Christo Christo komentáře u knih

Invaze: Ruská krvavá válka a ukrajinský boj o přežití Invaze: Ruská krvavá válka a ukrajinský boj o přežití Luke Harding

Ačkoliv pokrývá válku cca 10 měsíců, které byly plné úspěchů (pro méně chápavé- ukrajinců) , tak další "neúspěšný rok" dává naději tím, že je vše proměnlivé a nefatální..i proto je dobré knihu číst v dobách třeba i pro Ukrajinu ne zcela příznivých...moc fajn shrnutí jednoho roku, těším se na případné pokračování

23.03.2024 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Kingova Pohádka není můj šálek kávy. Žánr "fantasy" mi u Kinga nesedí. Jeho Temná věž a nyní Pohádka mi prostě nešmakuje. Paradoxně nejradši mám jeho "reálný" svět, který je často zajimavější než "ulítlé jiné světy". Dalas 63, Pod Kupolí, Misery, třeba i novější Billy Summers jsou reálné světy, třeba i v jiných časech nebo ve vyhrocených situacích, ale jsou pro mě více uvěřitelné a tím čitelnější než tato pohádka..

22.02.2024 3 z 5

Fosilie Fosilie Michal Kašpárek

Český román, který otvírá s lehkostí ty nejpalčivější otázky bytí. Jak jednotlivce, tak rodiny, generací a dokonce i světa (nebo alespoň této planety).

24.12.2023 4 z 5

Stručné dejiny Ruska od Zlatej hordy cez Napoleona, Stalina až k Putinovi Stručné dejiny Ruska od Zlatej hordy cez Napoleona, Stalina až k Putinovi Petr Koubský

Ruské dějiny psány z pohledu důvodů geopolitických a ekonomických je rozhodně lepší přístup než zjednodušený náhled na ruskou duši ovlivněnou ruskými dějinami.

26.11.2023 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Krásné slovní obraty, tuhá atmosféra a navíc výborně zpracované v audioverzi

19.11.2023 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Takový ženský Viewegh- pobaví a nevím proč, ale působí lacině. Nízká hodnocení, přesto hodně hodnotilů a recenzí. Pro mě podstatné, že ačkoli nejsem žena na mateřské kolem třiceti, ale single muž po čtyřicítce, tak mě to bavilo.

23.10.2023 4 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Už mám asi dost rozebírání pocitů, osudů, životů a nezachrání to ani nové Kunderovské téma odcizení od domova....na mě už příliš sebestředné, hnidopišské...nebo už mám toho přečteného od Kundery moc

11.10.2023 3 z 5

Stručné ruské dějiny Stručné ruské dějiny Mark Galeotti

Bravurní shrnutí, které se přitom vyhnulo předpokládanému zjednodušení.

26.09.2023

Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Mark Galeotti

Jednohubka zajimavá tím, že byla psaná před "velkou Invazí" a tím pádem netendenční.

24.08.2023 3 z 5

Sedm katů z Mnichova Sedm katů z Mnichova Mario Puzo

Jedním ze sedmi katů našel autor svojí můzu- Kmotra. Už jen tím je kniha zajimavá, protože až sem lze dopátrat, až kam sahají nitky sicilské mafie ;-).

22.08.2023

Válka na Ukrajině: kontext Válka na Ukrajině: kontext Petr Holý

Skvěle sečteny hlavní fakta a podrženy podstatné události. Doporučuji jako audioknihu, neboť je tam hodně už obecně známých věcí, ale je to dobré si poslechnout (např. při práci, v autě) pro shrnutí.....

15.08.2023

Prokletí impéria a ruská lež: Rusko a Ukrajina v kontextu a Kontextech Prokletí impéria a ruská lež: Rusko a Ukrajina v kontextu a Kontextech František Mikš

Psáno na sobě nezávislých článků a témat. Další díleček do mozajky náhledu do války dvou světů.

