chamyl chamyl komentáře u knih

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Milé překvapení od české autorky, která přesvědčivě mužskýma očima popsala peripetie života maloměstského doktora bojujícího s nástupem krize středního věku v životě, který je tak nějak trochu na levačku. Kniha se čte velmi dobře a to i přestože je vlastně velmi smutná a nevyvolává přehnaně optimistická očekávání. A možná právě o to je opravdovější.
Jednu hvězdu ubírám za klišé neschopných a intrikujících osob ve všech vedoucích funkcích, které (v tomto příběhu zcela zbytečně) opět pouze oslovuje naše národní švejkování.

03.06.2020 4 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Krásné vyprávění o smutném člověku, který v životě rozdal nekonečné množství radosti a smíchu.
"Dvořák" Deburau je pro mne nesmrtelným symbolem klaunů s plačící duší.

30.05.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Úplně mě to nechytlo, i když se rozhodně nejedná o nějaký propadák.
K žádné z postav jsem si nevytvořil žádný vztah a ani jsem jim či jejich pohnutkám příliš neporozuměl bez ohledu na to, zda šlo o klaďasy či záporáky. Zejména dění na temné straně příběhu mi přišlo (a dokonce dvakrát) zcela bez jakéhokoliv uchopení, byť uznávám, že úchylnost nemusí mít žádné racionální kořeny.
Prostě tak nějak jsem měl pocit, že postavy dělají to, co jim autor předepsal čistě mechanicky a bez života.
Další knihu z této série tedy zkoušet nebudu.

27.05.2020 3 z 5

Jan Tříska Jan Tříska Marie Formáčková

Horkou jehlou šité rešerše nad vychládajícím tělem zajímavého člověka a výrazného herce. Přesto, asi i z určitého sentimentu, nebudu při hodnocení přehnaně kritický.
Jan Tříska byl výborný herec a neobvyklá osobnost, která pro mne navždy i v jeho osobním životě zůstane Igorem Hnízdem se všemi jeho plusy, mínusy a tajemstvími...

16.05.2020 4 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

"Jsou snad nějaké informace důležitější než tenhle člověk?" Tato věta pronesená elitní agentkou ve špionážním románu podle mne vydá za všechny myslitelné komentáře. Vysoké hodnocení této knihy tedy považuji za nějakou vydařenou konspirační akci tajných služeb…
Nezastírám, že tato literatura není šálkem mého čaje a tohoto byl navíc uvařen plný 500 stránkový samovar, ve kterém ovšem bohužel nakonec nebyl třiceti lety praxe u CIA vymazlený špionážní čaj, ale zcela nedůvěryhodný a po vzoru pejska s kočičkou spatlaný boršč servírovaný s Big Macem.
Šel jsem do toho kvůli čtenářské výzvě a očekával příběh plný rozmanitých kousků a tajemství ze života tajných služeb, které nám autor díky svým zkušenostem naservíruje. Místo toho jsem zjistil, že CIA je vlastně anarchistická organizace, kde si každý dělá prakticky co chce a to i přestože má konkrétní rozkaz, že to dělat nemá či že má dělat něco jiného. Tato povrchní rádobyromantická love story je plná ostře černobílých lidí bez jakéhokoliv uvěřitelného vývoje či chování, takže se i Matthews raději rozhodl nám pomáhat alespoň popisováním jejich aury a tím je rozstrkat z ruských a amerických dresů i do dresů správňáků a zloduchů. Dva "fakt dobří" agenti - aniž bychom z tohoto stohu textu pochopili, proč jsou tak dobří - zjistí, co chtějí, zlikvidují elitní zabijáky a ještě si přitom profesionálně vrznou. Ideální práce!
Jestli to chtěl autor nakonec zachránit alespoň tím, že z knihy udělá kuchařku s polovičatými recepty, tak u mne se svojí otravnou snahou nechat se postavy v každé kapitole najíst, aby bylo o čem na jejím konci psát, neuspěl.
Byť tedy nebylo velké očekávání, tak i přesto se dostavilo zklamání. Dalším knihám tohoto autora se tedy raději vyhnu.

