Corso Corso komentáře u knih

Moja Štiavnica Moja Štiavnica Anton Hykisch

Pre mna povinnost. Milujem Stiavnicu, milujem historiu a retro spomienky. Studiroval som tam len 4 roky ale ono sa to do cloveka dostane. Lenzeee... student ma ine v hlave, a az po rokoch si uvedomil, ake magicke miesto to je. Mimochodom, knihu som zhltol za tri dni, pomedzi googlil, a spominal... Krasny zazitok. Osobny. Osobity. (Trosku smutne ale pre mna vyhoda, ze som knihu nasiel v zlacnenych, za "par shupov"). Myslim ze si to nezasluzi. Je to pekne napisane, mozno obrazovy material by si zasluzil kvalitnejsi papier ale je to retro... takze v pohode to ladi. Najkrajsie kapitoly su o detstve, o uliciach Stiavnice, kostoloch, domoch, zakutiach. Vravim, nie je to pre kazdeho... nebavilo by ma citat napr.. nieco podobne o Pelhrimove alebo Presove :) Obrazne povedane, viete ako to myslim... Jedna hviezdicka navrch ide kvoli osobnemu vztahu k tomu mestu. takze... 6 hviezd

11.12.2018 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Ako pisu ludia, trosku slabsie ako prvy diel. Len poznamocka k vydaniu Argo 2015... 152-153 strana ma dostala!!!

25.11.2018 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kedze uz mam tuto seriu doma, ale ako sa vravi, "kazdej pes, jina ves", proste jedna take vydanie, dalsia take, povedal som si "Preco nie". Mam rad komiksy Dana Cerneho. Ilustracie a graficke prevedenie je presne to prave, co od humornej knihy ocakavam, a Dan tomu pridal este jeden drobny level navyse. Takze nastal cas mat doma nie 5, ale 10 knih Stoparova pruvodce :)
K samotnemu romanu sa nebudem vyjadrovat, je to klasika najklasikovatejsia, a uz bolo o nej povedane a napisane vsetko. 5 hviezd bez diskusie. Cital som to zatial 4x a je jasne ze takato vec s vami ide zivotom jak Maly princ alebo Deti z Bullerbynu.

19.11.2018 5 z 5

Zpověď a jiné nepříjemnosti Zpověď a jiné nepříjemnosti Michail Michajlovič Zoščenko

Ked na nu natrafite v antikvariate, uz len kvoli obalke ju budete ignorovat. To su presne knihy po ktorych len preletite pohladom a okamzite ten vnem vytesnite :) Avsak chyba, toto je silny odvar humoru, a ak mate radi trochu specificky humor, okoreneny ruskym clovecenstom, budete sa bavit. Ja som si hned na prvych dvoch stranach tri krat uprskol. Su slabsie, su lepsie. Lenze niektore slovne spojenia vam v hlavach vykreslia take obrazky ze sa to niekedy neda. Davajte si tuto knihu po kvapkach, nezhltnite ju naraz, a budete sa bavit.

29.10.2018 4 z 5

Zajatci asteroidu Zajatci asteroidu Kir Bulyčov (p)

Uchmatnute v antikvariate, spolu s Troma rozpravkovymi pribehmi. Krasne polodivne ilustracie Svatozara Mydlo-a :) Inak rozcital som ale uz som asi prilis stary. Ale stoji za to aspon listovat. Na Alenke som vyrastal, od Bulycova mam doma vsetko co u nas vyslo, takze... vlastne take doplnenie zbierky. Nedocital som ale vravim, nie som uz cielovka. Hoci... retro, dnesnym detom to nepovie nic, mozno prave my 40tnici sme jedina cielovka.

27.10.2018

Krvavá fontána Krvavá fontána Jaroslav Velinský

Stvrty, a zase uplne iny pribeh Augustina Velikeho a jeho partakov. Tentoraz skoro ducharina, a k zlocinu dochadza aaaaz niekedy v poslednej tretine. A az potom dostaneme dokazy, ze mozeme tuto knihu zaradit k detektivkam :) Mrtvolami sa to nakoniec predsa len hemzi, ale duchmi tiez. Ja som sa bavil. Zase dobre napisane dialogy, ktore su nosnym pilierom pribehu. Samotna krimi zapletka nie az taka objavna a mozno si pomaha nie nelogicnostami, ale aspon takymi barlickami, aby to ku koncu do seba zapadlo. Ale stale skvele citanie. Nebyt autor zaradeny v dobe normalizacie za "zavadneho", mohli sme sa dozit par skvelych filmov na namety tejto serie. Ech... raz sa k AV vratim... medzitym vyskusam Otu Finka.

