chodícírohožka chodícírohožka komentáře u knih

Cesta životem Cesta životem Pavel Říčan

Příjemná kniha, poměrně dobře se četla, člověk se dozvěděl spoustu zajímavých informací.

11.05.2020 4 z 5

Léto plné neskutečných věcí Léto plné neskutečných věcí Rowan Coleman

Moc krásně napsaná knížka s milým příběhem. Netvrdím, že vždycky všechno dávalo smysl a nebyly v ní žádné chyby, ale přesto se mi moc líbila. Byla to slaďárna, ale vkusná. A opět autorka dokázala stvořit mužskou postavu, do které jsem se (jak už to mám ve zvyku) zamilovala.

11.05.2020 5 z 5

Procitnutí Procitnutí Russell Blake

Akční, nenáročné, v pohodě, ale nic extra. Dílko se četlo dobře, postavy byly stravitelné, děj ubíhal, i když spousta věcí se dala dopředu předvídat. Chování a myšlenkové pochody hlavní hrdinky podle mě ne vždy souhlasily s její povahou (stejně tak motivy některých jejích činů) a některé události byly poněkud šílené, ale jak napsal autor ve velmi sympatické poznámce na konci knihy - cílem nebylo popsat realitu, ale užít si fikci. A podle mě je více než patrné, že si autor psaní svého příběhu opravdu užíval.

05.05.2020 3 z 5

Střepy času Střepy času Lynn Flewelling

Prozatím (snad ne úplně) poslední díl Nočních běžců se podle mě velmi podařil. Připadal mi trochu jiný než předchozí knihy - příběhem i místem, kde se odehrával. Autorka krásně propojovala střípky z předchozích dílů, napínala čtenáře a ukázala, že i knižní hrdinové mohou měnit strategie, když už se zdá, že je jasné, jak vše skončí. Příběh byl mnohem více pohádkový, než jsem u Flewelling zvyklá, ale možná právě to jej udělalo ještě zajímavějším a poutavějším. Výhrad mám jen nemnoho: celkem dost chyb a překlepů (za které ale autorka nemůže), skutečnost, že to má být poslední díl (a já se ani z jedním ze spousty hrdinů ještě nechci rozloučit) a s tím související nedostatečná uzavřenost série, chybějící velké finále, které bych v konečném dílu očekávala (tak snad se třeba časem objeví nějaké pokračování...)
Moc se mi líbil autorčin doslov, který ji pro mne učinil ještě sympatičtější, než mi byla. (A jsem ráda, že nechala původně vedlejší postavy vymknout se kontrole a stát se důležitými.)

29.04.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Zajímavá, znepokojivá kniha. Věděla jsem, o čem je, ale netušila, co od ní čekat. Nakonec jsem objevila příběh o společnosti,v níž by jen málokdo chtěl žít, o muži, který byl až neknižně reálný (za jeho vykreslení autora obdivuju), o ideologii, která se děsivě vyvinula (jak to mají takovéto ideologie ve zvyku), a o spoustě dalších věcí. Bylo to dobré, byť ne vždy poutavé a příjemné čtení.

28.04.2020 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Dobrá knížka s poněkud problematickým začátkem. Autorka vrhá čtenáře do málo vysvětleného světa a nechává ho poměrně dlouho tápat. Už od prvních stránek se snad vše točí kolem "přimykání", aniž by bylo někde řečeno, o co jde, jak to funguje, cokoli. A těch neznámých pojmů pro mě bylo víc, nicméně některé byly časem vysvětleny.
Hlavní postavy byly docela v pohodě - prostě klasičtí teenage klaďáci. Problém jsem měla s Urdem, který představoval klasického záporáka, jemuž ovšem podle mě chyběl pořádný motiv. Proč to všechno dělal? A co znamenal ten zobák? Na přebalu knihy je vychválena autentičnost postav, ovšem mně připadalo, že jsou příšerně černobílé. Buď dobré, skvělé a úžasné, nebo naopak záporné až na kost.
Příběh tedy měl své mouchy a nedomyšlenosti, nicméně nebyl špatný, opravdu mě bavil. Takže časem hurá na další díl!

20.04.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha s krásnou obálkou a názvem, podle něhož jsem od ní čekala něco trochu jiného. Líčí životy několika postav, které jsou krásně neurčité - ve smyslu, že pro mne většinou nebyly špatné, ale ani moc sympatické - a možná tedy tím reálnější. Jejich osudy byly určitě nelehké, ale nezdály se mi zrovna poutavé, párkrát jsem přemýšlela, proč o nich vlastně čtu... Líbily se mi skazky o období přelomu století, jen jsem doufala, že jich v knize bude mnohem více. Celkově mě tedy dílo příliš nenadchlo, i když žádná hrůza to také nebyla. Oceňuju práci, kterou si autorka dala se shromažďováním informací a sběrem pramenů.