13.05.2020 1 z 5

Hovory s T. G. M. Hovory s T. G. M. Karel Čapek

Je osvěžující vědět, že i prezident může být moudrý.
Sto let staré povídání, které v mnoha pasážích trefně komentuje naše současné dění a zároveň nabízí i východiska či alespoň možné odpovědi.
Škoda, že mnozí z nás tyto myšlenky neumí a často spíše ani nechtějí číst.

01.05.2020 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Jak málo stačí, aby se životní cesta vydala jiným směrem. Zvláště když se v tu chvíli zdá, že výhybka je vlastně tak nepatrná...
Temný kriminální příběh, který je důstojným bratříčkem severského seriálového hitu Zločin, brutálně popisující řádění nečekaného pachatele. Světla policejního podezření švenkují mezi nejrůznějšími postavami děje a čtenáři velmi dlouhou čekají, kde se zastaví. Ale rozhodně se při tomto čekání nenudí, čemuž pomáhá i členění příběhu do krátkých kapitol.
Proč ovšem nedávám plný počet hvězd? Vzhledem k tomu, že je to uvedeno i v anotaci, tak se snad při vysvětlení nedopustím spoileru:
Moc mě mrzí, že velmi propracovaný příběh autor vystavěl na logickém nesmyslu, který mi naskočil hned zkraje knihy a až dokonce jsem doufal, že bude nějak (byť chabě) vysvětlen. Otisky prstů zmizelých (a nenalezených) bezúhonných osob (notabene dítěte) se nevyskytují v žádné policejní databázi...

16.04.2020 4 z 5

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

Jeden Evropan nám ve svých vzpomínkách ukazuje, jak snadno se může něco zhroutit a přesypat do úplně něčeho jiného a to i přestože o to vlastně nikdo nestojí a už vůbec si to většina blaženě nevědomé veřejnosti nepřipouští. A ejhle, tumáš čerte kropáč: najednou tu máme rozpad mocností, dvě bezprecedentně brutální světové války a hromadu utrpení ze situace vcelku spokojeného vegetění si...
Pozor: historie se neopakuje, ale je dobré se z ní poučit.

12.04.2020 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Nedočetl jsem a tak nehodnotím.
Kniha pro milovníky Švejka a černých baronů, tentokrát v britské uniformě, a s příliš okatou snahou pobavit. Pointa většiny humorných situací je známá již na jejich začátku a tak mi v hlavě často zněla parafráze slov Miroslava Horníčka: "Dobrý vtip je jako bonbón. Ovšem v této knize ho dostávám nejen už rozbalený, ale dokonce i předcucaný."
Pro mne tedy střela zcela mimo terč.

12.04.2020

Popravčí Popravčí Chris Carter

(SPOILER) Série s Robertem Hunterem mě baví.
Zajímavý příběh s nečekaným pachatelem a překvapivě pochopitelnými pohnutkami jeho (místy až samoúčelně popisovaného) brutálního chování. Nikdo nemůže vědět, co ho jednou doběhne...
Ještě jedna malá poznámka (varuji, že je to možná spoiler):
Nešlo by pachatele někdy dopadnou tak nějak standardněji? Např. s pomocí dalších policejních složek jako je třeba zásahová jednotka. Vzhledem k tomu, že je tato kniha součástí nyní již desetidílné série, tak je natahování v duchu "hlavní hrdinové to asi nepřežijí" trochu zbytečné. Myslím, že celkovému příběhu i kvalitě knihy by to neublížilo.

