chodícírohožka

Přečtené 354Město z popela
květen - prosinec 2021
Město z popela 2010, C. Clare (pseudonym)


Až ti zastřelí bráchu
? - prosinec 2021
Až ti zastřelí bráchu 1995, Václav Bartuška

Působivě napsaná kniha o Americe, jak ji moc neznáme, jejích menšinách a problémech, které se teď řeší mnohem víc (a snad ještě nelogičtěji) než v devadesátých letech. Nejen proto stojí za to si ji přečíst.


Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok!
? - prosinec 2021
Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok! 2017, Sophie de Villenoisy

odpad!

Jedna z nejhorších knížek, které jsem kdy četla. Nebýt tak krátká, odhodila bych ji už po pár kapitolách - a ničemu by to nevadilo. Sylvie je čtyřicátnice s docela nízkým sebevědomím (i když je zároveň každou chvíli přesvědčená, že se na ni někdo vášnivě vrhne...) a nulovým milostným životem, kvůli kterému se rozhodne spáchat sebevraždu. Je si tak jistá a tak nadšená svým nápadem, že si zaplatí psychologa... Ano, už teď to nedává smysl. A úkoly/zážitky, které se rozhodne udělat, protože na ničem už stejně příliš nezáleží, to rozhodně nevylepší. Těšila jsem se na vtipný příběh o tom, co všechno se dá podniknout, když nemusíte řešit následky a chcete si užít posledních dnů života - a místo toho jsem četla trapnou slátaninu, v níž druhou nejdůležitější "postavu" představuje rozkrok hlavní hrdinky (je mu věnováno snad víc odstavců než psychologovi a hrdinčině nejlepší kamarádce dohromady), jejíž děj je naprosto o ničem a sama Sylvie působí tak hloupě, že se člověk diví, jak se zvládla dožít pětačtyřiceti let...


Zákon jednoho
? - prosinec 2021
Zákon jednoho 2020, Ashley Saunders

Tato kniha pro mě byla asi největším překvapením za poslední dobu - myšleno v dobrém. Nevím, co jsem od ní čekala (jestli vůbec něco), ale dostala jsem poutavý příběh o dvou sestrách, jedné zničené, zblblé zemi a dlouhé cestě za svobodou. Až na pár drobností mi připadala vize světa trpícího přírodními katastrofami i postavy dvojčat, které by neměly existovat, úžasně přesvědčivé. Autorky navíc dokázaly vytvořit to správné napětí, které hlavní postavy na útěku provází, vykreslit vztah obou sester i jeho (a jejich) vývoj a vše dovést do konce, který láká k přečtení dalšího dílu. Absence jakékoli romantické linky a ohrané pindání o citech a zlomených srdcích, typické pro většinu young adult románů, bylo neuvěřitelně osvěžující. Už se těším na pokračování.


Kůň Převalského
? - prosinec 2021
Kůň Převalského 2021, Maja Lunde


Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše
? - prosinec 2021
Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše 1994, John Gray


Kníže Václav
? - prosinec 2021
Kníže Václav 2005, Zuzana Koubková


Ztracená Bílá kniha
? - listopad 2021
Ztracená Bílá kniha 2021, C. Clare (pseudonym)


Osamělost prvočísel
? - květen 2021
Osamělost prvočísel 2009, Paolo Giordano

Zajímavá kniha o dvou osamělých existencích toužících po společnosti, které ovšem nejsou schopny. Mohl by to být obyčejný zapomenutelný román - autorův styl psaní a schopnost obrátit děj jiným směrem ve chvíli, kdy už si člověk myslí, že ví, jak bude pokračovat, jej ale dělají svým způsobem jedinečným.


Město z kostí
? - květen 2021
Město z kostí 2009, C. Clare (pseudonym)

Nástrojům smrti jsem se dlouho vyhýbala (a po shlédnutí filmu mě tento příběh lákal ještě míň)... Ale po přečtení Rudých svitků jsem se rozhodla dát jim šanci - a jsem příjemně překvapená. Svět plný bytostí, které mi předtím připadaly hrozně dětinské, mě docela očaroval, postavy, které se mi ve filmu nelíbily, se ukázaly jako docela fajn, a ani příběh mi nepřipadal zas tak uhozený. V krátkosti - kniha je čtivá, vtipná a určitě hodna přečtení. Doufám, že to samé budu moct říct i o dalších dílech.


