2x 101 knih pro děti a mládež

2x 101 knih pro děti a mládež

Jak vybrat tu správnou knihu, která děti nebude nudit a zároveň jim nezničí vkus? Vedle školních učebnic a čítanek v českém prostředí v podstatě neexistuje teoretická práce, která by přehlédla dějiny psaní pro děti a mládež a vybrala z nich ty nejdůležitější, nejzajímavější a nejoblíbenější tituly. Čtrnáctičlenný tým českých odborníků v čele s editorem Pavlem Mandysem se o takovou encyklopedii pokusil a předkládá ji všem, kdo vybírají knihy pro své děti, anebo sami chtějí zavzpomínat... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/183465/2x-101-knih-pro-deti-a-mladez-KsY-183465.jpg 4.621
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Albatros

Heřmis

Za tuto knihu dávám plný počet. Najdete v ní zajímavé tituly jak pro děti, tak pro mládež. Osobně se mi líbí, že jsou zařazeny i knihy, které česky nevyšly. Každý z nás určitě bude mít v hlavě pár osobních "pecek", které ve výboru nenajde, ale nad to se musíme zkrátka povznést.

Nielada
28.05.2016

Je to bezva kniha, moje srdcovka, ve které si stále průběžně listuji a hledám a hledám. Jen škoda, že nemá další pokračování, moc bych se za to přimlouvala. Těch skvělých knih, které tam autoři doporučují a velmi pěkně představují, by tam podle mě mohlo být o dost více.

mgraja
12.04.2016

super tipy

GreenMagritte
03.04.2016

Všichni se shodneme na tom, že děti je důležité ke knihám a čtení vést, ale ne každý rodič se zaobírá tím, jaké knihy svým dětem předkládá. Proč nedat přednost nestárnoucím skvostům zařazeným v této publikaci před plytkými a kýčovitými příběhy útočící na dětské čtenáře v každém knihkupectví? Při výběru knih bychom dětem měli být dobrými rádci a podněcovat v nich fantazii a lásku k vyprávění a literatuře. Nechat je, aby si samy vybraly knihy, ke kterým se jako dospělí budou jednou s láskou vracet a předčítat z nich svým vlastním dětem.

Venezia
20.02.2016

Zaujímavý počin, i keď nerozumiem, prečo chýbajú také knihy ako napr. Anna zo Zeleného domu, Tajná záhrada, Malá princezná, Malý lord, Malé ženy, Pollyanna, Malý biely koník, Křižák v džínách, Jamy.. alebo Tajomstvo Zeleného jazera, Pán zlodejov, Fiorella, Traja pátráči, U nás v Kocúrkove, Šibalstvá Tilla Eulenspiegla, Barón Prášil, Pán much, Mládí v hajzlu, Pampeliškové víno, My děti ze stanice Zoo, Bella a Sebastián, O mé rodině a jiné zvířeně, Denník princeznej a séria Mediátor od Cabotovej, séria Rudá jako rubín, séria Záhady ze Starověkého Říma od Lawrencovej, knihy J. Wilsonovej, Moja skvelá kariéra, Zlodejka kníh, Hvězdy nám nepřály, Hodina nachové růže, Môj příběh - Titanic, séria Kouzelný atlas od Válkovej, séria An American Girl od Valerie Tripp, či slovenské Danka a Janka, Maťko a Kubko, Smelý zajko, Fontána pre Zuzanu, Opice z našej police, Môj dedko Rýchly šíp, Prázdniny so strýcom Rafaelom, Neznášam, keď ma hladkajú po hlave, Hľadám lepšiu mamu, Bambuľkine dobrodružstvá, rozprávky Ľ. Feldeka atď atď atď.
Chýbajú mi tu aj Arabela, Mach a Šebestová či Maxipes Fík, autori ich nezaradili, lebo vznikli podľa seriálov, aj keď čitateľský zážitok sa mi zdá rozdielny. Chýba mi tiež náučna literatúra, napr. séria Děsivé dějiny, Děsivá věda, Děsivá literatura a i.
Nebolo by bývalo lepšie napísať knihu 500 či dokonca 1001 kníh pre deti a mládež?
Tiež by som knihy rozdelila do viacerých skupín ako pre deti a pre mládež, napr. básničky, rozprávky, príbehy detí, sci-fi, fantasy, dobrodružné, pre dievčatá atď.

Heyhey
17.12.2014

Perfektní zpracování dobrého nápadu

Ankavi
10.06.2014

Velmi pěkná inspirativní kniha pro rodiče, pedagogy, koneckonců i pro děti samotné. Pomůže zorientovat se mezi NEJ knihami. O výběru knih, které se do ní dostaly, lze samozřejmě polemizovat, zcela jistě nejde jen o samé literární skvosty, nicméně spíše o knihy, které si mezi čtenáři našly oblibu (nechybí samozřejmě ani Poseroutka :-) ). Zaujaly mě i "české stopy" - tedy upozornění na zajímavosti, které se k dané knize vážou a mají spojitost s naší zemí. Jediné, co bych knize vytkla, je fakt, že díla jednoho spisovatele a jsou umístěna v jednom oddíle (například knihy pro mládež), jsou uvedena odděleně - mám na mysli Pána Prstenů a Hobita - důvod jsem nepochopila. Ale to je jen kosmetická vada, jinak je toto dílo velmi inspirativní a dobře poskládané.

jites
14.02.2014

V názvu je příhodně uvedeno i nejvlivnějších knih, takže jsou tam knihy, které nemají nejlepší kritiky, ale děti a mládež opravdu baví. Je to bohatý zdroj inspirace co dětem pořídit za zajímavé knihy. Jsou zde i uvedeny knihy, které u nás nevyšlo.U některých jsem toho litovala a doufám, že časem vyjdou i zde.

bibi.r
07.01.2014

Skvělá, výborná a suprová.
Dobrý pomocník pro každého, který pomáhá dětem s výběrem knih na čtení. Napsaná lidsky (ke čtení prostě nepotřebujete zároveň i slovník cizích slov) pro všechny rodiče, učitele i knihovníky.
Malé perličky a zajímavosti v podobě "České stopy". Upozornění na vydání s kvalitními (ne kýčovitými) ilustracemi, protože ty k dětským knihám prostě neodmyslitelně patří. A u některých titulů je ještě v závěru návrh na čtení další knihy, která se typem podobá knize představené.
Už si dělám seznam, co si ještě mám přečíst. Vždyť přece vůbec nevadí, že už nejsem dítě :).

A málem bych zapomněla. Na obálce je využit obrázek mého oblíbeného ilustrátora a spisovatele Pavla Čecha :).

Joges
12.12.2013

Knihou jsem pouze listoval v knihkupectví, ale i tak mohu prohlásit a potvrdit, že je to výborná pomůcka pro studenty humanitního či pedagogického studia. Na každé dvoustraně je stručný popis některé dětské knihy (obsah, charakteristika atd.), je tu vyobrazena i knižní obálka, jsou tu také údaje o autorovi. Celkem 202 knih! Přečetl jsem si pouze Lichožrouty od P. Šruta a mnoho jsem se dověděl. Nakladatelství Albatros vydalo vážně povedenou novinku. PS: Knihu mám už doma, investice rozhodně nelituju, kniha je vážně skvělá.