Corso Corso komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Kedze som opluval Artemis, musim spravodlivo aj vychvalit Martana. Je to ako sleh bicom, napinave, vedecky uveritelne, je to ako sa dnes vravi ludovo SURVIVAL jak sa patri. Nenudi sa pri tom clovek ani jednu stranu. Tak to dopadne ked autor premyslal, dal si zalezat. Aj na marketingu :)

12.05.2019 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Neda sa neporovnavat s Martanom. Lenze... Weir chcel namiesat novy roman podla receptu ktory tak perfektne fungoval minule. Lenze... samozrejme po novom. Budeme vo vesmire, budeme prisne vedecky presny, budeme hnat postavu do krizovych situacii. Ale dame tam tentoraz dievca, bude to ... Prepadak. Weir ja neviem... Mam dojem ze toto napisal skor ako Martana. Alebo vedel co by malo na citatela fungovat, len zapletku mu vymyslala 12 rocna sestra? A s dialogmi mu pomohla 16 rocna sesternica, ktora ma rada YA, a vobec jej nevadia priblble reci a radoby vtipne hlasky. Toto nie, touto cestou nie. Za mna hlboke sklamanie.
PS: citat ako priklad, preco som zvracal a tiekli mi krvave slzy.

"Ráno som sa zobudila nahá v luxusnej, veľmi pohodlnej posteli.
Nie, nik tam so mnou nebol. Prestaňte myslieť na samé prasaciny. Chcela som len okúsiť život, aký budem mať, keď dostanem ten milión géčok."

Ako to opisat a nespoilerovat. Az dojde k samotnemu "zlocinu"a nasledne k uteku, je spravanie a dej tak nelogicky, naivny, ze to proste nedavam. Hard sci-fi je drsna v tom ze neodpusta preslapy. Vsadza na uveritelnost. "Ako som si pribeh vysnil, tak to nejak narvem do kolajnic, ono to nevadi, ja som chcel pisat survival."
Andy Weir absolutne nezvlada vnutorne uveritelnu postavu, nezvlada dej, logicnost, akonahle nad spravanim postavy zacnete premyslat, skoncili ste. Dialogy su na urovni studenta pisuceho prvotinu. Cita sa to lahko, pomerne putave a odsejpa to, lenze proste toto nie je pre mna. Ak v stand alone hlavnej postavy z Martana urobilo dost vynimocny citatelovi blizky zazitok, tu nic z toho nie je. Netvrdim ze to uz ma navzdy pisat pribehy trosecnikov. Len tu mate pocit ze citate knizku z detskeho oddelenia fantastiky.
Dve hviezdy, jedna za par vedeckych zaujimavosti co som sa dozvedel, druha za to, ze to az tak premrhany citatelsky cas nebol.

12.05.2019 2 z 5

Cvrček a mravenci Cvrček a mravenci Jiří Zdeněk Novák

Ja neviem ci prave tato blbinka a podobne, neprispela k tomu ze mam rad knihy. :) Akoze... je to celkom mozne. Dodnes mam doma. A valil som oci, ked som niekde na martinuse ci kde videl, ze sa neustale robia dotlace! Taky maly nenapadny thriller detskych izieb. :) A tie vysekane lepenky nemaju chybu.

10.05.2019 4 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Toto bola jedna z mojich prvych "dospelackych knih", ktoru som ukoristil z otcovej kniznice a cital. Akoze popri Arabele, Machovi a Sebestovej, panovi Tragacikovi a Troch patracoch pekny kulturny skok do neznama a SOK. Srdcovka hlavne z nostalgiou, ale naozaj skvele napisany "thriller".

09.05.2019 4 z 5

Odkedy som ju dostal do ruk, (1991-2?) precital som ju uz asi 5 krat. To hovori za vsetko, aky mam asi k tejto veci vztah. Problem je jedine v tom, ze sa vzdy chystam precitat celu seriu, a dostanem sa zakazdym po druhy diel :) Raz to dam.

09.05.2019 5 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Uprimne, som rad ze to mam za sebou. 200 stran dlha expozicia prakticky bez deja. Postavy sa hladaju, citia ze nieco je zle, postupne sa stretnu. Shlus... Ende... Finito. Par vtipych momentov. Vsetko by to vydalo tak na malu nudnu novelu, len problem je v tom ze to je pokracovanie (vtedy este trilogie, ktora mala skoncit po dvoch knihach). Na zaver prilepena "radoby wooow pointa". Nove vydanie Argo 2018 ma pridanu hodnotu v ilustraciach Dana Cerneho, co je najlepsia vec na celej knihe. Vazne. Chcel som dat priemerne hodnotenie ale potom som si uvedomil ze by som to urobil len z ucty k autorovi. Hodnotim aky dojem a zazitok vo mne kniha zanechala a ako som si uzival citanie... na slabe dve hvizdecky.