15.08.2023 4 z 5

Nelítostný souboj 2 Nelítostný souboj 2 Meg Gardiner

Tak tohle byla literární chuťovka pro filmové fandy jednoho z nejlepších "90tkových" filmů. Samozřejmě, že jsem si před předčtením znovu Heat pustil a vychutnal si ho jako už minimálně dvakrát kdysi. A nezestárnul. Stejně jako Michal Mann, který se předvedl i jako spisovatel a dokázal stísněnou a napínovou atmosféru vytvořit i bez režisérské stoličky. Ale bohužel si myslím, že převedení tohoto příběhu (začíná tam, kde skončil Heat) do filmové podoby stihne osud většiny pokračování. A to (za mě) bych neriskoval a zůstal u této skvělé knihy.

13.08.2023 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Nejsem cílová skupina této knihy, ale pro místní čtyřicátníky a ještě dříve narozené bych raději jen stařecky zabručel něco, že je to o ničem ve velmi originálním prostředí....

20.04.2023 3 z 5

Putinova válka Putinova válka Michal Kubal

Bez debat to nejlepší co zatím bylo vydáno ...nejenom, že téměř za rok toho ještě není mnoho, ale i proto, že to píší lidé, kteří svojí práci umí...ztráta jen jedné hvězdy a to, že jsou často popisovány příběhy, které známe z reportáží...čekal jsem snad více "zákulisních" informací (co nemohlo být na obrazovce, více podhalit nepříliš známé věci válečného reportéra atd.)...

18.04.2023 4 z 5

Když je na knížce nejlepší úvod a závěr, tak je něco špatně. A tím je délka knihy, kdy 90% je vlastně je výplň retro nostalgie po 80tkách. Nyní v pop-kultuře amerických filmů, které většina českých čtenářů ani nezná a stejně tak vybraných amerických zpěváků (nebudu spoilerovat).

30.03.2023 1 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Nalákal mě podobný věk protagonisty a anotace " jak žít, když člověk dostane do vínku dar o který nestojí". Bez přemýšlení mě napadlo, že tím darem je asi titul knihy- Zahrada. Obsahem bude nějaký moderně filosofický traktát o součastném středním věku a postavení zahrady "oázy" v dnešním světě. S tím jsem do titulu nadšeně šel a těšil se na podobné postřehy, které budu porvnávat s mými při četbě po práce na zahradě. V půli knihy mě čekalo nemilé překvapení, které nechci prozrazovat nebo spíš spoilerovat. Ale mohu říci, že ačkoli téma druhé části knihy je kontroverzní, tak je alepsoň překvapivě a nekonvenčně stavěno k zamyšlení.

04.03.2023 4 z 5

Liliputin: Povídky z války Liliputin: Povídky z války Jan Němec

Výborné povídky. Nemám povídky rád, ale tématem války se hodí více než román. Protože válka se nedá vykreslit (ani stokrát jinak) a povídky reprezentují smyšlené (ale bohužel, ne tak moc), různé osudy. K tomu děj povídek je v kulisách současnosti a myslím, že časový odstup by v tomto případě byl ke škodě. Vždyť nyní je dobré popisovat, co se kolem nás děje a už není podstatné, jestli popis je abstraktní či nikoli. Nejde o popis reálií, ty jsou kolem nás, ale o snahu nastínit emoce a to se Němcovi povedlo.

22.02.2023 5 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Ačkoli potenciál myšlenky vyšších ideálů v době přízemního přežívání určitě funguje, nestačí to jako light motiv celého příběhu. Navíc není horší instituce nežli Česká pošta, a tato asociace mi moc při četbě nepomáhala..

19.02.2023 2 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

"The beatiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins" a mnoho řečí okolo....až přespříliš...nedošlo u mě k "překolejení Alp" a ani prožití záchvatu historie. A tolik jsme si to přál....

05.02.2023 3 z 5