Hovory s T. G. M.

Koupit

Mimořádně ceněné dílo Karla Čapka vznikalo v letech 1928–1935 na základě rozhovorů s prvním československým prezidentem T.G. Masarykem. Spis vypovídá o prezidentově životě od dětství po jeho vstup do vysoké politiky. Seznámíme se s jeho pohledem na svět, s jeho ideály demokracie a humanismu a jeho politickými, náboženskými a filosofickými názory. Obsahuje: 1. Věk mladosti -- 2. Život a práce -- 3. Myšlení a život -- 4. Mlčení s T.G. Masarykem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12654/hovory-s-t-g-m-Nkh-12654.jpg 4.6448
Literatura faktu, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno, Fragment (ČR)

Kniha Hovory s T. G. M.

Dvoja

"Nu, nechtěl jsem lhát,.."

matej7838

Úžasné spojení dvou géniů, Čapka literáta a pozorovatele, a Masaryka, filozofa praktického života. Z knihy vysvítá neobyčejně silná osobnost, bažící po vzdělání. Člověk pevného charakteru vždy vzdorujícího demagogii. Člověk jdoucí si za svým, nikdy ale ze ctižádosti, ale kvůli nemožnosti ustoupit požadavkům předem vytčených ideálů.
Masaryk není kdovíjaký myslitel, ale nade všechny filozofy vyniká tím, že pro své přesvědčení neváhá obětovat pohodlí, pověst, čas, ani život. Při čtení knihy mě naplnila hrdost, ale zároveň jsem se dozvěděl spoustu nového, udělal si lepší obrázek o tehdejší době, a dokonce se občas i zasmál. Mnohé z výroků v této knize by se daly tesat do kamene (a nejspíš se tak i děje).

MiroslavŠkraba

Slušná kniha.

SAnthony
12.12.2019

[Audiokniha]
Ke knize (a filmu) mě přivedly citace v Opuštěné společnosti od Taberyho.
Líbilo se mi procházet jeho životem a jak tou nebojácností v mladých letech, kdy sledoval vojáky až do Uher.
Stát za pravdou i když to není populární.
"Dobrého je na světě víc, ale to špatné cítíme mnohem silněji".
Není to jednoduché čtení (ani poslech).

d.p.
30.10.2019

Nemohu než doporučit, opravdu skvělá kniha. Úžasná sonda do let 1850-1937, jak to ve skutečnosti chodilo, jací byli lidé, jaká byla doba, jaká byla politika. Překvapilo mě, jak moc, je to pořád stejné. Pořád stejní remcalové, pořád stejní věční stěžovatelé a odborníci na vše, pořád stejné silné i slabé stránky našeho národa. Mravní zásady T.G.M. jsou zcela nadčasové a to, že není tak důležité co člověk dělá a kolik za to má, ale hlavně jestli si i u toho udrží svou mravnost, to je etika, která by udělala naší zemi opravdu úplně jinou zemí, avšak, pokud by na to byli dostatečně vyzrálí lidé. 100%.

Fillipa
13.09.2019

Knihu jsem přečetla před lety a moc se mi líbila. Získat informace o Masarykovi nebylo v dobách mých studií nic samozřejmého. Až teď jsem se z dalších knih (Jiný T.G.M , P. Kosatík a Charlotta: Žena T.G.M., Lenka Slívová), dozvěděla, jak to Karel Čapek vůbec neměl lehké - Alice Masaryková kontrolovala snad každé slovo a ze svého otce se snažila udělat bezchybný idol. Náznaky jejího jednání jsem objevila i v knize Hana Benešová Petra Zídka.
Budu hledat nějakou literaturu i o Alici, ovšem na kávu bych s ní nejspíš nešla.

Rawen616
25.06.2019

Nelehké ale krásné čtivo. Četl jsem to kdysi ve svém pubertálním pravicově-nacionalistickém období. Jenže tehdy jsem byl nezkušená trubka s plnou hubou "nicnežnároda":-). Dnes už jsem ono "jarmareční vlastenčení" které kritizuje sám TGM zcela opustil, a trubka jsem snad o malinko menší a více jsem si knihu užil. TGM byl podobným exotickým úkazem na české politické scéně jako byl Marcus Aurelius úkazem mezi římskými císaři. Filozof na trůně. První část knihy, vyprávění shrnující Masarykův život, je naprosto skvělá a podává jedinečné svědectví o době, jíž byl Masaryk ovlivněn. Druhá část s rozhovory o filosofii a náboženství už je výrazně náročnější a jen těžko jí přelouskáte na jeden zátah. Výborné je ovšem finální povídání o demokracii. Tam jsem si říkal, že to je až pozoruhodně aktuální. Ostatně mnoho myšlenek a citátů z této knihy jako kdyby se vztahovalo přímo k naší současnosti. Je vidět, že lidé se moc nemění. Masaryk nebyl ani tak politikem jako spíš nositelem a šiřitelem ideálu. V mnoha ohledech byl možná až trochu naivní ve své víře v lepší budoucnost ale člověk mu to nemůže mít za zlé.
V současnosti přesně takový nositel ideálu naší zemi velice chybí.

Kuža007
18.05.2019

Krásná knížka o vztahu a rozmluvách Karla Čapka s TGM.