Lord John a skotský vězeň
? - květen 2021
Lord John a skotský vězeň 2018, Diana Gabaldon

Docela nic moc díl. Většinu knihy jsem měla pocit, že se v něm nic moc neděje, a přemýšlela jsem, jestli by neměl změnit název, protože lord John mi v něm připadá spíše jako vedlejší postava. Spousta věcí nedává zrovna moc smysl, chování a celé spojenectví hlavních dvou představitelů jsou místy dost podivné, a konec se zdá, že někam zmizel, vyšuměl.


Pátá minuta je o nás
? - květen 2021
Pátá minuta je o nás 2020, Eva Pospíšilová

Moc pěkná kniha s milým příběhem a sympatickými hrdiny. Autorky odvedly skvělou práci. Doufám, že se časem objeví i nějaký další jejich výtvor v tištěné podobě.


Dvůr mrazu a hvězd
? - květen 2021
Dvůr mrazu a hvězd 2018, Sarah J. Maas

I když jsem viděla hodnocení, které tady kniha dostala, nevěřila jsem, že by mohl být některý z dílů této série špatný... ale byl. V celé knize se vlastně nic neděje, celých dvěstěneco stran se víceméně jenom řeší shánění a kupování dárků, což je opravdu nuda.


Nesmrtelní z Meluhy
? - květen 2021
Nesmrtelní z Meluhy 2018, Amish Tripathi

Nepříliš čtivá kniha s hezkou obálkou a předvídatelným dějem, který je celkem nudný, obsahuje spoustu nesmyslů a šablonovitých postav. Za konec, který představuje v půlce utnutá kapitola a kouzelná slova "Pokračování příště...", by si autor zasloužil nafackovat.


Prohnilé město
? - květen 2021
Prohnilé město 2018, Leigh Bardugo

Jen o malinko slabší pokračování úžasných Šesti vran. Čte se jedním dechem a krásně uzavírá příběh šestice sympatických hrdinů.


Psanec
? - květen 2021
Psanec 2020, Diana Gabaldon

Přiznám se, že jsem od této knihy čekala víc. Příběh cizinky mám ráda a těšila jsem se, že se dozvím, co tenkrát zažíval Jamie a jak vnímal chvíle s Claire, ale moc jsem se toho nedozvěděla. Grafické zpracování mě zrovna neoslovilo - ani stylem kresby, ani scénářem, některé mužské postavy si byly tak podobné, že člověk netušil, o koho jde, děj mi nepřišel zrovna návazný, lehce se odchyloval od knihy (což ale autorka na konci vysvětlila) a některé části mi připadaly zbytečné. Z celé knihy se mi líbila asi jenom vysvětlení na konci...


Zvíře zrozené z noci
18. duben 2021
Zvíře zrozené z noci 2018, Tochi Onyebuchi

odpad!

Tak tohle byla jedna z nejhorších knih, ke kterým jsem se dostala. Sice je založená na zajímavém nápadu (požírači hříchů, které se jim jako tetování zobrazí na těle - dokud jim nedojde kůže), ale zpracování je tak špatné, že mě až bolely oči, jak jsem je neustále protáčela. Až do posledních stránek se v knize nic neděje - hlavní hrdina řeší akorát svoje vlasy a neschopnost najít si holku - veškerý děj je natěsnaný do posledních několika stránek - akorát zas nedává příliš smysl a vlastně nekončí, je utnut v půlce kapitoly. Strašné je celkem všechno - ploché postavy, těžko uvěřitelné pozadí, protiřečící si mýty, "zamilovanost" Taje do princezny (která je založená na tom, že mu sáhla na biceps...), naprostá většina hlášek... Krom toho autor s oblibou, ale naprosto zbytečně používá vymyšlená slova, která akorát tak zhoršují čtivost a srozumitelnost celého toho blábolu. Upřímně se divím, že se něčeho takové nějaké nakladatelství vůbec ujalo - slohové práce i méně nadaných žáků základní školy bývají lepším čtenářským zážitkem...


