Čičolina Čičolina komentáře u knih

Boží hora Boží hora Erri De Luca

Největší emoce a sílu myšlenek paradoxně najdeme v knížečkách útlých...kniha jak dělaná pro rozežraný dnešek. Příběh z doby, kdy dětství bylo krátké a hladové a ty další leta o nic lepší, život zrychlený dřinou, zažij to nebo to nebudeš mít, budeš starý a unavený....a přece vidíš anděly a slyšíš šum jejich křídel

14.11.2019 4 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Hrozné...to jsem věděla, že bude. Nevěděla jsem ale, díky averzi vůči SSSR, jak hodně se válka dotkla civilistů, kolik vypálených obcí a brutality Němců lidé zažili. Díky kultu ruského vojáka jsem se na toto téma úplně vykašlala a stydím se, jak málo o tom vím. Zpovídání nebo spíš naslouchání Alexejevič je mnohdy kritizováno, já cítím hluboký respekt.

27.10.2019 5 z 5

Celý den se nic nestane Celý den se nic nestane Bianca Bellová

Pro mě asi oddechovka, mnohé pocity a postoje důvěrně známé, jen jsem si při dočtení oddychla, že nejsem chlap, to bych končila tak na 30.straně

18.10.2019 2 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Po 30 letech, kdy jsem knihu poslouchala na pokračování, jsem si ji těžce přečetla. A přestala jsem se divit, i když špatně z naší politiky je mi pořád stejně. Jak prolomit tu neznalost dějin, překrucování? Jak nás jako národ donutit vymést kostlivce ze skříní a nebát se a nekrást...
Mám radost, že tu nějaké komentáře jsou, ale asi je kniha odsouzena k zapomenuti. Ještě pošlu dotaz na Český rozhlas, kde ta četba skončila.

28.07.2019 5 z 5

Rozhoupaný dech Rozhoupaný dech Herta Müller

Tak dočteno. Mám taky trochu rozhoupaný dech. Popsat bestialitu gulagu, vlastne zajateckého tábora, takovou nádhernou básní...takovými obrazy a přitom tak surově pravdivě...to nesvede žádný pisálek, ale Literát každým coulem s obrovským srdcem a empatií. Velice zvláštní a silné dílo. Deset hvězdiček.

11.07.2019 5 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Hm, po 40 letech jsem zkusila detektivku. Asi se na ně radši dívám, navíc v mé době předpubertální se v kriminálních případech ménè chlastalo, více se motalo a tajemnilo...neshazuji to úplně, ale číst 3 stránky o tom, jak polda vstal a jedl a kouřil a pil, a v další kapitole stránku kouká doblba, a zase si nalije a kouří, pak akce atd....to je přesně práce psavců vydávajících ročně knihu až dvě. To pak na pořádný příběh není čas.

27.06.2019 2 z 5

Stín Stín Jiří Křižan

Když pomyslim, jak mladý spisovatel se tu pokoušel o psani, odpustím mu i nějaké chyby. Jeho příběh je tak důležitý, že bych mu odpustila i pravopisné. Je krásné číst o čestných a rovných lidech. Svinstva komunismu se stále musí zveřejňovat. Osudy těch, kteří se nedali semlet, tím spíš. Doufám, že to lidi ještě zajímá. PS: taky bych chtěla věřit, že najdu svůj soudek...

19.06.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Vůbec se mi do komentáře nechce. Knihu jsem zhltla, ale...takový silný příběh a takový spěch, tak málo přímé řeči, pořád jsem měla pocit, že jenom někde poslouchám tlachy žen, které zkratkovitě líčí rodinnou tragédii sousedů...

08.06.2019 3 z 5

Libůstka Libůstka Mariusz Szczygieł

Jsem spíše milovnicí velkých příběhů, ale občas chci číst i realitu. Szczygiełův styl psaní mě baví , přiznávám, že jsem od knížečky až tak nečekala, Gottland je Gottland.... a on mi nasadí takové brouky do hlavy! Pro mě nejsilnější Seriál pro dvě propisky.

14.05.2019 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Kniha je opĕt nadherně udělaná a já se nemůžu zbavit vzpomínky na své rané dětství, kdy jsem ještě neuměla číst a kdesi zalezlá žila v obrázcích z mých leporel. Tím vůbec nechci shodit příběh. Jsem už stará na to, abych se v tajemné knihovně bála, ale knížka si mě ilustracemi vtáhla do sebe a to bylo moc fajn.

06.05.2019 4 z 5

Kominické lodě Kominické lodě Ivan Wernisch

Paráda! Stručné. hutné, poetické a humorné. Spisovatel par exellence!

