Clea3112 Clea3112 komentáře u knih

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Pohled pod pokličku života lidí, kteří se sami a dobrovolně rozhodli žít "jinak" - převážně v souladu s přírodou,zvířaty, bez společnosti lidí a vymožeností dnešního světa.Na Palánových knihách mám ráda, že ukazuje právě tuto alternativu - nekonfrontačně, se snahou pochopit, nesoudit, jen ukázat, že život je vždy jedinečný, tak, jako jsou jedineční všichni lidé. Moc mě to bavilo !

28.12.2021 5 z 5

Přepište svůj příběh Přepište svůj příběh Benjamin Hardy

AUDIOKNIHA : Nevím, proč, ale s doposloucháním této audioknihy jsem měla problém. Motivační knihy a knihy s tématikou osobního rozvoje mám ráda, tato mě nějak nedokázala přesvědčit. Vadil mi asi i "mustr" každé kapitoly, která začíná téměř vždy nějakým příběhem, leckdy rozvleklým a vždy se "šťastným koncem". Podstatné myšlenky, které v audioknize přece jen najdete, se tak utápí v překypělé omáčce něčeho - pro čtenáře/posluchače - ne tak důležitého, a proto je těžké udržet pozornost a motivaci. Prostě zklamání.

18.11.2021 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

AUDIOKNIHA : Příběhy Dlajlámovy kočky jsem si zamilovala od prvního poslechu. Je to hlazení po duši, refresh sprcha po těžkém dni i příjemné kolébání ve dny, kdy potřebujete jen rozjímat a odpočívat. Prostě skvělé ! Kapitoly můžete poslouchat opakovaně i náhodně, vždy povzbudí.

18.11.2021 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Anna Cima je takový náš "český Haruki Murakami" :) Inspirace Murakamim je v autorčině díle nepopiratelná (magický realismus,prolínání reálného světa s fikčním, intertextualita ....a koneckonců i sama autorka svůj obdiv k japonskému velikánovi přiznává), ale to vůbec neubírá na originalitě, půvabu, dynamice a celkovém pojetí jejího románu.Myslím si, že se jí velmi obratně podařilo uchopit kouzlo Murakamiho románů, zasadit ho do českého prostředí a tím si získat duši českého čtenáře, který leckdy Murakamiho literárním hrátkám odolává.Cimy příběh má spád, stupňující, ale trefně dávkované napětí,magická fikce se nerozjíždí tak divoce jako u Harukiho, a proto i čtenář, který tomuto žánru zcela neholduje, je ochoten přimhouřit oko a nechat se unášet příběhem linoucím se ve třech rovinách. Moc mě to bavilo !

15.10.2021 5 z 5

Krásné. Půvabné. Vtipné. Laskavé. Moudré. Hravé. Podnětné.Nevšední.Něžné.....Moje první setkání s Dalajlámovou kočkou, ačkoli se jedná o třetí díl, a jsem okouzlena. Autorovi se opravdu podařilo skloubit na malém prostoru tak mnoho - hlubokou moudrost i lehkost pobavení, originalní pojetí příběhu s každodenností obyčejného dne, mnohaletou tradici východní filozofie s velkorysou chápavostí nedokonalosti lidské existence. Těším se na další díly.

05.10.2021 5 z 5

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Muriel Barbery má neobvyklý dar tvořit něco něco jako zenovou literaturu. Zaměří se na každý maličký detail, každému slovu, každé větě dodá správnou vůni, barvu, chuť, melodii, takže celý text vnímáte všemi smysly a vychutnáváte si jej v tichém opojení a s blažeností v duši. Zpomalíte, zklidníte se, ztišíte a vše, co se zdálo před chvílí podstatné, se rozplývá v opojném okamžiku štěstí z přítomnosti. Samotný příběh není tak důležitý, naopak ten je spíše "kulisou" procesu vědomé pozornosti zaměřené na detail. Celý román je taková "zenová zahrada" slov. Vše má své místo, svůj smysl a kromě krásy a půvabu vnímáte nepopsatelný klid a harmonii. Kniha nebude - v dnešní uspěchané době, kdy lidé mají problém se zastavit a vidět krásu v maličkostech - asi pro každého, ale pokud se naladíte na tuto autorčinu filozofii, poddáte se ji, užijete si ji a budete oklouzeni.

