Christo Online Christo komentáře u knih

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Velmi zajimavý styl vyprávění. Nehledí na formu, ale každou větou vykresluje velmi trefně rodinné vztahy či vztahy obecně. Psychologie postav se nejlépe ukáže na konfliktech a to je zárověň největší slabostí tohoto vyprávění. Konflikt za konfliktem navozuje sklíčený pocit z četby, a proto už nevím, jestli s dalším románem dám autorce šanci. To si raději přečtu naivního a optimistického Hartla :-)

27.01.2023 3 z 5

Další báječný rok Další báječný rok Michal Viewegh

Myslím, že na české prostředí je zde velmi upřímný a sebekritický pohled. A to se cení.

18.01.2023 4 z 5

Máme na víc: #jen se domluvit Máme na víc: #jen se domluvit Danuše Nerudová

Kniha rozdělená na témata blízké paní Nerudové a to od důchodové reformy po školství, kterým se dávalo zbytečně moc prostoru a odpovědi se opakovaly. Chybělo mi víc témat z pohledu zahraniční politiky, morálky nebo třeba jen umění. Všichni ostatní kandidáti na prezidenta by měli knihu dokonce ještě více nic neříkající a obecnou. Z tohoto pohledu kniha splnila očekávání a hlavní myšlenka, že kandidátka je nejvhodnější na stmelování společnosti a i na hledání různých kompromisních řešení, si získala můj hlas. Taky snad už bude na hradě konečně ekonom, který vyznává hodnoty humanismu.

31.12.2022 3 z 5

Hvězda Severu Hvězda Severu David B. John

Zajimavé prostředí Severní Koreje, které zajišťuje úspěch jinak celkem nezajimavého akčního thrileru.

12.12.2022 3 z 5

K znamená Kennedy K znamená Kennedy Mario Puzo

Na špionážný román to bylo dobré, ale na knihu od Maria Puza vlastně hrůza. Vysoká laťka jeho mafiánských románů daleko přesahuje téměř cokoli, natož tento politicko- špionážní thriler. Obecně politický thriler není můj žánr a myslím si, že ani tohoto kmotra kvalitní literatury. V originále zní název The forth K, přesnější překlad by byl tedy Čtvrtý Kennedy. Bláhově jsem si myslel, že bude kniha o J.F.K. a nikoli o fiktivním čtvrtém Kennedym, což je dobré před čtením vědět, neboť ho pak nečeká zklamání. Zklamání jak po prvních stránkách, tak bohužel i po stránce poslední.

25.10.2022 2 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Postavy moc nepřirostly k srdci kvůli krátké délce knihy. Vydána byla v roce 2007. Po přečtení Vieweghova Deník z roku 2005 už tuším odkud autor čerpal inspiraci. V deníku píše, že čte od Nicka Hornbyho Dlouhá cesta domů, kde je také laitmotiv úvahy o smrti a protnutí osudů postav atd. Komu se líbili Andělé, tak doporučuji i Dlouhou cestu dolů....

04.09.2022 2 z 5

Báječný rok (deník 2005) Báječný rok (deník 2005) Michal Viewegh

Vtipné, smutné, chytré, někdy nabubřelé a hlavně lidské....jak někde v deníku odpovídal, proč nepíše science-fiction...tak to se zde hodí...život je víc než fikce

28.08.2022 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Celý mi to připadlo jako kratší verze Dallasu, kde nejzajimavější pasáže nebyly ani tak o dĕji jako o vztazích...zase moc povedené

19.08.2022 4 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Skloubení dvou problému dneška- pandemie a války. Kniha byla vydána 2020, tak alespoň s předpovĕdí války ze strany Ruska je hodná k obdivu. Velice realistické postapo tím, že se odráží v románu realita dneška.

18.08.2022 4 z 5

Canterville Ghost / Strašidlo cantervillské (dvojjazyčná kniha) Canterville Ghost / Strašidlo cantervillské (dvojjazyčná kniha) Oscar Wilde

Proč už se dnes nepíše jako kdysi....toto dílko bylo stručné, vtipné, milé...co víc si přát...Oscar Wild

23.07.2022 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Čekal jsme nadšení jako jsme měl u Cesty králů, ale bohužel očekávání předčilo toto fantasy :-). Sanderson je určitě talent, ale na mě příliš dětinsky laděné a kvůli tomu dalšímu dílu už šanci nedám.

06.07.2022 4 z 5

Volodymyr Zelenskyj – Za svobodu tělo i duši Volodymyr Zelenskyj – Za svobodu tělo i duši Petr Čermák

Spousta malých detailů, které zapadají do mozaiky každodenních zpráv o válce na Ukrajině. Tématicky velmi zajímavé a ještě více aktuální...kdo čeká životopis "tohoto nového Churchilla" bude zklamán... Je to spíše shrnutí a popis této války po dvou měsícich bojů a zvratů...

28.05.2022 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Tato kniha je spíše slabší z Murakamiho "magického NErealismu". Možná i ťím, že jde poznat, že se jedná o počátek mistrovi tvorby a tužka je ještě nevypsaně tupá. Román nikoli, ale ve srovnám s téměř všemi jeho staršími, neobstojí..

04.04.2022 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skutečně spíše než román je to kronika. Kronika osudů, které byly těžké jako robota v chudém "hraničním" kraji havířů. Osudů zapsaných do milníků historie mnohonárodnostního kraje, ale přesto nakonec je to krkolomný příběh i samotné počáteční historie složitého státu.....

01.03.2022 4 z 5

A Jimmy šel za duhou A Jimmy šel za duhou Johannes Mario Simmel

Výborná Simmelovka, pro mě jedna z nejlepších.

„Kdo chce žít, potřebuje k tomu srdce, které dokáže čelit utrpení. Člověk musí vědět, že časy mohou být jednou dobré a jednou zlé. A hodný obdivu je takový člověk, který je za dobro vděčný a dokáže snášet zlo. "

08.02.2022 5 z 5

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského František Kožík

Byla to skutečně více Kronika než román. A po Největším z pierotů velké zklamání. Přesto historicky zajímavé.

23.01.2022 3 z 5

Remade Remade Alex Scarrow

Za mě podprůměrné postapo,který postrádá hutnou atmosféru a místo toho nabízí krvavé scény a tím podtrhují skutečnost, že je to brak. Btw mám další díly, které z výše uvedeného důvodu nehodlám číst, tak je nabízím k prodeji.

11.01.2022 2 z 5

Blázni umírají Blázni umírají Mario Puzo

Blázni umírají. Já byl spíše blázen, že jsem tak dlouho tento román míjel. Je to možná tím, že jsou jen dvě vydání (1989 a 1992) a k tomu, není tak titul profláknutý. Každou kapitolou jse se nestačil divit umu vystavění děje a propracovanosti jednotlivých postav. Tento román je promyšlený svět sám pro sebe (stejně jako Kmotr) a já moc děkuji, že jsem mohl být chvíli jeho součástí. A už i teď po přečtení se těším, že ho znovu časem navštívím.

25.12.2021 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Jsem moc rád, že jsem si ji přečetl před Vánoci...krásně naladí...a zároveň i lehce poučí...a moc hezky...myslím, že si jí přečtu zase nějaké Vánoce (bylo tam hodně věcí, které jsem určitě na první pokus přehlédl), neboť neznám jinou četbu, která by se v adventní čas více hodila

13.12.2021 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Pár hvězdiček jen za popis možných rizik v tomto globalizovaném světě.

11.12.2021 2 z 5