roztrhla vycpané rameno Kurtzova kabátu. Tohle není zrovna nejlepší úkryt, pomyslel si.
… Došla si do lednice pro pivo. Jemu nenabídla. Nalila si trochu do čisté sklenice a zapálila si cigaretu. „Uvědomuješ si, co tohle věčné půjčování auta napáchá na mém společenském životě, Joe?“
„Ne,“ zarazil se Kurtz ve dveřích. „Co?“
„Vůbec nic.“

marlowe
21.05.2019

Možná bych za jiných okolností byl za Strýčka Skrblíka a dal i čtyři hvězdičky (pár chloupků jsem v té polévce přece jenom našel), ale protože jsem Krutou hru četl paralelně s Robothamovým Štvancem, který mi trvale zvedal mandle svojí "smrtelnou vážností", neváhám ani vteřinu a Joe Kurtzovi těch poctivých pět hvězd na klopu přilípnu. Protože Dan Simmons (na rozdíl od Robothama) mě přenáramně bavil. Žádné nípání se v zanícených beďarech, nýbrž parádní přímočarý tah na branku bez sebemenší snahy dokazovat sám sobě i ostatním, jak hlubokomyslný jsem autor. Doporučuji – a do dalších dílů jdu určitě!

kap66
25.04.2019

Pořád to říkám: dobrý spisovatel umí psát i stručně. Po nekonečných hodinách strávených s japonskou modlou a jeho nejužvaněnější knihou na světě jsem si vybrala tu pravou protiváhu. Protože mi Metla, ta potvora jedna výstižná, vzala slovo, které mě po celou četbu napadalo - osvěžující - použiji ve stejném duchu: Jaká úleva! Jak úderné a vítaně nekomplikované! Už nástup hlavního hrdiny (nebo antihrdiny? - záleží na vás) mě chytil a další události kolem něj mě nenechaly vydechnout až do konce. Navíc je to i drsně vtipné, ne přehnaně, přesně to tam sedí. Nehledám mouchy, nic nevyčítám, užívala jsem si to od první do poslední stránky.