Rudé svitky magie
18. duben 2021
Rudé svitky magie 2020, C. Clare (pseudonym)

Docela fajn kniha s příjemným příběhem a sympatickými hrdiny. Děj ani zápletka nejsou bůhvíjak složité, ale vtipné rozhovory a scény i roztomilá romantika to celkem kompenzují. Prostředí na mě bylo trochu moc pohádkové (příliš mnoho kouzelných druhů), některá klišé poněkud zbytečná a extravagance Magnusových gest až příliš přehnaná, ale snést se to dalo. Příběh byl příjemný a odsýpal (nebo mi to tak jenom připadalo kvůli gigantickým písmenům?), líbil se mi nápad recese, která se zvrhla, a bavily mě charaktery hlavních postav i jejich překažené žhavé chvilky. Prostě příjemné čtení.


Šest vran
duben 2021 (12.-18.)
Šest vran 2017, Leigh Bardugo

Úžasné! Už když mi kniha přišla, byla jsem z ní nadšená. Vypadá opravdu nádherně. Od obsahu jsem si nic extra neslibovala... nicméně jsem mu naprosto podlehla. Úchvatný temný svět, jedineční sympatičtí hrdinové, příběh, který dává smysl a docela odsýpá, příjemný styl vyprávění... Myslím, že je to jedna z nejlepších knížek, které jsem (přinejmenším v poslední době) četla. Jediné, co mi vadilo, byl věk hlavních hrdinů (a jeho připomínání), který neodpovídal tomu, co všechno už měli za sebou a jakou pověst si vybudovali. Žádný strašný nedostatek to ale není.


Dvůr křídel a zmaru
? - duben 2021
Dvůr křídel a zmaru 2018, Sarah J. Maas

Další skvělý díl této série. Připadal mi malinko slabší než ten předchozí, některé situace už byly trošku klišé, nicméně pořád to byla skvělá četba, od které jsem se jen nerada odtrhávala. Jak mi díly Skleněného trůnu pily krev a četla jsem je téměř z donucení, tak jsem Dvoru trnů a růží naopak propadla a opravdu potřebuju, aby byly další a další díly.


Ostrov na konci všeho
? - duben 2021
Ostrov na konci všeho 2018, Kiran Millwood Hargrave

Příjemné, odpočinkové čtení, které podle mě ale není pro každého. Autorka čtenáři spíše než děj zprostředkovává pocity, nutí přemýšlet, přehodnocovat, představovat si. Bylo to pěkné - ale upřímně si myslím, že se ke knize už nevrátím.


Sherlock Holmes a myslící stroj
březen - duben 2021
Sherlock Holmes a myslící stroj 2018, James Lovegrove

Jedna z těch nejšpatnějších knih, které jsem četla. Má sice krásnou obálku, takže bude vypadat hezky v knihovně, ale tím pro mě její pozitiva končí. Vše mezi těmi pěknými deskami je poněkud plané. Příběh je poskládaný z několika případů, které se dají uhodnout tak rychle, že pak člověku drásá nervy tupost postav a zbytečné vysvětlování, jak Holmes na to jednoduché řešení přišel. Kromě neuvěřitelně nízké inteligence se pak postavy vyznačují také do očí bijící schematičností a nesympatičností (včetně Holmese, který se místy chová jako příšerný blbec). Celkově je tohle dílko nepovedené - příliš jednoduché (ve všech směrech), napsané pro čtenáře předminulého století (zřejmě snaha autora o napodobení Doylova stylu), bez sympatických postav i jakéhokoli napětí (několikrát jsem se dívala, jestli kniha nepatří mezi dětskou literaturu - to by mnohé vysvětlovalo - ale prý ne...). Není mnoho knih, které bych vyloženě nedoporučovala - ale u této nemůžu jinak...


Led nebo oheň
březen 2021 (22.-24.)
Led nebo oheň 2018, Sara Raasch

Za mě poněkud slabší díl, kde se hodně cestuje a poměrně málo děje. Kdyby měla autorka propracovanější svět a zajímavější země, mohla by to být okouzlující četba, ale takto to působilo spíš nedotáhle a zbytečně. Prostě takový ten prostřední díl série víceméně o ničem...