30.04.2019 5 z 5

S Baťou v džungli S Baťou v džungli Markéta Pilátová

Zas jedna povedená!!! Poutavý příběh, neznámé o známém, psané lehce a dobrou češtinou. Bylo mi líto, že jsem na poslední stránce, dál bych naslouchala J. A. Baťovi. Dolores nebo Ljubodragovi.Porovnála jejich povahy, postoje, vliv na druhé i jejich slabá místa. A zase se styděla za lidskou ubohost, závist. A zase si palčivě uvědomila zrůdnost totalitních režimů.
Moje první kniha od Pilátové, určitě ne poslední.

29.04.2019 5 z 5

Anna In v hrobech světa Anna In v hrobech světa Olga Tokarczuk

Trochu jsem se s příběhem minula, chytla jsem se až v druhé části příběhu, Inanna a mrtví procházejí městem. Jistě silné emoce, ale pro mě moc zkratkovitě podané.Určitě zvláštní, poetický jazyk.Ten se mi líbil moc. Ale děj mi spíš připomínal komiks.

29.03.2019 2 z 5

Dnes nehlásili žádné popravy - Deníky Vlasty Čepkové (1938, 1942–1945) Dnes nehlásili žádné popravy - Deníky Vlasty Čepkové (1938, 1942–1945) Vlasta Lavalová

Denik nebyl psán s ambicí zveřejnění, proto je v podstatě obyčejný, chvílemi snad i nudný. Velkým přínosem je ale popis všedního života, jak v Reichu, tak v Protektorátu. Vlasta jen pro sebe glosuje poměry, všímá si sociálních i národnostních rozdílů. Je inteligentní, empatická, pracovitá dívka. Je radost být pozorovatelem jejího zrání, stálosti ve víře a lásce. I ta mravnost je opravdová. Žila v těžké době a stála si ve všem dobře. Být to román, smrdí to kýčem, ale on to román není, i když má happyend.

02.03.2019 3 z 5

Schůzky s tajemstvím Schůzky s tajemstvím * antologie

Tuto edici mám ráda, ale tentokrát se to moc nepovedlo, za mě vede Ivan Klíma

24.02.2019 1 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Když příběh vypráví Smrt, čtete pomalu a těžko, trochu jako Liesel, tam ve sklepě, kde ji pěstoun, milovaný táta, učil číst. Čtete se strachem, co příjde, protože Smrt vám žádné sladkobolné vyprávění určitě nenaservíruje. Opatrně se dotýkàte slov a s dívkou Liesel a ostatními prožíváte všední dny války, ve které samozřejmě jde i o Žida, ale vy poznáváte, že ani árijská krev není ochranou...Válka je krutá vždy a všude, kruté jsou i dějiny oslavující jen vítěze a hanobící jen agresory, a asi jen Smrt ví, že žádný člověk není jen špatný nebo dobrý. Tím spíše mrazí z jejich závěrečných slov - LIDI MĚ DĚSÍ.
Jazyk příběhu i sloh se zdají kostrbaté, ale v jejich podivnosti je veliká poetika.Dostaly mě i ilustrace. Kniha, která ve mně bude ještě dlouho doznívat

24.01.2019 5 z 5

Panoptikum české Panoptikum české Irena Obermannová

Kniha ještě zbytečnější než ta tajná. Bolestínské, ufňukané, neskonale trapné

22.12.2018 odpad!

Sen o mně Sen o mně Karol Sidon

V této knize se vypravění o svérázné matce a úniku z jejího vlivu, lásky a vydírání, stále více blíží filozofii. Karolova potřeba se trhnout je o to těžší, že se neustále topí v sebeobviňování, a to ve chvílích, kdy by měl řvat a bojovat za sebe. Tato kniha odhaluje spisovatelovo tíhnutí k hlubokým lidským úvahám, cítím zde židovský smutek, zmatek, strach...některé věci jsou asi geneticky dané

20.12.2018 4 z 5

Sen o mém otci Sen o mém otci Karol Sidon

Knižka se mi libila. Neni bombasticka, ale o něčem je. Třeba o životě mladé válečné vdovy a jejího synka, o potřebě žít, i když pod dohledem mrtvých. A taky o svérazné výchově hysterionské ženy, která byla spíš kontraproduktivní. Je o dětství a dětském strachu a pasti lži. Na dnešní dobu možná moc rozvláčná, ale to je spíš naše škoda, že chceme mít všechno hned z krku.

11.12.2018 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Na 60.strance jsem skoro brečela, jaký mám pech, kolegyně si knížku nadšeně půjčovaly a já usínám nudou, ty gagy, uf! Musím to přečíst, zoufalství trvá i na straně 200. Pomalu si zvykám, občas se i něco děje....z čeho Eliška žije, když neprodává je nezajímavé.....konec, no tak jo, kdyby se takových 180 stránek vynechalo...nemůžu se zbavit dojmu, že paní spisovatelka je placená od řádku

02.12.2018 2 z 5