05.10.2021 5 z 5

Poslech audioknihy :

S hodnocením této knihy jsem trochu na rozpacích. Dominiku jsem viděla poprvé v Show Jana Krause a už tenkrát jsem si říkala, že bych si její knížku moc ráda poslechla/přečetla. Když jsem ji pak náhodou objevila, byla jsem opravdu moc natěšená. Po vyslechnutí ale u mě spíše převažuje pocit zklamání. Důvodů je více. Asi nejvíce mi vadilo, že v knize převažují negativní emoce nad pozitivními. Dominika má stále strach, něco jí hrozí, nedaří se jí a ona je z toho pořád otrávená, zničená, frustrovaná. Vůbec nezpochybňuji odvahu vyrazit na dalekou cestu sama (i když díky internetu a technickým vymoženostem vlastně tak úplně sama pořád nebyla), ale to neustálé válcování negativitou mi- jako čtenáři- začalo být po určité době nepříjemné a knížku jsem si nemohla užívat, jak bych chtěla. Škoda že v knize chybí vyvážení těchto svíravých pocitů něčím pozitivním. Těšila jsem se na barvité popisy krajiny, měst, atmosféry, zvyků, mentalit .... ale není to úplně v popředí Dominičina zájmu. Její vyprávění je především o jízdě (zajímavé bude asi více pro motoristy), kdo ji kde kdy předjel/nepředjel, co na silnici musela překonat a administrativní "boje" s celníky apod. Takže typický cestopis nečekejte. Těšila jsem se i na nějaké kulinářské zajímavosti, ale Dominika jí na cestách většinou kuře nebo sendvič. Škoda, že taky neprozradila něco více z organizace a přípravě cesty - kde a jak si zajišťovala ubytování, na co si dát pozor, prostě nějaké tipy pro cestovatele, kteří by se chtěli do Jižní Ameriky také vypravit. Pokud jde o formu audioknihy, je velmi povedená ! Interpretka Anita Krausová knížce hodně pomohla a hudební přechody jsou perfektní.

21.09.2021 3 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Scott Carney

Ke knize jsem se dostala díky Ledovému muži. Wim Hof je charismatická osobnost, která roste na popularitě, proto jsem se chtěla dozvědět ještě víc. Je pravda, že pro Scotta Carney je WH především tou počáteční inspirací, impulsem, který odstartuje jeho vlastní cestu za poznáváním a zkoumáním vlastních limitů fyzické i psychické odolnosti. Není to tedy kniha o WH, ale spíše reportáž o tom, kam až můžete dojít, když se do metody opřete naplno. Vyprávění mě bavilo, SC se snaží dávat vše do kontextu, opírá se o výklady vědeckých kapacit. Je pragmatický, skeptický (což je pro kontraverzní téma důležitý přístup), kritický, ale i chápavý a plný repektu. Líbí se mi, že Wima Hofa nepředstavuje jako modlu, naopak upozorňuje i na stinné stránky jeho osobnosti (Kapitola o výstupu na Kilimanjaro). Není však pochyb, že přesto všechno k WH chová hlubokou úctu a uznává ho. V knize se SC věnuje opravdu hlavně extrémním disciplínám. Jste-li adrenalinový typ, určitě vás to nakopne a budete hltat slovo za slovem. Pro obyčejného smrtelníka, který se chce "jen" otužovat a posilovat svou imunitu , je kniha spíše poutavým vyprávěním o různých dobrodružstvích než návodem či praktickou pomůckou.Nejvíce mě asi bavila právě předposlední kapitola Kilimanjaro.

12.09.2021 4 z 5

Jeeves aneb anglický Saturnin / Jeeves Jeeves aneb anglický Saturnin / Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Poslech audioknihy:

Učit se jazyky pomocí audioknih je prima věc a mě opravdu baví. Ne vždy je však snadné trefit se do knihy, která bude zábavná, svižná a ještě na odpovídající úrovni. Jeeves tuto roli splnil a jsem ráda, že jsem si knihu ji vybrala. Příběhy jsou úsměvné, angličtina srozumitelná a určitě se nebudete nudit ani při opakovaném poslechu. Jediná drobná "výtka" snad vůči interpretovi, který mohl jednoznačněji intonací nebo barvou hlasu rozlišovat, kdy mluví pán a kdy Jeeves. Ale na celkovém dojmu to neubírá.