01.05.2019 2 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

V skratke, nedosahuje kvality a zabavnost prvych dvoch dielov. Mozno kvoli skoro absentujucemu deju. Zhrnutelnemu do dvoch viet. Stale je to namiesane z rovnakych ingrediencii, to ano, ale mam dojem ze jedina zabavna vec v knihe ostali tie zabavne vsuvky. Polovicu knihy sa len postavy znova hladaju. Neviem... Nechapem vysoke hodnotenia tohto dielu. Keby to nebola sucast slavnej serie, necital by som :) Byt toto prvy diel, neviem neviem ci by to nastartovalo KULT.

14.04.2019 2 z 5

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Hendrik Groen

Ja mam proste beletriu formou dennikov rad, vyhovuju mi tie kratsie kapitoly. V nich ako by bolo vzdy zhrnute len to co autor naozaj chce napisat. Nijaky balast... nuz, presne ako ked si sami pisete dennik. Netusil som, ze autor bude pokracovat, hoci...dalo sa cakat, nie? Adrien Mole, Nick Twisp, Bridget Jones, neostali tiez pri jednom denniku. Aj som si vravel, nekupim si, prva kniha ma dost zasiahla, miestami smutna ako zivot na sklonku byva. Ale nakoniec mi nedalo. Nie je to pre kazdeho. Hlavne by som uvazoval, ci je to napr. vhodny darcek pre starsich rodicov. Hoci humorne, caste pripominanie vlastnej pominutelnosti a pomalej "devastacie" vasej schranky nie kazdeho bude tesit. A to je v tychto knihach vsadepritomne. Je to brane s humorom, co moze byt povzbudive Ale malokto sa tomu vyhne, tak predsa len neradi na to myslime... Individualna vec. Kazdopadne, ku knihe...hodnotenie... Dostal som presne to co som cakal a co som chcel. Dalsie prihody party dochodcov a ich male boje, vitazstva a prehry, radosti a smutky.
PS: Doporucil by som, komu sa paci, preskumat seriu "babicky" od...nejakej finky. Iny zaner, "lehke detektivno", ale rovnake prostredie a feeling. (dohladane Minna Lindgren)

29.03.2019 4 z 5

Umírající detektiv Umírající detektiv Leif G. W. Persson

Vsetko dobre, tym myslim priemerne. Zlocin spravne seversky temny, hlavna postava si ma neziskala, mozno tym zvlastne nesympatickym postojom k vlastnemu zdraviu, neviem... Kazdopadne u mna asi od polovice utrpenie, a to akurat je ta faza kedy sa ma vsetko riesit, vyjasnit, tu je to natahovaneeeeeee. Nemozem sa zbavit dojmu, ze to mohlo mat tak o 200 stran menej, a bolo by to sviznejsie. Utrapene 3 hviezdicky ale z pomsty ze ma to tak nudilo. Viem pomerne rychlo znenavidiet knihu, hlavne ked sa uz tesim na nejaku dalsiu.

26.03.2019 3 z 5

Husitství - konec jednoho mýtu Husitství - konec jednoho mýtu Vladimír Liška

Viete preco som to po prvom prelistovani uz ani nezacal citat? Reklamy uprostred kapitol? To patri mozno do casopisu!! Taketo marketingove sracky ma dokazu znechutit. Ze ake dalsie knihy si mozem od autora kupit? To patri ak... tak na koniec knihy. Bezna vec. NO. A ze je to len taka honba za senzacnou temou, som tiez zistil az doma... (pozicane z kniznice) Mozno sa nema hodnotit kniha ktoru som neprecital, ale nehodnotim dielo samotne, v tomto pripade pristup vydavatelstva, autora, formu, co tiez niekedy moze rozhodovat a zavazit. :)

14.03.2019

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Jasne, ze ked nieco vyjde roky po autorovej smrti, bude to na 90% nedorobene, vystarchane pozostalymi niekde v suplikoch a adresaroch. Len zablesky Crichtonovho umenia putavo odvypravat pribeh, a jeho umenie uchopit akukolvek temu, zaner, obdobie. Mozno to malo byt neskor uhladene, doladene, poopravovane a upravene, no uz sa nestalo. (dost nudny, pomerne rychlo ale predsa zdlhavo odvypravany pribeh, inspirovany skutocnymi postavami a budu sa mihat aj legendy divokeho zapadu... ani ryba ani rak, ani vedecke dobrodruzstvo, ani western) Avsak napriklad scenka pistolnickeho suboja alebo opisy zivota v Deadwoode su dokazom, ze by kowbojky zvladal lavou zadnou. Najvacsia moja vytka je vlastne ten mix hoci je to zjednotene a ucelene. Citajte len pre doplnenie Crichtono-bibliografie. Kto by chcel ako neskuseny zacat s Crichtonom, toto na zaciatok nedoporucujem. Nejake citatelske vychutnavanicko a posusnanicko sa tentoraz uz nekona. Utahane 3 hviezdicky.

