Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky

Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky

Známé a oblíbené dílo z pera renomovaného autora a osvědčeného vypravěče Miloslava Švandrlíka vychází potřetí ve své historii se všemi původními ilustracemi - kreslenými Mistrem Nepraktou knize na míru. Dnes již klasický titul připomínající doby nedávno minulé, v němž autor, který vojenskou prezenční službu vykonával v letech 1953-55 na pracovištích Technických praporů v západních a jižních Čechách, barvitým a osobitým způsobem popisuje všední absurdity nevšední doby Československo-sovětského poválečného přátelství a její odraz nejenom v životě vojenských branců - pétépáků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/76_/76156/cerni-baroni-aneb-valcili-jsme-za-c-sBP-76156.jpg 4.5647

Černí baroni (1.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

pedroK

Neskutečná legrace...brávali jsme ji na chatu a četli nahlas..dokola a dokola..

SSTknihy

Když se v jedný rotě sejdou lupiči, kulaci, amnestovaní diverzanti a špióni s platfusákama, obrejlenýma nebo postiženýma padoucnicí a navrch ještě pár farářů a šlechticů a k tomu všemu jeden spisovatel s vytříbeným smyslem pro (nejen) černý humor, nemůže vzniknout nic jiného než tenhle skvělý humoristický román, jehož temné poselství je jasné: Ta doba byla vážně absurdní!

Pabloo

Knihu jsem četl až po filmu, takže mě napřed trochu mátlo, že osudy mnoha postav se odvíjejí jinak, než jsem znal z filmové podoby. Četlo se to pěkně, takové haškovské, syrové, drsné...

Péťa1950

Četla jsem na koleji samizdatové rukou psané vydání. Různě jsme si to předávali a věřili, že nás nikdo neudá. Prošlo to , dneska už to není pravda. Každý zase část přepsal.

Pazúzu96

Viděl jsem i film, ale kniha je kniha. Skvělé a dnes už legendární hlášky :-).
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí :D.

AdamGranet

Senzační kniha, ke které se člověk vrací, kdykoliv má těžké dny. Nádherně vykreslené jednotlivé postavy, což by mělo být vzorem některým mladým autorům, kteří si právě s tímto dosud neporadili.

FrankCastle

Četl jsem jí krátce po vydání, táta ji přitáhl domů a já si dodnes pamatuju:
„Sestro, pište! Pacient se mi jeví jako úplně hluchý. Slyší pouze na slova kurva, bordel a jebat!“
A když vidím na obálce vepře boubelatého, tak to už ležím pod stolem :D

Karhal

Obrovsky zábavnou formou podaný, sice poněkud "zromantizovaný" život u PTP. " v akej dobe?" "v 15.st, soudruhe majore". "no, v tej dobe som aňi ja nebol majorom. a terazky hej!" skvělý čtení.

piroušek
05.12.2017

klasika, na střední škole čtení pod lavicí, měla jsem půjčeno o velké přestávce, přečetla jsem jednu kapitolu, Nepraktovské ilustrace jsou super. Knihu nedal nikdo z těch šťastnějších, z ruky, nepůjčovala se, opisovala se na stroji. Po letech jsem ji sehnala, již po roce 1990, jako dárek k narozeninám.
Film je oproti knize podle mého názoru slabý. Oproti gejzíru slovního humoru v knize je film odvar . Kniha je o hodně lepší.

topipig
09.10.2017

Nejdříve jsem viděl film, který mám nakoukán na tisíckrát. Ke knize jsem se stále nějak nemohl dostat, ačkoliv Švandrlíka zbožňuju a strašně rád čtu. Proto mě zprvu kniha trochu překvapila, Kefalín je zde vylíčen úplně jinak (klasicky švejkovsky), než ve filmu Zdeňka Sirového, kde ho hraje Ondřej Vetchý. Nebo i ostatní postavy jsou charakterně trochu jinde, ale asi po čtvrtině čtení mě kniha totálně pohltila a styl psaní Švandrlíka jasně vyplul na povrch. Já ho prostě chtě nechtě musím srovnávat s géniem Jaroslavem Haškem, oni si byli totiž v psaní setsakramentsky blízcí! Ale to neznamená, že by ho Švandrlík napodoboval, pouze jeho postavy a postavičky mají podobné kouzlo jako Haškovy figurky. Černí baroni je mistrovsky napsaná studie doby temných a těžkých padesátých let s odlehčeným humorem, který mě vždy zaručeně pobaví. Velice rád se k ní zase někdy vrátím. Kefalín, Jasánek, Vata, Ciml, Voňavka, Troník, Hamáček, Halík, Mazurek, Pernica a major Terazky!!

Leome
22.07.2017

Po dlouhé době jsem se dostala i k české knize a rozhodně jsem si vybrala dobře. Film jsem, abych se přiznala, neviděla, ale docela určitě bych měla. Pro člověka z jižního Plzeňska je navíc trochu zvláštní, číst o místech, která zná: Zelená Hora, Nepomuk, Blovice, Plzeň, Srní a x dalších... Skvělá oddychová četba.

genie
04.07.2017

Neuměla jsem si představit, že by kniha o tolik mohla předčit film, ale ano ... a to o dost. Opravdu skvělé zpracování, skvělý děj, vtip, postavy ... Doporučuji.

kami16
11.06.2017

Za mě velmi dobrá kniha, ve které je všechno co tam má být. Skvělý vtipný děj, momenty a ty postavy. :D Nejvíce se mi samozřejmě líbil Kefalín, který dodával celé knize ten správný nádech. A samozřejmě nebyla nouze o jeho vtipné zážitky, jako například Ráj vepřů, nebo zpěvačka kapely, která si sedla prdelkou na rozžhavená kamna. U toho jsem se vážně hodně nasmála. :)

Manyna
09.06.2017

Naprostá pecka! Fakt jsem se královsky bavila. Nikdy bych neřekla, že mě tahle knížka tak chytne. A postavy - jsou všechny bombastický, samozřejmě největší kabrňák jsou Kefalín a Terazky a ostatní jim úspěšně sekundují. :)

ses3
03.04.2017

Pěkné příběhy, ale zas tak unešená z ní nejsem. Možná proto, že jsem tu dobu nezažila, ale od autora jsem četla i lepší knihy.

