První parta

Koupit

Jedná se o drobnou prózu z hornického prostředí. Nejedná se o významnou knihu v tvorbě Karla Čapka, přesto může někoho zaujmout. Hlavním hrdinou je Stanislav Půlpán, začínající horník. Objevují se zde základní otázky lidské morálky.

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25091/prvni-parta-25091.jpg 4.1121

Kniha První parta

Kája95
04.11.2021

Co vlastně ví člověk o člověku..... Mrazivé. Zanechá hluboký dojem

Chajda69
30.07.2021

Nikdy jsem o První partě neslyšel, dokud jsem jí náhodou neobjevil mezi spoustou jiných knih. Dal jsem si závazek přečíst celé Čapkovo dílo, a i když mě téma První party příliš nelákalo, pustil jsem se do ní.

Je skvělé, když od knihy nic moc nečekáte, resp. spíš čekáte, že to nebude nic moc, a ono je to pak skvělé a ohromně vás to baví. Tohle byl můj případ s První partou. I když uznávám, že jsem se musel ze začátku trochu potýkat se Stanislavovými milostnými úvahami (které mi leckde daly připomenout na Dannyho Smiřického), dohromady jich zas tolik nebylo.

Jakákoli popisovaná scéna v dole mi trochu svírala útroby. Dosud jsem nepřemýšlel nad tím, jestli by mi fárání vadilo nebo ne, ale po přečtení mám úplně jasno - ano, vadilo. Jen si představím, jak jede výtah desítky, nebo snad dokonce stovky metrů do hlubiny, kde jsou jen dřevěné vzpěry, trocha elektřiny a pak už jen mihotavé světlo kahanů... Brrr. Ne, to tedy ne.

Že děj nesměřuje k happy endu se dá v průběhu čtení vytušit, a dodává příběhu na uvěřitelnosti. Čapkův styl psaní prostě miluji a i když byl závěr ve vztahu ke Stanislavovi možná trochu naivní (jak neopomněl v "recenzi" připojené k vydání z roku 1954 velmi ostře připomenout Julius Fučík, který zároveň odsoudil Čapka jako spisovatele povrchního, zabedněného a neschopného otevřít oči - jen snad pootevřít jako v První partě), První parta byla skvělá.

Blue
18.07.2021

Mám pro tuto Čapkovu neprávem podceňovanou knihu slabost. Příběh z hornického prostředí, to nemusí být pro každého zrovna lákavé. Ale tím se nenechte odradit. Přečtete to jedním dechem a možná se k této četbě po letech i vrátíte. Jako třeba já nyní.

marianka248
30.03.2021

Ačkoli jde trochu poznat proč byla toto jediná Čapkova kniha tolerována totalitním režimem (což je také důvod proč se mi do ní moc nechtělo) , stále je tam více než dostačující množství emocí díky kterým to není jenom motivační řeč typu já jsem horník, kdo je víc. Kniha taky podle mě skvěle zachycuje mentální pochody mladistvých (věci ve stylu kladení ohromného důrazu na to co si myslí ostatní, první lásky atd. jsou myslím pro sedmnáctiletého chlapce dost realistické). Rozhodně bych knihu doporučovala a navíc jí máte svižným tempem za pár hodin hotovou.

Leona333
22.03.2021

Tato knížka od Karla Čapka mi léta unikala. Jako malá jsem jí doma zahlédla, pak se někam ztratila. Ve škole si jí přede mnou jako povinnou četbu v knihovně, vypůjčila spolužačka a tak dál... Nakonec, jsem na ni v loni v létě narazila na jednom bleším trhu a byla konečně má. Za málo peněz, jsem od knížky dostala víc, než jsem původně očekávala.
Opravdu velice realisticky napsaný příběh z nelehkého prostředí o lidech, kteří si díky svému živobytí dost často šáhnou, až na samé dno svých sil a možností...
Musím zkonstatovat, že to byl tak nějak jiný Karel Čapek, než jsem dříve četla, znala. Každopádně, byl ze všech mých přečtených knih nejlepší.

Anasa
21.02.2021

Doly, neštěstí. Současná doba přináší mnoho filmů katastrofických, mnoho filmů s obdobnými náměty. Ty přivádějí na scénu hrdiny s velkým H, neuvěřitelné činy, happy end. Čapek je jiný - hlavní postava Standy takovým hrdinou není. Nedospělý chlapec, který sám sebe hledá. Má strach, pochybnosti, není příliš zručný ani fyzicky zdatný, sní o tom, co dokáže. V panu Hansovi a hornících první party nadšeně hledá své vzory, poznává jejich charaktery a osudy. Tak se možná stane, že osud mrtvých je smutný, ale nezadá si s nelehkými osudy živých. První parta stojí za přečtení.

vendy246
21.11.2020

Jedním dechem. Poutavý děj, krásný jazyk, popis prostředí, charakterů a doby. Pohled na svět očima chudého, ač na tu dobu vzdělaného chlapce, který touží zapadnout mezi chlapy v dolech.

Martin_Eli
01.11.2020

Překvapivě dobrá kniha, výborný popis hornického prostředí a vnitřních pocitů teprve osmnáctiletého hornického podavače. Trochu mě jen rušily popisy jeho snů, které se mi občas míchali s realitou kolem.