Cesta stínů
březen 2021 (17.-22.)
Cesta stínů 2010, Brent Weeks

Tak teda nevím. Kniha by asi nebyla úplně špatná, ale připadala mi hrozně zmatená, přehuštěná nepotřebnými informacemi a naopak skoupá na některá podle mě základní vysvětlení (např. k čemu mám vědět, jaká budova odpovídá stylu kterého národa, když ony národy až na výjimky autor nijak necharakterizuje - s tím pak taky souvisí absence mapy, která zrovna do této knihy rozhodně patří). Kvůli nadbytku postav, které mají vlastní dějovou linku, jsem se místy ztrácela a netušila, o kom je zrovna řeč, Azothovo/Kylarovo dětství a výcvik mi připadaly zbytečně utahané (a samotná postava hlavního hrdiny mě nijak neoslovila), rozčilovala mě některá pojmenování (a skutečnost, že jsem nepřišla na to, proč je každé extrahované z jiného skutečného jazyka)... Navíc se tam toho dělo tolik, že mi nějak uniklo, o co vlastně Bohokráli opravdu jde a teda proč se to všechno děje (a určitě i další informace)... Nicméně musím uznat, že poslední třetina/čtvrtina knihy byla čtivá a napínavá. Jen těch "nečekaných" zvratů tam bylo trochu moc. Do druhého dílu nejdu - aspoň zatím určitě ne (snad kdyby mi byl autor z rozhovoru sympatický, možná bych o tom přemýšlela - ale nebyl...)


Stručná historie času
leden - březen 2021
Stručná historie času 2007, S. W. Hawking (pseudonym)

Docela zajímavá kniha o tematice, která mi nikdy nebyla příliš blízká (natož abych jí nějak zvlášť rozuměla). Látka je zde podána i pro laika poměrně pochopitelně (i když mi samozřejmě některé souvislosti apod. unikaly), za nejlepší části ale považuju historické vsuvky o tom, jak se názor na danou problematiku vyvíjel v průběhu lidských dějin.


Dvůr mlhy a hněvu
? - březen 2021
Dvůr mlhy a hněvu 2017, Sarah J. Maas

Podobně jako předchozí i tento díl jsem si ohromně užila - možná ještě víc než ten první. Hlavní postava mi je stále moc sympatická (na rozdíl od protivné hlavní hrdinky Skleněného trůnu) a ty ostatní mají taky své nezpochybnitelné kouzlo, díky němuž mi po dobu četby přirostly k srdci. Text se čte sám, děj ubíhá a vztahy se znepokojivě pomalu vyvíjejí (což rozhodně není výtka) - jen některé narážky na sex už mě trochu unavovaly a erotických pasáží bylo ke konci knihy přece jenom zbytečně moc. Svým způsobem mě pobavilo, že stejně jako u série Skleněný trůn i tady autorka protlačila svou myšlenku, že první partner nemá být osudovou láskou - že by autorčino poselství mladým dospělým? Nicméně v této knize aspoň konec vztahu s Tamlinem dává smysl (což o stejné situaci ve Skleněném trůnu říct nemůžu). Co se mi zrovna dvakrát nelíbí, je další z autorčiných tendencí - párování vedlejších postav... Zatím jenom naznačuje, ale obávám se, že v dalším díle se dočkáme až příliš mnoha "nečekaných" svazků... I tak se na Dvůr křídel a zmaru neskutečně těším.


Třpytící se město
? - březen 2021
Třpytící se město 2020, Lenka Bandurová

Zajímavá kniha s pěknou obálkou, ale prozatím poměrně nijakým příběhem. Líbilo se mi, jak autorka poměrně netradičně pojala neuvěřitelně ohrané téma dohodnutého sňatku a neopětované lásky, obdivovala jsem některé její nápady (padající lilie, fontány...) a nakonec jsem si knihu docela užila. Ovšem spousta věcí mi trochu lezla na nervy. To, že hlavní hrdinové měli nějaké chyby, mi bylo spíš sympatické (dokonalé postavy bývají neuvěřitelně otravné) - ale opravdu si myslím, že Lea i přes svůj nízký věk nemusela být až tak naivní a hloupá, přesvědčená o své neomylnosti. Vadila mi autorčina posedlost krásou, kterou její postavy podědily, nebavily mě některé rádoby vtipné slovní přestřelky a opakované házení jídlem a iritovaly mě nedomyšlené/nedořešené věci (jak najednou autorka přestala psát o Leině tajemném nápadníkovi, aby mohla vylepšit její vztah s manželem, hrdinčino zázračné přežívání smrtelných situací a neschopnost podle všeho profesionálních zabijáků...). Pevně však věřím, že další díl se podobným drobným chybkám více vyvaruje - a opravdu se těším, jak bude vše pokračovat.


