chodícírohožka chodícírohožka komentáře u knih

Ty děvko andělů Ty děvko andělů Paul Verlaine

Navzdory názvu sbírky se jedná o příjemné subjektivní básně, místy lehce naturalistické, jinde neskrývavě romantické. Kniha je vydána dvojjazyčně, takže jazyka znalý čtenář může posoudit, jak se překladatelka poprala s francouzským originálem (já jakožto nefrancouzštinář jsem s českou verzí spokojena).

30.10.2017 4 z 5

Sloni v Mauthausenu Sloni v Mauthausenu Ján Johanides

Velmi zvláštní, poněkud těžce čitelná, ale působivá kniha, vyprávějící svérázným způsobem spoustu příběhů - a vlastně žádný...

22.10.2017 4 z 5

Žena na frontě Žena na frontě Alaine Polcz

Neuvěřitelná kniha! Autorka bez jakéhokoli zveličování, sebelítosti nebo heroizování vypráví své zážitky z doby, kdy se přes její život převalila válečná fronta se vším násilím, bídou a smrtí, které ji provázely. Opravdu stojí za přečtení.

28.09.2017 5 z 5

Prach a stín Prach a stín Lyndsay Faye

Bohužel se nemůžu přidat k pochvalným komentářům. Přes veškerou snahu se podle mě napodobení Doylova stylu autorce nezdařilo, rozhovory hlavních postav i Watsonovo vyprávění působí poněkud uměle. Celý příběh ve mě pak budí dojem jakési "vypůjčenosti" - Holmese a jeho světa od A. C. Doyla, vraha a jeho zločinů z anglické historie... a mnohé scénky jako by z oka vypadly některému z filmů nebo seriálů. Nejpovedenější částí je pro mě poděkování, v němž autorka svým vlastním (a velmi příjemným) stylem dokazuje, že má na mnohem víc, než je přepisování cizích nápadů.

20.09.2017 2 z 5

Protentokrát aneb Česká každodennost 1939-1945 Protentokrát aneb Česká každodennost 1939-1945 Marie Michlová

Stejně jako u předešlé knihy (Byli jsme a budem) postrádám uvedení zdrojů k informacím v textu a smyl některých obrázků (a jejich popisků).

31.07.2017 1 z 5

Byli jsme a budem aneb Česká každodennost 1914–1918 Byli jsme a budem aneb Česká každodennost 1914–1918 Marie Michlová

Skvělé téma, poměrně čtivě zpracované, s dobrým názvem, ale celé je to špatně a nedostatečně citované a plné stylistických chyb. Kniha je plná úžasných obrázků a fotografií, ovšem ty jsou doplněny místy velmi podivnými a s textem nesouvisejícími popisky.

02.06.2017 2 z 5

Vojáci v sukních Vojáci v sukních Milada Vávrová

podle mě velmi špatně napsaná kniha - stylisticky i gramaticky, nicméně obsahuje zajímavé příběhy

11.04.2017 2 z 5

Norská čítanka Norská čítanka * antologie

Knížka byla super, dostala jsem se k textům, které bych si jinak asi nepůjčila, zároveň jsem objevila dvě knížky, které si chci někdy přečíst, a něco málo o norské literatuře jsem se i dozvěděla. Jen si myslím, že je trochu škoda, že jednotlivé ukázky nebyly o něco víc různorodé (stylů a pojetí tam byla spousta, ale téměř vše (co mělo hlavu a patu, teda příběh) se točilo hlavně kolem současnosti).

10.03.2017 4 z 5

Co si uchováme v paměti? Empirický výzkum historického vědomí Co si uchováme v paměti? Empirický výzkum historického vědomí Denisa Labischová

představení výzkumu vedeného metodou dotazníku a následně rozhovoru na téma, jak je vzpomínáno na historii ve školním prostředí (výzkum je veden na vybraných školách všech "úrovní" - od základní školy po univerzity - a jsou do něj zahrnuti jak žáci, tak i učitelé). výsledky výzkumu jsou přehledně znázorněny v grafech i rozebrány v textu.

02.03.2017 2 z 5

Sloky lásky Sloky lásky Stěpan Petrovič Ščipačov

Nádherné verše, o nichž se bohužel ve škole většinou neučí - přestože by si to autor zasloužil. Pochvalu by si zasloužil určitě také překladatel této sbírky - Michal Černík.

10.02.2017 5 z 5

Sherlock Holmes: Pes baskervillský (komiks) Sherlock Holmes: Pes baskervillský (komiks) Petr Kopl

Povedené komiksové přepracování legendárního "Psa Baskervillského". Hezky zpracované a rozhodně neméně čtivé než originální román.

10.02.2017 4 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Nalákaná seriálem svého dětství a skutečností, že byl natočen podle knihy jednoho z mých oblíbených autorů, jsem se pustila do četby, ale byla jsem zklamaná. Příběh je víceméně fajn, jednoduchý a oddechový, ale místy nudný a fádní. Navíc postrádá veškeré ženské postavy (čemuž se ovšem vzhledem k době vzniku díla není proč divit), které mu dodávaly šmrnc. Proto se (alespoň v mém případě) jedná o docela zapomenutelné dílko skvělého autora.

10.02.2017 2 z 5