11.09.2021 4 z 5

Poslech audioknihy :

Hodně zajímavé povídaní a velmi povedené zpracování audioknihy. Interpreti i teskné tony harmoniky dolaďují celkovou atmosféru knihu. Někdy jsou to jen vzpomínky na dětství a mládí, jindy hlubší reflexe a zamyšlení o vztahu jedince k přírodě, mystice, k vlastnímu životu i životu obecně. Nejvíce mě asi bavily příběhy dvou žen - každá měla svou cestu k samotářskému způsobu života trochu jinou. Doporučuji !

11.09.2021 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Poslech audioknihy :

Tato kniha mě bavila. Musím příznat, že poslouchat Wimovo vyprávění bylo fascinující a inspirativní. V některých kapitolách se sice dost opakuje a přidává něco, co by tam nemuselo být, ale celkovému pojetí a mému dojmu z knihy to neuškodilo ( v papírové verzi je to možná více "viditelné" a iritující). Interpret audiobooku je výborný, naladěný na obsah a tudíž věryhodný.

11.09.2021 4 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Poslech audioknihy :

Musím přiznat, že s jsem s titulem této knihy měla od začátku problém. Nemůžu se ubránit dojmu, že to byl hlavně "marketingový tahák" na čtenáře, aneb jak zaujmout a vyčnít tak trochu z řady v záplavě knih týkajících se osobního rozvoje. Nejsem žádný puritán, ani příslušník starší generace, ale ne zrovna řídké používání vulgarismů (budiž p*del v růzých formách, ale pi*oviny ap.) mi přišlo v kontextu tématu prostě zbytečné. Jako by autor musel pořád za každou cenu dokazovat, že má opravdu všechno up*dele. Prostě méně je někdy více. Pokud jde o obsah, každý si asi najde něco, co si z knihy odnese - podle vlastních nároků a potřeb. Kniha jako celek na mě určitě wow!-efekt neudělala, ale nelze ji zatratit. Zajímavé byly kapitoly o hypnoze, autohypnoze a autorově odvaze mluvit otevřeně o panických atakách, se kterými se potýkal. Interpret (Filip Švarc) i rebelantsky laďané tony rocku při přechodu z jedné kapitole k druhé byly určitě výbornou volbou a atmosféru knihy podtrhují. 3,5 *

11.09.2021 3 z 5

Tajemství okamžitého léčení Tajemství okamžitého léčení Frank J. Kinslow

Kniha vám odhalí jednoduchý návod, jak si pomoct, když se necítíte nejlépe - fyzicky, či psychicky. Je to vlastně taková instrukce, jak si najít cestu k meditaci, zastavení myšlenek, zklidnění se a uvolnění od bolesti tou úplně nejjednodušší cestou, jakou to jde. Chcete-li se naučit meditovat, často se dozvíte radu - Zastavte myšlenky, prostě na nic nemyslete. Snadno se řekne, hůře se dělá :) Ale F.J.Kinslow vás to naučí a ani o tom nebudete vědět. Vše co popisuje, funguje a to je úžasné. S touto knihou nepospíchejte, určitě nepřeskakujte kapitoly a buďte trpěliví. Vyplatí se to !

13.08.2021 5 z 5

Léčení čaker Léčení čaker Doreen Virtue

Základní a systematicky uspořádaný výklad k jednotlivým čakrám. Jestliže se s tématikou seznamujete, určitě vám kniha pomůže zorientovat se pojmy a naznačí směr, kudy případně jít dál. Pokročilejším se může zdát, že se nedozvěděli tolik nového. Ale věřím, že v každé kapitole je možné najít "něco nového". Je dobré být vnímavým posluchačem. Pro mě jsou bonusem příjemně laděné meditace .