Soumrak římské říše
únor - březen 2021
Soumrak římské říše 1975, Ammianus Marcellinus

Překvapivě zajímavá a poměrně slušně čtivá kniha o nepříliš známém úseku římské historie. Je pravda, že jsem nebyla schopná celou dobu pozorně vnímat text, nicméně u pasáží, kdy autor popisoval (občas vtipně zaujatě) charakteristiky různých národů, zvyky, krajinu apod. jsem se vždy probudila - přestože zrovna tyto informace nebyly hlavním tématem knihy. Holt každý si v ní může najít to své...


Totem a tabu
leden - únor 2021
Totem a tabu 2017, Sigmund Freud

Kniha plná zajímavých myšlenek (ne že bych se všemi souhlasila a věřím, že některé jsou dnes již překonané) a odkazů, příjemně a srozumitelně napsaná... Na to, že Freud není z mých oblíbených psychologů, se mi tohle jeho dílo velmi líbilo.


Zrada vítězů
únor 2021 (18.-20.)
Zrada vítězů 2019, Marie Rutkoski

Pro mě o něco slabší než první díl, nicméně přesto pěkně napsaný a poutavý (poslední stránky jsem doslova hltala). Autorka krásně ztvárnila císařovu podlost i Arinovu lásku - a přestože některé části knihy nebyly zrovna nejzajímavější a sem tam mi něco připadalo nesmyslné, příběh se mi docela vryl pod kůži. Jen nevím, jestli autorku trochu nenávidím za to, že oba díly této její série končí tak, jak končí (pro mě pocitem frustrace, nervozity a potřebou číst dál, abych mohla být spokojená z toho, jak to všechno dopadne)...


Vepsáno krví vlastního srdce
? - únor 2021
Vepsáno krví vlastního srdce 2020, Diana Gabaldon

Opět příjemné čtení, žádné napínání nervů, příběh prostě plyne, ale nenudí. Oceňuju, že autorka ubrala erotických pasáží, které v předešlých dílech začínaly být svou četností až otravné. Myslím, že tímto dílem by série klidně mohla skončit - ale jestli ne, další díl si nejspíš přečtu.


Píseň zimy
? - leden 2021
Píseň zimy 2017, S. Jae-Jones

Bohužel se musím přidat k negativním komentářům. Čekala jsem kouzelný, romantický příběh - a místo něj objevila slátaninu, ve které možná bylo pár nápadů, ale děj byl neskutečně mrtvý. Téměř netuším, o co tam šlo a proč postavy jednaly, jak jednaly (pro mě dost nepochopitelně) - zato jsem se velmi obsáhle a opakovaně dozvídala o potřebě hlavní hrdinky být uznávaná a milovaná - a o její hluboké sexuální frustraci. Až na pár momentů se mi v knize asi nějak zvlášť nelíbilo nic - postavy, prostředí, (ne)děj, způsob vyprávění... Mohla bych říct, že mě autorka alespoň obohatila vydatným množstvím názvosloví z oblasti hudby - nicméně to bych si musela pamatovat o něco víc než jen pojem "sonáta", který jsem už dávno znala...


Pochopíš, až budeš velká
leden 2021 (27.-31.)
Pochopíš, až budeš velká 2017, Virginie Grimaldi

Ohromně milý příběh se vším, co jsem si od něj přála. Jistě, sem tam bylo něco trochu přehnané, vtípky byly místy úžasné, místy zbytečné, celé se to neobešlo bez klišé a hlavní hrdinka - psycholožka - trpěla tolika neurózami, že by se jí samotné nějaký psycholog hodil... Ale nakonec mi to vše připadalo spíše sympatické než iritující, a tak jsem si četbu užila - a určitě se k ní ještě někdy vrátím.