14.03.2019 3 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Citane kedysi davno na dovolenke na chate, von cely tyzden lialo. A vy nemate nic len balicek kariet a par brozovanych knih aby nebola vaha navyse v ruksaku. Takto uvezneny som si vychutnaval prveho Clarka v zivote. Pamatam si malo, skoro sa mi to spojilo so zasypanym vozidlom z detskej sci fi Kolumbovia zo zakladne Ganymedes :) Dnes by sme to zaradili do kategorie survival alebo hard scifi. Clarke je sviezi, lahko citatelny, ma lepsie romany, ale aj horsie. Hlavne tie neskorsie. Toto je ale uz klasika a skoro... povinne citanicko pre skutocnych SF fandov. Clarke bol povodcom velkych myslienok, optimista ludskej buducnosti, ale toto je az skoro komorna zalezitost.

12.02.2019 4 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

Po Augustinovi Velikem s ktorym som bol nadmieru spokojny, skusam Otu Finka. Musim povedat... Nech Velinsky pise o prirode, o babach, o praci na sustruhu, o vrazdach, vzdy mam dojem ze vie o com pise. Ocividne svoje pribehy zasadzuje do jemu blizkeho prostredia a vidiet to. Aspon teda to co som zatial cital. Hlavna postava ma uzasny "vnutrolebecny hantec" a kazda kapitola je doslova nabita hlaskami. O jednu dve naviac, a hranicilo by to az s trapnostou :) Ale je to presne to spravne. Dialogy medzi postavami su same "spickovani". Ota je taky postpubertalny zarodok Phila Marlowa. Ked sledujem kolko osudovych krasavic sa mele okolo Oty, cisty Phil. Samozrejme odsudeny cerit socialisticke vody, lenze pozname kopu dobrej krimi z tych cias a to nie je na skodu. Vsimol som si dve veci. Uz pri inych Velinskeho knihach som zbadal uzasne nadsene zaciatky, fakt nabusene hlaskami, humorom, co v neskorsej fazi knihy,ked sa uz treba posuvat dejom, autor vzdy nejak skroti a upokojuje. Zaciatky jeho knih su proste skvele. Mna Fink chytil od prvych stran, a to fakt tato kniha ide napriec aj takymi udalostami ako su stranicka schodza. Vsetko je putave, citatelne. Nenudite sa ani chvilu nemate pocit ze chcete preskocit uz na koniec. Ja tvrdim, ze keby pan Velinsky pisal trebars o starej babe Cunderlikovej z pavlace, bolo by to rovnako skvele citanie. Od boha dar pisat mal tento clovek. Kniha samotna minimalne spociatku absolutne nepripomina kriminalku, ved je to vlastne zaciatok. Ale rozbehne sa to, nebojte. (mimochodom, moj 100. prispevok, Sampaano bublinky!!)

12.02.2019 5 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Ale ano, personifikovane zvieratka mame radi uz od cias Macka Pu, da sa to. Hoci... pri citani som si predstavoval ze to napisal Hank Moody z Californication. :)

05.02.2019 3 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Bojim sa ze o 20 rokov nik nebude vediet, co to bolo VHSky. Nech si to vygooglia deti buducnosti. Horor postaveny na tak podivnych napadoch, a v pokracovaniach je to rozvinute do este podivnejsich teorii, ze nemozem inak, len dat 5/5 u vsetkych troch dielov. Japonsko je iny svet, ine zmyslanie, tato trilogia to len potvrdila. Mam napocuvane aj ako audio dramatizacie a ja si to vzdy uzivam. Znova a znova. Toto je hudba podivnych inych sfer.

29.01.2019 5 z 5

Umění v krvi Umění v krvi Bonnie MacBird

Uprimne povedane, naplna to ducha holmesologie a dodrziava to kanon. Chvalim, ze autorka neposlala Holmesa a Watsona do boja s duchmi, so zombikmi alebo do ameriky, ako sa to stava ked autor bojuje s originalitou. Toto ma tu celkom dobru Doylovsku vonu. Kriticky pozeram na zaverecne rozuzlenie, ktore je akcne, k Holmesovi sa mi nehodi, plne chaosu, nezvladnute nelogicky spravajuce sa postavy a dialogy ako z Nicka Cartera. Za zaver hviezda dole.