20.04.2020 3 z 5

Schránka duší Schránka duší Lynn Flewelling

Další fajn díl se zajímavou zápletkou, ale osobně mě moc nebaví prostředí šlechty a její intriky, takže jsem si knihu užila o něco méně než předešlé díly. Nicméně se opět těším na pokračování.

20.04.2020 4 z 5

Paměť kostí Paměť kostí Diana Gabaldon

Tak nevím. Čte se to příjemně, ale děj začíná být poněkud ujetý a ne vždy záživný. Akce jsem se dočkala až snad na posledních 200 stránkách - a to ještě byla přitažená za vlasy... Otevřený konec mě zrovna nepotěšil, ale chápu ho - jinak by si spousta lidí další knížku nejspíš nepřečetla...

26.03.2020 3 z 5

Bílá cesta Bílá cesta Lynn Flewelling

Po předchozím díle, z něhož jsem byla nadšená, mi tento připadal poněkud slabý. Stále mě těšily skvělé postavy, ale jejich jednání tentokrát pro mě nebylo vždy úplně pochopitelné, ubylo vtipu i nápadů a samotná zápletka se mi zdála nedostatečná. (A taky mi vadil mluvící drak - až dosud jsem všude vychvalovala, že je to snad první kniha, kde jsou draci jen dalším - i když zvláštním - živočišným druhem... a zas nic...) Nicméně jsem si čtení i tak užila a těším se na další díl.

19.03.2020 3 z 5

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Překvapilo mě, že se to celkem dalo číst, líbil se mi poznámkový aparát (někdy docela pobavil - i když to nebyl jeho smysl), ale jinak mě příběh příliš nenadchl. Nebyl úplně špatný, ovšem ani moc zábavný.

19.03.2020 2 z 5

Výbor z díla Výbor z díla Alexandr Sergejevič Puškin

Nádherné básně, poměrně slušné poémy a dost strašné povídky. Obdivuju překladatele - nevím, nakolik je dílo přesné, ale ta poezie zní úžasně.

02.03.2020 3 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

SPOILER
Tento díl se mi opravdu nelíbil. Hlavní hrdinka byla naprosto nesympatická - namyšlená, do sebe zahleděná, zcela pohlcená pocitem ublížení, nepochopení a těžkého života. Její myšlenkové pochody nedávaly smysl, svou bezohlednost a vraždění si obhajovala dost podivně, a zdálo se, že jí vůbec nedochází, že jedná krutě a jednoduše špatně - a jak by taky mohlo - její dva společníci ji (pro mě zcela nepochopitelně) naprosto chápali a podporovali. Naopak třeba Chaol, kterému se její způsoby nelíbily, byl nakonec autorkou donucen vzít všechnu svou kritiku zpátky a omluvit se, že byl slepý a hloupý... Jako fakt?!
Romantická linka mi připadala spíš směšná. "Úžasná" královna bez trůnu dokázala pobláznit (nejen) mužské samce všeho druhu tak, že kvůli ní téměř rozpoutali vlastní válku. Aelinino srdce se však trápilo nikoli neopětovanou, ale nenaplňovanou láskou k o stovky let staršímu vílákovi, který se rozhodl jejich vztah "neuspěchat" a polovinu každé noci proto trávil políváním se chladnou vodou a přemýšlením o jejích nočních úborech. A aby Chaolovi (a všem ostatním) nebylo líto, že si Aelin našla dědokluka, autorka věnovala závěrečné kapitoly párování všech vystupujících postav. Eh!!
Děj jako takový nebyl nic extra. Některé části byly zajímavé a čtivé, jiné na mě působily jako bláboly vycucané kdovíodkud. Vzpomínky na Aelinin život mi pak akorát připomínaly, že bych ráda věděla, kdy stihla všechny ty věci. Žít pohodlný život s rodiči, být zachráněna Arobynnem, denně tvrdě trénovat, plnit úkoly a zakázky, cvičit se v zahraničí, pracovat coby otrokyně, vykonávat rozkazy coby králova bojovnice - a do toho se perfektně naučit hrát na klavír, tančit, ovládat množství jazyků (z toho některé snad již skoro vymřelé), vyhrávat v kartách, kulečníku a určitě ještě něčem dalším - k tomu trávit nespočitatelně hodin čtením knih, nakupováním šatů a cetek, požíráním všeho, co bylo v dosahu... A ještě mít dost času na všechny své plesy, večeře, dostaveníčka, pokecy s kámoškama a podobně...
Mno! Asi bych byla k celé knize shovívavější, kdyby mi hlavní hrdinka tolik nepila krev - ale opravdu byla neuvěřitelně otravná a povýšená, takže i její "břitké hlášky" mi připadaly ubohé a nijak vtipné. Zdálo se mi, že ani ostatní postavy nejsou tak sympatické, jak byly v předchozím díle. Nerozuměla nebo nesouhlasila jsem s jejich jednáním a myšlenkovými pochody. Jediná postava, která se mi líbila, byla Asterin - a ta tam byla dost málo.
Konec knihy mi připadal stejně špatný jako začátek (nebo možná horší), takže teď necítím žádnou potřebu pokračovat v této sérii - ale kdo ví - první díl se mi taky nelíbil a přesto jsem nakonec sáhla po druhém - třeba dám tomu protivnému spratkovi ještě šanci...