Pláč ve tmě
leden 2021 (17.-27.)
Pláč ve tmě 2002, Peter Watt

Podle mě klasická rodinná sága z velice zajímavé doby a prostředí, nicméně s neuvěřitelně šablonovitými postavami (všichni klaďasi byli statní nebo překrásné, všichni záporáci zase pedofilové s různou mírou násilnické zvrácenosti). Příběh nebyl špatně napsaný, ale jednoduše mě nedokázal nadchnout. Obsahoval přemíru klišé a scén, které jako kdyby autor vyčetl z nějakého jiného románu. Duševní rozpoložení ženských hrdinek i síla všech lásek na první pohled mi připadaly poněkud přehnané. Zkrátka - až na popis neznámého kraje a pár historických informací mě kniha ničím nepotěšila.


To prší moře
leden 2021 (15.-17.)
To prší moře 2017, Radka Třeštíková

Zvláštní kniha s poněkud znepokojivým příběhem a koncem, o kterém se stále ještě nedokážu rozhodnout, jak na mě zapůsobil. Trvalo mi, než jsem si zvykla na autorčin styl psaní - zpočátku mě rozčiloval, časem mi přišel zajímavý a vlastně docela fajn. Líbilo se mi, jak si autorka hrála s jazykem a propojovala jednotlivé části příběhu. Celkově mi však tohle dílo připadá moc málo výrazné, abych ho hodnotila jinak než průměrem.


Dvůr trnů a růží
leden 2021 (12.-14.)
Dvůr trnů a růží 2016, Sarah J. Maas

Přestože mě kniha nějakou dobu lákala, dlouho jsem váhala, protože jsem se bála, že bude stejná jako knihy ze série Skleněný trůn, co se mi moc nelíbily (a především jsem většinu času nemohla vystát hlavní hrdinku). Dvůr trnů a růží je však něco docela jiného. Až na víly a hlavního vílího nadsamce (zřejmě autorčina úchylka) se všechno lišilo. Hrdinové této pohádky pro dospělé byli skvělí, prostředí kouzelné a celý příběh, přestože využíval prvků z jiných příběhů, naprosto jedinečný. Netušila jsem, že by se mi jakákoli kniha od S. J. Maas mohla tak moc líbit (nicméně teď opravdu nutně potřebuju další díl - i když je ten první docela ukončený)! Žádná romantická fantasy duše by tohle dílo podle mě neměla minout.


Rok ve Svatojánu
prosinec 2020 - leden 2021
Rok ve Svatojánu 2017, Eva Francová

Krásně zpracovaná kniha se spoustou zajímavých informací. Líbilo se mi představení různých pohanských i křesťanských tradic a zvyků, stejně jako některé autorčiny nápady a recepty. Jen škoda, že text ne vždy navazoval a nepůsobil moc sjednoceně.


Smilujse
prosinec 2020 - leden 2021
Smilujse 2011, Jaida Jones

Tohle nebyla zas tak špatná kniha - navzdory hodnocení, které tady má. Akce v ní sice bylo spíš míň, stejně jako draků (což mi zase tak moc nevadí), ale rozhodně jsem se nenudila. Líbil se mi zajímavý svět, který autorky představily, pojetí draků - mechanických stojů žijících díky magii a s vlastní osobností... Potěšilo mě, že navzdory kouzelným drakům a lidem obdařeným magií se kniha neutápěla v nadpřirozenu. Bylo ho tam tak akorát. V neposlední řadě musím ocenit postavy, které byly pokud ne přímo sympatické, tak alespoň zajímavé a jedinečné, skvěle vykreslené. Přestože některé kapitoly s Roystonem až moc připomínaly klasická romantická díla minulých staletí (akorát v gay verzi), celou knihu jsem si docela užila. Jenom celkové zakončení se mi zdálo poněkud ošizené.


Temný květ
? - prosinec 2020
Temný květ 2020, P. M. Freestone

Úžasná kniha s nádhernou obálkou a neuvěřitelně čtivým, zajímavým dějem. Hlavní zápletka sice možná nepůsobí až tak originálně, ale její řešení je podle mě jedinečné, hlavní postavy jsou přesvědčivé a sympatické a svět, v němž žijí, je kouzelný, přesto ne přehnaný. Opravdu moc povedené dílo.


Pět neděl v balónu
? - prosinec 2020
Pět neděl v balónu 1963, Jules Verne

Poměrně příjemná dobrodružná kniha, ze které bych jako asi dvanáctiletá pravděpodobně docela unešená. I teď, když se mi podařilo se začíst, jsem některé příhody skoro hltala.


1 ...