25.10.2018 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Toto sa raz stane klasikou!!! Ako sci fi prechadza vyvojom ako kazdy zaner, tak mam dojem ze citatelia stale tuzia po dielach zlatej ery. Musel prist niekto z Ciny, aby napisal podla mna jedno zo zasadnych hard scifi minimalne tejto dekady? Neviem. Autor je silne ovplyvneny angloamerickou SF. Myslim ze sa bude raz spominat spolu s Asimovom, Heinleinom, Clarkeom, Bradburym a Dickom. Tato trilogia KLADIE OTAZKY a ukazuje urcity scenar vyvoja ludstva. A skvela sci fi nie je len o ohurovani napadmi, ale hlavne o kladeni otazok. A ja ich mam po precitani tejto trilogie v hlave asi 50. Trosku ma sklamal zaver, ktory sa stal pre mna dost nejednoznacny, dost metafyzicky, silne symbolicky, symbolizujuci, a ponal tak giganticky usek casu a vesmiru, ze mam dojem ze proste Liu Cch-Sinovi dochadzali slova v ludskej reci. To, na com som celu dobu "ujizdel", teda hard scifi podopreta prisnymi pravidlami sa zmenila. Taktiez je nutne spomenut, ze od prveho dielu sa styl trosku meni. Ubudlo z poctu hlavnych postav, ktore nam (mne urcite) dost robilo problem orientovat sa. (fuj krkolmna veta) Zaverecny pocit? Spisovatel si s kazdym dalsim dielom bral stale vacsie susto a teda...klobuk dole.
PS: Jedna smutna poznamocka. Autor na tuto trilogiu vyhadzal napady, z ktorych by bolo niekolko plnohodnotnych sci fi romanov, a ze teda je pozehnane spisovatelov co varia z vody. Ak by sa venoval pisaniu poviedok, tato trilogia obsahuje napady, z ktorych by sa dalo cerpat cely spisovatelsky zivot. Toto je syty vyvar a fakt az trestuhodne nadhodene niektore linky alebo namety ktore sa po par stranach stratia v ohnostroji dalsieho deja a napadov. Citit ze z tejto trilogie hrozi rozvetvenie do celkom bohateho univerza pokracovani. Hoci, original je len jeden a toto je take monumentalne, ze vyzobavat napady teraz uz asi nebude najlepsie. Tesim sa do coho sa Liou pusti. A dufam ze sa to aj u nas prelozi. Som si isty ze po trebars 5-10 rokoch budem mat velku chut to precitat znova, lenze ako tie bychle vidim vedla seba na policke, tazko preglgam. Vekom stracam chut do hrubych knich. :) Takto na mna uz treti rok caka rereading Mena ruze a strasne sa na to tesim... tri roky :)

