Hovory s T. G. M.

Koupit

Mimořádně ceněné dílo Karla Čapka vznikalo v letech 1928–1935 na základě rozhovorů s prvním československým prezidentem T.G. Masarykem. Spis vypovídá o prezidentově životě od dětství po jeho vstup do vysoké politiky. Seznámíme se s jeho pohledem na svět, s jeho ideály demokracie a humanismu a jeho politickými, náboženskými a filosofickými názory. Obsahuje: 1. Věk mladosti -- 2. Život a práce -- 3. Myšlení a život -- 4. Mlčení s T.G. Masarykem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12654/hovory-s-t-g-m-Nkh-12654.jpg 4.6486
Literatura faktu, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno, Fragment (ČR)

Kniha Hovory s T. G. M.

veronika4001
05. listopadu

Uplynulo hodně vody, co jsem tu knihu četla. Není to příběh, jak by se na K. Čapka mohlo jevit, je to sbírka spisků ze života T. G. M., možná fejetonů; snad je kniha zařaditelná do literatury faktu. T. G. M. byl velikán z teorie a ze života, protože byl znalý mnoha oblastí zvláště ze společenských věd, ať již z věd státních, tak nestátních. Někde je snad kniha vedena rozhovorem mezi oběma, někde mně kniha vyzněla jako úryvek z časopiseckého článku a na některých místech se mi zdály být autorovy volné myšlenkové pasáže. Když jsem viděla, že rozhovor je veden mezi T. G. Masarykem a K. Čapkem, zvážněla jsem. Ne kvůli T. G. Masarykovi, jak by se mohlo zdát, protože tam je úcta především, ale kvůli K. Čapkovi. Já totiž na něho nahlížela vždy dětskýma očima, i když jsem věděla, že vedle spisovatele pro děti a mládež je to i novinář a fejetonista. Kniha pro mě znamenala zásadní obrat, protože díky ní jsem si uvědomila, že K. Čapek pokrývá i jiné zájmy a má tedy i ty jiné oči. T. G. Masaryk a K. Čapek je výborná kombinace a jak jsem zjistila, v mnoha ohledech si blízká.

Andrrew

Co napsat ke spojení těchto dvou velikánů... snad jen, že se jedná o mimořádné dílo, plné velkých podnětných myšlenek, místy dost komplikované, místy zase velmi přístupné a příjemné čtení (to platí hlavně o prvních kapitolách), ke kterému má smysl se vracet.

tra-my5156

Demokratické smýšlení a noetická filozofie Čapkova byla zřejmě převzata od profesora Masaryka, a o to je knížka právě krásnější. Tohle by si měl přečíst úplně každý, kdo je občanem ČR. Aby nezapomněl, co to znamená být v demokracii, a proč bychom si ji měli vážit.

11zuzik

Tak tohle bylo těžké čtění, ale určitě stálo za to. Četla jsem to dlouho a po velmi malých částech. Jinak to snad ani nejde. Musím T.G.M. obdivovat za jeho pokoru a vzdělanost. Kolik znalostí měl a jak je dokázal používat. A ty jeho myšlenky a filozofování. Takový poklad, co jsem objevila v knihovně. Věřím, že za pár let si knihu znova s radostí otevřu.

MiškaČíta19

Hovory s T.G.M. prinášajú niekoľko pozitívnych vrstiev pre čitateľa: priblížia život dôležitého článku československých dejín - Masaryka, zároveň nám ponúkajú pohľad na prelom 19. a 20. storočia, na celkový život i spoločenskú situáciu. Ďalej možno povedať, že sú veľmi poučnými - mnohé Masarykove myšlienky sú dodnes veľmi aktuálne, nehovoriac o jeho pestrej slovnej zásobe (i autorovej). Kniha nie je vhodná pre každého čitateľa, keďže je vskutku náročná ako jazykovo, tak faktami a filozofickými peripetiami.

Božka_

Kniha se mi četla docela těžce. Rozhodně byla zajímavá, ale do čtení jsem se často musela nutit – to však rozhodně není vina autora, jakožto spíš moje. Kniha určitě stojí za přečtení, mně to jen trvalo asi déle, než bych ráda. :)

radusak9806

Já bych tu knihu potřebovala rozdělit, protože samotné hovory jsou úžasné a baví mě. Mlčení jsem brala jako super intermezzo před další částí.
Ale ten samotný průřez články už mě příliš nebavil, nemálo na tom, že se některé odstavce opakují a to v těsném sledu.
Každopádněje to poprvé co jsem u čtení knihy držela barevnou pastelku a podrhavala myšlenky, které nechci zapomenou, nebo lépe, které chci náhodně přečíst, když otevřu knihu.

chamyl

Je osvěžující vědět, že i prezident může být moudrý.
Sto let staré povídání, které v mnoha pasážích trefně komentuje naše současné dění a zároveň nabízí i východiska či alespoň možné odpovědi.
Škoda, že mnozí z nás tyto myšlenky neumí a často spíše ani nechtějí číst.

Krvavé jahody
Krvavé jahody