chodícírohožka chodícírohožka komentáře u knih

Příchod tmy Příchod tmy Lynn Flewelling

Podle mě trochu slabší než první díl, ale pořád skvěle čtivý, napínavý, příjemný. Zvykla jsem si na divná jména všeho a mohla si užívat poutavého, i když ne až tak neobvyklého příběhu se skvělými hlavními postavami. Teď už jenom rychle skočit na další díl.

27.01.2020 4 z 5

Tažení do Tearlingu Tažení do Tearlingu Erika Johansen

Skvělý druhý díl, ve kterém se konečně dozvídáme něco o Překročení a událostech, které k němu vedly, stejně jako o samotném Tearlingu. Opět jsou zde oblíbené postavy se svou jedinečnou charakteristikou - nyní některé obohacené o střípky z minulosti. Zajímavý je vývoj hlavní hrdinky, která se začíná vymykat klasickému černo-bílému pojetí... Spousta akce a situací, pro které bych knihu vyjmula z kategorie young adult... A celé je to moc dobře promyšlené a napsané, směřující do velkého finále.

19.01.2020 5 z 5

Štěstí ve stínech Štěstí ve stínech Lynn Flewelling

Překvapivě dobré a vtipné. Děj byl svižný, postavy sympatické a sem tam vypouštěly skvělé hlášky, zápletka poněkud klasická, ale po delší době se mi stalo, že jsem nedokázala dopředu předvídat, co se bude dít... Jediný problém jsem měla se všemi těmi jmény, ve kterých jsem se ztrácela a občas jsem netušila, jestli jde o jméno člověka, země nebo čeho, a s vysvětlovacími pasážemi, které byly tak hutné, že jsem si z nich většinou stejně nic moc nezapamatovala. Celkově se mi to ale líbilo, četbu jsem si užila a těším se na další díl.

19.01.2020 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Knihu jsem si nadšeně koupila, napjatě přečetla a poněkud vlažně hodnotím. Bylo to dost přeslazené, ale moc se mi líbily historické detaily a taky absence sexuálních scén, které dnešní autoři strkají skoro už i do dětských pohádek - jsem ráda, že autorka dokázala, že i bez nich jde napsat vzrušující romantický příběh. Postava pana Reeda byla jednoduše úžasná, přidávám se ke všem jeho zamilovaným fanynkám. Naproti tomu hlavní hrdinka mě poměrně často dost iritovala. Tento typ namyšlených, vlezlých a rádoby vševědoucích a vtipných puberťaček zrovna moc nemusím. Nicméně i ona měla své světlé stránky a skvělé momenty. Celkový děj pak byl samozřejmě více než předvídatelný, ale u takovéto literatury člověk většinou neočekává dechberoucí zvraty. Nejvíce mě zklamal konec, který mi přišel odbytý, přehnaný, prostě špatný.

10.01.2020 3 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Velmi akční a napínavý díl. Zpočátku jsem měla obavy, jestli si zapamatuju všechny postavy, které se objevují, ale zvládla jsem to a některé jsem si dokonce oblíbila. Oproti minulým dílům je v tomto hodně magie a nadpřirozených bytostí, víc než mám ráda, ale ani to nakonec nebyl problém, protože autorka si s tím pěkně pohrála (jen vzdáleně mi sem tam něco připomínalo Harryho Pottera). Čtení to teda bylo skvělé - akorát devatenáctiletý kapitán s mnohaletou praxí a zkušenostmi vojáka v důchodu mi pořád ještě kroutí hlavou (a to je jinak Chaol moc hezká postava)...

07.01.2020 5 z 5

Propustka na svobodu Propustka na svobodu Ken Follett

Příjemné čtení (místy trochu nervy drásající - kvůli zlým záporákům), ale ničím výjimečné. Klasický příběh o sblížení se dvou lidí z rozdílných společenských vrstev a překážkách, které se jim staví do cesty.

02.01.2020 3 z 5

Zlodějka Zlodějka Sarah Waters

Zajímavá knížka, úžasné prostředí a období, pozoruhodné postavy. Přesto mi něco chybělo... A něco naopak nadbývalo - třeba množství zvratů, kdy člověk zjistí, že všechno bylo vlastně docela jinak. Napoprvé to bylo skvělé, ale když se to několikrát zopakovalo, těžko se dalo příběhu věřit...