01.03.2020 2 z 5

Pátá hora Pátá hora Paulo Coelho

Coelha mám ráda, ale tahle kniha ve mně nezanechala hlubší dojem. Dala se přečíst, ale žádný zázrak to nebyl. Příjemná, zapomenutelná.

25.02.2020 3 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Zajímavé, čtivé, klasické. A v nádherné obálce. Později jsem viděla film - a opět nedostačuje kvalitám knižní předlohy.

25.02.2020 4 z 5

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

Přemýšlela jsem nad třema hvězdičkama, ale nakonec dám čtyři (protože s odstupem pár dnů jsem jaksi shovívavější). Tento díl ve mě vzbuzuje rozporuplné pocity. Na jednu stranu byl dobře napsaný, napínavý, zajímavý. Líbilo se mi odkrývání osudů jednotlivých postav, jejich netypičnost, dostala jsem odpovědi na většinu otázek, které mě v průběhu četby této série napadly, těšilo mě, že hlavní hrdinka se konečně trochu vzpamatovala a přestala se chovat jako husa... Ale přesto mi některé věci nedávaly dostatečně smysl, jiné mi připadaly hloupé a zbytečné a celkový konec knihy (a celé série vůbec) se mi nelíbil. Na jednu stranu fajn, bylo to celkem nepředpokládané. Na druhou stranu to však bylo všechno příliš jednoduché (a vlastně k tomu došlo pro mě dost nepochopitelným, nedostatečně vysvětleným způsobem). Hledala jsem pointu, ale nenašla. Opravdu mělo být tohle to velké finále, ten bod, do něhož celá trilogie směřovala?

25.02.2020 4 z 5

Návrat stínu Návrat stínu Lynn Flewelling

Skvělý díl, opět akční, vtipný, příjemný a čtivý. Úžasné hlavní postavy (a tím nemyslím jen Aleka a Seregila) a správní záporáci, kteří člověku dokázali zvyšovat tlak. Zajímavá zápletka, děj a vůbec všechno. Za mě zatím asi nejlepší kniha této série.

21.02.2020 5 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Překvapilo mě, jak dobře se čte, jak místy odlehčený a vtipný, jindy vážný a napínavý styl autor ovládal. Pěkné bylo i znázornění "nečernobílosti" lidí i situací, jakési dilema, kolik "dobrého" chování dokáže přebít "zlé" skutky. V příběhu se objevovalo pár příjemných postav i spousta protivů. Hlavní hrdina mě poměrně často rozčiloval svým chováním, Joe zase nepřehlednými monology. Ale nakonec to nebyla špatná knížka - jen závěr by se mi asi líbil tak, jak jej autor vymyslel původně.

17.02.2020 3 z 5

Ulice Záhadných tajemství Ulice Záhadných tajemství John Irving

Tahle kniha ve mě vzbudila rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbil podivný příběh hlavní postavy a jeho blízkých, bavilo mě připomínat si klasická témata, která Irving cpe úplně všude, a užila jsem si autorův speciální smysl pro humor. Na druhou stranu jsem ale asi úplně nepochopila, o co v knize šlo. Kde byla nějaká pointa? Kam zmizelo vyvrcholení příběhu? Kdo byly ty ženské a proč tam byly? Těšila jsem se na velké finále, ale žádné nepřišlo. Došly stránky. Celé to vyšumělo někam do pryč, mimo mě. Bez zanechání jakýchkoli výraznějších dojmů.

06.02.2020 3 z 5

Zrádcův měsíc Zrádcův měsíc Lynn Flewelling

Další skvělý díl. Opět plno napětí, akce, vtipu, skvělých postav - ale také hromada jmen, která jsem v množství informací a zjištění nebyla schopná pobrat a spojit s jednotlivými postavami. Nicméně stejně jako předešlé knihy i tuto jsem si náramně užila a doufám, že se brzy dostanu k dalšímu pokračování.

01.02.2020 4 z 5