03.07.2021 4 z 5

Time Management - 	efektivní hospodaření s časem - klíčová součást beneopedie Time Management - efektivní hospodaření s časem - klíčová součást beneopedie David Gruber

Jestliže jste chaotik a potřebujete, aby vás někdo tak trochu „nakopl“ a dál vám směr, jak si věci uspořádat, je kniha pro vás určitě vhodná. Jestliže máte analytické myšlení a již nějaké zkušenosti, kniha nic nového a objevného nepřináší. Za mě průměr.

26.06.2021 3 z 5

Sex v pěti dílech světa Sex v pěti dílech světa Miloslav Stingl

(AUDIOKNIHA) Ráda se vzdělávám, a to ve všech oblastech. Proto jsem se zájmem sáhla po vybraném titule. Sexuální život vždy byl, je a bude nedílnou součástí života lidské společnosti. Jsme, ať chceme, nebo ne, formováni kulturou, ve které vyrůstáme. A proto to, co nám připadá normální a běžné, se může zdát jiným divné, či zvrácené. A naopak. Jinými slovy, nesuďme, ale poznávejme. Nemusíme s mnohým souhlasit, ale už jen srovnání s jinými zvyky, sexuálními praktikami, vnímáním lidského těla, mužské a ženské role ve společnosti různých domorodých kultur nám může pomoci zjistit, kde je naše místo. Myslím, že právě o to šlo i autorovi knihy. Ano, publikace není komplexní vědeckou syntézou probíraného tématu, proto jednotlivé kapitoly mohou občas působit jako posbírané střípky zajímavostí z cest. Ale to bych paradoxně považovala za přednost publikace. Knížka populárně vědeckým jazykem zpřístupňuje ohromnou spoustu faktů ze sexuálního života exotických i historických společenství a je tím pádem čtenářsky přijatelná prakticky pro každého. Interpretace audioknihy je příjemná, vhodně zvolená k danému formátu. Určitě stojí za vyslechnutí.

24.06.2021 4 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Křehký, pozvolna se rodící vztah mezi stárnoucím bývalým učitelem a jeho někdejší o třicet let mladší studentkou připomíná první nesmělé okukování a namlouvání teenagrů na základní škole... Ale taková je prostě japonská kultura a mentalita. To, co se může zdát z našeho pohledu nepochopitelné a někdy až iritující (neschopnost otevřeně komunikovat, vyjádřit své pocity), může být jinde vnímáno jako běžné a normativní. Přestože kniha plyne pomalu a její děj je vlastně strašně jednoduchy, stále vás nutí číst a číst. A tak jako se rozpouští kopeček sněhu, vložený do dlaní, stejně polevují (pod vlivem "lidského tepla", po němž obě osamělé duše touží) i vnitřní bariéry a odtažitost hlavních protagonisů. Zdánlivě ponurý závěr je vlastně happy end a tiché vítězství.

29.09.2019 4 z 5

Doplavat domů Doplavat domů Deborah Levy

Příběh, ve kterém se vznášíte na vodě,stejně jako jeho hlavní hrdinové a nevíte, zda a jak dlouho se na ní ještě udržíte. Příběh protknutý melancholií, tajemstvím, vnitřními smutky, nevyslovenými bolestmi, osamocením, strachy, útěky, neslyšenými výkřiky a tápáním ve tmě. Lyrický příběh oděný do letní pohody, za kterým se však skrývají hluboké rány, které nebyly nikdy ošetřeny..... Stále platí, že s depresí si člověk sám neporadí.

25.09.2019 4 z 5

Národní parky a velká města Východu a Jihu USA Národní parky a velká města Východu a Jihu USA Ladislav Hanousek

Spíše původce než cestopis prošpikovaný autorovými postřehy a doporučeními z vlastních cest a putování po státech. Krásné fotografie, barevné mapky, přirozenost a radost z poznávání čtené mezi řádky. Příjemný zážitek :)

25.09.2019 4 z 5

Zbožňuju New York Zbožňuju New York Lindsey Kelk

Knížka na chvíle, kdy potřebujete vypnout, pobavit se, nahlížet na svět a každodenní problémy s úsměvem a nadhledem. Trošku ala Bridget Jones:) Úsměvné, nenáročné čtení pro odpočinutí.

10.04.2019 3 z 5