03.10.2018 5 z 5

Jamrachův zvěřinec Jamrachův zvěřinec Carol Birch

Sokujuco perfektne napisana literatura. Plne detailov. Rozpisem sa po docitani, zatial u mna Carol Birch sa tymto romanom zaradila vedla velikanov ako Parfum, Hawksmoore, Cisty, svojim uchopenim temy, mierou obraznosti, vtiahnutim do deja, rozpravanim. Bomba. (V zivote by som po tejto knihe nesiahol nebyt jednej booktuberky, co ma privadza k myslienkam, o kolkych skvelych knihach neviem!
....Few days later... V polovici knihy uz tak nadseny nie som. Definujem, co ma tak okuzlilo. A je to opis spinaveho londynskeho sveta a chudoby. Akonahle sa to presuva na lod, nudnych pasazi pribuda. Uz nie sme zvyknuti na moreplavecke dobrodruzstva. Uvazujem ze toto je mozno prva taka kniha. Ani o piratoch som dosial nic necital. :) Kazdopadne, pasaze o love velryb su uzasne, zvysok je priemerne posuvanie sa dejom. Ako ja to pociatocne nadsenie obhajim sam pred sebou???
Po dalsich par dnoch... Docitane. Ako to zhrnut a nespoilerovat? Kto nechce nech dalej necita tieto riadky. Takzeeeee... Poslednych 200 stran doslova zhltnutych za podvecer a nasledne doobedie. Od momentu stroskotania som a nevedel odtrhnut a pochopil som, ze tazisko knihy lezi az za polovicou, ze vsetko predtym je priprava, miestami menej putava, miestami uzasne napisana, ale podstata lezi az tu, za polovicou. Ked by som to mal zobrazit krivkou, kniha zacina strmo hore na 5 hviezdach, potom u mna klesaaaa na 3, aby od polovice vyskocila nazad. Subjektivne, stavim sa ze vam sa mozu pacit uplne ine pasaze, mozu vas nudit tie ktore som ja hltal. Zaver je spravne pateticky a jak sa vravi, ruka skonci v rukave, ale tak to ma byt, hlavnej postave som cely cas drzal palce a je to sympaticky chlapik. SPOILEEER! Heslovite zhrnutie, bez ktoreho nemozem ostat... Idete knihou a zazivate magicke detstvo protagonistu, prva laska, nasleduje priblble dobrodruzna cesta za drakom, aby to zavrsila tragedia a osamely boj o prezitie okorenene kanibalizmom. Komu by to takto napisane davalo zmysel? Avsak napisane je to tak, ze dokopy je to vyborny roman.
PS: navnadilo ma to na dalsie moreplavecke show. ale na stole mam Simmonsov Terror a ked vidim tu hrubku a tie bezodstavcove bloky textu, zavracia sa mi od zaludka :) Takze siaham po Starcovi a mori.

18.09.2018 4 z 5

Mrtvý z Olivetské hory Mrtvý z Olivetské hory Jaroslav Velinský

Tento treti pribeh sa mi zda vyzretejsi, premyslenejsi ako predosle dva. Vdaka tomu ze sa odohrava v lesoch v uzavretej od sveta odrezanej skupine ludi, posobi skoro komorne. Velmi dobre napisana detektivka, az VELMI DOBRE. Pre mna velke prekvapenie. Slovne postuchovanie hlavnych postav je potlacene trosku do uzadia oproti prvym dvom pribehom, a zrazu je to celkom drsna zalezitost. Uz to nie je vtipny pokus o cesku detektivku ale vyzreta zalezitost. Cital som s potesenim.

16.09.2018 4 z 5

Kronika sci-fi Kronika sci-fi Guy Haley

Potrva asi polroka kym to prejdem, popri inych knihach. Musite mat ak sa vobec zaujimate o fantastiku. Ci uz literaturu, komiks, serialy, filmy, trosku obcas o hry. Vcelku vystizne zhrnute kapitoly o spisovateloch, dielach, francizach, svetoch, serialoch, filmoch, temach. Stovky nametov na zhananie knih, stahovanie filmov a serialov :). Hodnotim vysoko vysoko. Jedina vytka, skor technickeho razu, typografickeho... drobne ilustracie, myslim ze sa to dalo vyriesit inak ako ikonkami 1,5cm x 2,5cm. Su v podstate len symbolicke. Pritom to mohol byt graficky orgazmus na kriedovom papieri! A text... je drobny, super tenke pismo! Vidim este dobre, ale ten kriedovy papier si musim davat do svetla a obracat do spravneho uhla aby som precital!!! A robte to s dvojkilovou bichlou :)

01.09.2018 5 z 5

Mačkin zabil Kočkina Mačkin zabil Kočkina Daniil Charms (p)

