Corso Corso komentáře u knih

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

Dal by som kludne dve hviezdy, za trest. Ale kto ma Gaardera rad, nech tam ma tie tri. Josteinovi idu tieto smutne tragicke postavy. Ale Loutkar urcite nie je z tych jeho najlepsich. Fakt fakt len pre urcity uzsi okruh citatelov, nie je tak privetivo ctiva ako Sofiin svet, Mysterium passiansu alebo nebodaj detska Mysterium vianoc. Docital som... vdaka tomu ze som sa obcas v praci nudil a mal som ju v mobile. Inak hoci pomerne kratka, a miestami putava, celkovo zanechala divny pocit zbytocneho citania. Mozno to ma aku-taku pointu, ale predvidatelnu. Celkovo pre mna kniha, pri ktorej sa tesim na dalsiu knihu.
PS: Potesila zmienka o Slovensku :)

14.01.2018 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Subjektivne... stracal som sa v cinskych menach, po nejakej 150 strane som sa na to vykaslal a sledoval len dej. A pritom ich tam akoze nie je 300. A neviem cim to bolo ale vzdy som nejak tusil kam to dalej pojde a naozaj sa to tym smerom aj uberalo a skoncilo to zatial tak ako som predpokladal. PTT sa mi preto zda trosku originalnejsie a objavnejsie. Kazdopadne scifarna ktora sa oplati precitat.
SPOILER ALLERT... chvilu som myslel ze ta uzasna buducnost ludstva bude len navodena drogami alebo "some kind of matrix" :)

07.01.2018 4 z 5

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Zase raz asi po desiatich rokoch citam. Neviem sa rozhodnut ci je Suskind genius alebo len zazil taku invencnu iskru a moment genia. Nic dalsie som totiz od neho necital. Ale Parfum je dokonaly. Niet jedinej zbytocnej vety, jedineho zbytocneho slova. Dobry preklad. Ako ma v mladosti prekvapil opis sveta plneho voni, smradov, zapachov, teraz som si uzival ciste literarny zazitok. Inak rok dva dozadu som cital roman Cisty od Andrewa Millera. Ta ista doba, tie iste miesta, dva kamene mozaiky. Doporucujem skombinovat, jedno v akom poradi si to date. Parfum je ale o jednu hviezdu silnejsi, bez debaty.

13.12.2017 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

ja neviem... namet prekvapivo na nase pomery invencny, ale citam citam, a zrazu ma kde tu prekvapi stat ako zo slohu gymnazistu, macho vety a vyrazy by mali evokovat myslenie mladeho chlapa ale vyzneju nejak... do nafukaneho prazdna. Ono vo vysledku je to potom tazko uveritelna postava a tazko uveritelne konanie. Ozaj, vsimli ste si ze asi 10% vsetkych dnesnych literarnych hrdinov a hrdiniek pracuje bud v reklamnej agenture, televizii, alebo v pravnickej firme? WTF? Kde su ti spisovatelia co zili s beznymi ludmi, solou zeme? :)
PS: Ale velmi sa mi pacilo ako autor "zdevastoval hlavnu postavu", pripomenulo mi to Die Hart 1 az -x.

12.12.2017 3 z 5

Cesta časem - světové dějiny v obrazech Cesta časem - světové dějiny v obrazech Peter Goes

Autor ma taky svojsky styl ilustracie, krasny, vtipny. Toto je proste taky vizualny rozkos. Otvorite, a nechate bludit oci po strankach.

24.11.2017 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Po docitani mam dost zmiesane pocity. Kym skoro cela kniha mi pripominala napr. M.Crichtona...a to v tej najlepse forme, koniec na ktory som sa tesil ma naozaj prekvapil. Spoiler!!! Mimozemstania su doslova kopia ludstva, stovky krat znicena civilizacia sa v poslednom cykle dostane na nevidanu uroven a vykonava kvantove zazraky. Netusim do akej miery je mozne to co popisuje autor v zavere... chapem ze prave o tom fantastika je, ale v tom pripade mi to zatial pripada paradoxne jednoducho opisovane neskutocno :) Tesim sa na Temny les, uz mam objednany. Kazdopadne, sviezy vietor z vychodu do zanru sci-fi.
PS: april 2022.
Po asi styroch rokoch od precitania upravujem hodnotenie zo 4 na 5. Preco? Pretoze tato trilogia vo mne zanechala taku stopu, ako maloktora sci-fi. Mnoho krat som si uz na tento koncept spomenul ked bola rec o mimozemstanoch, civilizaciach, stretnuti tretieho druhu a podobne. Mam dojem ze od precitania trilogie uz nikdy nebudem pozerat na problematiku ufonov naivnym romantizujucim pohladom typu ET, Akta X. Aj po mojej styridsiatke sa stale objavia formativne knihy a posunu moj vkus v tomto zanri niekam dalej.

18.11.2017 5 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Taka akoby biblia prerozpravana pre ateistov. Konkretne su to pribehy zo stareho zakona, novy sa nekona :) Praveho veriaceho by nieco mohlo urazit, hoci po chvilke premyslania pridete na to ze je tu vsetko podane s citom a milym humorom. Proste si predstavte, ze ste male deti, mate stareho otca, ktory nikdy nema k vtipu daleko. A on vam po veceroch bude rozpravat pribehy z biblie. A mate to olrajt richtik presne.
Ps: Predstavujem si ze toto nacital pan Werich. Presne by mu to sadlo. Skoda ze sa tak nestalo.

06.11.2017 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Upadok galaktickej rise ktory sa deje na pozadi a my sledujeme epizody, klucove epizody, body zlomu ktore su rovnako dolezite ako vsetko nevyslovene pomedzi kapitoly. Ano..to co je nenapisane je rovnako dolezite ako to co citate. Sci fi z cias kedy nas neohurovali vedecke a technicke hracky ale kladli sa otazky. Inak forma vysla z povodne osmich samostatne vydanych poviedok v Astounding Magazine v rozmedzi asi 8 rokov a takto spojenych a mierne upravenych funguje aj tak dokonale. Samozrejme su pritomne rekvizity ako papierove noviny, kalkulacky, tabak hned vedla galaktickych kriznikov. Holt, pisal sa rok 1951 a patri to k zlatej ere sci-fi. Ale je to uplne nadcasove dielo a jeden zo zakladnych kamenov fantastiky.

15.10.2017 4 z 5