29.12.2019 3 z 5

Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé Jiří Žáček

Pěkná knížka, ale čekala jsem trochu víc. Básničky jsou jednoduché (někdy až příliš), ovšem nedá se jim upřít nápaditost. Některé jsou úžasné a trefné, jiné (podle mě) slabší - ale rozmanité tak, že si snad každý najde tu svou.

21.12.2019 3 z 5

Ledový dech Ledový dech Diana Gabaldon

Další krásný díl - jeden z nejlepších této série. Chce to ovšem dost trpělivosti se jím pročíst - spousta stránek, nedůležitých odboček a ohromné množství popisu počasí, krajiny a pocitů. Na jednu stranu obdivuju autorčinu fantazii a schopnost tak detailně vylíčit, o čem vypráví, na druhou mi to místy připadá až zbytečné - podobně jako ta spousta dějových zvratů, které působí kvůli své četnosti příliš vymyšleně. Nicméně oceňuju zredukování erotických pasáží, které podle mě dost nabourávaly plynulost děje předchozích dílů, a úžasné postavy (ty kladné - i tu zápornou).

19.12.2019 4 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Docela příjemná knížka, která je především pro lidi, kteří mají problémy sami se sebou, se svým zdravím a sebevědomím. Já jsem poměrně v pohodě, tak ji nejspíš nedokážu tak moc ocenit. Jak už je u podobných publikací zvykem, pořád dokola se tam opakuje pár myšlenek (a vět, odstavců...), a pokud se někdo chce řídit všemi doporučeními, které autorka uvádí, obávám se, že nestihne přes den dělat nic jiného než meditovat a odříkávat afirmace před zrcadlem. Ale věřím, že těm, kdo to potřebují, by knížka mohla pomoct.

26.11.2019 4 z 5

Hurá na Medvěda Hurá na Medvěda Richard Sobotka

Přiznám se, že jsem se nedostala ani do poloviny (a to je to uzoučká knížka) a rozhodla jsem se to vzdát. V příběhu je množství zajímavých informací o šelmách, které se v Beskydech a okolí vyskytují, ale bohužel je na mě text příliš suchopárný. Je zde hezky vyobrazeno mediální zkreslování informací, jehož účelem je vyvolat v lidech co nejvýraznější emoce bez ohledu na pravdivost sdělovaného. Ovšem celkově mi připadá, že se v knize skoro nic neděje (možná je nějaký děj ve druhé polovině - to už ale asi zjišťovat nebudu).

22.11.2019

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Něco úplně jiného, než jsem čekala. V knize se prolínají dva příběhy. První, který je ze současnosti, je velmi dobře napsaný. Má svižný, napínavý a akční děj, jen ke konci už je podle mě zbytečně moc nechutného násilí. Druhý příběh, odehrávající se za druhé světové války, je katastrofa. Nuda, žádná akce, nic moc děj. A hlavně příšerně napsané. Autor pasáží "z deníku" píše jak google translator s občasnými koncovkami -ti u sloves a v nelogickém slovosledu. Takhle se opravdu na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století nemluvilo, stačí kouknout na nějaký dobový materiál. Kvůli podivnému pajazyku jsem při četbě pasáží z tohoto období poněkud trpěla a kdybych věděla, že by se jejich přeskočením nic moc nestalo, ani bych je nečetla. Tím se dostávám k celému závěru, který mě moc neuspokojil. Čekala jsem, že důvod tak promyšlených akcí s takovou spoustou násilí bude nějak smysluplnější. A taky že se dozvím, co se stalo s uprchlými postavami. Proč po nich nešla? A proč ony všechno vzdaly, když měly v rukou největší páku? A jak se vlastně dozvěděly o obrazech, o nichž přinejmenším od počátku druhé světové války nikdo krom majitelů a falzifikátora nevěděl?! Atd....