Mackin zabil Kockina je kompilat, vyber Jana Strasera z asi 3 Charmsovych diel. Hoci som necital originaly, pochybujem ze budu posobit osamote ucelenejsie ako toto. Kniha je ako bedna lega, ale od 10 vyrobcov a kazdy mal iny meter. Zabudnite na bezne sposoby narativu, odomknite kriticke a logicke myslenie, nechajte sa unasat a dovolte ociam len tak bezat po riadkoch. (schvalne, zoberte si papier, ceruzu, a robte si ciarky, kolko krat si v duchu poviete "Boze toto je ale chujovina". :) Ale budete sa smiat. Teda ludia ktori maju toho ducha. Ak sa hanbite, smejte sa v duchu.
Citam zatial asi 4-ty krat. Proste raz za 3-4 roky dostanem chut dat si Mackina/Kockina. Skusal som aj Cirkus Sardam, nedocital som. Ale toto je fajn. A uzasne ilustracie Fera Liptaka su ikonicke. Kupite knihu uz len ked vidite obalky. Bohuzial musim dat 5 hviezd... splna kriterium a fakt ze sa ku knihe vraciam castejsie ako k Malemy Princovi a 100 rokom samoty nepopusti.
PS: Nechcel by som byt Charmsovou literarnou postavickou, nikdy by som nevedel co sa mi v dalsom riadku stane!
PS2: Proste vypnite, zahodte retaze logiky, a nechajte si v mysli zobrazovat obrazky.

24.08.2018 5 z 5

Remeslo, cech a obchod na Spiši do polovice 17. storočia Remeslo, cech a obchod na Spiši do polovice 17. storočia Miriam Lengová

Bohatym obrazovym materialom doplnena studia o zivote mestanstva, remeselnikov, obchodnikov, cechov zhruba od neskorej gotiky az po koniec renesancie. (V nasich krajoch.) Zamerane na oblast Spisa na vychodnom Slovensku, kde vzniku bohatych miest pomohli bane a tazba rud. Podobne ako oblast stiavnicka, Kreminice, Bystrice na strednom slovensku. Skvele vam to pomoze vytvorit si obraz vtedajsej doby. Takze nijake roky, bitky, co nam znechutilo dejepis. Ale pekne popisany zivot bezneho ludu, novovznikajucej vrstvy mestanstva, celkovo zivota, ciastocne aj nabozenskeho, kulturneho, pravneho systemu. "HejSlovakov", nacionalistov, by mohol prekvapit a urazit fakt, ze rozkvet nasich miest priamo suvisi s prilevom nemeckeho importu obyvatelstva a studirovalo sa hlavne v Krakove, ale vtedy sa to tak nebralo. Zvlast cenim ze sa zaobera oblastou tak hospodarsky a politicky vyznamnou v tych casoch ako bol spis. Na trhu je pomerne kopa knih zaoberajuca sa historiou Presporka, a clovek nadobudne navstevou knihkupectva pocit ze dalej za mestskymi hradbami Pozsony nebolo uz nic zaujimave. Mala kniha, ktora lezala medzi zlacnenymi knihami kludne moze stat hrdo popri exkluzivkach vydavatelstva RaK Pavla Dvoraka. Svojim obsahom, naucnou hodnotou, spracovanim temy skvele citanie pre toho kto ma rad dejiny bezneho zivota a nie len "bitky, kralov, datumy". Toto nie je nijaka heslovita historia. Autorka cituje z kronikara Gaspara Heina, bodaj by kazde mesto malo taky zdroj. Ono to dodava plno ozivujucich dobovych detailov. Mena su skutocne, udalosti ako poziare, morove rany, obchodne vojny medzi mestami. Chvilami to pripomina mestske staty severnej italie. V malom... ale nase :) Tie boli samozrejme neporovnatelne bohatsie a vplyvnejsie, ale ak je z tychto popularne naucnych knih o historii nejake poucenie, je take, "ze sme nikdy nestali na okraji diania, aj tu sa vzdy nieco zaujimave mlelo".

21.08.2018 4 z 5

Náruživý tenista Náruživý tenista Jerome Klapka Jerome

JKJ pre mna znamenali vzdy hlavne Traja muzi, k tym som sa dostal uz ako dieta. A ako som objavoval casom ostatne jeho knihy, mal som pocit ze ziadna nedosahuje kvality humoru ako u troch muzov. A tak sa u mna Jerome v hlave zakodoval ako autor jednej dobrej knihy (no...dvoch). Avsak... Naruzivy tenista ako zbierka ducharsky poviedok humornych poviedok kludne je porovnatelna. Ono je to presne "v duchu" (hehe) tych malych pribehov vsadenych do troch muzov. Male, humorne, miestami sarkasticke, slahajuce po vtedajsej mode ducharskych pribehov, Jerome Klapka Jerome v dobrej forme. Vysledok... JKJ je uz pre mna autorom troch dobrych knih.

