Byli jsme a budem aneb česká každodennost 1914–1918

Každodenní život obyvatel Českého království za první světové války jako by dnes již tonul v mlze, ukryt přirozeným během času, ale i mnohem temnějším obdobím nacistického teroru o čtvrtstoletí později. Jako by světovou válku (teprve později označovanou přívlastkem „první“) připomínaly jen mechem obrostlé pomníčky padlých na návsích našich obcí. Přesto se jedná o období navýsost zajímavé i barvité – byť na barevné škále převládají šedá a černá, teprve v samém závěru války překryté barvami vlajky nové republiky. To, že tyto nové barvy byly původně jen dvě, je jen jednou z mnoha nepříliš známých skutečností, o nichž se dočtete v této knize. Život obyčejného člověka je však jen výjimečně spjat se státními symboly či představiteli, a tak se – po nezbytném historickém úvodu, pojednávajícím o příčinách války, jejím průběhu a klíčových osobnostech a o českém protirakouském odboji – můžete začíst do kapitol o tom, co Češi za války četli, jak se (ve stále ještě vzácných) chvílích odpočinku bavili, čím cestovali, co jedli a jak se oblékali, jaký byl život ve městě i na venkově, co prožívaly za válečných dnů děti a ženy, jak se navzdory nelehké době rozvíjely česká kultura a české školství či jak se proměnily postavení církve, rodinné a sexuální vztahy. Zvláštní pozornost je věnována těm, kteří – většinou nevolky – oblékli rakouskou uniformu, stejně jako české válečné ekonomice a národnostním menšinám na našem území. Věříme tedy, že šestý svazek Edice Český ČAS čtivou formou „seškrábe mech ze zapomenutých pomníčků“ a osvětlí nelehká léta, v nichž se rodila naše nezávislost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181042/byli-jsme-a-budem-aneb-ceska-kazdodennost-1914-1918-181042.jpg 3.846

Kniha Byli jsme a budem aneb česká každodennost 1914–1918

kuky921
11.10.2020

Velmi příjemné čtení, kde jsou naznačeny ukázky ze života lidí v průběhu Velké války. Pokud někdo chce o dané skutečnosti načerpat více informací, stačí použit seznam literatury vzadu v knize.

poiu
02.09.2020

Autorka ve své knize o české každodennosti opravdu trochu klouže po povrchu a téma by si zasloužilo rozpracovat do mnohem obsáhlejší podoby, nicméně se mi kniha četla dobře, dozvěděla jsem se několik nových informací a i dělení kapitol mi přijde smysluplné...

Klidně by se kniha dala použít do škol, jako krátká ukázka ze života lidí během první světové války... (A jako takovou bych ji klidně doporučila.)

"Děti musely pomáhat válčícímu státu sběrem kovů a léčivých bylin (kopřivových, ostružinových a jahodníkových listů na čaj pro vojáky). Po škole rozřezávaly staré textilie, aby mohly být použity jako obvyzy pro raněné vojáky. Rovněž asistovaly osamoceným ženám v zemědělství nebo vyráběly papírové vložky do bot pro vojáky. Některé třídy pomáhaly sbírat dům od domu peníze "na záchranu monarchie", respektive na nákup státních dluhopisů."

gemi
16.05.2020

O české každodennosti v průběhu první světové války.

Boby17
29.03.2020

Jaj, tož to byla slabota! Reklamovaná česká každodennost za války se konala pouze občas a až na několik světlých okamžiků autorka klouzala po povrchu, jak olej po vodě. Ale zato jsem se dozvěděl, že elektřina byla zaváděna do domácností, protože petrolej a svíčky byly drahé, nebo že chlapci a děvčata nosili jednotně dívčí šatečky až do ČTYŘ let, než PŘESTALI nosit plenky. Bohužel, mrzí mě to, ale víc než dvě hvězdy dát nemohu. Kniha je psána asi tak pro dvanáctileté čtenáře.

Nočnípták
10.10.2018

Kniha je moc dobře zpracovaná. Byla jsem překvapena na co všechno se autorka v knize zaměřila. Je jasné, že nemůže rozebírat všechno do hloubky, to by nemohla mít kniha 125 stránek Myslím, že to ani nebylo jejím úmyslem. Takový průřez válečnou dobou, různé oblasti života městských i vesnických obyvatel, zdravotnictví, finance, doprava. To všechno tady je. Nikdy mne nenapadlo takhle přemýšlet o první světové válce.

Kniha je čtivá, doplňuje ji mnoho fotografií. Mně se líbila.

tichoslapek_
25.09.2018

Stručný pohled do života lidí v průběhu první světové války. Kdo chce vědět více a kniha mu přijde jako nedostatečně napsaná, nechť se podívá pod každou kapitolu v knize a vybere si z výčtu knih, které o stejné době pojednávají.

Jido
20.11.2017

Zajímavá kniha o životě našich předků.

chodícírohožka
02.06.2017

Skvělé téma, poměrně čtivě zpracované, s dobrým názvem, ale celé je to špatně a nedostatečně citované a plné stylistických chyb. Kniha je plná úžasných obrázků a fotografií, ovšem ty jsou doplněny místy velmi podivnými a s textem nesouvisejícími popisky.