Báječný rok (deník 2005)

od:

Báječný rok (deník 2005)

Na konci roku 2004 se náš nejúspěšnější spisovatel rozhodl svérázně protestovat proti bulvárním praktikám – celoročním mediálním půstem. A namísto desítek rozhovorů, ve svých třiačtyřiceti, si Viewegh začíná psát deník. Tak vznikla výrazná a podrobná osobní kronika Báječný rok (deník 2005), která vyniká velkým záběrem... celý text

Na konci roku 2004 se náš nejúspěšnější spisovatel rozhodl svérázně protestovat proti bulvárním praktikám – celoročním mediálním půstem. A namísto desítek rozhovorů, ve svých třiačtyřiceti, si Viewegh začíná psát deník. Tak vznikla výrazná a podrobná osobní kronika Báječný rok (deník 2005), která vyniká velkým záběrem, stylistickou bravurou, sebestředností i sebeironií, ovšem šokuje především přímočarým uvažováním a silnou dávkou intimity.

Pro svou sedmnáctou knihu (po osmi románech, dvou novelách, sbírce povídek, dvou sbírkách literárních parodií, dvou sbírkách fejetonů a divadelní hře) si nejúspěšnější tuzemský spisovatel Michal Viewegh zvolil žánr deníku. Báječný rok je mimořádně zajímavou osobní kronikou roku 2005: autorovy každodenní zápisky jsou předpokládaně kontroverzní, nevyhnutelně sebestředné, ovšem současně i sebeironické — ale především nebývale intimní a otevřené… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1218/bajecny-rok-denik-1218.jpg 3.5134
Žánr:
Literatura česká
Vydáno:, Druhé město
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Přidat komentář
Jittule
26. července

Kniha me nijak zvlášť nezaujala,i když jsem ji přečetla celou. Bylo mi spíš líto manželky. Autor je sobecky, neustále se chválí a chlubí....Není to ani tak deník jako spíš sama samochvala , no snad autorovi krivdim nevím .....

micha-ella
31. května

Někdo tady našel v autorovi této knihy nedozírné hloubky! No to mě podrž! Hlavní téma celé knihy je: chlubím se a chlubím! Mám hodně peněz, značkové oděvy, piji nejlepší vína, užívám si života .. ostatní jsou plebs. Totálně protivný a neuvěřitelně ješitný jedinec!

DominaCZ
29. ledna

Hodnocení odpovídá tomu, jak ho vidím já.
Naprosto ufňukanej, zbytečnej, otravnej, připos.anej, labilní debilní odpad.
Přesně takovej MV je.
Dělá drsnýho a bez zájmu, ještě hodí sem tam výhružku pro bulvárníky, aby ihned za tím fňukal strachy, že CO O MĚ ASI ZASE NAPÍŠOU? NEMŮŽU JÍT ANI DOLŮ DO TRAFIKY, JSEM TOTIŽ CE LE BRI TA !!! (..každej by se na něj vys..)

Navíc ten "deník" je pořád jen o tomhle, není tam jeho život jako takovej, občasný rýpnutí do ženy nebo děcka je srovnatelný s Renkem Melicharouc, a ten to vzal neporovnatelně líp..). Jeho "sláva" kdysi možná byla díky Kvídovi, ale on sám není nic extra a tímto se teda pěkně předvedl.
( nejlepší bylo, když na začátku přiznal, že za arogancí je strach) :)
Je to ufňukaný stejně jako ta kniha po jeho "návratu".

jaja10
28.12.2016

Deník MV se mi moc líbil a nestydím se za to.

Alaglesia
14.12.2016

Tento deník jsem četla až jako druhý v pořadí....deník z roku 2010 jsem četla dříve. Tento deník byl obsáhlejší, ale méně osobní než deník z roku 2010. Opět mě čtení bavilo. Autor pobavil historkami z rodinného života, dal zajímavé tipy na knihy. Oddechové čtení, které doporučuji.

davidurban1973
21.07.2016

Čtivý deník. Zajímave seznameni s životem úspěšného spisovatele

gemi
07.06.2016

Báječný rok (aneb Cesta do hlubin kurevníkovy duše) je zajímavým autoportrétem našeho nejprodávanějšího spisovatele. Nejvýraznější otázka, která se mi celou tu dobu honila hlavou, je, jak je možné, že s ním jeho žena zůstala i po vydání tohoto deníku, ze kterého je patrné, že mistr každý měsíc přeřízne několik roštěnek a jeho autorská čtení se v pozdějších fázích mění na autorské soulože...