Metroušek
14.03.2017

Pro mladší, aby věděli, co to byl samizdat. Kamarádu Honzovi se jednou za socialismu dostali do ruky zakázaní Černí baroni. Koupil si tenké průklepové papíry a kopíráky, vložil pět průklepáků a čtyři kopíráky do psacího stroje, a začal dvěma prsty ťukat neboli datlovat. A své dílo za čas zdárně dokončil. Jeden výtisk si nechal, a čtyři dal přátelům. Byl jsem jedním z nich. Svého strojopisu si patřičně vážím.

Kačudovič
28.01.2017

"Boha jeho! Oni tu jebú. "

28.08.2016

"Terazky" jsem dočetla a je to naprosto super knížka. Nemyslela jsem si, že mě tak chytne.

Eicherik
20.07.2016

Miloslav Švandrlík je můj oblíbený spisovatel. Tahle knížka má mimo své literární hodnoty ještě hodnotu vzdorovou, protirežimní. Za totality to byla undergroundová knížka, kterou ti šťastnější vlastnili v podobě vydání z roku 1969 a ostatní ji četli v cyklostylovém provedení, které mělo podobu strojopisu. Nečetli jsme Havla ani jiné chartisty, které jsme stejně neznali. Černí baroni byli literaturou těch, které tak dobře vystihl televizní seriál Vyprávěj.

MP17
18.07.2016

Film mám rád, předlohu neignoruje, ale jen jemně zkracuje, podle mě dobře vystihuje tu dobu a atmosféru knihy.

Kniha samotná je samozřejmě o dost intenzivnější a lépe člověka seznámí s fungováním Pomocných technických praporů. Vtipů a scének, kdy se čtenář směje nahlas je tu velká spousta, stejně jako sympatických a výrazných postav napříč profesemi a hodnostmi. Švandrlíkův humor je navíc vždy na úrovni a i když nešetří ve vyprávění vulgaritami, nikdy to není prvoplánové a vždy se to hodí.

RudýOnkel
15.07.2016

Toto jesť základom chápania tehdejšej doby. Po praudě rečeno, kniha aj film sú výborno urobené. A na Terazkyho budu spomienať do konca svojho života, dokud mňa driv něchytne Alzhajmer :D
Čo bolo, to bolo. Kniha aj film su něprekonatelné :)

AllyKumari
10.07.2016

Ač pevně zasazená do komplikované doby, zůstává tato kniha a její humor nadčasový. Blbost květe věčně! :)

MadlenkaM
18.06.2016

Skvělá, vtipná, čtivá kniha. Doporučuji.

sulcv
21.05.2016

Knížku jsem už četl několikrát a stále mně baví. Je to ukázka , že i o v podstatě smutných věcech se dá psát humorně. Pokaždé si najdu něco nového.

ma71
27.01.2016

Absolutní jednička vojenského humoru. Četl jsem poprvé v roce 1991 při dosluhování původně dvouleté základní vojenské služby. Jako "mazák", jsem si to vyloženě užíval. Mnohokrát jsem při četbě ronil slzy smíchu a smál se tak nahlas, až mi spolubojovníci nadávali, že nemohou v klidu spát. Načež jsem jim některé úryvky předčítal nahlas. Nejen že stejné postupy zelených mozků fungovaly i v této době, přístup nás záklaďáků se rovněž nijak neodlišoval. Prostě kniha prožitá na vlastní zkušenost. Moc rád se k ní vracím. Bohužel, film je jenom slabý odvar.

lucie.8
14.01.2016

Naprosto úžasná kniha se skvělým humorem. Už dlouho mě žádná kniha nepobavila tolik, abych se nahlas smála v autobuse :)

jiriluk
06.01.2016

Kniha, u které jsem musel přestávat číst na desítky minut, protože jsem brečel smíchy a válel se po zemi. Jedna z mých nejoblíbenějších. "Tak co cigoš ? a Laco vylezl na strom a u zůstal tam až do večera"

martin6849
07.09.2015

Výborně jsem se bavil a párkrát se i nahlas smál. Co více by měl člověk od humoristického románu čekat? Navíc to vůbec nebylo blbé a když se nad tím člověk zamyslí, tak major Terazky byl vlastně docela hodný člověk.

kreyson
08.08.2015

Hlavně nesrovnávat s filmem ani seriálem. Ve filmu jsou splácaný postavy dohromady, v knize je to hezky rozvedený a všechny postavy mají dost místa.

svickop
26.03.2015

Předně se musíte smířit s tím, že autor popisuje pouze ty veselé zážitky ze svého vojančení u PTP v 50. letech, což je téma a doba, která ne každému může vyhovovat. Švandrlík potvrzuje, že je skvělý vypravěč, čtení má švih, je to lehké a velice zábavné. Z tohoto dílka se pomalu ale jistě stává klasika.