11.04.2020 4 z 5

Příběhy skutečné odvahy Příběhy skutečné odvahy Bear Grylls (p)

Dávám 4*, ale minimálně jedna je za všechny ty hrdiny , jejichž příběhy autor (občas trochu sterilně) zachytil.
Kniha se hemží výrazy "odvaha" a "kuráž", ale pro mne jde o vcelku nesourodý výběr. I když nezpochybňuji prožitá utrpení a všechna popsaná úsilí, tak je pro mne velký rozdíl mezi tím, kdo se bez vlastního zavinění dostal do mezní životní situace či se pro ní dokonce rozhodl z vyšších cílů ochrany ostatních před agresorem a mezi tím, kdo se "pouze" vědomě vydal splnit svůj sen.
Vím, že obojí muselo hrozně bolet, ale těch prvních si prostě cením výše.

11.04.2020 4 z 5

První parta První parta Karel Čapek

Idealizovaný pohled na hornickou partu a lidi v ní, kteří jsou všichni v zásadě féroví a obětaví.
Čapkem velmi čtivě a profesně trefným jazykem vystavěný literární pomník tisícům bezejmenných havířů, kteří zpravidla vyměnili své zdraví za trochu lepší život svých blízkých. Z knihy je dobře patrná hornická hrdost a zároveň i tvrdost jejich práce.
Je to zřejmě můj problém, neboť to bezpochyby nebylo autorovým záměrem, že mi v řadě Standových úvah naskakovali do mysli různí skinheadi, příslušníci Hitlerjungend či svazáci. Prostě lidé, kteří bez "party" jakoby ani nebyli a vše, co mělo v jejich životě hodnotu bylo hodnoceno pouze z pohledu "party". Asi jsem už přecitlivělý...

02.04.2020 4 z 5

Mystika západu Mystika západu Jan Stern

Nedočetl jsem, proto nehodnotím.
Během čtení jsem byl docela zmaten, ale nakonec mi pomohla informace kdesi z médií, že autor toto své "dílo" označil za parodii. Nevím, jestli to je pravda, ale alespoň by to dávalo část nějakého smyslu.
Pro mne povýšená a zcela zbytečná kniha.

02.04.2020

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Překvapivě dobré. A to dokonce velmi. Po mediálně profláknutém a pro mne vlastně prázdném Alchymistovi mám pocit, jakoby šlo o knihu od jiného autora.
Originální námět a úvahy o smrti, depresích a smyslu života ukazující na zřejmý paradox, že mít se dobře, automaticky neznamená, být šťastný.
Dobře uchopené téma pro ty, kteří chtějí přemýšlet a třeba i polemizovat.

01.03.2020 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

(SPOILER) Dokumentární popis jednoho z možných "blízkých setkání třetího druhu". Pro milovníky sci-fi a ufology bezpochyby skvělá jízda, navíc bravurně popsaná díky Clarkově jednoduchosti a skvěle zachovaném odstupu.
Pro mne příliš technická a odosobněná záležitost, která okolo mne proletěla stejně nevzrušeně, jako Ráma okolo Země.

01.03.2020 3 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Je zcela nevhodné číst Čapkovy Hovory s TGM a současně tuto knihu. Zajímalo by mě, jak by Masaryk hodnotil prvních sto let svého díla…
Vtip a inteligence Miloše Zemana mi přestaly imponovat hned z kraje 90. let 20. století poté, kdy z nich vyprchala aura novosti nové doby. Čím dál tím více byly o povýšenosti, agresivní demagogii a lidovostí maskovaném hulvátství, které vedla především snaha o převálcovaní soupeře (obvykle) za každou cenu. Když jsem si pak po čase vedle sebe položil některá vyjádření našeho současného prezidenta z období okolo roku 1990 a porovnal je s obdobím okolo roku 1995 nebo pozdějšími, tak mě jeho nesčetný názorový veletoč definitivně od něj odstředil.
Nicméně moje zařazení této knihy v čtenářské výzvě do kategorie „Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou“ není nějakou lacinou či poťouchlou snahou odplivnout si z pražské kavárny směrem k Pražskému hradu, ale realita, která se skrývá pod klinickými pojmy „narcismus“, „disociální chování“ a „alkoholismus“. A rozhodně nejsem nijak šťastný či shovívavě povýšený, že toto píši o současné hlavě naší republiky…
Celkový dojem z této knihy je pro mne smutný. Vysoké hodnocení by si Jaroslav Kmenta zasloužil již za chronologické seřazení výroků našeho hradního pána a jejich vývoj v čase. Nezpochybňuji Zemanův mandát, protože byl bezpochyby zvolen v demokratické volbě a o 150 tisíc voličů více si ho přálo na hradě mít. Každý máme právo na svůj názor, ale nezapomínejme: Ze špatného nikdy nic dobrého nevzejde.