06.08.2018 4 z 5

Spravedlivá pistole Spravedlivá pistole Jaroslav Velinský

Treba spomenut, ze su dve verzie, ja som cital tu prvu, znovuvydanu nedavno v MysteryPress ...(kupene ako ebook). Druha verzia je autorom upravena, udajne trosku upravene dialogy, nejake veci v ramci normalizacie pomenene. Takze asi som mal stastny vyber. Musim priznat, bavilo, prijemne citanie, dost neobvykla "detektivka", pretoze sa autor nedrzi takych tych overenych starych pravidiel ako pisat. Postav tam nebolo az tak vela, ale ja som sa napodiv stracal a obcas uvazoval, kto toto je???? A koniec trosku sklamal, ako to opisat aby som neprezradzal? No, proste sa riesia vlastne dva zlociny, aby nakoniec Augustin v poirotovskom session na zaver odhalil zlocin a pribeh uplne ale uplne z ineho sudka. Z naznakov v priebehu sa mozno nieco daloooo tusit... Kazdopadne, pre mna celkom prijemne prekvapenie, pana Velinskeho som nepoznal, v serii idem dalej.
PS: Jeej, on pokracoval v Stinadelskej trilogii?

30.07.2018 3 z 5

Dielo IV. Dielo IV. Martin Kukučín

Martin Kukucin je z klasikov slovenskej literatury asi jediny, ktoreho som schopny stravit. A to vdaka jeho humoru. Ako nam povinne citanie na skolach dokazalo znechutit nasich spisovatelov je skoro neuveritelne. Ale bacika z Chocholova, Rysavu jalovicu, mozem citat znova a znova. Ine diela su uz vaznejsie, maju temnejsi ton, zaoberaju sa silnejsimi temami. Kukucin ale vynika plastickymi skvele stvarnenymi postavami, charakterizacia mu nerobila nijake problemy. Vdaka mojej laske k humoru, Kukucinom splacam dlh mojej lasky k slovenskej povinnej literature :)
PS: Do tretice prijemne citatelnych knih nasich luhov a hajov spomeniem Kalinciakovu Restavraciu.

27.07.2018 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Ale hej, ako dokument svojej doby, ako milestone erotickej literatury heeej. Literarne nic moc, skor naivisticke s priamym tahom na branku. Vo svojej dobe malo pobavit, vzrusit, rozvirit verejne vody, polechtat pri tajnom citani. Ale paradoxne (podla mna), v dnesnej internetovej dobe naozaj vulgarneho porna skoro az umelecke. Pri citani som mal divny pocit deja-vu, a potom mi doslo co mi to pripomina, Juliettu, Justinu, de Sade-ho, tie zositove vydania co sa objavili hned po revolucii, ked ceskoslovensko znova objavovalo krasy pokleslej erotiky. To som mal nejakych 15-16 rokov. Najlepsi cas na taketo citanie, ale dnes uz to nemalo ten "NABOJ".
PS: ked sa po treti krat objavil motiv prazdnej volnej miestnosti odkial sa da tajne pozorovat nejake to mecheche, a ked boli uz vsetky otvory hlavnej hrdinky odpanene, ked uz bola strestana bicikom dutkami korbacom asi 15-ta prdel, dalej som to uz len preletel. Vedel by som to lepsie napisat aj ja. :)
PS2: citim sa zahanbene, totiz kazdy orgazmus v knihe bol "burlivy", kazda erekcia "mohutna". :)

20.07.2018 2 z 5

2x 101 knih pro děti a mládež 2x 101 knih pro děti a mládež Pavel Mandys

Ako som nenavidel literaturu v skole, tak teraz rad citam o knihach. Citat o knihach je niekedy vacsia zabava ako citat samotne knihy :) Hoci stary chlap, ale stale pre mna vela inspiracie co by som si celkom rad este nasiel a precital spomedzi knih pre decka a mladez.
Silne tazisko v ceskej literature ale nijako to nevadi, ved k tym kniham sa clovek aj tak najskor dostane, ako k nejakym japonskym a uruguajskym, ktore u nas aj tak nikdy prelozene neboli a nebudu. Chvalim aj plno takych drobnych zaujimavosti a detailov o dielach a autoroch ktore sa inak nedozviete.
PS: Po docitani vam ostane taaaaakyto dlhy zoznam inspiracie... knih a mien na dohladanie a googlenie. Eshopy antikvariaty traste sa.