Netopyr07
04.03.2016

Hodně, hodně, hodně otevřené, i když věřím, že některé události jsou tam zamlčené, páč i takhle je to místy silné kafe :-)

Zdeňula
03.05.2015

Knížka se mi líbila, přečetla jsem ji za tři dny.....super oddechovka.

tlampač
04.01.2015

Chtěl jsem toho maloměšťáka, nabubřelce a pyšnostu pochopit a on se mi naservíroval na stříbrném podnose. Bezvadná a velmi otevřená zpověď a popravdě i díky deníku mě už jeho tvorba nešokuje, protože nezajímá a jeho následné trable a boj o život jsem i díky deníku snad i předvídal?

lensiva
09.12.2014

:D krásná

_Michelle_
25.07.2014odpad!

NUDA, NUDA, NUDA

panjan
08.01.2014

Hodnotit deník, hodnotit autora. Už kdysi jsem někde četl: nesuď a nebudeš souzen, myslím, že to bylo v Blesku nebo Aha. Nelze tušit, jestli a do jaké míry je deník účelový a stylizovaný, pokud ano, pak se autor předvedl jako cynický dobytek znuděný životem slavných. Sarkasmus je zde běžnější než datumy jednotlivých dnů a pokud bych od autora slyšel:" Dobrý den," bral bych to asi jako výsměch tomu dni. Ono napsat deník pro autora bestsellerů je velmi jednoduchá a odpočinková záležitost, otázkou je, co bylo jeho záměrem a proč dobrovolně odhaluje své soukromí a nakolik upřímně a otevřeně. Deník je zajímavou záležitostí obecně a zvědavost je přirozená, tak jsem to přečetl, jak on to napsal.

triatlet
06.12.2013

Viweghovy báječné roky skončily v 90. letech...

Neri
28.08.2013

Ač nepatřím k velkým obdivovatelům M. Viewegha, Deník mě překvapil svojí otevřeností a velmi, velmi se mi líbil. Všední a banální zážitky se střídají s těmi podstatnými, mnoho zajímavých postřehů na téma česká literatura a literatura vůbec, intimní detaily autorova života, to vše psáno příjemnou, úspornou formou. Jen tolik otevřené nenávisti ( opět ) proti Klausovi mě lehce obtěžovalo, ale to asi k autorovi patří. Pro tentokrát ale odpouštím, celkově se to čte moc dobře.

mi-nul-o
18.03.2013

"K čemu je dobré trávit večer útěkem před sebou samým, když se nakonec stejně celý vyčerpaný dohoním u sebe doma?"

Pro mě Vieweghova nejlepší kniha. Ne kvůli popisu událostí v tomto roce, ale čistě pro tu formu. Pro ty myšlenky mezi tím, které mě dostaly svou hloubkou a přinutily hledat je zpětně, přemýšlet nad nimi.. Myslím, že v této knize autor ukázal, co v něm je. Nedozírné hloubky - díky za ně, pane.

Hella
25.01.2013

Jestli je to autobiografie alespoň z půlky , tak je to pro autora velmi nelichotivé a pro jeho ženu dosti smutné.

kika 13
05.11.2012

Popisování i smutných chvil mě dojali a celkově to na mě udělalo velký dojem.

THERISA
24.07.2012

A já se ptám PROČ? PROČ se tohle děje? Literární průjem jednoho z našich nejoblíbenějších autorů, který si honí triko nad bulvárem, svojí ženou, literárními kritiky (o nichž tvrdí, že jej nechávají chladným, ale v knize jim věnuje až nápadně mnoho prostoru) a vlastně i nad čtenářem, který jej do té doby četl rád a vyhledával jej. Pane Vieweghu, takhle prosím ne, nebo se v knihovně budu písmenku „V“ vyhýbat značným obloukem…

myšpa
19.02.2012odpad!

Strašné, kniha se mi vůbec nelíbila.

Brambu
25.09.2011

Moje první zkušenost s deníkem nějakého autora. A musím uznat, že to na mne vcelku udělalo dojem. Ze začátku jsem se toho trošku bála, ale nakonec jsem byla spokojená. Vskutku zajímavý život k počteníčku. Kdekdo by si pomyslel, co může být na životě autora zajímavého? Inu je to taky jen člověk se svými názory a pocity, ale sem tam nás zavede i do tajů svých fantazií a snů. Pro mne překvapení. Uvidíme co přinese pokračování...

bookcase
26.08.2011

Deník je výborný, poznáváme autora z intimnější stránky. Ale chudák jeho žena :).

OldaB
12.06.2011

Lepší než druhý deník (četl jsem jej dříve). Více nápadů, zajímavější.