01.03.2020 5 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Neotřelý formát vyprávění obyčejných ruských (sovětských) žen o životech svých i svých blízkých. Různé úhly pohledu na tytéž události, různé zkušenosti se stejným režimem a různé životy ve stejné době.
Vyprávění a díla tohoto druhu mi vždycky připomenou, že existují minimálně dvě verze historie: ta všeobecná do dějepisu a ta osobní k zapomnění. Dějepis má přitom obvykle jednotný – zpravidla dle aktuálního kurzu – pohled na uplynulá dění, zatímco pamětníci mluví o stejné konkrétní události úplně jinými slovy a často s úplně jiným hodnocením.
Kniha tedy opět potvrzuje, že každá doba v lidské historii má své vítěze i poražené a to bez ohledu na skutečnost, jaké hodnocení jí přidělí v budoucnosti historici.

17.02.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Dlouho jsem okolo této knihy přešlapoval a nakonec jsem rád, že mě čtenářská výzva postrčila k jejímu přečtení.
Tragický příběh, který je pro mne více než o praktikách a osudech bohyní výpovědí o tom, jak funguje nesvobodná společnost, ve které jedni rozhodují o druhých, přičemž ti „druzí“ o tom často ani nevědí. Definování správného a nesprávného či žádoucího a nežádoucího pod vzletnou vlajkou vyšších zájmů obecného blaha je přitom často hnáno pouze vlastní nenávistí, zlobou či hloupostí. Nebo v neposlední řadě prachobyčejnou závistí a pomstou.
V tom jsou příběhy z dob fašismu či komunismu obvykle nejsilnější a zároveň nejosobnější. Žádné „statistické položky“ totalit na popravištích či v koncentrácích, ale obyčejní lidé se špatnými sousedy na špatném místě a ve špatné době. Smutné, moc smutné.

09.02.2020 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Krásnou staročeštinou napsané klasické dílo naší literatury. Na pozadí boje ctnostných lapků s oficiální mocí se odehrávají příběhy „pravých“ lásek vyvěrajících ovšem spíše než ze srdce z orgánů nacházejících se přeci jen jižněji…
Vančura přesvědčivě, a s ohledem na syrovost doby i událostí překvapivě poeticky, napsal příběh, který se mohl ve středověku stát. Jeho dílo tak vytváří dojem autentického historického románu, což zážitek z něj ještě umocňuje.
Vzletnost jazyka, množství postav i určité „přehrávání“ některých situací ovšem komplikují vstřebávání děje i orientaci v něm. Kvůli tomu pro mne není zážitek dokonalý, neboť je tak papyrus, na kterém je vyprávění zachyceno, chvílemi po stranách ohlodán a v ploše se inkoust čas od času rozpíjí.
Největší devizou této knihy tak pro mne zůstává skvělá práce s, dnes již v této podobě nepoužívaným, jazykem a jeho zachování i pro budoucí generace.

07.02.2020 3 z 5

1* navíc za skvělou interpretaci a trefný výběr hlasů v audioknize.
Povídky mají nevyrovnanou, ale celkově překvapivě dobrou kvalitu, takže jsem se ani u jedné nenudil. Zajímavý projekt, ke kterému jsem se dostal díky čtenářské výzvě a nelituji. Uvolněné čtení z různých dob i podob naší stověžaté matičky, které vám umožní na jednom místě potkat řadu autorů s různými styly.
Pro mne jednoznačně nejvýše Petra Soukupová.

07.02.2020 5 z 5