04.07.2018 5 z 5

Nick Carter: Největší americký detektiv - Král zlodějů a jiné příběhy Nick Carter: Největší americký detektiv - Král zlodějů a jiné příběhy Nick Carter (p)

Ja vam nieco poviem. Nick Carter by kludne mohla byt povinna cetba. Ale len pre citatelov ako to povedat... "archeologov". Bez ochutnania tzv. brakovej literatury, pulpu, bez toho aby citatel europan, vychodnan, co i len nazrel do sestakovych hororov, detektivok, erotickej alebo westernovej "lacnej" literatury, tazko pochopi korene dnesnej podoby zanrov. Toto su vetvy pekne stare na spodku stromov. Toto sa citalo, ked este nebol film, ale uz sa objavilo ze pisanie moze zabavat. (Vdaka A. Dumas)
Stylovo je to take lahucke a az naivne citanie, ze pochopite oblubenost po par stranach. Ja som prirovnanie hladal asi pol hodiny. A jedine co mi napadlo, stare rozpravky. Stylovo proste rychlost, naivita dialogov, hotova rozpravka. Alebo ma este napadli traja patraci. Skutocne. Logika konania postav ide bokom, len aby sa mohli dosiahnut napinave sceny. Obcas mate dojem ze autor najviac ulietal na nosnych dialogoch detektiva s arcizlocincom, ktore su sarkasticke, drsne takym milym sposobom ze su vlastne vtipne. Vtipne ale hlavne naivne... To sa neda opisat bez citacii, mne pripominali detsku Zlatu branu z Kosickej televizie z cias sociku blahej pamati.
SPOILER!!! Nic nebrani Nickovi rano zatknut padoucha, aby ten v priebehu dna stihol ujst z policajneho koca, a nie ze sa ukryje v Bogote, nie, on sa vrati pekne domov a uz vecer v dalsom pribehu sedia Nick a uhlavny arcizlocinec zase oproti sebe a perlia. KONEC SPOILERU!! No skratka, ide o suboj titanov aristokratov :) Jeden je kral zlocinu, druhy je kral detektivov. Nespravaju sa tak, ale noblesu to ma.
Toto sa hltalo napriec amerikou pod paplonmi, toto sa dedi v starych kufroch z poval, pivnic, a na aukciach prve vydania dnes dosahuju neBETYcne hoRYBYlne sumy. Je skoda ze nic dalsie u nas nebolo vydane, naozaj skoda.
Nechcem ospevovat a adorovat. Citatelsky to zas az tak silny zazitok nie je. Ale ako sa vravi... pre vseobecny rozhlad sa patri precitat. A ta obalka!!! Ach ta obalka!
PS: Co podobne sa u nas da zohnat? Po antikvariatoch Souvestreov Fantomas a obcas Rohmerov dr. Fu Manchu.

25.06.2018 3 z 5

Yvetta (12 povídek) Yvetta (12 povídek) Guy de Maupassant

Citane v slovenskom preklade. Moj prvy Maupassant, proste som par knih nasiel v "pozostalosti". Pekne to plynie, dopredu to zenu hlavne dialogy a opisy ako z obrazov Toulousea-Lautreca (recenzent musel hladat jak sa to pise:)... Jedna vec mi ubera na realnosti, dcera kurtizany sa az teraz dozveda ze jej mati je kurtizana? Ved v prvej casti sme hned v bordeli kde obe ziju ako ryba vo vode? Okolo prstu ma omotanych styroch chlapov, cele tyzdne zije v bordeli a zeby jej toto v osemnastych rokoch este nedoslo? Ale celkom som zvedavy na nejake ine poviedky GdM.

22.06.2018 3 z 5

Úsmev Giocondy - mystery stories Úsmev Giocondy - mystery stories * antologie

Toto je nepravom zabudnuta antologia, vo svojej dobe ju asi u nas zatienilo niekolko knih "Hitchcockovych strasidiel". Ale ak na Usmev Giocondy natrafite v antikvariate, berte berte berte! Nie vsetky mena su hviezdne, nie vsetky poviedky su skvele, ako u kazdej antologie, ale dokopy je to skvela vec.

20.06.2018 4 z 5