26.01.2019 3 z 5

John na konci umře John na konci umře David Wong

Prvych sto stran mam dojem ze... (okej, bude to zase prirovnanie typu ked X stretne Y), Ako ked Irvine Welsh vidi Constantina , precita par Hellblazerov a napadne ho ze to dokaze napisat lepsie. Presne na 144 strane som s tym stratil trpezlivost. Nie preto ze by sa mi hnusili opisy chrobakov, zdevastovanych ludskych tiel, sialene napady, cervy a vsadepritomne na nas cihajuce peklo...to je v pohode, na to sme zvyknuti z teleshopingu. Lenze sa to zmenilo na obycajny iniciacny roman a neviem ci to primarne nie je urcene teenagerom, hoci na nich je to zase ztrasne rozvlacne a pomaly napredujuce. Zalozku som nechal v knihe, mozno o mesiac, dva... rok... sa k tomu vratim.
PS: David Wong je mimochodom majstrom nazvov svojich romanov. John na konci umre, Tato kniha je plna pavukov, vazne kamo, nedotykaj sa!, Co do pekla som prave cital. Vidno ze asi navstevoval kurzy tvoriveho pisania a nevynechal ani tie o marketingu a PR:)

20.01.2019 2 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

No, mame rok 2019... citane (zatial) treti krat v mojom zivote. Prvy krat samozrejme ako mlady zajac, hrdy na to ze cita Eca a latinske sentencie su take vzletne, mate chut si to pisat na stenu hoci bez poznamkoveho aparatu trt rozumiete. Samozrejme, citatel zvyknuty na beznu beletriu, musi byt tymto textom doslova prekvapeny.
Dnes toto dielo beriem asi ako najluxusnejsiu poctu Sherlocku Holmesovi a Watsonovi. Diskusie a lekcie z filozofie a svetonazorov stredovekych ucencov ma dnes uz neohuria. Zato tri krat po sebe citam pasaze ako stretnutie Adsona s "ruzou" jeho milostne zmatenia, nocne vypravy v kniznici, inkvizicny proces. Nemal som ani velmi v plane vracat sa k Ecovi, ale uz som sa pristihol ako listujem v "Ostrove" a "Baudolinovi".
Vzdy sa musim usmiat na konci kapitol, pri vetach typu "Ach keby si vedel mily citatel, ake veci nas coskoro postretli" :)
PS: ludia, ktori sa uspokojili s tym, ze videli film a to staci, akoby videli strom na kopci z dialky. Vidia ze to je strom, ale nevidia detaily, nevidia listy, nevidia opacnu stranu stromu, nevidia jednotlive konare. Necitat knihu znamena nedozvediet sa o mystickom sne Adsona, nevidiet portal nad vchodom do refektara. Podivne podrobne popisane tak detailne az nadobudnete dojem ze znamenaju nieco viac :)
PS2: A za akych zahadnych okolnosti to vlastne zmizol Pavel z Rimini??
PS3: A ako znelo jej meno...

08.01.2019 5 z 5

Moja Štiavnica Moja Štiavnica Anton Hykisch

Pre mna povinnost. Milujem Stiavnicu, milujem historiu a retro spomienky. Studiroval som tam len 4 roky ale ono sa to do cloveka dostane. Lenzeee... student ma ine v hlave, a az po rokoch si uvedomil, ake magicke miesto to je. Mimochodom, knihu som zhltol za tri dni, pomedzi googlil, a spominal... Krasny zazitok. Osobny. Osobity. (Trosku smutne ale pre mna vyhoda, ze som knihu nasiel v zlacnenych, za "par shupov"). Myslim ze si to nezasluzi. Je to pekne napisane, mozno obrazovy material by si zasluzil kvalitnejsi papier ale je to retro... takze v pohode to ladi. Najkrajsie kapitoly su o detstve, o uliciach Stiavnice, kostoloch, domoch, zakutiach. Vravim, nie je to pre kazdeho... nebavilo by ma citat napr.. nieco podobne o Pelhrimove alebo Presove :) Obrazne povedane, viete ako to myslim... Jedna hviezdicka navrch ide kvoli osobnemu vztahu k tomu mestu. takze... 6 hviezd

11.12.2018 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Ako pisu ludia, trosku slabsie ako prvy diel. Len poznamocka k vydaniu Argo 2015... 152-153 strana ma dostala!!!

25.11.2018 4 z 5