21.11.2019 2 z 5

Meta Secret Meta Secret Mel Gill

Některé myšlenky byly krásné, jiné neřekly nic, co by člověk nevěděl, další mi připadaly poněkud šílené. Kniha se mi četla příjemněji než Síla přitažlivosti od Vitaleho, je podle mě líp napsaná a nezaměřuje se jenom na peníze. V každém případě bych autorům takovýchto motivačních děl doporučila nezmiňovat se o žádné historii jejich "prastaré" myšlenky - vymýšlejí tak akorát nesmysly, které snižují důvěryhodnost jich samotných, jejich díla i předkládaných ponaučení. Myslím, že by se nikdo nezlobil, kdyby napsali, že jsou to všechno názory jejich nebo nějakého jejich známého.

21.11.2019 3 z 5

Manuál k tréninku řeči lidského těla Manuál k tréninku řeči lidského těla Josef Valenta

Poměrně čtivě a srozumitelně napsané, se spoustou návodů k didaktickým hrám. Jsem spokojená. Jen u některých odstavců a popisů v odrážkách jsem měla trochu problém se orientovat.

08.11.2019 4 z 5

Síla přitažlivosti Síla přitažlivosti Joe Vitale

Nemůžu si pomoct, autor mi moc nesedl. Některé myšlenky a rady byly dobré a cvičení povzbudivá, ale když jsem si to vše ještě jednou zběžně prošla, zjistila jsem, že na 300 stránkách je vlastně pořád to samé. Když už jsem poněkolikáté odpovídala na otázku "Co si přejete mít, dělat nebo čím být?", která je zadáním snad více než poloviny cvičení, začala mi tato kniha připadat celkem otravná a pochybná. Taky jsem se nedokázala ztotožnit s některými nápady, které autor uvádí (např. jak vypsal předražené online kurzy, aby si pohodlně a rychle vydělal na auto)... Jakkoli jsou tedy některé myšlenky pěkné a inspirující, kniha mě, bohužel, neoslovila.

07.11.2019 2 z 5

Hořící kříž Hořící kříž Diana Gabaldon

Možná se mi to jenom zdá, ale každý díl této knižní série mi připadá ukecanější a ukecanější. Děj a akce trochu ustupují popisu míst, lidí a pocitů - a přitom Diana Gabaldon umí napsat akční situace tak skvěle, že člověk čte jak v transu! Samozřejmě i popisné části jsou dobře vystiženy a vtáhnou čtenáře přímo na místo, kde se postavy nacházejí, jen jich je (přinejmenším v tomto díle) jaksi přespříliš (stejně jako erotických scén, které doplňují snad každou kapitolu). V každém případě se kniha čte dobře (i když místy zdlouhavě) a hlavní postavy - kladné i záporné - jsou vymyšleny tak parádně, že se budu muset z dalšího dílu co nejdříve dozvědět, jak to s nimi bylo dál.

05.11.2019 4 z 5

Klášterní léčivé prostředky pro tělo i duši Klášterní léčivé prostředky pro tělo i duši Anastasia Zanoncelli

Krásně zpracovaná knížečka se spoustou rad a návodů.

22.10.2019 5 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Než jsem ji přečetla, považovala jsem knihu jednoduše za prostředek k tahání peněz z lidí. A pořád si myslím, že jím je, nicméně musím uznat, že má něco do sebe. Jasně, má spoustu vad - některé věci tam jsou dost uhozené a nedávají smysl, celá kniha je vlastně jedinou myšlenkou pitvanou a opakovanou na zhruba 200 stránkách a některé teze si protiřečí... Ale celkově dokáže přinejmenším v některých lidech vzbudit naději, dobrý pocit, spokojenost. Na mě to alespoň většinou fungovalo. Pokud jsem zrovna nesouhlasně nekroutila hlavou, s dobrou náladou jsem se usmívala. A o to - snad - jde...

18.10.2019 3 z 5

Kartouza parmská Kartouza parmská Stendhal (p)

Pěkná kniha. Děj sice není pro dnešního čtenáře nijak zvlášť nápaditý nebo skandální, ale celý příběh se velmi dobře a příjemně čte.

16.10.2019 4 z 5

Věčnost není příliš dlouhá Věčnost není příliš dlouhá François Cheng

Velmi lyrický příběh s množstvím myšlenek, který mě však nijak zvlášť neoslovil...

11.10.2019 1 z 5